
Sprievodca prerezávaním zubov šteniat: tipy, starostlivosť o chrup a ďalšie informácie
Nájsť krmivo, ktoré vyhovuje potrebám vášho domáceho maznáčika
Nájsť krmivo, ktoré vyhovuje potrebám vášho domáceho maznáčika
Nájsť krmivo, ktoré vyhovuje potrebám vášho domáceho maznáčika
Príchod nového šteniatka je pre každú rodinu vzrušujúce obdobie. Pravdepodobne ste strávili hodiny prezeraním sortimentu obchodov s potrebami pre domáce zvieratá, aby ste si pripravili všetko potrebné. Ale jedna vec, ktorá vám pri malom šteniatku možno neprišla na um, je práve starostlivosť o zuby. Často si myslíme, že problémy so zubami sú problémom starších psov, čo síce je pravda, ale starostlivosť o zuby vášho psa od šteniatka môže zabrániť mnohým problémom v neskoršom veku. V tomto článku sa pozrieme na to, ako a kedy sa zuby prerezávajú a vypadávajú a ako si môžete zavčasu osvojiť správne návyky.
Fázy vývoja zubov u šteniat
Šteňatá sa rovnako ako ľudia rodia bez zubov. Pri dojčení ich nepotrebujú a okrem toho by mohli mamičke dosť znepríjemniť život. Vo veku troch až štyroch týždňov sa šteňaťu začnú prerezávať mliečne zuby. Celkovo im vyrastie 28 mliečnych zubov. Prerezávanie zubov môže spôsobovať nepríjemné pocity, pretože zuby sa musia predierať cez ďasná. Medzi hlavné príznaky prerezávania zubov, ktoré si môžete všimnúť, patrí:
slintanie
šúchanie papuľky labkou
častejšie žuvanie hračiek alebo predmetov ako obyčajne
zapálené ďasná
znížený príjem potravy
To všetko je normálne, ale ak máte pocit, že niečo nie je v poriadku alebo je niektorý príznak nadmerný, nechajte psíka pre istotu vyšetriť u veterinára. Striedanie žuvacích hračiek, aby boli pre psa stále zaujímavé, vám pomôže znížiť poškodenie nábytku.
Približne vo veku 3 až 4 mesiacov sa mliečne zuby začnú uvoľňovať a vypadávať. Potom ich nahradia trvalé zuby. Môže sa stať, že zbadáte mliečne zuby vypadnuté na zemi, ale väčšina z nich vypadne, kým šteniatko prjiíma potravu, pričom ich prehltne.
Šteňatám by mliečne zuby mali vypadnúť skôr, ako im začne rásť trvalý chrup. Niekedy sa stane, že niektoré mliečne zuby nevypadnú a zostanú zachované. Väčšinou ide o očné zuby a oveľa častejšie k tomu dochádza u malých plemien a plemien s plochou tvárou, ktoré majú zuby často nesprávne usporiadané. Ak má vaše šteňa ešte mliečne zuby, keď mu začne rásť trvalý chrup, poraďte sa s veterinárom. Zachované mliečne zuby môžu spôsobiť ochorenie ďasien, pretože je pravdepodobnejšie, že potrava sa bude zachytávať medzi trvalým chrupom a mliečnymi zubmi. Môžu tiež šteniatku spôsobovať nepríjemné pocity. Váš veterinár vám pravdepodobne odporučí ich odstránenie v celkovej anestézii.
Ako prvé trvalé zuby sa zvyčajne prerezávajú horné rezáky v prednej časti papuľky a ako posledné veľké stoličky v zadnej časti. Väčšina šteniat počas tohto obdobia pociťuje len veľmi malé nepohodlie, pretože v ďasnách sú už otvory po mliečnych zuboch.
Dospelé psy majú 42 zubov, 20 v hornej čeľusti a 22 v dolnej čeľusti. Spodná čeľusť má o dve stoličky viac ako horná. Všetky by mali vyrásť do veku 6 až 7 mesiacov.
Prevencia je lepšia ako liečba
Ochorenie zubov sú u psov veľmi časté, najmä v neskoršom veku. Môže spôsobiť bolesť a zápal, vypadnutie zubov a tiež infekcie, ktoré sa môžu dostať do krvného obehu a poškodiť ďalšie orgány, ako je srdce a obličky. Čistenie zubov je najosvedčenejší spôsob prevencie ochorení zubov a ďasien, rovnako ako u ľudí. Ak s tým začnete, keď je váš pes ešte mladý, čoskoro sa to stane bežnou súčasťou vášho každodenného režimu.
