Nájsť krmivo, ktoré vyhovuje potrebám vášho domáceho maznáčika
Nájsť krmivo, ktoré vyhovuje potrebám vášho domáceho maznáčika
Nájsť krmivo, ktoré vyhovuje potrebám vášho domáceho maznáčika
Ochorenie ďasien u psov, známe aj ako parodontitída, je závažný a veľmi častý zdravotný problém. Do troch rokov života trpí väčšina psov ochorením ďasien. Hoci sa na začiatku zvyčajne neobjavia žiadne príznaky, postupujúce parodontálne ochorenie môže zničiť zuby, ďasná a v niektorých závažných prípadoch aj čeľusť vášho psa.
Hoci je parodontitída u psov bežná, dá sa liečiť a často jej možno úplne predísť.
Čo je psie ochorenie ďasien alebo parodontitída?
Tento typ ochorenia postihuje tkanivá v ústach, ktoré obklopujú zuby a poskytujú im oporu, známe ako parodontálne tkanivá. U psov sú vinníkom parodontitídy baktérie.
Keď sa pes naje, baktérie začnú požierať všetky čiastočky potravy, ktoré mu zostali v tlame, a vytvoria lepkavý, sivobiely povlak nazývaný zubný plak. Baktérie v zubnom plaku okamžite rozpozná imunitný systém psa ako cudzchí votrelcov a len čo sa tak stane, jeho telo vyšle biele krvinky, aby inváziu zlikvidovali. Ak sa však plak nerieši, kalcifikuje a stvrdne na zubný kameň. Baktérie, ktoré sa podieľajú na tvorbe zubného plaku a kameňa, uvoľňujú toxíny, ktoré môžu viesť k týmto problémom:
- zapálené alebo červené ďasná (gingivitída)
- strata ďasien alebo ich ústup, čo vedie k odhaleniu citlivejšieho koreňa zuba
- úbytok kosti okolo zubov
- vypadnutie zubov
Spájajú sa s parodontitídou nejaké závažné komplikácie?
Áno, parodontitída môže mať pre psov veľmi vážne následky. Jednou z komplikácií závažného ochorenia parodontu je zlomenina čeľuste. Zápal spôsobený baktériami môže časom rozožierať čeľustnú kosť, oslabovať ju a viesť k patologickým zlomeninám (čo znamená zlomeninu spôsobenú chorobou, nie zranením). To je bežné najmä u malých a hračkárskych plemien psov.
Ďalšou komplikáciou je vznik oronasálnej fistuly, nepravidelného otvoru medzi tlamou a nosovou dutinou, spôsobeného eróziou tkaniva. Aj táto komplikácia parodontálneho ochorenia je dôsledkom zápalu a môže viesť k chronickému výtoku z nosa a infekciám.
Častejšie sa baktérie v ústach môžu dostať do krvného obehu psa a prejsť až do jeho obličiek, srdca a pečene. To môže spôsobiť ďalšie zdravotné problémy, ako napríklad ochorenie obličiek.
Aké sú príznaky parodontálneho ochorenia u psov?
Medzi prvé príznaky ochorenia ďasien u psov môže patriť zapáchajúci dych, zubný kameň (mineralizovaný plak) na zuboch a červené zapálené miesta pozdĺž línie ďasien. Žiaľ, prvé príznaky ochorenia parodontu u psov si majitelia zvierat všimnú len zriedka. Kým začnú byť príznaky viditeľné, ochorenie ďasien zvyčajne pokročí a začne byť pre zviera bolestivé.
S postupujúcim ochorením sa u vášho psa môžu vyskytnúť viaceré následky vrátane týchto:
- krvácanie alebo červené ďasná
- krvavé sliny
- kývajúce sa zuby
- hrčky v tlame alebo pod očami
- ustupujúce ďasná
- výtok z nosa alebo kýchanie
Okrem toho môže mať váš pes problémy s uchopením potravy, krmivo mu môže vypadávať z tlamy alebo môže začať žuť iba na jednej strane. Pes tiež môže byť plachý a dávať najavo, že nechce, aby sa niekto dotýkal ich hlavy.
Ako sa diagnostikuje parodontálne ochorenie?
Pri vyšetrení ústnej dutiny veterinárny lekár dokáže rozpoznať mnohé príznaky parodontálneho ochorenia, ako sú červené ďasná, nahromadený zubný plak a zubný kameň a strata alebo kývanie zubov. Ak však má váš veterinár podozrenie na ochorenie parodontu, odporučí vášmu psovi podstúpiť röntgenové vyšetrenie a profesionálne čistenie v celkovej anestézii. Röntgenové snímky umožňujú veterinárovi zistiť rozsah poškodenia koreňov zubov a úplne posúdiť zdravie ústnej dutiny. Po vyčistení si tak váš veterinár bude istý, že došlo k odstráneniu zubov, ktoré boli poškodené tak, že sa nedali opraviť.
