Nájsť krmivo, ktoré vyhovuje potrebám vášho domáceho maznáčika
Nájsť krmivo, ktoré vyhovuje potrebám vášho domáceho maznáčika
Nájsť krmivo, ktoré vyhovuje potrebám vášho domáceho maznáčika
Diagnostikovanie rakoviny u domáceho miláčika môže byť desivé, ohromujúce a zdrvujúce. Váš tím veterinárnej starostlivosti chápe tieto emócie, ako aj vaše obavy z budúcnosti a úzkosť, ktorú by ste mohli pociťovať v súvislosti s možnosťami liečby. Dobrou správou je, že pokroky vo veterinárnej onkológii vedú k remisii rakoviny u mnohých domácich miláčikov a zlepšujú kvalitu a kvantitu ich života. Ak vášmu chlpatému členovi rodiny diagnostikovali rakovinu, tento článok vám môže pomôcť na vašej ceste.
Diagnostikovanie rakoviny u domáceho miláčika
Ak chcete diagnostikovať rakovinu u svojho domáceho maznáčika, váš veterinár sa začne pýtať na akékoľvek príznaky alebo symptómy, ktoré ste si mohli všimnúť. Rovnako ako u ľudí, existuje veľa rôznych druhov rakoviny, ktoré môžu postihnúť domáce zvieratá, so širokou škálou potenciálnych príznakov a symptómov. Vo všeobecnosti platí, že by ste mali navštíviť svojho veterinára vždy, keď spozorujete zmenu vo vzhľade, správaní alebo celkovej pohode vášho domáceho miláčika.
Váš veterinár potvrdí alebo vylúči rakovinu zhodnotením celkového zdravotného stavu vášho domáceho miláčika a vykonaním niektorých testov. Predbežné testovanie často zahŕňa testy krvi a moču, mikroskopické hodnotenie buniek alebo vzoriek z akýchkoľvek nádorov a zobrazovacie štúdie, ako sú rádiografia (röntgenové snímky) a ultrazvuk. Tieto testy poskytnú základné informácie o zdraví vášho domáceho miláčika a pomôžu určiť, či je prítomná rakovina, prípadne aký typ rakoviny a či sa rozšírila do iných orgánov. Tieto informácie umožňujú vášmu veterinárovi alebo veterinárovi certifikovanému vo veterinárnej onkológii poskytnúť vám prognózu a odporučiť liečbu.
Liečba rakoviny domáceho zvieraťa
Dostupné možnosti liečby rakoviny domácich zvierat sú takmer rovnaké ako v prípade liečby rakoviny u ľudí. Hlavným rozdielom je, že domáce zvieratá majú pri chemoterapii menej negatívnych vedľajších účinkov; zriedka pociťujú nevoľnosť a zriedkavo u nich dochádza k vypadávaniu srsti. Váš miláčik bude mať pravdepodobne väčšiu šancu na prežitie, ak budete postupovať podľa liečebného plánu stanoveného vaším veterinárom, ktorý môže zahŕňať jednu alebo viacero z nasledujúcich terapií.
Chirurgický zákrok
Chirurgický zákrok sa používa na odstránenie rakovinových nádorov a pri niektorých druhoch rakoviny môže poskytnúť požadovaný účinok, napríklad pri úplnom odstránení nízko-pokročilého nádoru žírnych buniek. Chirurgický zákrok môže byť tiež použitý spolu s inými spôsobmi liečby na úplné odstránenie rakoviny z tela vášho domáceho miláčika.
Chemoterapia
Táto metóda využíva lieky na zabíjanie rakovinových buniek a je súčasťou väčšiny plánov liečby rakoviny. Chemoterapeutické lieky sa môžu užívať perorálne vo forme piluliek alebo podávať intravenózne (do žily) veterinárnym odborníkom.
Ožarovanie
Ožarovanie sa používa na zmenšenie nádorov pred operáciou, zabíjanie rakovinových buniek, ktoré zostali po operácii, a na spomalenie rastu rakoviny v častiach tela, kde operácia nie je možná – napríklad v nose. U domácich zvierat sa zvyčajne vyžaduje niekoľko dávok ožarovania. Majte na pamäti, že ožarovacie centrá sú zvyčajne dostupné iba vo vysoko špecializovaných veterinárnych nemocniciach a môžu obnášať vysoké náklady.
Imunoterapia
Imunoterapia využíva vakcínu na stimuláciu imunitného systému domáceho miláčika na boj proti rakovinovým bunkám. Táto terapia sa používa pri melanóme psov a skúma sa ako možnosť liečby osteosarkómu.
