Nájsť krmivo, ktoré vyhovuje potrebám vášho domáceho maznáčika
Nájsť krmivo, ktoré vyhovuje potrebám vášho domáceho maznáčika
Nájsť krmivo, ktoré vyhovuje potrebám vášho domáceho maznáčika
Cvičenie je dôležitou súčasťou fyzického a duševného zdravia vášho psa, ako aj vás. A hoci existuje veľa vhodných aktivít, ktoré môžete spoločne robiť, beh so psom môže byť vynikajúci spôsob spaľovania kalórií a odbúravania stresu pre vás oboch.
Nedostatok pohybu je jednou z najčastejších príčin problémov s hmotnosťou a správaním, s ktorými sa stretáva mnoho majiteľov psov. Bez dostatočného vybitia energie sa šteňatá a dospelé psy môžu nudiť, byť frustrované a začať ničiť veci. Žuvanie čalúnenia spôsobuje veľké utrpenie nielen vám, ale môže byť nebezpečné aj pre vášho domáceho miláčika. Premýšľate, kde začať behať so svojím štvornohým kamarátom? Pomôžeme vám s tým. Beh prospieva vášmu psovi rovnako ako vám – preto neváhajte, obujte si tenisky a vyrazte na rovnaké cesty a chodníčky, na ktorých by ste behali aj osamote.
Vždy majte na pamäti, že čuchanie je pre psa veľmi dôležitá činnosť. Skúmanie a oňuchávanie je pre nich obdobou toho, ako keď vy oddychujete pri čítaní novín alebo sledujete sociálne siete svojich priateľov – vďaka tomu sa môžu dozvedieť všetky najnovšie „psie klebety“. Ak pes rád behá s vami, je to skvelé, ale uistite sa, že väčšinu času stráveného vonku tvoria pokojnejšie prechádzky alebo iný čas vonku na miestach, kde má pes možnosť riadne dohnať všetky novinky.
Čo si vziať so sebou na beh so psom
Keď sa rozhodnete začať, uistite sa, že máte všetky potrebné veci, aby ste boli obaja v bezpečí a pohodlí. Pred každým behom so štvornohým kamarátom si skontrolujte, či vám nechýbajú tieto položky:
- bezpečný postroj s riadnou identifikáciou;
- voda navyše pre psa (nezabudnite, že aj pes potrebuje hydratáciu);
- vrecko na exkrementy na zber a likvidáciu výkalov;
- pevná vôdzka, buď hands-free, alebo štandardná, ktoré sa nepretrhne, ak sa pes rozruší a náhle zmení tempo;
- maškrty, ak by pes potreboval pri dlhom behu kalórie navyše.
Bez ohľadu na počasie…
Dôležité je mať prehľad o počasí. Telo psa sa nezahrieva a neochladzuje rovnako ako ľudské (psy sa napríklad nepotia), takže pes môže byť citlivejší na extrémne teploty. Ak je príliš horúco, pes môže dostať úpal. Ak je príliš chladno, môže dôjsť k omrzlinám. Niektoré psy sú rady vonku bez ohľadu na počasie, zatiaľ čo niektorým stačí jeden pohľad na kaluž a vrátia sa na pohovku. Niektoré plemená psov, ako napríklad plemená s plochou tvárou, môžu veľmi zle znášať teplo aj pri prechádzkach, preto sa uistite, že viete, čo je najlepšie pre vášho psa vzhľadom na jeho individuálne potreby. V prípade pochybností sa poraďte so svojím veterinárnym lekárom.
Predtým, ako začnete, je potrebné prijať ďalšie osobné opatrenia pri behu so psom. Najprv sa uistite, že behanie je niečo, čo váš pes skutočne chce robiť. Nie všetky plemená potrebujú viac ako len pravidelné prechádzky. Border kólia alebo podobne aktívne pastierske alebo pracovné plemená sa k vám s radosťou pridajú aj na výpravu dlhú niekoľko kilometrov, zatiaľ čo zavalitejší miláčik sa pravdepodobne nebude chcieť pohybovať tak rýchlo, ako by ste chceli. Ak sa vám zdá, že behanie je príjemnou činnosťou pre oboch, môžete sa vrhnúť na ďalšie kroky.
Fyzické schopnosti
Schopnosti vášho psa sú možno rovnako dôležité ako chuť behať. Pri rozhodovaní o tom, ako a kedy so psom behať, zohráva dôležitú úlohu vek. Pre prirodzene veľké plemená sa neodporúča behať dlhé vzdialenosti pred dosiahnutím dospelosti. Dôvodom je to, že kosti a kĺby rastúceho šteňaťa sú pred úplným vyvinutím náchylné na poranenia. Aj keď má váš pes dostatočný vek, jednou z najlepších vecí, ktoré môžete urobiť, je podstúpiť s ním veterinárnu prehliadku ešte pred tým, ako začnete s akoukoľvek novou náročnou fyzickou aktivitou. Psy sú stoické zvieratá a pred majiteľmi dokážu dobre skrývať zranenia a choroby. Váš veterinár vám povie, či je pre vášho psa bezpečné behať. Ak si všimnete, že váš pes sa namáha alebo zaostáva, najlepšie je zastaviť a nechať ho odpočinúť alebo prejsť zvyšok cesty chôdzou. Nikdy psa nenúťte, aby s vami bežal.
