Krv v mačacej stolici: je potrebné znepokojovať sa?

minút : Doba čítania

Sivá mačka s bielou hruďou sedí osobe na kolenách a pozorne sleduje niečo mimo dohľadu

Nájsť krmivo, ktoré vyhovuje potrebám vášho domáceho maznáčika

Nájsť krmivo, ktoré vyhovuje potrebám vášho domáceho maznáčika

Nájsť krmivo, ktoré vyhovuje potrebám vášho domáceho maznáčika

Každý prípad prítomnosti krvi v mačacích výkaloch je znepokojujúci. Krv by predsa mala zostávať v tele! Krv v stolici mačky sa však môže objaviť z mnohých rôznych dôvodov, pričom niektoré nie sú dôvodom na znepokojenie a iné môžu byť veľmi vážne. Ako teda môžete zistiť, o ktorý prípad ide a kedy by ste mali vziať mačku k veterinárovi? Pozrieme sa na niektoré z najčastejších príčin krvavých výkalov u mačiek, ako aj na niektoré príznaky vážnejších problémov.

Príčiny krvi v mačacej stolici

Prítomnosť krvi v stolici niekedy nie je taká jednoznačná, ako by ste si mohli myslieť. Čerstvú krv je ľahké spozorovať, ale krvácanie pochádzajúce z vyšších častí čriev má skôr čiernu farbu. Dôvod je ten, že krv je v takomto prípade čiastočne strávená, čím sa zmení jej farba. Okrem toho, mnoho mačiek vykonáva potrebu vonku, nie v mačacom záchode, čo je pre ich majiteľov výhodné. U takýchto mačiek môže byť veľmi ťažké zistiť, či majú tráviace ťažkosti, pokiaľ neprejavujú jasné prejavy choroby.

Krvácanie môže spôsobiť v podstate čokoľvek, čo zapáli alebo poškodí citlivú sliznicu čriev. Najčastejšie príčiny krvi v mačacej stolici sú:

  • ParazityDobrý nápad je pravidelne podávať mačke prípravky proti parazitom. Mačky, ktoré často lovia a konzumujú svoju korisť, môžu potrebovať pravidelnejšiu liečbu. Dokonca aj mačky, ktoré nelovia, môžu byť napadnuté parazitmi.

  • Hnačka V mnohých prípadoch hnačka ustúpi do jedného alebo dvoch dní. Ak však pretrváva, môže dôjsť ku krvácaniu.

  • KolitídaIde o zápal hrubého čreva, pri ktorom často dochádza k vylučovaniu jasne červenej čerstvej krvi a hlienu.

  • Chronické enteropatie Patrí medzi ne niekoľko ochorení, ako je enteropatia reagujúca na potraviny (FRE), enteropatia reagujúca na antibiotiká (AFR) a enteropatia reagujúca na steroidy (SRE).

  • Nežiaduce reakcie na potraviny Patria medzi ne potravinové alergie a intolerancie.

  • Rakovina alebo polypy v čreve

  • Jedy Niektoré jedy, ako napríklad návnada pre hlodavce, spôsobujú krvácanie v celom tele vrátane čriev.

     

  • Bakteriálne alebo vírusové infekcie

  • Stres Život s inými mačkami alebo dokonca mačky žijúce v blízkosti u susedov môžu u vašej mačky vyvolávať stres. Mačky sa veľmi nápadne neprejavujú a dokážu stres dobre skrývať.

Kedy sa treba obávať

Svoju mačku poznáte lepšie ako ktokoľvek iný, ale čím lepšie spoznáte, čo je pre vašu mačku normálne, tým skôr si všimnete prípadné zmeny. Najlepší majitelia sú tí najpozornejší. 

Ak vaša mačka používa záchod s podstielkou, zmeny v jej stolici by ste mali ľahko spozorovať zmeny, prípadne si môžete všimnúť, či sa pri vyprázdňovaní namáha alebo narieka. Ak chodí von, skúste zistiť, aký je jej bežný režim a ako často von chodí? Je to vždy po jedle? Je a pije ako obvykle?

Mnohé tráviace ťažkosti sa vyriešia samy alebo dokonca môžu zostať nepovšimnuté, ale sú prípady, keď by ste mali určite vyhľadať veterinárnu pomoc.

  • Zdá sa vám, že mačka nemá dobrú farbu? Ak mačka prestane jesť alebo konzumuje menej krmiva, schudla, je letargická alebo pije viac ako zvyčajne, mali by ste vždy navštíviť veterinára. Často ide o prvé príznaky mnohých rôznych problémov vrátane závažných tráviacich ťažkostí.

  • Ak u nej spozorujete silnú, vodnatú hnačku s krvou alebo bez nej, mali by ste vyhľadať pomoc, najmä ak mačka aj vracia. Strata tekutín pri vracaní a hnačke môže rýchlo spôsobiť dehydratáciu a stratu dôležitých minerálnych látok.

  • Vaša mačka sa namáha pri vyprázdňovaní. Môže to byť príznak zápchy, kolitídy alebo cudzieho telesa v črevách, ale môže to byť aj príznak zablokovaného močového mechúra, čo je naliehavý lekársky stav. Ak sa vaša mačka niekedy namáha pri vyprázdňovaní, čo najskôr navštívte veterinára.

  • Dlhé trvanie stavu. Aj keď mačka pôsobí radostne a prijíma potravu, ak akákoľvek forma tráviacich ťažkostí trvá dlhšie ako 48 hodín, je najlepšie nechať ju vyšetriť, ak je to možné.

Ak sa rozhodnete ísť k veterinárovi, pokúste sa získať vzorku stolice. Váš veterinárny lekár bude chcieť vyšetriť, či sa v nej nenachádzajú parazity, infekcie a krv. Váš veterinárny lekár môže tiež chcieť urobiť krvné testy a prípadne aj röntgenové alebo ultrazvukové vyšetrenie. 

Často sa všetko vráti do správnych koľají po niekoľkých dňoch podávania ľahko stráviteľného krmiva (a niekedy aj liekov). Čím skôr však prídete veci na koreň, tým lepšie. A nezabudnite, že veterinári sú tu na to, aby pomáhali vám a vašim zvieratám. Nikdy sa neobávajte, že reagujete prehnane, pretože vždy je lepšie konať pre istotu, ako neskôr ľutovať.

Recenzoval Dr. Hein Meyer, DVM, PhD, Dipl-ECVIM-CA