Demencia mačiek: Viac než len "starnutie"

Publikoval Dr. Patty Khuly
minút: Doba čítania

Nájsť krmivo, ktoré vyhovuje potrebám vášho domáceho maznáčika

Nájsť krmivo, ktoré vyhovuje potrebám vášho domáceho maznáčika

Nájsť krmivo, ktoré vyhovuje potrebám vášho domáceho maznáčika

Nie je to len problém ľudí, aj mačky trpia demenciou. Bohužiaľ, mačky, ktoré majú to šťastie, že sa dožijú vysokého veku, môžu zažiť určitú úroveň mačacej demencie, ktorá je známa aj ako kognitívna dysfunkcia. Geriatrické mačky, ktoré sa javia ako "zmätené" môžu trpieť niečim viac ako len "starnutím."

Staršie mačky: Nový študijný odbor

Demencia u mačiek je zložité ochorenie, ktoré je niekedy nedostatočne diagnostikované, liečené a nepochopené veterinármi aj majiteľmi zvierat. Teraz, keď mačky žijú dlhšie ako kedykoľvek predtým, sa táto diagnóza stáva stále bežnejšou.

Mačky s demenciou majú príznaky podobné tým u ľudí so senilnou demenciou alebo Alzheimerovou chorobou. Veterinári sa začínajú zaujímať o to, či je niečo, čo môžu niečo urobiť vo veci demecie mačiek.

Veľká huňatá oranžová mačka spí na podlahe

Príznaky kognitívnej dysfunckie u mačiek

Tak ako aj iné orgány, mozog sa časom opotrebuváva. Starnúci mačací mozog často začína vykazovať známky opotrebovania vo veku od 10 do 15 rokov, po ktorých sa môže zdať, že tieto príznaky sa s progresiou ochorenia zrýchľujú a príznaky sa stávajú zreteľnejšími.

Typické príznaky demecie u mačiek sú:

 • Generalizovaná dezorientácia (zmätok v tom, kde sa nachádzajú, bezcieľne blúdenie, chýbajúce podnety spojené s plánovanými udalosťami, ako je čas kŕmenia)
 • Znížená aktivita a pokles záujmu o hru
 • Zmeny v cykle spánku-bdenia (bdenie počas celej noci a spánok počas celého dňa, bez ohľadu na ľudskú činnosť)
 • Znížený záujem o stravu, vodu, mačacích kamarátov alebo interakcie s ľuďmi
 • Močenie mimo mačacieho záchodu
 • Vokalizácia (hlasné mňaukanie, najmä počas noci)

Veterinárna medicína stále hľadá odpovede týkajúce sa demencie u mačiek. Možno mačaciu demenciu pripísať špecifickej neurologickej poruche? Je identická s procesom pozorovaným u ľudí? Možno ju liečiť?

Ide o mačaciu demenciu alebo o iný stav?

Existuje mnoho geriatrických ochorení s príznakmi podobnými tým, ktoré má demencia u mačiek. Nakoľko sa zvyčajne vyskytujú v rovnakom štádiu života, je potrebné dôkladné vyšetrenie veterinárnym lekárom, aby sa zabezpečilo, že vaša mačka dostane správnu liečbu a starostlivosť. Vždy je lepšie zachytiť veci na začiatku!

Hypertyreóza

Príliš aktívna štítna žľaza, ktorá produkuje príliš veľa hormónov štítnej žľazy, je bežnou poruchou diagnostikovanou u starších mačiek. Nadbytok hormónu štítnej žľazy môže interferovať s funkciou orgánov a môže dokonca poškodiť mozog, vysvetľuje organizácia The Animal Trust. Jedným z príznakov je zvýšená chuť do jedla, takže si môžete všimnúť, že vaša mačka stále prosí o krmivo. Môže tiež viesť k hyperaktivite a zvýšenej vokalizácii, čo by sa mohlo zamieňať s demenciou. Váš veterinár môže vykonať krvné testy na kontrolu funkcie štítnej žľazy vašej mačky.

Vysoký krvný tlak

Aj mačky môžu mať vysoký krvný tlak. Podľa organizácie Cats Protection sa to zvyčajne stane v dôsledku iného zdravotného problému, ako je ochorenie obličiek alebo hypertyreóza. Vysoký krvný tlak môže viesť k slepote čo môže mať za následok úzkosť a zmätenosť. Váš veterinár môže na vylúčenie tejto možnosti zmerať krvný tlak.

