Porozumenie reči tela a správania mačky: komplexný sprievodca

Publikoval
minút Doba čítania

Nájsť krmivo, ktoré vyhovuje potrebám vášho domáceho maznáčika

Nájsť krmivo, ktoré vyhovuje potrebám vášho domáceho maznáčika

Nájsť krmivo, ktoré vyhovuje potrebám vášho domáceho maznáčika

Sarah WhiteheadO Sarah

Sarah Whitehead je renomovaná certifikovaná klinická odborníčka na správanie zvierat, žije v Spojenom kráľovstve a jej veľkou vášňou je odhaľovať tajomstvá správania zvierat. Sarah sa špecializuje na psy aj mačky a majiteľom domácich zvierat pomáha dekódovať jemnú reč tela a správanie zvierat. Verí, že výcvik a hra sú silnými nástrojmi nielen na zlepšenie komunikácie, ale aj na budovanie trvalých a zmysluplných vzťahov medzi ľuďmi a ich psími a mačacími spoločníkmi. Sarah svojím prístupom prepája vedu so súcitom a ponúka nový pohľad na to, ako obohatiť život našich domácich miláčikov a prehĺbiť puto, ktoré s nimi zdieľame.

 

 

Autorka

Mačky – odmerané, záhadné, nepredvídateľné a dvojtvárne stvorenia.

Toto sú niektoré z mnohých prídavných mien, ktoré ľudia často používajú, keď mi opisujú mačky. A hoci chápem ich dôvody, v mojom svete to jednoducho nie je pravda.

Kedysi si ľudia mysleli, že mačky jednoducho robia svoju prácu – využívajú náš domov ako hotel a pritom trávia čas vonku lovením škodcov, prípadne leňošením na slniečku. 

V súčasnosti však oveľa viac vnímame nádherné mačkovité šelmy ako neoddeliteľnú súčasť rodiny. Ako komunikatívne, hravé a milujúce stvorenie, ktorého správanie a reč tela sa oplatí študovať a pochopiť, aby sme pre ne mohli byť čo najlepšími spoločníkmi. 

A platí to obojstranne. Život s mačkou, ktorá prežíva nerozpoznaný stres alebo úzkosť, totiž môže aj pre nás znamenať život plný starostí a problémov. Môže to tiež viesť k fyziologickým problémom, ako je napríklad ochorenie dolných močových ciest mačiek (FLUTD). Preto je naozaj veľmi dôležité, aby sme sa snažili lepšie porozumieť reči tela a správaniu našich mačiek.

Mačky prežívajú stres a internalizujú ho

Na rozdiel od psov majú mačky tendenciu internalizovať emocionálny stres, čo môže mať veľký vplyv na ich správanie, zdravie a pohodu. 

Nešťastná mačka nám nedokáže slovami povedať, že sa bojí ryšavého kocúra od susedov alebo že je rozrušená prítomnosťou nového človeka v dome. Keďže reč mačacieho tela je nenápadná, emocionálny stav mačky môže zostať nerozpoznaný celé týždne, mesiace alebo dokonca roky. 

Domáce mačky sú od prírody dokonalým vzorom samotárskeho lovca. Leonardo da Vinci sa o nich vyjadril takto : „Aj tá najmenšia mačka je majstrovské dielo.“

Na rozdiel od veľkých mačkovitých šeliem, ako sú levy, ktoré žijú v spoločenských skupinách a lovia v tíme, naše „obývačkové predátory“ lovia osamote. Sú krepuskulárne – to znamená, že sú najaktívnejšie za úsvitu a za súmraku. Preto majú tie úžasné oči, ktoré sa vyvinuli tak, aby zachytili čo najviac svetla pri nízkom jase, a neuveriteľne ostrý sluch, aby dokázali zachytiť aj ten najmenší piskot alebo šuchot koristi. 

Mačky lovia najmä malé úlovky, ktorými sa zvyčajne živí len jeden jedinec – teda vo veľkosti myši. Rady jedia sami a môžu loviť až 12-krát denne, aby uspokojili svoje nutričné potreby. 

Mačky sa nerady delia

Toto správanie je pre domáce mačky charakteristické. Keďže nemajú potrebu spolupracovať s ostatnými druhmi na ulovení veľkej koristi, nepotrebujú zjavnú sociálnu signalizáciu. Mačky sa v podstate o nič nedelia. Niektorí jedinci síce tolerujú alebo dokonca oceňujú spoločnosť súrodencov, ale prevažná väčšina je najšťastnejšia, keď si môže vyčleniť vlastný priestor a komunikovať podľa vlastných podmienok. 

Tieto vrodené potreby sú v podstate to, čo nás na mačkách tak fascinuje. Ich sebestačnosť je pozoruhodná na také malé, relatívne krehké zviera, ktoré je vo svojej podstate zraniteľné. Napriek tomu sú mačky odvážne, zvedavé, dokážu sa samé nakŕmiť, starať sa o svoju srsť a využiť svoju úžasnú obratnosť a vynaliezavosť na skúmanie svojho okolia a využívanie všetkých ich možností. 

