Dobrý zdravotný stav zubov nie je dôležité len pre našu pohodu, ale aj pre zdravie vašej mačky. Každý, koho niekedy boleli ďasná alebo zuby, vie, aká nepríjemná môže byť bolesť v ústach. Preto je starostlivosť o zuby neoddeliteľnou súčasťou dobrého zdravia zubov. Okrem preventívnej starostlivosti o chrup je veľmi dôležité vedieť rozpoznať u mačky príznaky ochorenia zubov.
Čo je ochorenie zubov mačky?
Udržiavať zuby mačky čisté môže byť náročné, preto sú zdravotné problémy so zubami u mačiek bežné. Výskumy ukazujú, že približne vo veku dvoch rokov má 70 % mačiek nejaké príznaky ochorenia zubov. Problémy sa zvyčajne začínajú nahromadením lepkavého plaku, ktorý stvrdne a vytvorí zubný kameň. Ak sa neodstráni, môže to viesť ku gingivitíde, bolestivému stavu sprevádzanému zapálenými ďasnami, a nakoniec k paradentóze. Mačke môžu vypadnúť zuby a môžu byť tiež náchylné na infekcie. Tieto baktérie sa môžu dostať do krvného obehu a spôsobiť problémy v iných častiach tela, napríklad v srdci a obličkách.
Čo spôsobuje ochorenie zubov u mačiek ?
Zubný plak, bezfarebný povlak na zuboch mačky, je príčinou zapáchajúceho dychu a ochorenia ďasien. Zubný plak je spôsobený baktériami, ktoré sa miešajú so zložkami potravy obsahujúcimi cukry. Aj u mačiek ide pritom o presne rovnaký proces ako u ľudí. Zubný plak možno odstrániť čistením zubov, ale keďže mačka si nečistí zuby tak ako vy, plak môže spôsobiť tvorbu zubného kameňa. Zubný kameň je výsledkom zatvrdnutia neodstráneného zubného plaku, ktorý postupne čoraz viac hrubne. Na zuboch tak vytvára tvrdú žltkastú vrstvu, najmä v oblasti línie ďasien. Tento nános dráždi ďasná a spôsobuje opuch, začervenanie a zápal – známy aj ako zápal ďasien, teda gingivitída. Ak sa situácia ignoruje, u mačky sa môže vyvinúť paradentóza, ktorá môže zničiť ďasná a tkanivo, ktoré poskytuje zubom oporu.
Existujú niektoré faktory, ktoré môžu prispieť k zdravotným problémom mačiek s chrupom. Patria medzi ne:
Krmivo: Kŕmenie mačiek lepkavým krmivom môže viesť k rýchlejšiemu hromadeniu zubného plaku.
Plemeno: Niektoré plemená mačiek, napríklad siamské a perzské, sú náchylnejšie na ochorenia zubov.
Ochoreniam zubov možno u väčšiny mačiek predísť a liečiť ich. Udržiavanie čistoty a zdravia zubov a ďasien mačky sa môže zdať ako náročná úloha, ale ak začnete, kým je ešte mačka alebo mačiatko malé, a osvojíte si tento zvyk, čistenie zubov sa môže stať rovnako dôležitou súčasťou dennej rutiny ako tej vašej.
Prvým krokom je požiadať svojho veterinárneho lekára, aby skontroloval zuby vašej mačky a zistil, či už nemá problém, ktorý si vyžaduje odbornú starostlivosť. Keď sú zuby vašej mačky čisté a v dobrom východiskovom stave, môžete začať s domácou dentálnou hygienou. Veterinárny lekár vám poradí, ako mačke pravidelne čistiť zuby (áno, u mnohých mačiek sa to dá robiť aj doma). Pri jemnom prístupe a troche trpezlivosti si veľa mačiek nechá zuby čistiť veľmi rado. Váš veterinárny lekár alebo lekárka vám môžu ukázať, ako na to. Ďalej sa však dočítate, že ak je čistenie zubov u vašej mačky naozaj nemožné, existujú špeciálne vyvinuté krmivá, ktoré sú navrhnuté tak, aby čistili zuby mačky za vás.
Má moja mačka ochorenie chrupu?
Ak má vaša mačka zdravotné problémy so zubami, zvyčajne ako prvý spozorujete zapáchajúci dych. Ak u svojej mačky spozorujete niektorý z nasledujúcich príznakov, obráťte sa na svojho veterinárneho lekára, aby mačku kompletne vyšetril, pretože to môže znamenať, že mačka má problém so zubami:
- zapáchajúci dych
- bolestivosť v papuľke
- ťažkosti s príjmom potravy alebo sa mačka tvári, že chce jesť, ale odchádza od krmiva
- kývajúce sa zuby alebo vypadnutie zubu
- šúchanie alebo trenie papuľky labkou
- krvácanie z ďasien
- žltý alebo hnedý zubný kameň na zuboch
- slintanie
- neupravená srsť – mačky s bolestivou papuľkou sa o srsť môžu prestať starať

Dôležitosť výživy
Krmivo, ktoré vaša mačka konzumuje, je dôležitý aspekt pre jej celkové zdravie a pohodu, ako aj pre zdravie jej zubov. Kvalitné krmivo pre mačky môže podporiť imunitný systém a pomôcť udržať infekcie na uzde.
Niektoré typy suchého krmiva obsahujú špeciálne vlákna, pričom veľkosť granúl je väčšia. To znamená, že vaša mačka musí krmivo žuť a špeciálne zarovnané vlákna jej pritom čistia zuby. Takéto krmivo môže mať veľký vplyv na dlhodobé zdravie zubov.
Nezabudnite, že by ste nikdy nemali meniť mačke krmivo bez konzultácie s veterinárom. Vždy ho pritom zavádzajte postupne počas 5 až 7 dní, aby ste predišli žalúdočným ťažkostiam alebo odmietaniu potravy. Je tiež dôležité nepoužívať takéto krmivo na starostlivosť o chrup, ak má vaša mačka viac ako len mierny zubný plak. Ak má zubný kameň alebo zápal ďasien, najprv je treba nechať jej zuby poriadne vyčistiť a podávať len mäkkú stravu, kým bolesť a zápal neustúpia.
Zhrnutie
Rovnako ako vo všetkých iných prípadoch súvisiacich so zdravím, aj tu platí, že prevencia je oveľa lepšia ako liečba. Ak máte doma mačiatko, začnite s čistením zubov hneď od začiatku. Čím skôr začnete, tým ľahšie sa to vám aj vašej mačke bude zdať. Nikdy nepoužívajte zubnú pastu pre ľudí – mnohým zvieratám nechutí a je navrhnutá tak, aby sa spenila a následne vypľula. Vždy používajte zubnú pastu určenú pre mačky.
Nikdy však nie je neskoro začať, ani ak je vaša mačka staršia. Nechajte jej skontrolovať zuby u veterinára a v prípade potreby pristúpte k ich vyčisteniu. Nezabúdajte, že pravidelné čistenie zubov je najosvedčenejší spôsob prevencie ochorenia zubov u mačiek aj u ľudí. Nezúfajte však, ak váš rušný život alebo temperament vašej mačky prekazia vaše dobré úmysly. Poraďte sa so svojím veterinárom o špeciálnom krmive, ktoré môže uľahčiť život vám aj vášmu domácemu miláčikovi.
Recenzovali Dr. Hein Meyer, DVM, PhD, Dipl-ECVIM-CA a Dr. Emma Milne BVSc FRCVS.