Koľko skutočne stojí adopcia psa alebo mačky?

Published by
min read

Je ľahké predstaviť si tie prekrásne chvíle, ktoré môžete so svojim novým psím parťákom prežiť, ale nemali by ste zabúdať na finančnú stránku - náklady na starostlivosť a tiež pozornosť, ktorú bude potrebovať.

Niektoré výdavky sú jednorazové, zatiaľ čo niektoré sa môžu každý rok alebo mesiac opakovať a je potrebné, aby ste s nimi vo svojom rozpočte počítali. Nižšie sme rozpísali výdavky za veci, ktoré sú naozaj nevyhnutné, a tiež výdavky za doplnky, ktoré by bolo „fajn“ doma mať, takže si budete môcť spočítať, koľko starostlivosti o takého chlpatého maznáčika skutočne stojí.

Dôležité a nevyhnutné

Adopčné poplatky 20-150 Eur (jednorazovo)
Predtým ako si budete môcť svojho nového kamaráta odviezť domov, vo väčšine prípadov zaplatíte útulku adopčný poplatok. Táto čiastka obvykle zahŕňa vyšetrenie, vakcináciu a ďalšie veterinárne ošetrenia, ktoré sú potrebné na uistenie sa, že je vaše zviera zdravé a pripravené na adopciu. Niektoré útulky môžu v priebehu určitých akcií od týchto poplatkov upustiť, takže je dobré do útulku najskôr zavolať a zistiť, čo sa od vás očakáva.

Misky na krmivo a vodu 5 - 40 Eur (jednorazovo)
Čisté, umývateľné misky na krmivo a vodu pre vášho psa už môžete mať doma pripravené. Pokiaľ ste ochotní investovať viac, môžete samozrejme pridať automatické dávkovače krmiva, fontány s vodnými filtrami a iné vymoženosti.

Krmivo 20 - 150 Eur (mesačne)
Rovnako ako je to u potravín pre ľudí, nie je ťažké nájsť najlacnejší variant, ale vy budete určite chcieť nájsť pre svojho psa kvalitné krmivo. Výber správneho krmiva pre psov vám môže pomôcť predísť potenciálnym zdravotným problémom v neskoršom veku, preto neustupujte zo svojich nárokov na kvalitu a požiadajte svojho veterinára o odporúčanie.

Žena v kuchyni krmí špinavě vypadající Jack Russell teriérskou směs Hill's pet food.

Obojok / postroj 2 - 45 Eur (jednorazovo)
Základné funkcie alebo módny vzhľad? Všetko čo musí obojok spĺňať je predovšetkým jeho dostatočná pevnosť na každodenné nosenie. Nylon je cenovo najdostupnejší, ale kvalitný kožený obojok bude vyzerať vždy skvele. Tak či onak, pracky aj karabíny fungujú rovnako dobre. Pokiaľ váš pes na vodítku ťahá, môže pomôcť hlavový alebo celotelový postroj. Obojky a postroje sa obvykle nakupujú jednorazovo, ale je možné, že váš pes porastie, takže budete musieť kúpiť väčší, alebo ho v prípade opotrebenia po čase vymeniť.

Pes na koženém vodítku chůzi po cestě v parku na sobě kožený obojek

Vodítko 6 - 65 Eur (jednorazovo)
Rovnako ako je to pri obojkoch, môžete do materiálov neobmedzene investovať, ale s cenou základných variantov to bude podobné. Psy malých plemien potrebujú kratšie vodítka, zatiaľ čo psy veľkých plemien budú potrebovať vodítka dlhšie. Niektoré sú pre väčšiu bezpečnosť dokonca vybavené GPS lokátormi.

Identifikačný štítok 2 - 20 Eur(jednorazovo)
Vďaka modernému spôsobu výroby je možné v súčasnej dobe identifikačný štítok pre psa kúpiť celkom lacno. Môžete vyberať online v celom rade štýlov, alebo si môžete nechať údaje vytlačiť aj na samotný obojok, len sa uistite, že sú uvedené informácie správne. Obvykle na ňom budete chcieť uviesť meno psa, ktorému obojok patrí, a tiež telefónne číslo, na ktoré je možné v prípade jeho nájdenia zavolať.