Napriek tejto miere autonómie sa rozhodli byť s nami!

Samozrejme, ľudia sú pre mačky užitoční – poskytujeme im prístrešie, teplo, bezpečie, potravu a pohodlie. Nie sú to však len naše zdroje, čo mačky motivuje byť s nami – vytvárajú si k nám aj silné väzby. 

Tieto väzby prekonávajú druhové rozdiely, najmä ak sa naučíme chápať a oceňovať to, čo nám naše mačky hovoria svojimi vlastnými jedinečnými a jemnými spôsobmi.

Mačky milujú dobré spôsoby

Mačky sú citlivé tvory. A viac ako čokoľvek iné milujú decentné správanie!

Mačacie držanie tela a hlasové prejavy nie sú na prvý pohľad zrejmé. Neštekajú na nás, keď chcú pozornosť alebo keď sa cítia znepokojené nejakou situáciou, ani nevyskakujú a nevrtia chvostom bez ohľadu na to, ako veľmi sa tešia, že nás vidia. 

Ustarosteným majiteľom zvierat často vysvetľujem, že fakt, že vaša mačka príde do domu, raz zamňauká, aby zistila, kde ste, a potom sa vydá nahor, aby si z labiek na vašej strane postele odstránila drobné nečistoty, je vlastne kompliment.

Naučte sa hovoriť mačacím jazykom

Naučiť sa „hovoriť ako mačka“ si vyžaduje, aby ste sa stali majstrami pozorovania. Rozdiel medzi mačkou, ktorá je nehybná a zhrbená v dôsledku bolesti alebo strachu, a mačkou, ktorá je úplne uvoľnená, chvost má obtočený okolo seba a labky schované pod telom, môže byť ťažko čitateľný aj pre skúsených majiteľov mačiek, ale je možné sa to naučiť a myslím si, že je to zábava.

Keď sa naučíte rozpoznávať jemné mačacie výrazy, budete vedieť rozpoznať, že niečo nie je s vašou mačičkou v poriadku. Budete tak môcť včas zasiahnuť a zároveň sa zlepší vaša vzájomná komunikácia a prehĺbi sa váš vzťah a puto. 

Bežné signály reči tela mačiek a ich význam:

Mačací signál

Význam

Pomalé mrkanie

Dôvera a náklonnosť

Pradenie

Spokojnosť alebo upokojovanie sa

Sklopené uši

Strach, agresia alebo prestimulovanie

Švihanie chvostom

Podráždenie alebo zvýšená ostražitosť

Poloha bruškom nahor (ale nie signál k dotyku)

Obranná pozícia, nie vždy submisivita

Toto sú moje najlepšie tipy, ako posilniť komunikáciu s mačkou a ešte lepšie porozumieť jej správaniu:

1. Dajte jej, čo potrebuje (a neberte si osobne, ak vám nechce sedieť na kolenách).

Každá mačka má výrazné individuálne preferencie. Dobre, povedzme si to na rovinu – mačky sú vyberavé! Čím viac sa nám podarí poskytnúť im dokonalé prostredie, tým budú spokojnejšie. 

Pre väčšinu mačiek to znamená niekoľko špecifických architektonických požiadaviek: žijú v 3D svete, preto pri úvahách o tom, kde bude chcieť vaša mačička tráviť čas. myslite aj na vertikálne úrovne. Na mačacom zozname želaní dokonalého dizajnu rozhodne nájdete aj vyvýšené miesta, na ktoré sa zmestí iba jedna mačka – napríklad poličky na knihy alebo špeciálny strom pre mačky.

Mačky milujú slušné správanie. Znamená, že uprednostňujú, keď môžu ony urobiť prvý krok, nie naopak. (To vysvetľuje, prečo ľudia, ktorí nemajú radi mačky, ich často priťahujú ako magnet!) Mnohé tiež radšej sedia neďaleko vás alebo vedľa vás a užívajú si vašu spoločnosť, ale bez potreby priameho fyzického kontaktu. Nie všetky mačky obľubujú sedieť človeku na kolenách a majú rôzne preferencie týkajúce sa blízkosti, rovnako ako ľudia. Ak to vezmete na vedomie, prijmete a budete to rešpektovať, môže to výrazne prispieť k vytvoreniu dôverného vzťahu s mačkou, po ktorom väčšina ľudí túži.

2. Naučte sa reč mačacieho tela a systém jemných signálov

Mnoho ľudí sa naučí nepríjemným spôsobom, že drobné šklbnutie chvosta je prvým signálom, že ich mačka nie je spokojná. Oveľa lepšie je však rozpoznať podobný nenápadný signál, zachovať sa podľa neho a ukončiť interakciu, než čakať, kým bude mačka taká podráždená z nedostatku vášho pochopenia, že bude musieť začať plieskať chvostom, vytiahnuť na vás pazúriky alebo zuby či utiecť. 