Hluchota a úpadok zmyslov

Hluché mačky nie sú schopné posúdiť, ako hlasno mňaukajú. To môže ovplyvniť správanie vašej mačky, podobne ako je to u starších ľudí, ktorí majú tendenciu byť viac dezorientovaní, keď nie sú schopní vnímať sluchové podnety v prostredí. Rovnako aj slepota prispieva k zmätenosti starších mačiek.

Osteoartritída alebo iný pôvodcovia chronickej bolesti

Je veľmi náročné identifikovať bolesť u mačiek, pretože väčšina mačiek nevyjadruje bolesť alebo nepohodlie rovnakým spôsobom ako ľudia. Väčšina sa snaží svoje nepohodlie skryť, ako obranný mechanizmus. Staršie mačky, ktoré trpia bolestivými stavmi, ako napríklad osteoartritídou môže byť váhavejšie vstúpiť do toalety pre mačky kvôli nepohodliu a môže dôjsť k nehode mimo toalety. Môžu byť tiež menej aktívne a ochotné sa hrať. 

Mozgové nádory alebo iné neurologické stavy

Mozgové nádory sú možné u starších mačiek, ktoré majú príznaky demencie. Nádory môžu viesť k záchvatom a kolapsu, no podozrivé sú aj všetky druhy abnormálneho správania, ako je nekoordinácia pohybov alebo reakcia na predmety, ktoré tam nie sú. Podobné príznaky ako majú mačky s demenciou sa môžu vyskytnúť aj pri ďalších neurologických ochoreniach.

Mačka Calico hľadiaca nahor, drevená podlaha v pozadí.

Ako pomôcť svojej staršej mačke

Akúkoľvek starú mačku s príznakmi demencie je ideálne potrebné otestovať na všetky ochorenia, ktoré ju môžu napodobňovať alebo sprevádzať. Ak vaša mačka trpí mačacou demenciou alebo zmätenosťou, tu je zoznam vecí, ktoré môžete urobiť, aby bola v bezpečí a pohodlí:

 • Udržujte ju vo vnútri a dávajte pozor na túlanie sa.
 • Dodržiavajte pravidelný harmonogram kŕmenia a domáceho osvetlenia, aby ste jej pomohli udržať orientáciu.
 • Vyvarujte sa veľkým zmenám u vás doma (ako napríklad adopcia nového domáceho maznáčika alebo sťahovanie).
 • Kŕmte ju kvalitným krmivom s vitamínom E a antioxidantmi, ktoré sú dôležité pre zdravie mozgu.
 • Mačacia toaleta by mala byť extra prístupná s rampou alebo plytkým podnosom.
 • Ponúknite jednoduché vychytávky pre geriatrické mačky, ako sú pelechy navyše a prístupné teplé miesta.
 • Pravidelne navštevujte veterinára.

S mačkami s príznakmi demencie je veľmi dôležité čo najskôr vyhľadať pomoc veterinára. Je dôležité, aby majitelia domácich maznáčikov vedeli, že ich mačka môže okrem obyčajného "starnutia" trpieť skutočným ochorením, ktoré si vyžaduje trochu viac starostlivosti. Vzhľadom na to, že určiť, či je vaša mačka zmätená, je ťažšie, ako u ľudí, pochopenie normálneho správania vašej mačky je základným prvým krokom pri diagnostike a liečbe mačacej demencie.

Biografia prispievateľa

Dr. Patty Khuly

Dr. Patty Khuly je absolventkou Wellesley College a University of Pennsylvania School of Veterinary Medicine. Titul MBA získala na The Wharton School of Business v rámci prestížneho dvojstupňového programu VMD/MBA. Teraz je hrdou majiteľkou Sunset Animal Clinic v Miami na Floride. To ale nie je všetko. Dr. Khuly je nadšená čitateľka, zanietená pletiarka, fanatik hot jogy, hudobný geek, usilovný bežec a neúnavný gurmán. Žije v južnej Miami s tromi psíkmi, nespočetným množstvom mačiek, dvomi zachránenými kozami a veselým kŕdľom sliepok.

Jej články môžete sledovať na adrese DrPattyKhuly.com a na SunsetVets.com.

 

Recenzovali Dr. Hein Meyer, DVM, PhD, Dipl-ECVIM-CA a Dr. Becky Mullis, DVM, DACVIM (Nutrition)

Súvisiace články

Súvisiace produkty