Pelech 9 - 150 Eur  (jednorazovo)
Nedávno adoptované zviera sa uspokojí s vlastnoručne vyrobeným pelechom, ale časom možno budete chcieť svojho chlpáča rozmaznávať nejakým špeciálnym pelechom, v ktorom sa mu bude v noci dobre spať. Svojho psa môžete vždy trochu rozmaznať vlastnou pohovkou.

Kefa na vyčesávanie chlpov 8 - 30 Eur(jednorazovo)
Klobúk dole, ak zvolíte elektrické nožnice s vákuovou alebo umývacou funkciou, ale na poriadnu úpravu srsti vám bude stačiť aspoň obyčajná kefa s pevnými, mäkkými štetinami. Pokiaľ uprednostňujete zostrih vykonaný odborníkom, vyjde vás jedna návšteva psieho salónu približne na xx-xx v závislosti od plemena, veľkosti a temperamentu vášho psa.

Klieštiky na zastrihávanie pazúrikov 5 - 20 Eur (jednorazovo)
Prvé zastrihávanie môže byť trochu stresujúce, ale ak trochu zainvestujete, môžete si zaobstarať akumulátorovú brúsku na pazúriky, ktorá pazúriky vášho psa bezpečne (a pomaly) opiluje. Túto službu vám poskytne aj veterinár alebo pracovník profesionálneho psieho salónu.

Hračky 1,50 - 65 Eur (ročne)
Hračky sú nesmierne dôležité nielen pre šteňatá, ale aj pre starších psov, ktorí majú radi svoje obľúbené hračky vždy niekde blízko. O tom, čo váš pes bude považovať za „hračku“, si rozhodne len on sám, takže aj napriek tomu, že zainvestujete do niečoho sofistikovaného, ako je automatický odpaľovač tenisových loptičiek, môže si obľúbiť nejakú úplne obyčajnú, po domácky vyrobenú vec.

štěně hraje s červeným míčkem v trávě

Zubná kefka a zubná pasta pre psov 8 - 35 Eur (mesačne)
Určite budete chcieť svojmu psovi vyčistiť zuby. Dostupné sú dnes aj elektrické kefky pre psov, preto s pravidelnou zubnou hygienou u svojho psa neotáľajte a začnite čo najskôr. Každé 1-3 mesiace by ste mali zubnú kefku vymeniť.

Hnědý pes je vyšetřován ženským veterinářem.

Prevencia proti blchám, kliešťom a parazitom 15 - 65 Eur (ročne)
Kliešte môžu šíriť celý rad patogénov, blchy môžu spôsobovať svrbenie a dermatitídu a komáre môžu prenášať smrteľne nebezpečné srdcové červy. Od prostriedkov na vonkajšiu aplikáciu po obojky existujú rôzne možnosti prevencie.

Odporúčame

Tieto možnosti môžu byť považované za nadštandardné, ale ktorákoľvek z nich môže byť v prípade potreby nedoceniteľná a ušetrí vám dosť peňazí tým, že predídete väčším problémom. Vyberajte podľa potreby.

Mikročip 20 - 35 Eur (jednorazovo)
Pokiaľ dôjde k najhoršiemu a váš pes sa stratí, implantovaný mikročip môže byť poslednou možnosťou, ako svojho psa v prípade jeho záchrany a dopravenia k veterinárovi alebo do útulku nájsť. Nezabudnite, že v niektorých krajinách sú mikročipy povinné.

Poistenie domácich maznáčikov od 6 Eur  (mesačne)
Pokiaľ dôjde k najhoršiemu a váš pes sa stratí, implantovaný mikročip môže byť poslednou možnosťou, ako svojho psa v prípade jeho záchrany a dopravenia k veterinárovi alebo do útulku nájsť. Nezabudnite, že v niektorých krajinách sú mikročipy povinné.

Poistenie domácich maznáčikov od 6 Eur (mesačne)
Poistenie domácich maznáčikov je spravidla ponúkané v dvoch variantách: „Iba úrazové“ a „úrazové a nemocenské“. Pred výberom poistného plánu je dobré vedieť, či mal váš pes už predtým nejaké problémy, a vždy sa uistiť, že je váš plán kompatibilný s vašim veterinárom.

