Nájsť krmivo, ktoré vyhovuje potrebám vášho domáceho maznáčika
Nájsť krmivo, ktoré vyhovuje potrebám vášho domáceho maznáčika
Nájsť krmivo, ktoré vyhovuje potrebám vášho domáceho maznáčika
Nie je to len problém ľudí, aj mačky trpia demenciou. Žiaľ, mačky, ktoré majú to šťastie, že sa dožijú dostatočne vysokého veku, môžu zažiť určitú úroveň mačacej demencie, ktorá je známa aj ako syndróm kognitívnej dysfunkcie, mačacia senilita alebo starnutie mozgu. Hoci demencia u mačiek má podobné vzorce správania ako demencia u ľudí, skutočný proces prebiehajúci v mozgu je odlišný. Staršie mačky, ktoré pôsobia „zmätene“, môžu trpieť niečím viac ako len starnutím.
Staršie mačky: nová výskumná oblasť
Mačacia demencia je zložitý problém, ktorý môže byť nedostatočne diagnostikovaný, liečený a nepochopený vzhľadom na to, že mačky komunikujú jemnými odtienkami. Teraz, keď mačky žijú dlhšie ako kedykoľvek predtým, sa táto diagnóza stáva stále bežnejšou. Mačky s demenciou majú príznaky podobné tým u ľudí so senilnou demenciou alebo Alzheimerovou chorobou.
Príznaky demencie u mačiek
Tak ako aj iné orgány, mozog sa časom opotrebuváva. Starnúci mačací mozog často začína vykazovať známky opotrebovania vo veku od 10 do 15 rokov, po ktorých sa môže zdať, že tieto príznaky sa s progresiou ochorenia zrýchľujú a stávajú sa zreteľnejšími.
Typické príznaky demecie u mačiek sú:
Všeobecná dezorientácia, ktorá môže u mačky zahŕňať zmätok v tom, kde sa nachádza, bezcieľne blúdenie a chýbajúce náznaky spojené s plánovanými udalosťami, ako je čas kŕmenia.
Znížená aktivita a pokles záujmu o hru.
Zmeny v cykle spánku a bdenia (bdenie počas celej noci a spánok počas celého dňa, bez ohľadu na ľudskú činnosť).
Znížený záujem o stravu, vodu, mačacích kamarátov alebo interakcie s ľuďmi.
Chodenie na toaletu mimo mačacieho záchodu.
Vokalizácia (hlasné mňaukanie, najmä počas noci).
Výskum mačacej demencie neustále pokračuje. Možno mačaciu demenciu pripísať špecifickej neurologickej poruche? Je identická s procesom pozorovaným u ľudí? Možno ju liečiť?
Ide o mačaciu demenciu alebo o iný stav?
Existuje mnoho ochorení starších mačiek s príznakmi podobnými tým, ktoré má demencia u mačiek. Nakoľko sa zvyčajne vyskytujú v rovnakom štádiu života, je potrebné dôkladné vyšetrenie veterinárnym lekárom, aby sa zabezpečilo, že vaša mačka dostane správnu liečbu a starostlivosť. Vždy je lepšie zachytiť veci na začiatku!
Hypertyreóza
Nadmerne aktívna štítna žľaza, ktorá produkuje príliš veľa hormónov štítnej žľazy, je bežnou poruchou diagnostikovanou u starších mačiek. Nadbytok hormónu štítnej žľazy môže interferovať s funkciou orgánov a môže dokonca poškodiť mozog, vysvetľuje organizácia International Cat Care. Jedným z príznakov je zvýšená chuť do jedla, takže si môžete všimnúť, že vaša mačka stále prosí o krmivo. Môže tiež viesť k hyperaktivite a zvýšenej vokalizácii, čo by sa mohlo zamieňať s demenciou. Váš veterinár bude chcieť vykonať krvné testy na kontrolu funkcie štítnej žľazy vašej mačky.
Vysoký krvný tlak
Aj mačky môžu mať vysoký krvný tlak. Podľa organizácie Cats Protection sa to zvyčajne stane v dôsledku iného zdravotného problému, ako je ochorenie obličiek alebo hypertyreóza. Vysoký krvný tlak môže viesť k slepote čo môže mať za následok úzkosť a zmätenosť. Váš veterinár môže na vylúčenie tejto možnosti zmerať krvný tlak.
Hluchota a úpadok zmyslov
Hluché mačky nie sú schopné posúdiť, ako hlasno mňaukajú. To môže ovplyvniť správanie vašej mačky, podobne ako je to u starších ľudí, ktorí majú tendenciu byť viac dezorientovaní, keď nie sú schopní vnímať sluchové podnety v prostredí. Rovnako aj slepota prispieva k zmätenosti starších mačiek.
