Zubná starostlivosť a ošetrovanie chrupu mačiatka

Publikoval
minút Doba čítania

Nájsť krmivo, ktoré vyhovuje potrebám vášho domáceho maznáčika

Nájsť krmivo, ktoré vyhovuje potrebám vášho domáceho maznáčika

Nájsť krmivo, ktoré vyhovuje potrebám vášho domáceho maznáčika

Privítať vo svojom živote mačiatko je vždy vzrušujúce obdobie. Nakupovanie potrieb a vytváranie dokonalého hniezdočka je súčasťou očakávania a radosti z privítania nového člena rodiny. Mačiatka však nie sú len zmenšeniny dospelých mačiek. Po narodení sa naďalej vyvíjajú a dokončuje sa to, čo začala príroda po ich narodení. Mačiatka sa rodia so zatvorenými očami a rovnako ako ľudia, nemajú po narodení zuby. Mliečne zuby mačiatok začínajú rásť vo veku troch až šiestich týždňov.

Možno ste sa už niekedy zamysleli nad tým, či mačiatkam vypadávajú zuby, a odpoveď je áno, rovnako ako nám. V tomto článku sa pozrieme na to, kedy zuby začínajú rásť, kedy vypadávajú a ako môžete mačiatku pomôcť zachovať si trvalý chrup v čo najlepšom stave aj v dospelosti.

Starostlivosť o zuby mačiatka počas prerezávania zubov

Všetko o prerezávaní zubov si môžete prečítať tu, no v skratke možno povedať, že cyklus vývinu zubov je takýto: 

  • 3 – 7 týždňov. Začínajú sa prerezávať mliečne zuby. 

  • 8 týždňov. Všetkých 26 mliečnych zubov je prerezaných.

  • 3 – 4 mesiace. Začínajú vypadávať mliečne zuby. Začnú sa objavovať trvalé zuby.

  • 6 – 7 mesiacov. Všetkých 30 trvalých zubov je úplne prerezaných. Niektoré mačiatka majú takzvané „pretrvávajúce mliečne zuby“. Ide o prípad, keď mliečne zuby, zvyčajne očné zuby, nevypadnú a skončia zakliesnené vedľa trvalých zubov. Môže to spôsobiť nadmernú tvorbu plaku a zubného kameňa a následný zápal ďasien. Veterinárny lekár zvyčajne odporučí odstránenie takýchto zubov, ktoré sa zvyčajne vykonáva v narkóze.

Prerezávanie zubov môže spôsobovať nepríjemné pocity, pretože zuby sa musia predierať cez citlivé tkanivo ďasien. Podobne ako u detí, aj niektoré mačiatka sú citlivejšie na bolesť ako iné. Môžete si všimnúť zápach z papuľky mačiatka, mačiatko môže slintať, vyhýbať sa jedlu alebo si labkami šúchať papuľku. Môžete tiež spozorovať, že sa mačiatko menej stará o svoju srsť a môže začať hrýzť predmety v domácnosti.

Starostlivosť o nové mliečne zuby

Potrava. Z niekoľkých dôvodov je najlepšie kŕmiť mačiatka mokrým aj suchým krmivom, aby so nezvykli iba na jednu konzistenciu krmiva. Keď sa mačiatku prerezávajú zúbky, možno zistíte, že uprednostňuje mokré krmivo alebo namočené granule, pretože tie sú šetrnejšie k boľavým ďasnám. Ponúkajte mu však aj suché granule, aby malo vždy na výber.

Hračky. Mačiatko bude mať nutkanie žuť veci, aby zmiernilo bolesť. Dbajte na to, aby nemalo prístup na miesta, kde by mohlo rozhrýzť nebezpečné predmety, napríklad elektrické káble. Pomôcť môže poskytnúť mu gumené hračky na hryzenie.