Paliatívna starostlivosť
Rakovinu domácich zvierat nie je možné vždy vyliečiť. Paliatívna starostlivosť sa sústreďuje na maximalizáciu kvality života vášho miláčika počas obdobia, ktoré mu zostáva. To môže zahŕňať kontrolovanie bolesti, minimalizáciu nevoľnosti a pomoc pre vás, aby ste sa správne rozhodli, kedy je čas rozlúčiť sa. Paliatívna chirurgia sa môže použiť na zastavenie bolesti, najmä u psov s diagnostikovanou rakovinou kostí. Počas paliatívnej starostlivosti je tiež nevyhnutná dobrá výživa, takže je dôležité porozprávať sa so svojím veterinárom, aby ste prediskutovali diétu a nutričné potreby vášho domáceho miláčika. Najdôležitejšie je, že paliatívna starostlivosť môže často poskytnúť týždne až mesiace kvalitného a bezbolestného času s vaším miláčikom, ktorý by ste inak možno nemali – a to je skutočne vzácne.
Čo očakávať, keď má váš domáci miláčik rakovinu
V závislosti od typu rakoviny vášho domáceho miláčika, jeho celkového zdravotného stavu, veku a liečby, ktorú dostáva, môžu doma nastať určité zmeny. Napríklad:
- Ak váš maznáčik podstúpil operáciu, na zotavenie bude potrebovať čas a domácu starostlivosť.
- Váš miláčik môže spať viac a žrať menej, ak má typ rakoviny, ktorý spôsobuje stratu chuti do jedla alebo stratu energie. Nenúťte ho k cvičeniu a nechajte ho, nech si svoju aktivitu reguluje sám. Ak máte psa, berte ho každý deň von na čerstvý vzduch a slniečko. Ak váš miláčik nežerie, váš veterinár vám môže predpísať stimulant chuti do jedla alebo zmeniť stravu.
- Ak má váš maznáčik rakovinu mozgu, môžete si všimnúť zmeny vo vnímaní, ako je strata naučeného správania. Môžu sa u ňho vyvinúť aj záchvaty, na zvládnutie ktorých budú potrebné lieky.
- Rakovina alebo liečba rakoviny môže niekedy spôsobiť problémy s kontrolou vyprázdňovania. Váš miláčik možno bude musieť v dôsledku toho vykonávať potrebu častejšie a môže byť náchylnejší na nehody v domácnosti.
- Očakávajte časté návštevy u veterinára. Ak váš miláčik dostáva liečbu, váš veterinár bude musieť vykonať ďalšie testovanie počas liečby a po nej, aby zhodnotil, ako dobre účinkuje. Liečba môže byť nákladná, takže ak máte poistenie domáceho miláčika, nezabudnite sa pri najbližšej príležitosti porozprávať so svojím poskytovateľom, aby ste pochopili, čo vaša poistka pokrýva.
Keď je váš miláčik v paliatívnej starostlivosti, môže byť ťažké vedieť, kedy potrebuje veterinárny zásah a kedy je čas sa rozlúčiť. Organizácia PDSA ponúka kontrolný zoznam hodnotenia kvality života, ktorý vám môže pomôcť.
Koncept záťaže opatrovateľa u ľudí, ktorí sa starajú o iných chorých ľudí, je dobre zdokumentovaný, no podľa výskumu diskutovaného v publikácii British Medical Journal je to tiež veľmi reálny problém, ktorému čelia osoby starajúce sa o chronicky alebo nevyliečiteľne choré domáce zvieratá. Ak ste opatrovateľom, majte na pamňti aj seba a získajte podporu, kde môžete. Organizácie ako Blue Cross ponúkajú zdroje, ako je bezplatné a dôverné poradenstvo, spolu s príležitosťami spojiť sa s inými majiteľmi domácich zvierat, ktorí rozumejú tomu, čím prechádzate. Kontaktujte podpornú službu Blue Cross Pet Bereavement Support Service telefonicky na čísle 0800 096 6606, e-mailom na adrese pbssmail@bluecross.org.uk alebo on-line prostredníctvom živého chatu.
Diagnóza rakoviny domáceho miláčika môže byť zdrvujúca, ale váš veterinár je tu, aby sa vám v tom celom pomohol zorientovať. Smútok je tiež bežnou súčasťou boja proti rakovine domácich zvierat. Ak máte problémy, zvážte oslovenie o podporu, aby ste čo najlepšie využili čas, ktorý vám zostáva so svojím vzácnym miláčikom.
Biografia prispievateľa
Dr. Sarah Wooten
Dr. Sarah Wooten, absolventka UC Davis School of Veterinary Medicine v roku 2002 a certifikovaná veterinárna novinárka, má 16 rokov skúseností vo veterinárnej praxi pre malé zvieratá, je všeobecne známou medzinárodnou rečníčkou a spisovateľkou v oblasti veterinárnej starostlivosti a starostlivosti o zdravie zvierat. Zanietene pomáha majiteľom domácich miláčikov naučiť sa, ako sa lepšie starať o svojich chlpatých kamarátov..