Rozstrekovanie moču a močenie mačiek v interiéri

Publikoval
minút: Doba čítania

Nájsť krmivo, ktoré vyhovuje potrebám vášho domáceho maznáčika

Nájsť krmivo, ktoré vyhovuje potrebám vášho domáceho maznáčika

Nájsť krmivo, ktoré vyhovuje potrebám vášho domáceho maznáčika

Väčšina mačiek si veľmi potrpí na svoje návyky spojené s používaním záchodu a dôsledne používa mačací záchod v interiéri alebo chodí do záhrady. Ak však mačka rozstrekuje moč alebo močí v rohu miestnosti alebo na iných zvláštnych miestach v dome, môže to byť nielen nepríjemné, ale aj znepokojujúce. Môže tiež ísť o príznak zdravotného problému alebo problému súvisiaceho so stresom, preto je dôležité, aby ste sa zamerali na nenápadné ťažkosti alebo skryté telesné ochorenia.

Rozstrekuje vaša mačka moč alebo močí v interiéri ?
Rozstrekovanie moču a močenie sú dve veľmi odlišné činnosti. Mačky používajú moč ako pachový signál, teda značku pre seba a iné mačky. Motivácia značkovania je veľmi odlišná od motivácie vymočiť sa na uvoľnenie plného močového mechúra. Preto je dôležité zistiť, či mačka rozstrekuje moč alebo močí, pretože riešenia problému sa budú v každom prípade líšiť. Pri močení si mačka drepne a na vodorovnú plochu vylúči určité množstvo moču. Mačka potom môže škriabať v okolí moču, hoci to nie je vždy pravidlom. Medzi časté miesta nevhodného močenia patrí koberec, sedacia súprava, perina, vaňa alebo umývadlo. Pri rozstrekovaní moču sa mačka postaví, zvyčajne prešľapuje zadnými labkami, pričom vrtí chvostom, a nastrieka malé množstvo moču za seba na zvislý povrch, napríklad na stenu alebo roh nábytku, pričom zanechá výraznú pachovú stopu. K bežným miestam postriekania patrí okolie dverí, okien alebo klapiek pre mačky, záclony, elektrické zariadenia a nákupné tašky alebo vrecia na odpadky. Len čo zistíte, ktorú z týchto dvoch činností mačka vykonáva, môžete podniknúť kroky na vyriešenie tohto správania.

Ako vyčistiť mačací moč
Bez ohľadu na to, či ide o skutočnú nehodu alebo nie, keď sa vaša mačka vymočí na určité miesto, je dôležité toto miesto dôkladne vyčistiť, aby sa z toho nestal zvyk. Pokiaľ zápach úplne neodstránite, citlivý nos mačky zachytí akýkoľvek pretrvávajúci pach moču, ktorý bude slúžiť ako podnet na opätovné močenie na danom mieste.

Najlepší spôsob, ako sa zbaviť tohto návyku, je držať mačku čo najdlhšie mimo tohto priestoru, odstrániť akýkoľvek zápach, ktorý mačka môže cítiť, a zmeniť usporiadanie miesta pomocou kusov nábytku, aby ste jej zabránili v prístupe na toto miesto. Umyte miesto enzymatickým alebo probiotickým čistiacim roztokom a nechajte ho uschnúť. Tieto výrobky sú určené na rozklad zápachu, ktorý je spojený s močom. Koberec mimoriadne nasáva vlhkosť a moč často prenikne cez celú hrúbku koberca až na podlahu pod ním, preto je v takomto prípade potrebné odborné čistenie. Ak je plocha dlhodobo silne znečistená, koberec sa nemusí dať zachrániť a pred jeho výmenou môže byť potrebné odstrániť ho a ošetriť betónovú plochu alebo podlahové dosky pod ním.

Prečo moja mačka začala močiť v interiéri?

Zdravotné problémy
Mačku, ktorá začala nevhodne močiť v dome, treba okamžite vziať na veterinárnu kliniku na vyšetrenie, aby ste sa uistili, že zmena jej správania nemá zdravotné príčiny.

