Čistenie zubov psa a tipy na starostlivosť o chrup

Publikoval
minút: Doba čítania

Nájsť krmivo, ktoré vyhovuje potrebám vášho domáceho maznáčika

Nájsť krmivo, ktoré vyhovuje potrebám vášho domáceho maznáčika

Nájsť krmivo, ktoré vyhovuje potrebám vášho domáceho maznáčika

Verte alebo nie, starostlivosť o zuby vášho psa je rovnako dôležitá ako starostlivosť o váš chrup. Rovnako ako človeku, aj psom sa na zuboch usadzuje zubný plak. Zubný plak je lepkavá vrstva na zuboch, ktorú zanechávajú baktérie v ústach. Zubný plak sa dá odstrániť čistením kefkou. Ak sa však nerieši, kalcifikuje a stvrdne na zubný kameň. Ide o tvrdú žltohnedú látku na povrchu zubov. To všetko vedie k zápalu ďasien (tzv. gingivitíde), ktorý je začiatkom ochorenia ďasien.

Ochorenie ďasien sa môže stať hlavnou príčinou vážnych problémov vo vyššom veku psa. Môže spôsobiť vypadávanie zubov a viesť k bakteriálnej infekcii, ktorá môže postihnúť životne dôležité orgány, ak sa baktérie dostanú do krvného obehu. Starostlivosť o zuby vášho psa povedie nielen k lepšiemu zdravotnému stavu zvieraťa, ale pomôže vám tiež vyhnúť sa drahým účtom za ošetrenie zubov. Našťastie, prevencia a pravidelná starostlivosť o zuby psa je pomerne jednoduchý a zároveň nesmierne dôležitý návyk. Prinášame tipy, ako si vytvoriť zdravé návyky a ako rozpoznať potenciálne príznaky problémov s chrupom.

Tip 1. Výstražné znamenia

Váš veterinárny lekár je schopný odhaliť akékoľvek problémy počas každoročnej prehliadky psa, ale medzičasom si môžete dávať pozor na tieto príznaky:

  • žlté a hnedé usadeniny zubného kameňa na zuboch, zvyčajne v blízkosti línie ďasien
  • ťažkosti s príjmom potravy alebo sa pes tvári, že chce jesť, ale odchádza od krmiva
  • opuchnuté a krvácajúce ďasná
  • zapáchajúci dych

Pamätajte, že psy môžu mať zapáchajúci dych v dôsledku rôznych zdravotných dôvodov, preto nepríjemný zápach nezanedbávajte a nepovažujte ho za normálny pach zo psej papuľky. Zuby a ďasná sú vstupná brána do žalúdka vášho domáceho miláčika, preto je dôležité sledovať ich zdravotný stav. Vyhnete sa tak ochoreniam zubov a problémom s chrupom a odhalíte prípadné ťažkosti skôr, ako sa rozvinú do ďalšieho štádia.

Tip 2. Začnite čistiť psovi zuby

Rovnako ako sa staráte o svoje zuby, aj pravidelné čistenie zubov, správna strava a pravidelné prehliadky pomáhajú udržať zdravie zubov vášho psa. Ak však začínate s čistením zubov psa, je dôležité, aby už nemal ochorenie ďasien alebo zuby, ktoré je potrebné odstrániť. Pred začatím akýchkoľvek preventívnych opatrení mu preto nechajte skontrolovať zuby u veterinára. Možno ich bude potrebné odborne vyčistiť pod anestéziou. Keď sú ďasná opäť v dobrom stave, bez infekcie, zápalu a bolesti, môžete začať s čistením zubov.

Používajte zubné pasty špeciálne určené pre domáce zvieratá. Zubné pasty pre ľudí sú navrhnuté tak, aby sa napenili a vypľuli. Často tiež majú príchuť, ktoré väčšina zvierat nemá rada. Namiesto toho použite zubnú pastu určenú pre psov. Pes vďaka tomu bude čistenie tolerovať a nedôjde u neho k žalúdočným ťažkostiam. A čo zubná kefka? V závislosti od veľkosti zubov a papuľky vášho psa môžete použiť bežnú zubnú kefku. Existujú aj špeciálne navrhnuté kefky, ktoré sa dajú nasadiť na prst a uľahčujú čistenie zubov.

Vždy však môžete požiadať o radu svojho veterinára. Ten vám tiež môže predviesť spôsob čistenia zubov.

Tip 3. Pravidelné čistenie

Čistenie kefkou je jednoduchšie, ak s ním začnete, kým je pes ešte malý. S trochou trpezlivosti a láskavého prístupu si však na to časom zvykne pes v akomkoľvek veku. Zuby psa čistite aspoň raz týždenne, najlepšie však raz denne.

Vždy začnite upokojovaním psa, aby sa cítil bezpečne. Nechajte ho ochutnať zubnú pastu a potom mu začnite jemne čistiť zuby masážnym pohybom. To mu umožní zvyknúť si na tento pocit. Zvyčajne je najlepšie začať stoličkami v zadnej časti papuľky, pretože rezáky vpredu bývajú citlivejšie.

Pri čistení zubov venujte osobitnú pozornosť miestu, kde sa zub spája s ďasnom. Psovi sa to možno spočiatku nebude páčiť, ale keď zachováte trpezlivosť, nakoniec to zvládnete.

Tip 4. Alternatívy čistenia kefkou

Existujú špeciálne vyvinuté suché krmivá a pochúťky pre psov, ktoré môžu znížiť tvorbu zubného kameňa a zabrániť vzniku ochorenia ďasien. Takéto krmivo má väčšiu veľkosť granúl, takže pes ich musí žuť a nie len prehĺtať. Krmivo obsahuje tiež špeciálne zarovnané vlákna, ktoré preukázateľne čistia zuby a pomáhajú predchádzať problémom s chrupom. Nezabudnite, že by ste nikdy nemali meniť psovi krmivo bez konzultácie s veterinárom. Vždy ho pritom zavádzajte postupne počas 5 až 7 dní, aby ste predišli žalúdočným ťažkostiam. Rovnako ako pri čistení zubov, ani v prípade zavádzania takéhoto krmiva nezačínajte bez toho, aby ste najprv nechali skontrolovať zuby psa na veterinárnej klinike. Ak už pes má zapálené alebo bolestivé zuby a ďasná, mohli by ste to ešte zhoršiť a nadobro ho odradiť od konzumácie potravy.

Nezabudnite, že udržiavanie dobrého stavu zubov vášho psa je nevyhnutné pre jeho celkové zdravie. 

Recenzovali Dr. Hein Meyer, DVM, PhD, Dipl-ECVIM-CA a Dr. Emma Milne BVSc FRCVS.