Nájsť krmivo, ktoré vyhovuje potrebám vášho domáceho maznáčika
Nájsť krmivo, ktoré vyhovuje potrebám vášho domáceho maznáčika
Nájsť krmivo, ktoré vyhovuje potrebám vášho domáceho maznáčika
Zápal pankreasu je u psov pomerne zvyčajné ochorenie, ktoré sa často spája s nežiaducimi udalosťami, ako je vyplienenie odpadkového koša, kde pes nájde zvyšky tučných potravín, napríklad mäsa. Hoci pankreatitída môže byť vážny stav, ak sa včas zachytí a lieči, mnoho psov sa rýchlo a úplne zotaví. Prečítajte si viac informácií o tom, čo je to pankreatitída, o niektorých príznakoch, ktoré môžu poukazovať na to, že ju váš pes má, ako aj o tom, čo môžete robiť, ak k tomu dôjde.
Čo je pankreatitída u psov?
Pankreas je plochý laločnatý orgán, ktorý sa nachádza v prednej časti brucha v blízkosti žalúdka. Pankreas má dve hlavné úlohy – produkuje inzulín a tráviace enzýmy. Bunky, ktoré produkujú inzulín, sa nazývajú endokrinný pankreas. Tie, ktoré produkujú tráviace enzýmy, sa nazývajú exokrinný pankreas. Tieto tráviace enzýmy sa uvoľňujú do čriev a pomáhajú pri rozkladaní potravy.
Keďže tieto enzýmy v podstate nerozlišujú to, čo rozkladajú, pankreas má viacero bezpečnostných mechanizmov, ktoré sa snažia zabezpečiť, aby sa tieto enzýmy neaktivovali predčasne. Pankreatitída je ochorenie, pri ktorom tieto bezpečnostné opatrenia zlyhajú a enzýmy sa aktivujú príliš skoro, čím v podstate trávia pankreas a spôsobujú zápal. Tráviace enzýmy môžu nakoniec začať unikať aj do krvného obehu, odkiaľ sa môžu preniesť do iných orgánov a spôsobiť ich poškodenie. Najčastejšie sa však zápal pankreasu prejavuje rôznymi príznakmi, napríklad silnou bolesťou, vracaním a nechutenstvom.
Bolesť žalúdka u psov sa môže prejaviť nadmerným naťahovaním, ktoré sa podobá na situáciu, keď sa pes pri hre ukláňa, pričom hlavu má pri zemi a zadok má zdvihnutý. Zápal pankreasu môže byť veľmi závažné ochorenie, pričom miera závažnosti môže byť rôzna, ale nemusí byť vždy život ohrozujúca. Ak však máte podozrenie, že sa váš pes naťahuje kvôli bolesti žalúdka, je dôležité poradiť sa s veterinárom.
Čo spôsobuje pankreatitídu u psov?
U ľudí aj zvierat sú presné spúšťacie faktory pankreatitídy nedostatočne známe. Pomerne dobre známe je však to, že nech už sú spúšťače akékoľvek, existuje spoločný následok, pri ktorom dôjde k predčasnému uvoľneniu tráviacich enzýmov.
Väčšina prípadov pankreatitídy u psov je náhla a akútna a zvyčajne súvisí s prípadmi, keď pes zje naraz veľa mastného jedla. V takomto prípade môže byť veterinárny lekár schopný poukázať na konkrétnu udalosť, ktorá problémy spôsobila, ako napríklad keď pes zje nadmerné množstvo mastných zvyškov a omáčky po rodinnej oslave alebo keď sa vrhol na obsah odpadkového koša. Hoci príznaky môžu byť o niečo nenápadnejšie, môže sa vyskytnúť aj chronická pankreatitída.
Klinické príznaky pankreatitídy u psov
Psy s podozrením na pankreatitídu môžu zvracať, chovať sa letargicky a mať bolestivé brucho, ale klinické príznaky môžu byť nejasné. Pankreatitída môže byť mierna alebo závažná. U mierne postihnutých psov sa môže vyskytnúť dehydratácia, mierna nečinnosť alebo abnormálne zhrbené držanie tela (v dôsledku bolesti brucha). Ďalším klasickým príznakom bolesti v oblasti pankreasu je bezdôvodné zaujatie polohy v predklone. Naopak, u ťažko postihnutých psov sa môžu vyskytnúť tieto klinické príznaky:
- zvýšený pulz,
- znížená telesná teplota,
- zväčšené, tekutinou naplnené brucho,
- žltnutie očí, kože a ďasien,
- opuch brucha,
- epizódy kolapsu.
Zápal pankreasu sa môže vyskytnúť u každého psa, pričom u psov stredného a vyššieho veku je riziko vzniku tohto ochorenia zvýšené. Náchylné sú aj psy s nadváhou a psy, u ktorých bola diagnostikovaná hypotyreóza, diabetes mellitus, Cushingova choroba a hyperlipidémia, ako uvádza sieť Veterinary Information Network. Niektoré plemená, ako napríklad nemecké ovčiaky, sú tiež náchylnejšie na vznik chronickej pankreatitídy. Toto plemeno je tiež náchylné na ďalší pankreatický problém nazývaný exokrinná insuficiencia pankreasu (EPI). V takomto prípade pankreas nevytvára dostatok tráviacich enzýmov, takže zvieratá nemôžu účinne tráviť potravu. V dôsledku toho bývajú chudé a v zlej kondícii, aj keď sa stravujú výdatne. Hoci EPI môže vzniknúť samostatne, môže byť spôsobená aj chronickou pankreatitídou v dôsledku poškodenia buniek, takže tieto dve ochorenia často idú ruka v ruke.
