Krv v psej stolici – je dôvod na znepokojenie?

minút : Doba čítania

Šťastný nemecký ovčiak leží na chrbte, opretý o svojho majiteľa, má rozžiarené oči a vyplazený jazyk. Majiteľ hladí psa po hrudi

Nájsť krmivo, ktoré vyhovuje potrebám vášho domáceho maznáčika

Nájsť krmivo, ktoré vyhovuje potrebám vášho domáceho maznáčika

Nájsť krmivo, ktoré vyhovuje potrebám vášho domáceho maznáčika

Výskyt krvi je vždy znepokojujúci, bez ohľadu na okolnosti. Ani krv v psích výkaloch preto nie je výnimkou. Niekedy si môžete všimnúť veľmi jasnú červenú, čerstvú krv, ale krvácanie vyššie v črevách spôsobuje tmavší, až čierny vzhľad krvi, pričom si ani nemusíte všimnúť, že pes krváca. Existuje veľa rôznych dôvodov, prečo sa môže objaviť krvavá stolica, a to od pomerne neškodných až po potenciálne život ohrozujúce. Je preto dobré vedieť, čo robiť, ak sa krv objaví. Pozrime sa na možné bežné príčiny, ako aj na to, kedy treba konať.

Bežné príčiny krvi v psej stolici

  • Kolitída Ide o zápal hrubého čreva, ktorý je u psov pomerne častý. Vzhľadom na zápal a skutočnosť, že váš pes pociťuje námahu pri vyprázdňovaní sa, často pritom možno pozorovať čerstvú krv a hlieny. Kolitída je často spôsobená nesprávnym stravovaním, napríklad vyjedením odpadkového koša, ale môže mať aj vážnejšie príčiny.
  • Hemoragická hnačka alebo gastroenteritída Závažnosť tohto stavu sa môže rýchlo zvýšiť. Spôsobujú ho vírusové ochorenia, napr. parvovírus, preto je dôležité dávať psa pravidelne očkovať.
  • Poškodenie čreva Prehltnutie ostrých predmetov, ako sú kosti alebo štrk, môže poraniť sliznicu čriev a spôsobiť krvácanie.
  • Chronické enteropatie, ako je enteropatia reagujúca na potraviny alebo antibiotiká
  • Parazity Snažte sa pravidelne podávať psovi antiparazitiká podľa odporúčania veterinára.
  • Rakovina alebo črevné polypy
  • Potravinové alergie alebo intolerancie
  • Jedy Niektoré jedy, ako napríklad návnada pre hlodavce, spôsobujú krvácanie v celom tele vrátane čriev.

Toto sú niektoré z najčastejších príčin krvi v psej stolici, ale kedy zachovať pokoj a kedy navštíviť veterinára?

Kedy sa treba obávať

Pohľad na krv v stolici nemusí byť nevyhnutne dôvodom na okamžitú návštevu veterinára, hoci vás môže šokovať. Napríklad, väčšina prípadov kolitídy sa sama zlepší do jedného alebo dvoch dní. V niektorých prípadoch je však dôvod na znepokojenie a čo najrýchlejšie vyhľadanie pomoci.

  • Silná hnačka Silná vodnatá hnačka s krvou alebo bez nej môže veľmi rýchlo viesť k dehydratácii a strate dôležitých minerálnych látok, najmä ak sa pridá aj vracanie. Ak dôjde k vylučovaniu krvi, pes môže veľmi rýchlo dostať anémiu. Ak pes nie je zaočkovaný, nezabudnite to oznámiť svojmu veterinárovi, pretože infekčné choroby predstavujú veľké riziko pre ostatných pacientov na klinike.
  • Je vášmu psovi očividne zle alebo je radostný? Svojho psa poznáte najlepšie. Ak pôsobí veselo, šťastne a čulo, normálne konzumuje potravu a hrá sa, zrejme môžete počkať deň alebo dva a uvidíte, či sa situácia sama zlepší. Ak však váš pes vyzerá letargický, plače od bolesti alebo odmieta prijímať potravu, mali by ste navštíviť veterinára.
  • Ako dlho to už trvá? Napriek tomu, že pes pôsobí veselo a zdravo, ak výskyt krvi trvá dlhšie ako 48 hodín, je najlepšie nechať ho vyšetriť.
  • Začalo sa to nejakou konkrétnou udalosťou? Môže sa to zdať samozrejmé, ale vždy sa snažte zamyslieť sa nad poslednými pár dňami pred tým, ako sa krv prvýkrát objavila. Dostal pes ako pochúťku kosť alebo ukradol nejaké jedlo z koša? Použili ste v záhrade jedy, ktoré pes mohol nájsť? Opýtajte sa na to isté svojich susedov. Zmenili ste náhle psovi krmivo?

Ak sa rozhodnete ísť k veterinárovi, je veľmi užitočné vziať so sebou vzorku stolice. Veterinárny lekár ju bude chcieť otestovať a zistiť prípadnú prítomnosť parazitov, krvi, infekcie atď. Ak sa vám nepodarí získať vzorku, užitočné môžu byť dokonca aj fotografie.

Možno postačí len niekoľko dní liečby a podávanie ľahko stráviteľného krmiva na rekonvalescenciu. Ak však existuje riziko cudzích telies alebo poranenia, veterinár možno bude potrebovať vykonať krvné testy a dokonca aj zobrazovacie vyšetrenia, ako je röntgen alebo ultrazvuk. V prípade IBD a možných nádorov môže byť potrebná biopsia alebo operácia.

Všetky obavy pritom môžete prediskutovať so svojím veterinárom. Vždy je lepšie urobiť niečo pre istotu ako neskôr ľutovať.

Recenzoval Dr. Hein Meyer, DVM, PhD, Dipl-ECVIM-CA