Astma u mačiek: príčiny, príznaky a liečba

Publikoval Jean Marie Bauhaus
Doba čítania: minút

Nájsť krmivo, ktoré vyhovuje potrebám vášho domáceho maznáčika

Nájsť krmivo, ktoré vyhovuje potrebám vášho domáceho maznáčika

Nájsť krmivo, ktoré vyhovuje potrebám vášho domáceho maznáčika

Môžu mačky trpieť astmou? Rovnako ako ľudia, aj naši mačací priatelia môžu mať astmu. Ak si u mačky občas všimnete chrčanie, nemusí ísť len o guľôčku z chlpov. Podľa časopisu Journal of Feline Medicine and Surgery mačacia astma postihuje približne 1 % mačiek. Čítajte ďalej a získajte cenné informácie o príznakoch astmy u mačiek a o tom, ako svojmu chlpáčovi pomôcť.

Čo je mačacia astma?

V súčasnosti je známe, že astma u mačiek je súčasťou väčšieho problému nazývaného mačací atopický syndróm (FAS). Ide o stav, keď sú mačky alergické na rôzne alergény z prostredia (napr. pele, roztoče, stromy a trávy). Tieto alergény môžu vyvolávať kožné príznaky, ako je svrbenie a nadmerné čistenie, ako aj črevné príznaky ako hnačka. Niektoré alergény môžu u mačky pri vdychovaní vyvolať aj astmu.

Tieto dráždivé látky spúšťajú imunitnú reakciu, ktorá spôsobuje zúženie jednotlivých priedušiek (trubičiek) v pľúcach a opuch okolitých tkanív. Práve to mačke spôsobuje problémy s dýchaním.

Sivá pruhovaná mačka odpočíva zabalená v prikrývke

Hoci sa mačky niekedy z astmatického záchvatu zotavia samy, situácia môže byť život ohrozujúca. Mačku, u ktorej sa vyskytol astmatický záchvat, preto treba čo najskôr odviezť k veterinárovi.

Príčiny astmy u mačiek

U mačiek sa astma začína rozvíjať, keď si ich imunitný systém vytvorí protilátky proti určitému vdychovanému alergénu. Keď potom mačka opäť vdýchne daný alergén, tieto protilátky spustia prehnanú reakciu a spôsobia zápal v pľúcach. Ten následne vyvolá opuch, podráždenie a zúženie dýchacích ciest. V dôsledku toho sa v pľúcach hromadí hustý hlien, ktorý ďalej obmedzuje schopnosť mačky dýchať. Aj keď u mačky trpiacej na astmu môže vyvolať záchvat aj cvičenie a stres, najčastejším spúšťačom sú tieto dráždivé látky:

  • Cigaretový dym
  • Krbový dym
  • Prach a peľ
  • Plesne a huby
  • Chemické a čistiace prostriedky do domácnosti
  • Aerosólové spreje
  • Prach z mačacej podstielky

Ako u mačky rozpoznať záchvat astmy

Záchvat astmy u mačky je pomerne ťažké rozpoznať, pretože príznaky sa môžu ľahko zameniť za chlpovú guľu, a to najmä v počiatočných štádiách. Ako uvádza organizácia Blue Cross, hlavný rozdiel spočíva v držaní tela u mačky. Na rozdiel od situácie, keď mačka vykašliava chlpovú guľôčku, je počas astmatického záchvatu zhrbená nižšie k zemi, s úplne natiahnutou hlavou a krkom v snahe nasať viac vzduchu. Počúvajte, či sa neozýva sipot, kašeľ alebo kýchanie.

Ďalším problémom je, že záchvaty sa nemusia vyskytovať tak často, aspoň na začiatku. Hrozí tak riziko, že sa príznaky bagatelizujú a považujú za niečo menej znepokojujúce. Medzi ďalšie príznaky astmy, ktoré si treba všímať, patrí sipot alebo sťažené dýchanie po cvičení či neochota sa do cvičenia zapájať. Svedčí to o ľahkej unaviteľnosti mačky, ktorá jej bráni v dynamickej aktivite. Už tento samotný príznak je dostatočným dôvodom na to, aby ste mačku nechali skontrolovať u veterinára.

Diagnostika astmy u mačiek

Hoci neexistuje diagnostický test špeciálne na astmu mačiek, veterinár pravdepodobne vykoná viacero iných testov, aby vylúčil iné príčiny. Môže zároveň získať cenné informácie o anamnéze vašej mačky a o vašich pozorovaniach z domova.

Okrem krvných, alergologických testov a cytologického testu (ktorý skúma hlieny vylučované z dýchacích ciest mačky) môže veterinár vykonať aj röntgenové a CT vyšetrenie, aby overil celkový stav pľúc. V prípade potreby sa môže vykonať bronchoskopia (vyšetrenie dýchacích ciest), ktorá vyžaduje uvedenie mačky do celkovej anestézie.

Liečba astmy u mačiek

Ak má vaša mačka pretrvávajúcu astmu, pravdepodobne sa jej začnú podávať kortikosteroidy na potlačenie zápalu pľúc. Veterinár môže predpísať aj bronchodilatanciá podobné inhalátorom pre ľudí, ktoré možno používať podľa potreby. Tieto inhalátory môžu byť doplnené o špeciálnu dýchaciu komoru pre mačky, ktorá im uľahčuje dýchanie.

Okrem podávania liekov je dôležité urobiť všetko pre to, aby ste z domu odstránili aj dráždivé alergény. Ak ste fajčiar(ka), znamená to, že v záujme svojej mačky by ste sa mali zbaviť svojho zlozvyku a dôkladne vyprať oblečenie pracími prostriedkami, ktoré sú šetrné k spoločenským zvieratám. Obom vám prospeje, keď sa fajčenia nadobro vzdáte. Mačku takisto držte ďalej od kachlí alebo krbov na drevo. Svoj domov dôkladne vyčistite, aby ste odstránili plesne, huby a prach, a snažte sa pravidelne utierať prach a vysávať.

Je zároveň vhodné začať používať čistiace prostriedky, ktoré sú šetrné aj k domácim miláčikom a v zložení ktorých nájdete obyčajný ocot a jedlú sódu. Mali by ste sa vyhnúť páleniu sviečok a kadidla, ako aj používaniu vonných produktov či osviežovačov vzduchu. Ak používate podstielku pre mačky na báze hliny, zvážte prechod na bezprašný prípravok alebo alternatívnu podstielku, ktorá využíva bezprašné prvky, ako sú borovicové pelety, recyklované noviny alebo silikónové kryštáliky.

Astma sa u mačiek bohužiaľ nedá vyliečiť. Dá sa však zvládnuť a pri správnej starostlivosti a dôslednosti z vašej strany môže vaša astmatická mačka žiť dlhý a šťastný život.

Biografia autora

Jean Marie Bauhaus

Jean Marie Bauhaus

Jean Marie Bauhaus je majiteľkou domácich maznáčikov, blogerkou a spisovateľkou z Tulsy v Oklahome, kde zvyčajne píše pod dohľadom chlpáčov.

 

Recenzovali Dr. Hein Meyer, DVM, PhD, Dipl-ECVIM-CA a Dr. Emma Milne BVSc FRCVS