Pochúťky pre výcvik 8 - 50 Eur  (mesačne)
Rovnako tak ako šteňatá, aj staršie psy milujú dobrú odmenu a nezáleží na tom, či dostanú nízkokalorickú psiu sušienku alebo pochúťku vyrobenú špeciálne pre ich nutričné potreby. Nezabúdajte, že aj kúsok ich bežného krmiva mimo doby kŕmenia pre nich môže byť tiež odmenou.

Lekárnička pre zvieratá 8 - 30 Eur (jednorazovo)
K úrazom dochádza a pokiaľ je váš pes aktívny, môže občas dôjsť k nejakému zraneniu a v takom prípade vám lekárnička môže pomôcť.

Cestovná miska 1 - 19 Eur (jednorazovo)
Pokiaľ so svojim psom plánujete cestu alebo dlhšiu vychádzku, budete mu chcieť vziať so sebou nejaké krmivo a vodu. Môžete si vybrať z niekoľkých riešení, ale čím viac toho vezmete so sebou, tým bude váš batoh ťažší a vy nebude mať chuť sa s ním ťahať.

Služba venčenia psov 25 - 40 Eur (deň)
Pokiaľ necháte svojho psa väčšinu dňa samého, bude pomoc osoby, ktorá psa cez deň vyvenčí a nechá ho prebehnúť sa, skôr nutnosťou ako luxusom. Ceny sa často líšia v závislosti od osoby, ktorú si na venčenie prenajmete, od miesta vášho bydliska, počtu venčených psov a od frekvencie a dĺžky venčenia.

Tréner 40 - 150 Eur (jednorazovo)
Aj keď si prajeme, aby sa náš milovaný psík správal správne hneď od začiatku, niektorí z našich chlpatých kamošov budú potrebovať pomoc. Napriek tomu, že niektoré výcviky môžu byť drahé, pokojný a dobre vychovaný pes môže zmeniť spôsob, akým so svojim maznáčikom vychádzate.

Stráženie psa / denná starostlivosť 25 - 80 Eur (denne)
Mať psa neznamená, že sa musíte rozlúčiť s dlhými výletmi a pobytom mimo domova, ale ak nemáte priateľov alebo rodinného príslušníka, ktorý sa o vášho maznáčika postará, môžete si zaplatiť službu, ktorá dohľad, pohyb a starostlivosť pre vášho psa počas vašej neprítomnosti zabezpečí.

GPS lokátor od 60 Eur (jednorazovo / je možno nutnosť registrácie)
Ceny GPS lokátorov v posledných niekoľkých rokoch rapídne klesajú, ale aj tak by ste mali pred prípadnou investíciou vedieť, za čo platíte. Čím viac si plánujete, že so svojim maznáčikom precestujete svet, tým nedoceniteľnejšie pre vás toto zariadenie bude.

Je ľahké predstaviť si tie prekrásne chvíle, ktoré môžete so svojim novým mačacím parťákom alebo parťáčkou prežiť, ale nemali by ste zabúdať na finančnú stránku - náklady na starostlivosť a tiež pozornosť, ktorú bude potrebovať.

Niektoré výdavky sú jednorazové, zatiaľ čo niektoré sa môžu každý rok alebo mesiac opakovať a je potrebné, aby ste s nimi vo svojom rozpočte počítali. Nižšie sme rozpísali výdavky za veci, ktoré sú naozaj nevyhnutné, a tiež výdavky za doplnky, ktoré by bolo „fajn“ doma mať, takže si budete môcť spočítať, koľko starostlivosti o takého chlpatého maznáčika skutočne stojí.

Dôležité a nevyhnutné

Adopčné poplatky 20 - 100 Eur (jednorazové)
Predtým ako si budete môcť svojho nového kamaráta odviezť domov, vo väčšine prípadov zaplatíte útulku adopčný poplatok. Táto čiastka obvykle zahŕňa vyšetrenie, vakcináciu a ďalšie veterinárne ošetrenia, ktoré sú potrebné na uistenie sa, že je vaše zviera zdravé a pripravené na adopciu. Veľa útulkov od týchto poplatkov v priebehu určitých akcií upúšťa, takže je dobré do útulku najskôr zavolať a zistiť, čo sa od vás očakáva.