Ako čistiť zuby šteňaťa
Pristúpte k šteniatku tak, aby ste mali ľahký prístup k jeho papuľke. Môžete to urobiť tak, že si šteniatko jemne pridržíte medzi kolenami alebo požiadate priateľa či člena rodiny, aby vám ho jemne pridržal. Je veľmi dôležité použiť zubnú pastu aj zubnú kefku, ktoré sú určené pre domáce zvieratá, nie pre ľudí. Zubné pasty pre ľudí sú navrhnuté tak, aby sa napenili a vypľuli. Zvieratá by mohli prehltnúť príliš veľa pasty a prijať tak nadmerné množstvo fluoridu. Ideálna je jemná zubná kefka pre domáce zvieratá, a kým je šteňa malé, vystačíte si aj s kefkou na prsty. S čistením zubov nezačínajte, keď sa šteniatku prerezávajú zuby. Ak začnete v období, keď mu to je nepríjemné, môže ho to odradiť na celý život. V čase, keď dostanete svoje nové šteniatko, pravdepodobne už bude mať všetky mliečne zuby, ale ak ste chovateľ alebo šteňa odchovávate od začiatku, počkajte, kým sa mu prerežú všetky mliečne zuby. Čistenie je tiež vhodné vynechať počas rastu trvalých zubov. Ako na to:
Je dôležité, aby ste šteňa udržali v pokoji a v uvoľnenom stave. Počas čistenia ho preto priebežne chváľte. Ak sa zdá, že potrebuje prestávku, na chvíľku prestaňte a odmeňte ho. Na začiatku postupujte pomaly. Neočakávajte, že v prvý deň vyčistíte všetky zuby. Pracujte minútu alebo dve a potom prestaňte. Celý proces učenia sa tak bude pre psa pozitívny zážitok.
Naneste si trochu zubnej pasty na prst, nechajte ju šteňa zlízať a potom ňou začnite jemne masírovať zuby. Začnite v zadnej časti papuľky, pretože predné zuby bývajú citlivejšie.
Keď si na to šteňa zvyknete, môžete začať používať zubnú kefku pre psov.
Jemne mu odhrňte pysky a líca, aby ste získali prístup k črenovým zubom a stoličkám.
Čistite zuby krúživými pohybmi a dbajte na to, aby ste čistili aj miesto, kde sa zuby stretávajú s líniou ďasien.
Snažte sa dostať k úplne zadným zubom, kde je najväčšia pravdepodobnosť vzniku problémov.
Hoci sa táto úloha môže spočiatku zdať náročná, keď získate prax, bude jednoduchšia. Ak si na ňu šteňa zvykne už v ranom veku, nebude stresovať ani jedného z vás. Ideálne je čistiť zuby psovi denne, ale ak to nezvládnete, nič si nevyčítajte a čistite mu ich tak často, ako sa len dá. Určite je to lepšie ako nič.
Okrem čistenia zubov sú k dispozícii aj špeciálne suché krmivá, ktoré môžete používať na udržiavanie zdravých zubov a ďasien vášho dospelého psa. Tieto krmivá majú špeciálne zloženie s veľkými granulami, takže pes ich musí žuť, a nie len prehĺtať. Obsahujú tiež špeciálne zarovnané vlákna určené na čistenie zubov, ktoré pomáhajú zbaviť zuby vášho domáceho miláčika plaku a zubného kameňa. Poraďte sa s veterinárnym lekárom o týchto špeciálnych krmivách, ktoré môžu byť vynikajúcim doplnkom každodenného čistenia.
Veterinárny lekár každý rok pri preventívnej prehliadke a očkovaní urobí kompletnú prehliadku psa, ale je dobré sledovať stav zubov a ďasien aj doma. Čím skôr si všimnete problémy, ako sú napríklad vylomené alebo zlomené zuby, zubný kameň alebo zápal ďasien, tým skôr môžete vyhľadať odbornú pomoc a je nádej, že sa problém vyrieši rýchlejšie a efektívnejšie.
Recenzovali Dr. Hein Meyer, DVM, PhD, Dipl-ECVIM-CA a Dr. Emma Milne BVSc FRCVS.