
Kolitída u mačiek: príčiny, príznaky a liečba
Nájsť krmivo, ktoré vyhovuje potrebám vášho domáceho maznáčika
Nájsť krmivo, ktoré vyhovuje potrebám vášho domáceho maznáčika
Nájsť krmivo, ktoré vyhovuje potrebám vášho domáceho maznáčika
Všimli ste si, že je pre vašu mačku namáhavé vyprázdniť sa? Prípadne má hnačku alebo ste v stolici spozorovali krv alebo hlien? Ak áno, mačka môže trpieť kolitídou alebo zápalom hrubého čreva. Môže to byť pre ňu dosť nepríjemné a vzhľadom na možné príčiny od miernych až po vážne je dôležité pokúsiť sa ich včas odhaliť a zistiť, čo sa deje.
Príčiny kolitídy u mačiek
Kolitída sa najčastejšie vyskytuje u mačiek mladších ako päť rokov, ale môže sa vyskytnúť v akomkoľvek veku. Medzi najčastejšie príčiny patria:
- Enteropatia reagujúca na potraviny (FRE). FRE je jedným z ochorení, ktoré sa predtým nazývali zápalové ochorenie čriev (IBD). V súčasnosti sa spolu s ďalšími poruchami, ako je napríklad enteropatia reagujúca na steroidy, používa všeobecnejší termín chronická enteropatia (CE). CE sa používa na označenie akejkoľvek chronickej poruchy tráviaceho traktu, zvyčajne akéhokoľvek stavu trvajúceho dlhšie ako tri týždne.
- Nežiaduce reakcie na potraviny. Alergie a neznášanlivosť na niektoré potraviny môžu spôsobiť kolitídu. Je pravdepodobné, že stav bude pokračovať, kým sa zo stravy nevylúči škodlivá zložka.
- Parazity.
- Stres. Stresové udalosti, ako je nové dieťa, pobyt v mačacom hoteli alebo jednoducho život s inými mačkami môžu takisto spôsobiť kolitídu.
- Nádory a polypy v čreve.
- Infekcie.
- Prehltnutie cudzích predmetov.
Príznaky kolitídy
Ako sme už spomenuli, najčastejšími príznakmi kolitídy sú krv a hlien v stolici. Niekedy sa objaví aj hnačka a môžete si všimnúť, že pre mačku je namáhavé vyprázdniť sa alebo že trávi viac času na záchode ako zvyčajne. Dôvod je ten, že majú pocit, že potrebujú ísť na záchod, aj keď tomu tak nie je. Ak si všimnete, že mačka sa pri vyprázdňovaní namáha, je veľmi dôležité, aby ste urýchlene vyhľadali veterinárnu pomoc. Liečbu si totiž vyžaduje samotná kolitída, ale ťažkosti pri vyprázdňovaní môžu byť tiež prejavom cystitídy alebo zablokovaného močového mechúra, čo je život ohrozujúci stav.
Ak mačka vykonáva potrebu vonku, môže byť ťažké odhaliť akékoľvek problémy s trávením alebo vyprázdňovaním. Ak kolitída trvá dlhší čas (chronická kolitída), môžete si všimnúť, že mačka chudne, je letargická alebo prestáva prijímať potravu. Tak ako pri všetkom, čo sa týka našich domácich miláčikov, je dobré zachovávať pozornosť. Ak viete, čo je bežný jav, ľahko zistíte, že sa deje niečo neobvyklé.
Liečba kolitídy
Samozrejme, liečba kolitídy sa líši v závislosti od konkrétnej príčiny, ktorá ju vyvolala. V mnohých prípadoch možno pozorovať zlepšenie do niekoľkých dní, najmä ak je stav spôsobený drzým ukradnutím nevhodnej pochúťky, ale ak stav pretrváva dlhšie ako 48 hodín alebo sa zdá, že vaša mačka trpí bolesťami, je potrebná návšteva veterinára. Vhodné je tiež vziať so sebou vzorku stolice, pretože veterinár môže chcieť otestovať, či sa v nej nenachádzajú príznaky červov alebo infekcií.
Liečba zahŕňa:
Zmena krmiva. Keďže mnohé prípady kolitídy sú vyvolané reakciou na potravu, veterinárny lekár môže chcieť vašej mačke nasadiť vysokostráviteľné krmivo zamerané na podporu rýchlej obnovy zdravia čriev. Tieto krmivá často obsahujú kvalitné zdroje prebiotík, ktoré vyživujú baktérie udržujúce črevá zdravé. Vaša mačka môže potrebovať toto krmivo len na obmedzený čas, ale môžete jej ho ponechať, ak sa vám a vášmu veterinárovi zdá, že je to dobrá voľba z dlhodobého hľadiska.
Niektoré prípady kolitídy si vyžadujú protizápalové lieky. Steroidy sú veľmi dobré protizápalové lieky a môžu sa používať len niekoľko dní alebo dlhšie, ak je stav chronický.
Ak má veterinár podozrenie, že mačka trpí alergiou alebo neznášanlivosťou, môže vám odporučiť skúšobnú diétu. Zvyčajne ide o podávanie krmiva s hydrolyzovanými bielkovinami, ktoré nemôžu u mačky vyvolať alergickú reakciu. Prípadne vám navrhne zdroj bielkovín, ktorý mačka doteraz nekonzumovala, napríklad kačicu. Môže sa stať, že mačka zostane na tomto krmive doživotne.
Ak má veterinárny lekár podozrenie na enteropatiu reagujúcu na antibiotiká, môže mačke predpísať antibiotiká.
Ak je mačka napadnutá parazitmi, veterinár jej podá vhodnú liečbu a poradí vám, ako pokračovať v prevencii.
Stres je u mačiek celkom bežný, najmä ak žijú s inými mačkami alebo ak je v susedstve veľa iných mačiek. Veterinárny lekár môže mačke podať lieky na zmiernenie stresu, ale často môže mať veľký vplyv aj zmena domáceho prostredia a používanie pomôcok, ako sú napríklad feromónové difúzne produkty do zásuvky.
Nádory, polypy a cudzie predmety v čreve si môžu vyžadovať chirurgický zákrok.
Zápal hrubého čreva u mačiek zvyčajne nie je dôvod na obavy, ale je dôležité ho vyšetriť pre prípad, že by bol spôsobený jedným z vážnejších problémov. Veterinárny lekár ocení, ak radšej prídete na začiatku problému, ako by ste mali riskovať, že mačka veľmi ochorie, preto sa nebojte požiadať o pomoc, ak máte nejaké obavy!
Recenzoval Dr. Hein Meyer, DVM, PhD, Dipl-ECVIM-CA