Ako naučiť mačiatko používať toaletu
Nájsť krmivo, ktoré vyhovuje potrebám vášho domáceho maznáčika
Nájsť krmivo, ktoré vyhovuje potrebám vášho domáceho maznáčika
Nájsť krmivo, ktoré vyhovuje potrebám vášho domáceho maznáčika
Výcvik vášho nového mačiatka na toaletu
Mačky sú prirodzene veľmi čistotné a je pravdepodobné, že vaše mačiatko sa už od svojej mamy naučilo, ako používať podstielku. Stačí kúpiť plastovú vaničku, ktorá bude dostatočne veľká na to, aby sa v nej mačiatko mohlo pohybovať, a naplniť ju dostatočným množstvom podstielky, ktorá pokryje dno vaničky. Ak môžete použiť rovnakú, aká sa používala u chovateľa, vaše mačiatko ocení známu vôňu a povrch.
Ukážte mačiatku, kde sa nachádza podstielka, a po kŕmení ho tam dajte. Urobte tak aj vtedy, ak vidíte, že čuchajú, krčia sa alebo sa všeobecne správajú, akoby potrebovali „na záchod“. Často vyhľadávajú skryté, tmavé a tiché miesta, preto ich pozorne sledujte, kam sa po kŕmení schovávajú.
Odporúčania a upozornenia týkajúce sa vaničky na podstielku
Na toaletu svojej mačky sa pozerajte ako na verejnú toaletu. Neradi by sme chodili na toaletu na hlučnom, rušnom mieste, kde nás vidia okoloidúci, a mačky sú na tom rovnako. Umiestnite vaničku ďalej od ich postele a krmiva a uistite sa, že je to dosť diskrétne a tiché miesto. Mnohí ľudia ich dávajú do práčovne, ale zvuky v týchto priestoroch môžu byť pre mačiatko, dokonca aj dospelú mačku veľmi desivé a nepríjemné.
Vaničku pravidelne vyprázdňujte, pretože mačiatko ju nebude chcieť používať, ak bude „špinavá“. V ideálnom prípade by ste mali mať o jednu vaničku viac, ako máte mačiek. Mali by byť na rôznych miestach, aby bola vždy k dispozícii voľná, čistá podstielka. Vaničky s podstielkou by ste mali čistiť aspoň raz denne. Niektoré dezinfekčné prostriedky a bielidlá sú pre mačky toxické, preto je najlepšie používať len horúcu vodu a čistiaci prostriedok. Ak ste tehotná, skúste požiadať niekoho iného, aby vaničku vyčistil, alebo používajte gumené rukavice a dôkladne si po tom umyte ruky. Tým sa minimalizuje riziko toxoplazmózy, ktorá je našťastie veľmi zriedkavá, ale nenarodeným deťom môže spôsobiť vážne problémy.
Keď je vaše mačiatko dostatočne veľké na to, aby mohlo chodiť von, môžete skúsiť sa úplne zbaviť podstielky. Je možné, že keď získajú prístup do vonkajšieho sveta, už ju nebudú chcieť používať vôbec. Nezbavujte sa ho však príliš unáhlene. Vonkajší svet bude pre vaše mačiatko spočiatku desivý, preto mu určite umožnite, aby malo k dispozícii svoju toaletu. Taktiež je užitočné ponechať si vaničku na podstielku pre prípady ako je napríklad sťahovanie, keď budete musieť mačku niekoľko týždňov držať vnútri, aby si zvykla na nový dom.
Nehody sa stávajú
Aj tie najchytrejšie mačiatka budú mať občas nehodu. Nech urobíte čokoľvek, netrestajte ich. Pochváľte ich, keď použijú záchod, môžete im ponúknuť aj malú odmenu a čoskoro sa vrátite na správnu cestu. Ak ich prichytíte pri čine na nesprávnom mieste, pokúste sa ich jemne zdvihnúť a vložiť do vaničky skôr, ako skončia. Takto budú po potrebe škriabať a kopať vo vaničke a posilní sa im miesto, kam by mali chodiť.
Ak vaša mačka alebo mačiatko zažíva náhly nárast nehôd v dome a zjavne nechce používať podstielku, môže to byť príznakom nejakého zdravotného problému alebo problému so správaním – najmä ak ide o staršiu mačku. Ak sa počas procesu nácviku na toaletu alebo neskôr v živote náhle objaví zvláštne správanie, mali by ste sa poradiť s veterinárom.
Recenzovali Dr. Hein Meyer, DVM, PhD, Dipl-ECVIM-CA a Dr. Emma Milne BVSc FRCVS