Obojok 2 - 40 Eur (jednorazovo)
Základné funkcie alebo módny vzhľad? Všetko čo musí obojok spĺňať je predovšetkým jeho dostatočná pevnosť na každodenné nosenie. Nylon je cenovo najdostupnejší, ale kvalitný kožený obojok bude vyzerať vždy skvelo. V každom prípade sa uistite, že v prípade zachytenia sa môže vaša mačka z obojku vyvliecť.

Identifikačný štítok 2 - 20 Eur (jednorazovo)
Vďaka modernému spôsobu výroby je možné v súčasnej dobe identifikačný štítok pre vašu mačku kúpiť celkom lacno. Môžete vyberať online v množstve štýlov, alebo si môžete nechať údaje vytlačiť aj na samotný obojok, len sa uistite, že sú uvedené informácie správne. Obvykle na ňom budete chcieť uviesť meno mačky, ktorej obojok patrí, a telefónne číslo, na ktoré je možné v prípade jej nájdenia zavolať.

Misky na krmivo a vodu 6 - 60 Eur (jednorazovo)
Čisté, umývateľné misky na krmivo a vodu pre vašu mačku už môžete mať doma pripravené. Pokiaľ ste ochotní investovať viac, môžete samozrejme pridať automatické dávkovače krmiva, fontány s vodnými filtrami a iné vymoženosti.

Krmivo 20 - 55 Eur (mesačne)
Rovnako ako je to pri potravinách pre ľudí, nie je ťažké nájsť najlacnejší variant, ale vy budete určite chcieť nájsť pre svoju mačku kvalitné krmivo. Výber správneho krmiva pre mačky vám môže pomôcť predísť potenciálnym zdravotným problémom v neskoršom veku, preto neustupujte zo svojich nárokov na kvalitu a požiadajte svojho veterinára o odporúčanie.

kočka jíst kopce jídlo

Stelivo od 5 Eur (mesačne), lopatka a záchod (jednorazovo) 8 - 25 Eur
Aby vaša mačka v byte alebo dome neznačkovala, určte aspoň dve rôzne miesta, kam si bude môcť dôjsť na záchod, a zaistite ich pravidelné upratovanie a čistotu.

Škrabadlo 8 - 210 Eur (jednorazovo)
Mačky potrebujú škrabať - a dobré škrabadlo môže ušetriť veľa peňazí za nákup nového nábytku. Škrabadlo si môžete vyrobiť sami alebo ho zo širokej ponuky možností kúpiť online.

Klieštiky na pazúriky 5 - 20 Eur (jednorazovo)
Prvé zastrihávanie mačacích pazúrikov môže byť trochu stresujúce, ale ak trochu zainvestujete, môžete si zaobstarať akumulátorovú brúsku na pazúriky, ktorá pazúriky vašej mačky bezpečne (a pomaly) opiluje. Ak sa na to necítite, môže vám túto službu poskytnúť aj veterinár alebo pracovník profesionálneho salónu.

Hračky 1,50 - 65 Eur (ročne)
Hračky sú nesmierne dôležité nielen pre mačiatka, ale aj pre staršie mačky, ktoré majú rady svoje obľúbené hračky vždy niekde blízko. O tom, čo vaša mačka bude považovať za „hračku“ si rozhodne len ona sama, takže aj napriek tomu, že zainvestujete do niečoho sofistikovaného, ako je obrí mačací strom, môže si obľúbiť nejakú úplne obyčajnú, po domácky vyrobenú vec.

Prepravka 12 - 42 Eur (jednorazovo)
Môže sa stať, že budete musieť svoju mačku naložiť do auta a niekam s ňou odísť. Prepravka je tým najlepším spôsobom, ako ju udržať v pohodlí a bezpečí, či už sa vydáte k veterinárovi alebo na cestu okolo sveta.

Veterinárna starostlivosť 15 - 45 Eur (ročne)
Existuje mnoho spôsobov, ako na svojom maznáčikovi ušetriť, ale nemožno sa vyhnúť návšteve veterinára, ak ju vaša mačka potrebuje. Mačiatka potrebujú mnoho očkovaní, zatiaľ čo staršie mačky môžu trpieť chronickými problémami, ktoré vyžadujú špecifickú starostlivosť. Samozrejme tieto výdavky sa môžu výrazne líšiť v závislosti od zdravotných potrieb vašej mačky. Dobrou voľbou pre vás môže byť poistenie domácich miláčikov (pozri informácie uvedené nižšie).

oranžová kočka je vyšetřena veterinářem

Prevencia proti blchám, kliešťom a parazitom 15 - 65 Eur (ročne)
Kliešte môžu šíriť celý rad patogénov, blchy môžu spôsobovať svrbenie a dermatitídu a komáre môžu prenášať smrteľne nebezpečné srdcové červy. Pokiaľ vaša mačka chodí von (alebo sa táto háveď dostane do vášho domu), správna preventívna starostlivosť jej môže zachrániť život.

