Zápal ďasien u mačiek: príčiny, príznaky a liečba

Publikoval
minút Doba čítania

Nájsť krmivo, ktoré vyhovuje potrebám vášho domáceho maznáčika

Nájsť krmivo, ktoré vyhovuje potrebám vášho domáceho maznáčika

Nájsť krmivo, ktoré vyhovuje potrebám vášho domáceho maznáčika

Zápal ďasien je najčastejší typ ochorenia ústnej dutiny u mačiek a je rovnako rozšírený u psov aj u ľudí. Zápal ďasien u mačiek však môže zahŕňať viac než len obyčajný opuch a krvácanie ďasien, ktoré ste už možno tiež zažili na vlastnej koži. V niektorých prípadoch môže byť život ohrozujúci.

Pretože ide o taký častý, ale aj potenciálne komplikovaný a závažný problém, je dôležité, aby majitelia mačiek poznali príčiny a príznaky zápalu ďasien u mačiek, ako aj základné liečebné a preventívne opatrenia.

Čo je zápal ďasien?

Zápal ďasien sa označuje aj ako gingivitída. Najčastejšie sa vyskytuje u starších mačiek, u ktorých sa nahromadí zubný plak, na čo ďasná reagujú opuchom, začervenaním, krvácaním a citlivosťou. Zubný plak je nahromadenie baktérií v kombinácii s látkami, ktoré sa zmenia na usadeninu priliehajúcu k zubom. Zubný plak spôsobuje opuch ďasien aj parodontálnych väzov – štruktúry, ktorá upevňuje zuby ku kosti.

Ak reagujú len ďasná, výsledkom je gingivitída, čo doslova znamená zápal ďasien. Keď ochorenie postupuje a parodontálne väzy reagujú na zubný plak opuchom a poškodením, výsledná porucha sa označuje ako parodontitída alebo ochorenie parodontu. Pojmy zápal ďasien a parodontitída sa často nesprávne používajú a zamieňajú sa, preto je dôležité rozlišovať ich.

Príčiny zápalu ďasien u mačiek

U väčšiny mačiek je zápal ďasien dôsledkom postupného hromadenia zubného plaku, ku ktorému dochádza s postupujúcim vekom, ak sa im doma nedostáva primeranej starostlivosti o chrup. Miera reakcie ďasien na zubný plak je u jednotlivých mačiek naozaj rozmanitá. Zdá sa, že u niektorých mačiek sa nahromadí veľké množstvo zubného plaku, pričom zápal ďasien je minimálny, zatiaľ čo ďasná iných mačiek reagujú závažnejšie. 

Stupeň zápalu ďasien a parodontitídy u konkrétnej mačky môže byť do určitej miery ovplyvnený genetickou náchylnosťou a závisí aj od toho, akú starostlivosť o zuby doma dostáva. Zápal ďasien u mačiek však môže byť ovplyvnený aj niektorými z týchto stavov:

  • Infekčné choroby: Vírus leukémie mačiek a vírus imunodeficiencie mačiek sú najčastejšie infekčné ochorenia, ktoré môžu viesť k zápalu ďasien.
  • Resorpcia zubov: Tento jav sa nazýva felinné odontoklastické resorpčné lézie (FORL). Ide o bežný stav u mačiek, keď telo začne resorbovať zuby od koreňov. Je to veľmi bolestivé a stav sa diagnostikuje pomocou röntgenových snímok zubov a ďasien. Jedinou liečbou je odstránenie postihnutých zubov, pričom v niektorých prípadoch to znamená odstránenie všetkých zubov. Hoci to znie extrémne, mačkám sa aj potom darí veľmi dobre a dôležité je, že ich nič nebolí. Bežným sprievodným javom resorpcie zubov je zápal ďasien.
  • Juvenilná gingivitída: Pri prerezávaní zubov sa u mačiek zvyčajne vyskytuje mierny zápal ďasien, ale po prerezaní trvalých zubov sa môže objaviť aj závažný zápal.
  • Zlomenie zubov: Aj traumatické stavy môžu vyvolať zápal ďasien.
  • Maloklúzia: Nesprávne usporiadané zuby, ktoré sa bežne vyskytujú u mačiek s plochou tvárou (nazývaných aj brachycefalické), a iné ortodontické abnormality môžu viesť k zápalu ďasien.
  • Eozinofilný granulómový komplex: Toto zápalové ochorenie môže niekedy postihnúť pysky, ďasná, jazyk a následne aj okolité zuby.
  • Hyperplázia ďasien: Hoci je u mačiek menej častá ako u psov, prerastanie ďasien vedie k zápalu ďasien u oboch zvierat.
  • Gingivostomatitída: Toto ochorenie je výsledkom extrémne prehnanej reakcie ďasien a okolitých ústnych tkanív na zubné tkanivá a zubný plak a môže spôsobiť vyčerpávajúcu bolesť. Mačky s týmto ochorením môžu byť neschopné jesť alebo piť. Niekedy sú bolesť a zápal také silné, že jediným riešením je úplná extrakcia všetkých zubov. Znie to drasticky, ale väčšine mačiek sa potom darí veľmi dobre a kvalita ich života sa výrazne zlepší.