  1. Stresová cystitída je veľmi častou príčinou inkontinencie. Dôvodov môže byť viacero. Cystitída je zápal močového mechúra a je veľmi bolestivá. Mačky si môžu začať spájať mačací záchod s bolesťou, a tak si hľadajú iné miesta na močenie. Zápal močového mechúra tiež spôsobuje, že mačka má pocit, že potrebuje neustále močiť, takže jednoducho nemusí stihnúť prísť k záchodu alebo na záhradu včas. Infekcie močových ciest sú u mačiek zriedkavé, ale zápal močového mechúra spôsobený chronickým stresom je veľmi častý. Môže to spôsobiť mnohé zdravotné problémy, pričom niektoré sú život ohrozujúce. Všetky informácie o príznakoch, príčinách a liečbe stresovej cystitídy alebo mačacej idiopatickej cystitídy (FIC), ako sa toto ochorenie tiež nazýva, si môžete prečítať tu.
  2. Ochorenie kĺbov/osteoartróza (OA). Osteoartróza je bežný, ale nedostatočne diagnostikovaný stav u mačiek, ktoré veľmi dobre skrývajú príznaky nepohodlia a bolesti. Bolesť v bedrách, chrbtici a kĺboch labiek môže spôsobiť, že úplné drepnutie pri močení je pre mačku veľmi nepríjemné. Mačky s OA niekedy nechcú chodiť močiť von pre zvýšenú námahu, ktorá sa s tým spája. Môže to byť obzvlášť viditeľné v chladnom alebo vlhkom počasí. Ak ešte nemáte mačacie záchody v interiéri, problém sa môže vyriešiť, ak si ich zaobstaráte do domácnosti. Umiestnite ich na tiché, odľahlé miesta a majte vždy o jeden záchod viac, ako je počet mačiek v domácnosti, aby ste predišli konfliktom a zabezpečili, že budú mať vždy k dispozícii čistý záchod. Ak už máte doma mačacie záchody, vyskúšajte plytšie modely s nižšími okrajmi a prejdite na mäkšiu podstielku, aby bolo stúpanie po podstielke pre mačku čo najpohodlnejšie. Poraďte sa so svojím veterinárom o liekoch na zmiernenie bolesti.

Bolesť pri zápale močového mechúra aj pri OA môže mačkám brániť úplne si čupnúť. To môže niekedy sťažiť vašu schopnosť rozlíšiť močenie a rozstrekovanie moču u mačky. V každom prípade je však vždy nutné najprv vylúčiť zdravotné problémy.

Prečo moje mačky začali rozstrekovať moč v interiéri ?
Všetky mačky, samce aj samice, dokážu rozstrekovať moč bez ohľadu na to, či sú kastrované. Zvyčajne sa to deje vonku ako súčasť pachového komunikačného systému. Pachové signály zanechávajú aj trením tváre o predmety, aby na nich zanechali feromóny produkované tvárovými žľazami, alebo škriabaním pazúrikmi o predmety, aby sa do nich dostali feromóny produkované žľazami medzi prstami. Mačky zanechávajú pach nielen preto, aby upozornili na svoju prítomnosť iné mačky, ale aj preto, aby pokryli oblasť svojím známym pachom.

U nekastrovaných mačiek funguje moč aj na prenos informácií v súvislosti s rozmnožovaním. Samce ho používajú na značenie teritória a samice na prilákanie samcov počas obdobia párenia.

Väčšina domácich mačiek je kastrovaná a v interiéri moč nerozstrekuje. Striekanie v interiéri je znakom toho, že mačka sa cíti vystresovaná a potrebuje si dodať pocit bezpečia tým, že sa obklopí vlastným pachom. Najčastejšou príčinou je prítomnosť iných mačiek v dome alebo v susedstve. Aj príchod dieťaťa alebo inej novej osoby do domácnosti, stavebné práce, rekonštrukcia alebo zmena režimu však môžu vyvolať rozstrekovanie moču v interiéri u úzkostlivých alebo bojazlivých mačiek alebo u mačiek, ktoré už zažívajú stres v iných aspektoch života.