Zubná kefka a zubná pasta pre mačky 8 - 33 Eur (mesačne)
Určite budete chcieť svojej mačke vyčistiť zuby. Dnes sú dostupné aj elektrické kefky pre mačky, preto s pravidelnou zubnou hygienou u svojej mačky neotáľajte a začnite čo najskôr. Každé 1-3 mesiace by ste mali zubnú kefku vymeniť, aby bola čistá a funkčná.

Odporúčame

Tieto možnosti môžu byť považované za nadštandardné, ale ktorákoľvek z nich môže byť v prípade potreby nedoceniteľná a ušetrí vám dosť peňazí tým, že predídete väčším problémom. Vyberajte podľa potreby.

Pelech 10 - 35 Eur (jednorazovo)
Mačky dokážu zaspať a spať takmer kdekoľvek, ale po čase budete chcieť svojej mačke poskytnú poriadny pelech, v ktorom sa jej bude v noci dobre spať.

Malé kotě ležící na zádech na bílém chlupatém koberci.

Kefa na vyčesávanie chlpov 8 - 30 Eur (jednorazovo)
Mačky sa vedia celkom dobre umyť samy, ale kefovanie vášho mačičiaka môže byť príjemná chvíľka pre vás oboch a uľahčí vám upratovanie chlpov v celej domácnosti.

Žena mazlíčky kočky, když spolu ležíte na posteli

Poistenie domácich maznáčikov 10 - 25 Eur (mesačne)
Poistenie domácich maznáčikov je spravidla ponúkané v dvoch variantách: „Iba úrazové“ a „úrazové a nemocenské“. Pred výberom poistného plánu je dobré vedieť, či mala vaša mačka už predtým nejaké problémy, a vždy sa uistiť, že váš plán je kompatibilný s vaším veterinárom.

Lekárnička pre zvieratá 8 - 300 Eur (jednorazovo)
K úrazom dochádza, a pokiaľ je vaša mačka veľmi zvedavá, môže občas dôjsť k nejakému zraneniu. V takom prípade vám lekárnička môže pomôcť.

GPS lokátor od 65 Eur (jednorazovo / je možno nutnosť registrácie)
Ceny GPS lokátorov v posledných niekoľkých rokoch klesajú a ich veľkosť sa zmenšuje, ale aj tak by ste mali pred prípadnou investíciou vedieť, za čo platíte. Čím viac času vaša mačka trávi vonku, tým nedoceniteľnejšie pre vás toto zariadenie bude.

Cestovný postroj 3 - 30 Eur (jednorazovo)
Bavte sa spolu – svoju mačku môžete obliecť do postroja a vyraziť s ňou za dobrodružstvom.

Stráženie mačiek 12 - 65 Eur (denne)
Mať mačku neznamená, že sa musíte rozlúčiť s dlhými výletmi a pobytom mimo domova, ale ak nemáte priateľov alebo rodinného príslušníka, ktorý sa o vášho maznáčika postará, môžete si zaplatiť službu, ktorá dohľad, pohyb a starostlivosť pre vašu mačičku počas vašej neprítomnosti zaistí.

Mikročip 20 - 35 Eur (jednorazovo)
Pokiaľ dôjde k najhoršiemu a vaša mačka sa vonku stratí, implantovaný mikročip môže byť poslednou možnosťou, ako mačku v prípade jej záchrany a dopravenia k veterinárovi alebo do útulku nájsť. Nezabudnite, že v niektorých krajinách sú mikročipy povinné.

 

Nájsť krmivo, ktoré vyhovuje potrebám vášho domáceho maznáčika

Nájsť krmivo, ktoré vyhovuje potrebám vášho domáceho maznáčika

Nájsť krmivo, ktoré vyhovuje potrebám vášho domáceho maznáčika