Ak má pes nadváhu a práve to je dôvod, prečo ste sa rozhodli začať s ním behať, majte na pamäti, že spočiatku bude pravdepodobne dosť neschopný. Výdrž mu budujte veľmi postupne.
Začíname behať so psom
Len čo vám to veterinár povolí, začať behať so psom si vyžaduje len veľmi malý tréning. Základná poslušnosť je zvyčajne všetko, čo potrebujete na pohodlný spoločný beh. Dôležitým bezpečnostným opatrením pre vás oboch je však uistiť sa, že vás pes nebude ťahať a nebude sa vám pliesť pod nohy. Ak ho necháte pri behu viesť, môžete tým ohroziť svoje svaly a kĺby. Pes musí byť tiež schopný zastaviť, sadnúť si a zostať stáť, ak budete potrebovať čakať na semaforoch alebo prejsť cez rušné cesty. Najdôležitejšie je začať pomaly a postupne sa dopracovať k dlhším behom, aby ste sa vyhli zraneniam. Platí to isté, akoby ste prvýkrát začínali behať sami.
Ako sme už spomenuli na začiatku, psy milujú čuchanie a skúmanie okolia. Je nepravdepodobné, že tempo vášho behu bude pre psa ideálne, preto ak je to možné a bezpečné, nechajte ho bez vôdzky. Dobrá reakcia psa na opätovné privolanie je pritom nevyhnutná a ide o jeden zo základných povelov, ktoré vám zaistia šťastný vzťah so psom. Ak pes reaguje na privolanie výborne, je to bezpečné a miestne predpisy to umožňujú, môžete ho nechať navoľno, čo väčšina psov miluje. Ak zacíti niečo zaujímavé, môže sa zastaviť a ľahko vás opäť dobehne. Vďaka tomu bude pre neho fyzická aktivita oveľa prirodzenejšia a obaja si užijete príjemnejšie a uvoľnené chvíle.
Uvidíte, že keď sa váš pes dostane do lepšej kondície, bude schopný behať dlhšie vzdialenosti a rýchlejším tempom. Počas behu nezabudnite kontrolovať, či pes nemá trhlinky na labkách alebo pazúrikoch. Hoci v prípade zranenia môže pes začať krívať, niekedy môže byť taký šťastný, že je s vami vonku, že si to v danom momente nevšimne alebo to nedá najavo. Je preto na vás, aby ste zaistili, že bude počas aktivity v bezpečí.
Ak sa behanie so psom stane pravidelnou súčasťou vašej rutiny, možno sa budete chcieť poradiť so svojím veterinárnym lekárom aj o správnej výžive. Rovnako ako športovci, aj aktívne psy potrebujú viac kalórií a rozmanitú stravu ako bežný gaučový domáci miláčik. Správna výživa a pohyb sú nesmierne dôležité na udržanie zdravia vášho psa a ich kombinácia zabezpečí vášmu najlepšiemu priateľovi dlhý a šťastný život.
Často kladené otázky
- Mali by všetky psy chodiť behať? Nie. Psy sú rovnako ako ľudia individuálne tvory, pričom niektoré behajú rady, iné nie. Dôležitejšie sú prechádzky, aktivity bez vôdzky a možnosť očuchávať a skúmať okolie. S veterinárom sa poraďte aj o prípadných zdravotných ťažkostiach, ako je artritída alebo ochorenie srdca, v dôsledku ktorých by beh mohol byť pre psa nevhodný.
- Kedy je najlepší čas na beh so psom? Vo všeobecnosti je najlepšie behať so psom skoro ráno a neskoro popoludní alebo večer. Vyhnete sa tak horúčavám počas dňa.
- Potrebuje môj pes špeciálne krmivo, ak so mnou chodí behať? Pravdepodobne nie, ak sa nevenujete veľmi náročnej fyzickej aktivite. Ak pes páli viac kalórií a má zdravú hmotnosť, možno bude potrebovať len trochu viac bežného krmiva. Pravidelné kontroly hmotnosti a telesnej kondície u veterinára sú užitočné, aby ste zistili, či treba množstvo krmiva upraviť. Ak zistíte, že pes pri konzumácii bežného krmiva vhodného pre jeho fázu života príliš chudne, veterinár vám môže odporučiť krmivo s vyšším obsahom kalórií.
Biografia autora

Katie Finlay
Je trénerka psov a spisovateľka z Los Angeles v Kalifornii. Už viac ako šesť rokov pracuje so psami a ich majiteľmi osobne aj prostredníctvom svojho online obsahu.