Sivo-biela mačka s ružovým obojkom zíva.

Príznaky zápalu ďasien u mačiek

Ako sme už spomenuli, medzi základné príznaky zápalu ďasien u mačiek patrí začervenanie a krvácanie na línii ďasien. V závažnejšom prípade mačka trpí bolesťami v papuľke. Medzi signály, že mačka trpí bolesťou, patria tieto:

  • slinenie
  • očividná neochota jesť a/alebo piť
  • mačka len sedí pred misku s krmivom alebo vodou
  • mačka trúsi krmivo okolo misky alebo žuje iba na jednej strane papuľky
  • nariekanie alebo kňučanie pri jedle
  • zníženie hmotnosti
  • mačka sa prestane starať o kožuch alebo má neupravenú srsť

Mačky vedia veľmi dobre skrývať bolesť a nemusia to dať majiteľom najavo dokonca ani vtedy, ak majú silné bolesti a pociťujú veľké nepohodlie. Naopak, niektoré mačky majú podobne ako ľudia nižší prah bolesti a môžu sa správať úplne naopak. Kontrola u veterinára dvakrát ročne pomôže zabezpečiť dôkladné vyšetrenie ústnej dutiny a zubov vašej mačky.

Liečba zápalu ďasien u mačky

Hlavným cieľom liečby zápalu ďasien je odstránenie zubného plaku a kameňa. Zvyčajne to možno vyriešiť pravidelným čistením zubov v anestézii. V závažnejších prípadoch môže veterinár odporučiť jedno alebo viacero z nasledujúcich opatrení:

  • antibiotická liečba
  • protizápalové lieky, ako sú kortikosteroidy a iné imunomodulačné lieky
  • extrakcia zubov vrátane extrakcie celého chrupu u mačiek so závažnou gingivostomatitídou
  • gingivektómia (odstránenie časti ďasien)

Prevencia zápalu ďasien u mačiek

Odstraňovanie zubného plaku je jednoznačne najúčinnejší spôsob prevencie zápalu ďasien u väčšiny mačiek, pričom najlepšou metódou je každodenné čistenie zubov. Prísady do vody, chlórhexidínové výplachy a prípravky proti zubnému plaku majú nižšiu účinnosť, ale môžu byť do istej miery nápomocné.

Na rozdiel od všeobecného presvedčenia výskum zatiaľ nepreukázal, že by sa zápalu ďasien u mačiek dalo predísť jednoduchým kŕmením suchým krmivom. Špeciálne vyvinuté dentálne krmivá pre mačky však preukázateľne účinne znižujú hromadenie zubného plaku a redukujú zápal ďasien. Nezabudnite sa opýtať svojho veterinárneho lekára na krmivá, ktoré sú schválené radou VOHC (Veterinárna rada pre orálne zdravie). Tieto krmivá znižujú tvorbu zubného kameňa a zubného plaku u mačiek. Ako sme už povedali, čistenie zubov je najlepší spôsob, ako ich udržať zdravé, ale keďže ľudia nie sú veľmi dobrí v dlhodobej disciplíne, mnohí považujú za pohodlnejšie a účinnejšie práve tieto špeciálne krmivá.

Nezabudnite, že čistenie zubov a špeciálnu výživu na podporu zdravia chrupu by najprv mal schváliť veterinár. Ak sa u vašej mačky už objavilo ochorenie ďasien, tieto opatrenia jej môžu spôsobovať bolesť a zápal ešte zhoršiť. Pred tým, ako prijmete preventívne opatrenie, sa preto uistite, že vám to veterinár odobril a skontroloval zdravie chrupu vašej mačky. Pamätajte tiež, že čím skôr začnete s čistením zubov mačky, tým ľahšie a účinnejšie to bude. Kombinácia bežnej starostlivosti o chrup, pravidelných návštev u veterinára a každodenného čistenia zubov môže prispieť k účinnému zvládaniu zápalu ďasien.

Biografia autora

Dr. Patty Khuly

Dr. Patty Khuly

Dr. Patty Khuly je oceňovaná veterinárna lekárka známa svojím nezávislým myslením, oduševnenou ochranou domácich zvierat, vášňou pre veterinárnu profesiu a svojím povestným trošku drzým štýlom pri písaní o zdraví domácich zvierat. Dr. Patty Khuly je absolventka Wellesley College a University of Pennsylvania School of Veterinary Medicine. Titul MBA získala na The Wharton School of Business v rámci prestížneho dvojstupňového programu VMD/MBA. Vlastní veterinárnu ambulanciu Sunset Animal Clinic v Miami na Floride.

To ale nie je všetko. Dr. Khuly je vášnivá čitateľka, zbožňuje pletenie, je fanúšička hot jogy, hudobná maniačka, lenivá bežkyňa a neúnavná gurmánka. Žije v južnej Miami s tromi psíkmi, nespočetným množstvom mačiek, dvomi zachránenými kozami a veselým kŕdľom sliepok.

Jej články môžete sledovať na stránkach DrPattyKhuly.com a sunsetvets.com.

 

Recenzovali Dr. Hein Meyer, DVM, PhD, Dipl-ECVIM-CA a Dr. Emma Milne BVSc FRCVS.