Nájsť krmivo, ktoré vyhovuje potrebám vášho domáceho maznáčika
Nájsť krmivo, ktoré vyhovuje potrebám vášho domáceho maznáčika
Nájsť krmivo, ktoré vyhovuje potrebám vášho domáceho maznáčika
Cukrovka (diabetes mellitus) je stav, ktorý vzniká, keď vaša mačka nedokáže účinne využívať cukor (glukózu) alebo kontrolovať hladinu cukru v krvi. Inzulín, hormón produkovaný v pankrease, reguluje využívanie a ukladanie glukózy v krvi, pričom ju z krvi odvádza podľa potreby do buniek. Predstavte si ho ako rodiča, ktorý vyzdvihuje batoľa z jaslí a berie ho domov. Nedostatočná produkcia inzulínu môže ohrozovať život.
Čo spôsobuje diabetes u mačiek?
Existujú dva hlavné spôsoby vzniku cukrovky. Prvým je, keď imunitný systém tela začne útočiť na bunky pankreasu produkujúce inzulín. Je to nezvratné a častejšie sa vyskytuje u psov ako u mačiek. Pri druhom, najčastejšom type cukrovky u mačiek, sa bunky tela stávajú odolnejšími voči inzulínu. To znamená, že pankreas musí pracovať tvrdšie, aby produkoval inzulín navyše. Časom sa bunky vyčerpajú a produkcia inzulínu začne klesať. Ide najmä o mačky s nadváhou a obézne mačky. Tento typ cukrovky sa dá niekedy zvrátiť rýchlou diagnostikou, liečbou a znížením hmotnosti.
Medzi ďalšie faktory, ktoré zvyšujú pravdepodobnosť vzniku cukrovky u vašej mačky, patria:
- Telesný stav. U mačiek s nadváhou je oveľa vyššia pravdepodobnosť vzniku cukrovky. Najviac ohrozené sú veľmi obézne mačky.
- Vek. U mačiek sa cukrovka môže objaviť v ktoromkoľvek veku, ale najväčší výskyt je okolo 8. roku života.
- Pohlavie. Diabetes u mačiek častejšie postihuje kocúrov.
- Plemeno. Barmské mačky sú ohrozené viac, ako iné plemená.
- Ďalšie faktory. Nesprávna výživa a hormonálne abnormality môžu zvýšiť riziko.
Príznaky cukrovky u mačiek?
Príznaky cukrovky je ťažké rozpoznať, pretože sú podobné príznakom iných ochorení, ako sú chronické ochorenie obličiek a hypertyreóza. Ak spozorujete niektorý z nasledujúcich príznakov, môže to znamenať, že vaša mačka má diabetes.
Príznaky a symptómy diabetes:
Zvýšený smäd a močenie
Úbytok hmotnosti
Neje
Zvýšená chuť do jedla
Únava
Slabosť
Letargia
Zvracanie
Depresia
Bolesť brucha
Ak vaša mačka vykazuje tieto príznaky, môže mať cukrovku.
Diagnostika cukrovky mačiek
Váš veterinár bude chcieť urobiť krvné testy a analyzovať vzorku moču. Z dôvodu nedostatku inzulínu, ktorý odvádza glukózu z krvi do buniek, sa hladina cukru v krvi stále zvyšuje. Obličky zohrávajú dôležitú úlohu pri udržiavaní hladiny cukru a iných živín v krvi na normálnej, bezpečnej úrovni. Nazýva sa to „homeostáza“. Obličky začnú vylučovať extra cukor do moču, aby sa pokúsili znížiť jeho hladinu v krvi. Predstavte si to ako prepadový otvor v umývadle. Preto majú diabetické zvieratá aj ľudia cukor v moči.
Krvné testy overia, či sa zároveň nedeje aj niečo iné, a zistia hladinu glukózy v krvi vašej mačky. Aj niektoré zdravé mačky môžu mať vysokú hladinu glukózy len zo stresu z návštevy veterinára, takže váš veterinár sa môže pozrieť na dlhodobejší marker nazývaný fruktozamín. Možno vám bude chcieť urobiť sériu krvných testov alebo vás požiada, aby ste vy urobili niekoľko krvných testov doma, kde bude vaša mačka pokojnejšia a výsledky budú spoľahlivejšie. Už sú k dispozícii aj zariadenia, ktoré sa implantujú do kože a nepretržite monitorujú hladinu glukózy vašej mačky. Sú užitočné vo fáze diagnostiky aj následného monitorovania účinnosti liečby.