Hrozby od mačiek v susedstve
Iné mačky žijúce v okolí môžu prechádzať cez váš pozemok alebo okolo neho, tráviť čas vo vašej záhrade alebo dokonca vstúpiť do vášho domu. To je pre vašu mačku mimoriadne stresujúce. Dokonca aj pohľad na cudziu mačku, ktorá sedí v „jej“, môže u niektorých mačiek vyvolať stres. V reakcii na to môže mačka začať rozstrekovať moč okolo klapky na priechod von, okolo okna alebo dverí, aby cudzie mačky upozornila na svoju prítomnosť. Ak je vaša mačka vystresovaná vstupom inej mačky do domu, môžete urobiť niekoľko krokov – odstráňte všetko, čo láka votrelca (zvyčajne misku s neustále dostupným krmivom), a použite iné alternatívy, napr. dávkovač krmiva aktivovaný mikročipom, ktorý sa otvorí len vtedy, keď sa vaša mačka priblíži k miske. Dočasne zablokujte klapku pre mačky a púšťajte mačku dnu a von sami. Namontovanie klapky pre mačky, ktorá sníma mikročipy, môže tiež zabrániť vniknutiu cudzej mačky. Odrádzajte ostatné mačky od vstupu do záhrady pomocou postrekovača aktivovaného pohybom, keď je vaša mačka bezpečne vnútri. Používajte komerčne dostupné feromónové produkty, vďaka ktorým sa mačka bude v interiéri opäť cítiť bezpečne.

Rekonštrukcia a stavebné práce
Nervózne mačky alebo mačky žijúce len vnútri sa môžu cítiť vystresované alebo ohrozené zmenami prostredia. Pri rekonštrukcii alebo výmene nábytku sa účinne odstránia všetky jemné značky, ktoré si mačka vytvorila otieraním sa a škrabaním. Aby ste znížili vplyv týchto zmien, držte mačku mimo daných miestností, kým pachy neprestanú byť také silné a nezmiešajú sa so známymi vôňami z celého domu. Tento proces môžete urýchliť cieleným rozptýlením pachu vašej mačky. Vezmite mäkkú bavlnenú handričku a jemne ňou potrite okolo tváre mačky (na tomto mieste pachové žľazy produkujú jej jedinečnú vôňu). Zachytené sekréty obsahujú feromóny, ktoré vysielajú správu o známom a bezpečnom priestore priamo do mozgu mačky. Potrite handričkou nábytok alebo steny vo výške mačky, kde dochádza k výskytu problému, a opakujte to niekoľkokrát denne, aby ste vytvorili pachový signál, ktorý ju odradí od rozstrekovania moču. Komerčne dostupné feromónové prípravky pre mačky pôsobia rovnako a môžete ich použiť ako alternatívu. Ak napríklad plánujete vymeniť pohovku, často pomôže naplánovať si to dopredu a niekoľko týždňov vopred na ňu prehodiť deku, ktorú potom môžete rozprestrieť na nový kus nábytku, aby jeho pach pôsobil pre mačku povedome a prijateľnejšie.

Ako pomôcť mačke cítiť sa bezpečne
Aj vtedy, keď príčina rozstrekovania nie je zrejmá, existujú spôsoby, ako zabezpečiť, aby sa vaša mačka cítila bezpečnejšie. Môžete napríklad obmedziť priestor, ktorý si mačka stráži, na jednu alebo dve miestnosti, alebo môžete používať voľnopredajné upokojujúce doplnky výživy počas obdobia stresu alebo nepokoja. To všetko môže pomôcť zlepšiť pocit bezpečia a znížiť túžbu mačky po značkovaní. Neoceniteľná môže byť konzultácia s kvalifikovaným odborníkom, ktorý vám môže poskytnúť individuálne odporúčania pre váš domov. Ak je mačka jednoducho príliš vystresovaná na to, aby sa situácia niekedy vyriešila, stojí za to zvážiť, či by ste pre ohrozenú mačku (alebo agresora) nemala nájsť iný domov, kde nežijú iné mačky. Je nepravdepodobné, že mačka bude rozstrekovať moč, ak sa nebude musieť vyrovnávať s prítomnosťou iných mačiek a cítiť sa ohrozene, takže sa bude cítiť oveľa spokojnejšia. Dokonca aj agresívna mačka je často v prostredí s viacerými mačkami vystresovaná a môže jej prospieť, ak bude jedinou mačkou v domácnosti.

Odborná pomoc
Rozstrekovanie moču a močenie sa dá u mnohých mačiek vyliečiť pomocou uvedených techník. V niektorých prípadoch môže byť problém trvalejší a je vhodné prediskutovať ho s veterinárnym lekárom, než čakať, kým sa sám nevyrieši. Včasné vyhľadanie odborného poradenstva v súvislosti so správaním zvieraťa vám môže nesmierne pomôcť. Čím dlhšie necháte nežiaduce správanie neriešené, tým viac sa môže u mačky zakoreniť a tým ťažšie bude riešiteľné.

Recenzovali Dr. Hein Meyer, DVM, PhD, Dipl-ECVIM-CA a Dr. Aileen Pypers, BSc, BVSc, PGDip