Veľké výhody
pre malých psov

STOJÍ ZA TÝM VEDA.

Ktoré plemená sú považované za malé a trpasličie?

Od jazvečíka po yorkšírskeho teriéra, malé a trpasličie plemená zahŕňajú celý rad psov s rôznymi charakteristickými vlastnosťami a spoločenskou náročnosťou. Malé a trpasličie plemená sú všeobecne definované ako psy s hmotnosťou do 9,5 kg a možno ich nájsť takmer v každej skupine. Často sa im hovorí "trpasličie" "miniatúrne" alebo "spoločenské" psy, pričom títo maznáčikovia majú na základe svojej biológie, plemena a dispozície svoje špeciálne potreby.

Pes vo svetri stojí na zadných

Psy malých a trpasličích plemien majú vlastné nutričné potreby

Psy malých a trpasličích plemien majú v porovnaní so psami veľkých plemien svoju vlastnú biológiu a iba správne krmivo môže pomôcť udržať rovnováhu a podporiť zdravie vášho malého chlpáča. Dôležité nutričné potreby zahŕňajú:

Ikona psieho žalúdka

Kalorický príjem

Psy malých a trpasličích plemien majú rýchlejší metabolizmus ako psy veľkých plemien a potrebujú približne 88 kalórií na kilogram svojej hmotnosti denne, zatiaľ čo väčšie psy potrebujú o niečo viac ako polovicu.[1] Opýtajte sa svojho veterinára, aká by mala byť ideálna hmotnosť vášho psa.

Pes oxidačná ikona

Oxidačný stres

Vzhľadom k tomu, že psy malých a trpasličích plemien žijú dlhšie, potrebujú tiež krmivá s vysokým obsahom antioxidantov, ktoré v priebehu ich dlhého života môžu pomáhať neutralizovať voľné radikály.

 

Krmivá Hill’s pre psov malých a trpasličích plemien sú navrhnuté pre ich celoživotné zdravie

V spoločnosti Hill’s ideme ešte ďalej a navrhujeme veľkosť granúl tak, aby sme zaistili, že nutričné potreby psov malých a trpasličích plemien budú stále naplnené. Suché a mokré krmivá pre psov malých a trpasličích plemien navrhujeme presne podľa ich jedinečných nárokov na kalorický príjem s ohľadom na potreby, ktoré sa v priebehu starnutia menia.

VEDELI STE, ŽE... Zdravý pes malého alebo trpasličieho plemena môže žiť až 20 rokov? Je veľmi dôležité si uvedomiť, že dĺžka života vášho psa sa môže výrazne líšiť a závisí od mnohých faktorov.

Žena držiaca vonku bieleho psa

Staroslitvosť o malé a trpasličie plemená

Malé a trpasličie plemená psov majú všetky rôzne črty väčších plemien zabalené do malého chlpatého balíčka spoločne s niektorými jedinečných charakteristickými vlastnosťami a špecifickými prejavmi vlastnej osobnosti.

 

Mnoho psov malých a trpasličích plemien ľahko podlieha stresu

Pretože veľký svet môže byť pre malého psíka pohlcujúci, môžete mu pomôcť zmierniť stresory a ponúknuť mu ľudskú spoločnosť, ktorú dobre pozná a v ktorej sa cíti dobre.

Obvyklé stresory zahŕňajú:

 • Separácia: Vytvorte predvídateľnú každodennú rutinu zahŕňajúcu pravidelnú stravu, vychádzky a čas na hranie
 • Hlasné zvuky a hluk: Skúste prehrávať kľudnú hudbu, ktorá pomôže zamaskovať hluk a nepríjemné zvuky
 • Zmeny v zavedenej rutine: Psy majú radi svoje pohodlné osobné miesto, kam si môžu zaliezť
 • Invázia do ich priestoru: Predovšetkým deti môžu potrebovať vysvetlenie, ako zachádzať so zvieratami, a že si ich majú nechať odpočinúť

VEDELI STE, ŽE... Psy malých a trpasličích plemien by mali mať svoje vlastné miesto, ako napríklad debničku, prepravku, košík alebo podložku, kde by sa cítili pokojne a v bezpečí?

Mnoho psov malých a trpasličích plemien potrebuje špeciálnu úpravu srsti

Malé dlhosrsté psy – či chlpatí pudlíci alebo yorkšíri s hodvábnou srsťou – by mali byť vyčesávaní každý deň, aby ste udržali ich srsť v dobrej kondícii a predišli jej pĺznutiu a strapateniu, ktorého odstraňovanie môže byť bolestivé.

Pravidelná úprava srsti je pre psov malých a trpasličích plemien veľmi dôležitá:

 • Používajte vlažnú vodu, ktorá je vášmu maznáčikovi príjemná
 • Používajte špeciálne šampony určené pre psov
 • Používajte rozčesávaciu kefu určenú pre dlhosrstých psov
 • Prečesávajte jemne a v smere rastu srsti
 • Dobre opláchnite, aby ste predišli kožným problémom
 • Osušte svojho psa zabalením do teplého uteráku

Psy malých a trpasličích plemien sa potrebujú hrať

Hranie s hračkami môže upevniť puto medzi vami a vaším psom a podporiť jeho fyzické a mentálne zručnosti.

 • Dajte im hračku správnej veľkosti: Hračky, ktoré sú príliš veľké, možno ťažko uchopiť – hračky, ktoré sú príliš malé, môžu predstavovať riziko udusenia
 • Pozor na väčších spoluhráčov: Psy veľkých plemien, najmä šteňatá, si môžu pliesť malých psíkov s hračkami
 • Dozerajte na deti: Uistite sa, že vaše deti vedia, ako sa opatrne hrať s malým psíkom
 • Nie je potrebné s nimi zaobchádzať ako s bábätkami: Váš malý pes je stále pes, takže mu dávajte príležitosti sa poriadne vyšantiť
Budova PNC

Venované dobrému živobytiu vášho malého psa

Za účelom lepšieho porozumenia nutričným, sociálnym, emocionálnym a behaviorálnym potrebám psov malých a trpasličích plemien založila spoločnosť Hill's stredisko Small Paws Innovation Center. Toto nové zariadenie, ktoré je súčasťou nášho globálneho strediska Pet Nutrition Center (PNC), využíva najmodernejšie technológie na prípravu špeciálnych receptúr krmív vyvinutých pre jedinečné potreby psov malých a trpasličích plemien.

Stredisko Small Paws Innovation Centre je domovom 80 psov malých a trpasličích plemien s hmotnosťou do 5,4 kg, pričom každému z nich je zabezpečená mimoriadna veterinárna starostlivosť. Ich každodenný život spestruje celý rad vnútorných a vonkajších aktivít, vrátane pobytu vo vonkajšom priestore nazvanom Bark Park.

1 Coates, Jennifer. „Rozdiely vo výžive malých, trpasličích a veľkých plemien psov.“ Petmd.Com, PetMD, 3 Feb. 2012, www.petmd.com/blogs/nutritionnuggets/jcoates/2012/feb/nutrition_differences_for_small_toy_large_breeds-12459. Pozreté 26. októbra 2020.