Liečba cukrovky u mačiek
Kľúčom k účinnej liečbe cukrovky u mačiek je regulácia hmotnosti, výživa a vhodné užívanie liekov.
- Zníženie hmotnosti. Diabetické mačky zvyčajne prežívajú obdobie nezdravého úbytku hmotnosti po stanovení diagnózy. Váš veterinár bude chcieť zastaviť tento nezdravý úbytok hmotnosti a stabilizovať vašu mačku, možno pomocou inzulínu alebo perorálnych liekov. Ak má vaša mačka po stabilizácii stále nadváhu, veterinár môže upraviť jej kŕmne dávky alebo režim kŕmenia, aby sa dostala na zdravú, ideálnu hmotnosť. Obezita zvyšuje odolnosť organizmu voči inzulínu, čo komplikuje jeho nízku produkciu a všetko zhoršuje. Zníženie hmotnosti môže tento stav zvrátiť a mnohé mačky môžu pri správnej výžive dosiahnuť remisiu.
- Výživa. Najlepším krmivom pre mačky s cukrovkou je terapeutické krmivo s vysokým obsahom bielkovín a nízkym obsahom sacharidov. Tieto potraviny preukázateľne pomáhajú mačkám dosiahnuť remisiu. Ak má vaša mačka súbežné ochorenia, najmä ochorenie obličiek, je možné, že nebudú môcť dostávať takéto krmivo. V takom prípade vám veterinár odporučí krmivo, ktoré čo najlepšie vyhovuje všetkým podmienkam vašej mačky. Váš veterinár môže odporučiť aj stravu s vysokým obsahom vlákniny. Tie môžu byť pre niektoré mačky, ktoré sú stále hladné po krmive s vysokým obsahom bielkovín, výdatnejšie. Môžu pomôcť pri úbytku hmotnosti a remisii. Vysoký obsah vlákniny tiež pomáha spomaliť uvoľňovanie potravy zo žalúdka. To znamená, že potrava sa trávi pomalšie a glukóza sa uvoľňuje postupnejšie, namiesto toho, aby sa do krvného obehu rýchlo dostávali veľké dávky cukru.
Bez ohľadu na to, aké krmivo vaša mačka dostáva, je dôležité, aby sa čas kŕmenia a pomer mokrého a suchého krmiva každý deň čo najviac podobal. Ideálne je kŕmiť mačku spontánne, ale ak potrebuje schudnúť a má predpísané kŕmne dávky, najlepšie je kŕmiť ju často a po malých dávkach. Časovacie krmiče sú naozaj užitočné na rozdelenie krmiva pre vašu mačku počas dňa. - Lieky. Klasicky sa na stabilizáciu diabetických mačiek používa inzulín. Ako sme už povedali, niekedy, keď mačky dosiahnu ideálnu hmotnosť, môžete inzulín vysadiť, pretože telo je citlivejšie na inzulín a pankreas sa môže zotaviť a produkovať dostatočné množstvo. V súčasnosti existujú aj perorálne lieky na cukrovku, ktoré môže veterinár uprednostniť.
Vašu mačku bude potrebné sledovať bez ohľadu na zvolený postup. Ako sme už spomenuli, váš veterinár vás môže požiadať, aby ste si urobili krvné testy doma. Ide o vpich malou ihlou do ucha a vyšetrenie glukózy v krvi pomocou malého prístroja. Môže navrhnúť aj nasadenie kontinuálneho monitora glukózy. Monitorovanie je nevyhnutné, aby ste sa uistili, že vaša mačka nedostáva príliš veľa liekov, pretože hypoglykémia (nízka hladina cukru v krvi) je život ohrozujúci zdravotný stav. Monitorovanie vám tiež ukáže, kedy sa vaša mačka môže dostať do remisie a kedy bude možné úplne vysadiť lieky.
Diagnóza cukrovky môže byť šokujúca a liečba a monitorovanie sa môžu zdať skľučujúce, ale s pomocou a podporou vášho veterinárneho tímu by ste mali byť schopní zostaviť dobrý plán a dopriať vašej mačke šancu na dlhý a šťastný život.
Recenzovali Dr. Hein Meyer, DVM, PhD, Dipl-ECVIM-CA a Dr. Emma Milne BVSc FRCVS