Je dobré, aby veterinár pravidelne, aspoň raz alebo dvakrát ročne, vyšetril vášho psa na parodontitídu, pretože včasná liečba môže zachrániť zuby vášho domáceho miláčika a zabrániť zbytočnej bolesti. Ak vám veterinár odporučí starostlivosť o zuby, dodržiavajte jeho odporúčania, aj keď sa pes správa normálne.
Dá sa ochoreniu parodontu u psov predchádzať?
Psa môžete ochrániť pred ochorením ďasien dodržiavaním niekoľkých stratégií odporúčaných veterinárom.
Na začiatok treba uviesť, že psom, rovnako ako ľuďom, prospieva každodenné čistenie zubov. Čistenie zubov pomáha znižovať tvorbu zubného plaku a baktérií. Väčšinu psov je ľahké naučiť, aby si nechali čistiť zuby. Niektoré domáce zvieratá si ho dokonca obľúbia, pokiaľ je proces šetrný. Začať s čistením kefkou čo najskôr, keď je pes ešte šteniatko, je najjednoduchší spôsob, ako dosiahnuť, že si spolu so zvieraťom zvyknete na to, že čistenie je súčasť bežnej dennej rutiny.
Poskytnite psovi na hranie hračky vhodné na hryzenie, šetrné k zubom. Vhodnou voľbou sú tenké, ohybné pásiky na žuvanie a mäkké gumové hračky na hryzenie. Vyhnite sa tvrdým hračkám na žuvanie, ako sú parohy, kopytá alebo bielené kosti, pretože tie môžu ľahko spôsobenie zlomenie zuba. V prípade pochybností sa opýtajte veterinára, či je hračka určená na hryzenie pre psa bezpečná.
Niektoré suché krmivá pre psov sú špeciálne vyvinuté tak, aby pomáhali predchádzať tvorbe zubného plaku a kameňa. Tieto granule sú väčšie ako zvyčajne, takže pes ich musí žuť, nie prehĺtať vcelku. Majú tiež špeciálne zarovnané vlákna, ktoré čistia zuby. Na takéto krmivo prejdite len so súhlasom veterinára, pretože je dôležité najprv sa uistiť, či pes netrpí bolestivosťou v tlame alebo ochorením ďasien.
Ako sa lieči parodontálne ochorenie?
Parodontálne ochorenie u psov sa lieči rovnako ako ochorenie ďasien u ľudí – kompletným vyčistením a odstránením všetkého zubného plaku a kameňa zo zubov.
Najbezpečnejší a najúčinnejší spôsob čistenia nad líniou ďasien a pod ňou je uviesť psa do anestézie. Veterinárny lekár tak môže kompletne vyšetriť ústnu dutinu, odstrániť kývajúce sa, zlomené alebo infikované zuby a urobiť röntgenové snímky zubov. Ak zaznamená infekciu ďasien psa, môže predpísať antibiotiká a lieky proti bolesti.
Ako výživa ovplyvňuje pravdepodobnosť ochorenia ďasien u psov?
Dobré zdravie ústnej dutiny a ďasien sa začína zdravým telom a imunitným systémom. Ak budete svojho štvornohého kamaráta kŕmiť vysokokvalitným krmivom, ktoré je kompletné a vyvážené, môžete sa vyhnúť bežným príčinám vzniku parodontitídy. Ako sme už spomenuli, niektoré typy krmiva sú špeciálne vyvinuté tak, aby pomáhali čistiť zuby.
Hoci sú ochorenia zubov u psov bežné, nemusia pre vášho domáceho miláčika predstavovať problém. Ak budete postupovať aktívne a budete spolupracovať s veterinárnym lekárom, ktorý vám pomôže so starostlivosťou o zdravie ústnej dutiny vášho psa, môže si váš psí kamarát zachovať žiarivý úsmev až do vysokého veku.
Recenzovali Dr. Hein Meyer, DVM, PhD, Dipl-ECVIM-CA a Dr. Emma Milne BVSc FRCVS.
Biografia autora

Dr. Sarah Wooten
Dr. Sarah Wooten promovala na UC Davis School of Veterinary Medicine v roku 2002. Ako členka Americkej spoločnosti veterinárnych novinárov delí Dr. Wooten svoj profesionálny čas medzi prax pre malé zvieratá v Greeley v štáte Colorado, verejné vystupovanie k pridruženým otázkam, komunikáciu s klientmi a písanie článkov. Má rada kempovanie s rodinou, lyžovanie, potápanie a zúčastňuje sa triatlonov.