Čistenie zubov. Čistenie zubov je najosvedčenejší spôsob udržiavania zdravia chrupu. Ak si mačiatko zvykne na každodenné čistenie, bude to oveľa jednoduchšie ako začať s čistením u dospelej mačky. Nezačínajte čistiť zuby mačiatka, kým sa nepresvedčíte, že všetky mliečne zuby má úplne prerezané a nepociťuje žiadne ťažkosti. Tu je niekoľko tipov na čistenie zubov:

  • Používajte zubnú pastu pre mačky. Ľudská zubná pasta je navrhnutá tak, aby sa spenila, vypľula a väčšinou má mätovú chuť. Nič z toho sa mačiatku nebude páčiť! 

  •  

  • Používajte špeciálnu zubnú kefku. Mačiatka majú malú papuľku, preto bude najlepšia malá kefka, ktorá sa vám zmestí na prst.

  • Postupujte jemne. Na začiatok mu dajte zlízať trochu zubnej pasty s mäsovou príchuťou z prsta a potom mu jemne nadvihnite pysky a masírujte ďasná iba prstom. Až potom prejdite k použitiu kefky.

  • Začnite vzadu. Rezáky a očné zuby v prednej časti papuľky sú citlivejšie ako zadné zuby. Začnite preto zadnými zubami, aby si mačiatko na proces lepšie zvyklo.

  • Začnite postupne. Na začiatku urobte iba niekoľko malých krúživých pohybov na jednej strane a postupne počet zvyšujte.

  • Najlepšie je čistiť zuby denne. Snažte sa čistiť zuby mačiatka každý deň. Ak sa vám to nepodarí, robte to tak často, ako sa len dá, a nič si nevyčítajte – stále je to lepšie ako nič!

Sledujte, kedy mačiatku začnú vypadávať mliečne zuby a rásť trvalé zuby. Zvyčajne toto obdobie nie je také bolestivé, pretože v ďasnách sú už otvory. Ak si však všimnete, že mačiatko sa vyhýba dotykom v papuľke a okolo nej, zachovajte trpezlivosť a pokračujte, keď budú trvalé zuby vyrastené a bolesť ustúpi.

Celoživotné návyky starostlivosti o zuby mačiek

Ako sme už povedali, čistenie zubov pomôže viac než čokoľvek iné zabrániť ochoreniam zubov a ďasien. Ochorenie zubov je u dospelých mačiek naozaj bežné a s vekom sa zhoršuje. Môže spôsobiť bolesť, zápal a v najhoršom prípade infekciu, ktorá sa môže dostať do krvného obehu a spôsobiť problémy s inými orgánmi, ako sú srdce a obličky.

Najlepšie tipy na dobrú celoživotnú starostlivosť o zuby:

  • Čistenie zubov! 

  • Krmivo na starostlivosť o chrup. Niektoré suché krmivá sú špeciálne navrhnuté tak, aby zabraňovali vzniku zubného plaku a kameňa. Obsahujú veľké granule, aby ich mačka musela žuť, a majú špeciálne zarovnané vlákna, ktoré škriabu povrch zubov mačky, keď sa do nich zahryzne. Opýtajte sa svojho veterinára, ako môžete doplniť každodenné čistenie zubov týmito špeciálnymi krmivami.

  • Pravidelné kontroly. Vaša mačka absolvuje každý rok kompletné vyšetrenie u veterinára spolu s očkovaním. Vypočujte si rady veterinára o profesionálnom čistení zubov. Pristúpiť k nemu ešte pred prepuknutím ochorenia ďasien je oveľa lepšie ako čakať, kým nevznikne veľký problém.

  • Sledovanie pre istotu. Medzi pravidelnými vyšetreniami sa snažte sledovať zuby a ďasná mačky. Ak spozorujete začervenanie ďasien, prasknuté alebo rozštiepené zuby alebo hnedý/žltý zubný kameň, požiadajte veterinára, aby sa na to pozrel. Čím skôr sa problémy začnú riešiť, tým lepšie pre všetkých zúčastnených.

Dobré zdravie zubov môže mať veľký vplyv na kvalitu života vašej mačky. Ak si hneď od začiatku osvojíte správne návyky, budete mať náskok a udržíte zuby mačky žiarivé aj v dospelosti.

Recenzovali Dr. Hein Meyer, DVM, PhD, Dipl-ECVIM-CA a Dr. Emma Milne BVSc FRCVS.