Mačky nie sú dvojtvárne. Sú jemné. A to je veľký rozdiel.

3. Naučte sa rozpoznávať pachové bezpečnostné systémy mačky

Väčšina ľudí získava informácie o okolitom svete predovšetkým zrakom a sluchom. Mačky sú predovšetkým čuchovo založené. 

To znamená, že aby sa cítili šťastne a bezpečne, využívajú rôzne pachové systémy, ktoré im dávajú pocit istoty, že všetko okolo nich je bezpečné a známe. To je jeden z dôvodov, prečo sa o nás mačky otierajú – chcú, aby sme voňali ako ony, ako rodina. Doslova nás (a iné domáce zvieratá) rozoznávajú podľa pachu, nie podľa vizuálnej identifikácie. Tento „pach skupiny“ musia každých pár hodín obnovovať, aby im neustále dodával pocit istoty. 

Tieto informácie sú pre blaho vašej mačky nevyhnutné – len si predstavte, aké desivé môže byť pre vašu mačku, keď sa v jej dome zrazu ocitne niekto cudzí, či už je to nové dieťa, vaša nová láska, alebo iná mačka, s ktorou vždy žila a ktorú mala rada, ale ktorá bola u veterinára a prišla domov s iným pachom.

4. Nepodceňujte vplyv emocionálneho stresu

Majitelia mačiek mi až príliš často hovoria, že ich mačka je „neposlušná“, pretože škriabe nábytok, rozstrekuje po dome moč, močí na posteľ alebo je dokonca agresívna. Niekedy dokonca naznačujú, že ich mačka ich zámerne „trestá“ – napríklad za to, že boli mimo domova. 

Žiaľ, ide o veľmi nesprávnu interpretáciu, ktorá má len ďalšie negatívne dôsledky na správanie vašej mačky. 

Ako skúsená certifikovaná klinická odborníčka na správanie zvierat viem, že každý problém so správaním mačky je spôsobený buď skrytým klinickým problémom, alebo skrytým emocionálnym rozrušením, prípadne obomi.

Problémy so správaním nikdy nevznikajú z ničoho nič a bez príčiny.

Preto je veľmi dôležité, aby každú zmenu správania vašej mačky vyšetril veterinár. Pri hľadaní príčiny by takpovediac nemal nechať kameň na kameni: až v polovici všetkých mojich prípadov v minulom roku bola klinická zložka, a to boli len tie, ktoré boli diagnostikované! V každom prípade platí, že ak sa vaša mačka správa neobvykle, zaslúži si pozornosť veterinára a odborníka na správanie.

Ďalším krokom zabezpečenie posúdenia všetkých aspektov emocionálnej pohody mačky. U mačiek sú zdravie a pohoda neoddeliteľne spojené a my sme povinní zabezpečiť, aby bolo postarané o obe tieto oblasti. Dobrou správou je, že niekedy sa dá „vyliečiť“ aj zložitý problém so správaním pomerne jednoduchými a ľahko vykonateľnými zmenami. Mačky sú veľmi citlivé na svoje prostredie, rutinu a naše správanie – to je požehnanie aj prekliatie zároveň.

Nájdite si čas na hru s mačkou

Vedeli ste, že vzťah s mačkou môžete zmeniť jednoducho prostredníctvom hry a častejších spoločných aktivít? Stavím sa, že s tým súhlasíte… Ale podnikáte v tomto smere aj nejaké kroky?

Mačky zbožňujú hry. Mnohé sú veľmi bystré a zbožňujú aj výcvik, ale koľkí z nás sa naozaj snažia naučiť ich, aby s nami takto interagovali?

Štýly učenia mačiek sa líšia rovnako ako u psov (a ľudí). Všeobecne platí, že obľubujú krátke a časté hry s primeraným množstvom pohybu a hluku, aby ich hra zaujala, ale nevystrašila. Mnohé mačky dobre reagujú na výcvik, pri ktorom sa ako motivácia a odmena používajú drobné, lahodné pochúťky, zatiaľ čo iné dávajú prednosť aportovaniu a rýchlo sa pohybujúcim hračkám. 

Objavovanie druhov hier, ktoré vaša mačka obľubuje, je pre každého aktívneho majiteľa mačiek zábava. Ako odborníčka na správanie môžem potvrdiť, že zábava má vo vzťahu veľkú silu – často je chýbajúcim článkom v komunikácii človeka a mačky a môžete si vďaka nej vybudovať puto, ktoré pretrvá celý život. 

Ak sa naučíte čítať jemné signály mačky, ponúknete jej prostredie, ktoré bude vyhovovať jej potrebám, a budete riešiť emocionálne problémy alebo problémy so správaním s nadhľadom, trpezlivosťou a starostlivosťou, môžete zlepšiť pohodu svojej mačky a posilniť váš vzťah. Vďaka pochopeniu a rešpektovaniu jedinečnej povahy mačky sa stanete tým najlepším majiteľom mačky a zabezpečíte svojmu mačaciemu priateľovi šťastný a zdravý život.