Osteoartritída alebo iné príčiny chronickej bolesti
Je veľmi náročné identifikovať bolesť u mačiek, pretože väčšina mačiek nevyjadruje bolesť alebo nepohodlie rovnakým spôsobom ako ľudia alebo psy. Väčšina sa snaží skryť svoje nepohodlie ako súčasť obranného mechanizmu. Staršie mačky, ktoré trpia bolestivými stavmi, ako napríklad osteoartritídou môžu viac váhať pri vstupovaní do mačacieho záchoda kvôli nepohodliu a môže dochádzať k nehodám mimo toalety. Môžu byť tiež menej aktívne a nemusia byť ochotné hrať sa.
Mozgové nádory alebo iné neurologické stavy
Mozgové nádory sú možné u starších mačiek, ktoré majú príznaky demencie. Nádory môžu viesť k záchvatom a kolapsu, no podozrivé sú aj všetky druhy abnormálneho správania, ako je nekoordinácia pohybov alebo reakcia na predmety, ktoré tam nie sú. Podobné príznaky ako majú mačky s demenciou sa môžu vyskytnúť aj pri ďalších neurologických ochoreniach.
Ako pomôcť mačke s demenciou
Akúkoľvek starú mačku s príznakmi demencie je ideálne potrebné otestovať na všetky ochorenia, ktoré ju môžu napodobňovať alebo sprevádzať. Ak vaša mačka trpí mačacou demenciou alebo zmätenosťou, tu je zoznam vecí, ktoré môžete urobiť, aby bola v bezpečí a pohodlí:
Ak jej to nespôsobí stres, držte ju vnútri a zabráňte jej túlať sa. Ak chce ísť von, možno bude najlepšie, ak sa pokúsite záhradu zabezpečiť. Vďaka tomu bude môcť naďalej slobodne objavovať svet a využívať výhody pobytu vonku, pričom vy nebudete mať obavy, že sa stratí.
Dodržiavajte pravidelný harmonogram kŕmenia a domáceho osvetlenia, aby ste jej pomohli udržať orientáciu.
Vyvarujte sa veľkým zmenám u vás doma (ako napríklad adopcia nového domáceho maznáčika alebo sťahovanie). Snažte sa udržiavať nábytok na rovnakom mieste.
Kŕmte ju kvalitným krmivom s vitamínom E a antioxidantmi, ktoré sú dôležité pre zdravie mozgu. Váš veterinárny lekár vám krmivo odporučí.
Používanie rafinovaných hračiek s dávkovačom krmiva môže stimulovať mačací mozog, čo môže spomaliť zhoršovanie stavu.
Môžete vyskúšať feromóny do zásuvky. Tie môžu znížiť úzkosť starších mačiek, ktoré sa zrazu cítia vo svojom priestore trochu neisto.
Mačacia toaleta by mala byť extra prístupná s rampou alebo plytkou nádobou. Používajte pohodlnú podstielku.
Poskytnite staršej mačke jednoduché vychytávky, ako sú bonusové peliešky a prístup na teplé miesta.
Pravidelne navštevujte veterinára.
S mačkami s príznakmi demencie je veľmi dôležité čo najskôr vyhľadať pomoc veterinára. Je dôležité, aby majitelia domácich maznáčikov vedeli, že ich mačka môže okrem obyčajného „starnutia“ trpieť skutočným ochorením, ktoré si vyžaduje trochu viac starostlivosti. Vzhľadom na to, že určiť, či je vaša mačka zmätená, je ťažšie, ako u ľudí, pochopenie normálneho správania vašej mačky je základným prvým krokom pri diagnostike a liečbe mačacej demencie.
Biografia prispievateľa

Dr. Patty Khuly
Dr. Patty Khuly je absolventkou Wellesley College a University of Pennsylvania School of Veterinary Medicine. Titul MBA získala na The Wharton School of Business v rámci prestížneho dvojstupňového programu VMD/MBA. Teraz je hrdou majiteľkou Sunset Animal Clinic v Miami na Floride. To ale nie je všetko. Dr. Khuly je nadšená čitateľka, zbožňuje pletenie, fandí hot joge, zaujíma sa o hudbu, usiluje sa byť bežkyňou a je neúnavnou gurmánkou. Žije v južnom Miami s tromi psíkmi, nespočetným množstvom mačiek, dvomi zachránenými kozami a veselým kŕdľom sliepok.
Jej články môžete sledovať na adrese DrPattyKhuly.com a na SunsetVets.com.
Recenzovali Dr. Hein Meyer, DVM, PhD, Dipl-ECVIM-CA a Dr. Emma Milne BVSc FRCVS.