Miniatúrns bradáč, kokeršpaniel, jorkšírsky teriér, hodvábny teriér a trpasličí pudel sú plemená, ktoré môžu mať zvýšené riziko akútnej pankreatitídy. Ochorenie môže postihnúť psov aj fenky. Hoci sa u každého psa môže vyvinúť pankreatitída, najlepším spôsobom, ako zabrániť vzniku tohto závažného ochorenia, je vyhnúť sa kŕmeniu psov mastnými zvyškami z varenia a rôznymi pochúťkami.
Diagnostika pankreatitídy u psov
Stanovenie diagnózy pankreatitídy môže byť pomerne komplikované, pretože klinické príznaky sú veľmi nejasné. Váš veterinárny lekár vám môže odporučiť niekoľko typov krvných testov a zobrazovacích vyšetrení vrátane týchto:
- Kompletný všeobecný panel krvných testov na zistenie iných ochorení s podobnými príznakmi.
- Krvný test na zistenie imunoreaktivity pankreatickej lipázy u psov, teda cPLI. Ide o enzým, ktorý sa produkuje len v pankrease. V dôsledku zápalu pankreasu tento enzým preniká do krvi, takže zvyčajne je tento diagnostický test spoľahlivý.
- Ultrazvuk brucha na zistenie zväčšeného a opuchnutého pankreasu. Ak váš veterinár nemá ultrazvuk, môže vášho psa poslať na toto vyšetrenie k veterinárnemu špecialistovi. Niekoľko veterinárnych lekárov, zvyčajne v špecializovaných centrách, vykonáva aj biopsiu pankreasu na stanovenie definitívnej diagnózy. Keďže sa však biopsia v praxi vykonáva zriedkavo, diagnóza pankreatitídy je často predpokladaná.
Liečba pankreatitídy u psov
Psy s akútnou pankreatitídou zvyčajne vyžadujú hospitalizáciu a liečbu tekutinami, liekmi proti bolesti a zvracaniu, ako aj ďalšiu doplňujúcu starostlivosť. Je tiež dôležité, aby pes po stabilizácii stavu začal čo najskôr prijímať potravu, pretože sa preukázalo, že to urýchľuje zotavenie. Keďže pes sa zvyčajne necíti dobre a pochopiteľne nemá veľkú chuť do jedla, veterinár môže odporučiť umiestnenie dočasnej kŕmnej sondy, aby sa zabezpečilo splnenie kalorických potrieb psa, kým sa nezotaví. Hoci sa väčšina psov úspešne zotaví z akútnej pankreatitídy, toto ochorenie môže byť život ohrozujúce a stav zvieraťa sa môže rýchlo zhoršiť napriek rýchlej a vhodnej liečbe. Lieky proti bolesti sú dôležitou súčasťou liečby, pretože tento stav je veľmi bolestivý… Ak má veterinár podozrenie na pankreatitídu, môže vám odporučiť prechod na vysokostráviteľné krmivo s nízkym obsahom tuku, ktoré pomôže zabrániť opakovaným epizódam a vzplanutiam ochorenia.
Dlhodobý výhľad
Prognózu psov s pankreatitídou je náročné predpovedať. Väčšina psov sa znova uzdraví a prekoná túto chorobu, ak nie je stav psa po príchode na veterinárnu kliniku mimoriadne zlý. Ak pes musí zostať na klinike dlhšie, nevyhnutne to neznamená, že sa z tohto ochorenia nezotaví. Najlepšie výsledky zaisťuje rýchly veterinárny zásah, takže ak si u psa všimnete klinické príznaky pankreatitídy, nečakajte, že sa vyriešia samy.
Prognóza psov s miernejšou akútnou alebo chronickou pankreatitídou je vo všeobecnosti lepšia, najmä ak sa vykoná niekoľko zmien životného štýlu. Veterinárny lekár vám môže odporučiť prechod na krmivo s nízkym obsahom bielkovín a tukov (obe tieto zložky sú totiž silnými stimulátormi vylučovania pankreasu), ako aj pridanie antioxidantov a program na podporu zdravej hmotnosti. Je však dôležité uvedomiť si, že aj pri dobrej odozve na liečebný plán veterinárneho lekára môže z času na čas dôjsť k vzplanutiam tohto ochorenia. S trochou trpezlivosti a tímovej spolupráce s veterinárom, ako aj so schopnosťou rozpoznať včasné varovné signály problému môžete však psovi poskytnúť veľkú šancu na relatívne normálny a zdravý život.
Biografia autora

Dr. Laci Schaible
Dr. Laci Schaible je veterinárna lekárka pre malé zvieratá a autorka veterinárnych publikácií. Získala množstvo ocenení za svoj záväzok vzdelávať majiteľov domácich zvierat a je považovaná za poprednú veterinárnu odborníčku na telemedicínu.
Recenzovali Dr. Hein Meyer, DVM, PhD, Dipl-ECVIM-CA a Dr. Emma Milne BVSc FRCVS.