Lymfóm umačiek: čo je potrebné vedieť

Publikoval
minúty: Doba čítania

Nájsť krmivo, ktoré vyhovuje potrebám vášho domáceho maznáčika

Nájsť krmivo, ktoré vyhovuje potrebám vášho domáceho maznáčika

Nájsť krmivo, ktoré vyhovuje potrebám vášho domáceho maznáčika

Najlepším spôsobom, ako sa starať o zdravie a pohodu svojej mačky, je pochopiť, ako funguje jej telo a na čo si dávať pozor, keď je chorá. Tu nájdete informácie, ktoré potrebujete vedieť o lymfóme u mačiek, aby ste ako majiteľ domáceho maznáčika boli čo najinformovanejší.

Lymfóm u mačiek:

Lymfóm u mačiek je rakovina lymfatického systému, ktorý tvoria spolu lymfocyty (biele krvinky) a orgány (lymfatické uzliny atď.). Môže ovplyvniť mnohé systémy v tele mačky, pričom je najčastejšou príčinou nádorov miechy.

Podľa The Royal Veterinary Collegeje mačací lymfóm najčastejšie diagnostikovaná rakovina u mačiek. Existuje mnoho typov lymfómov u mačiek, ale najbežnejší je črevný lymfóm, tiež známy ako gastrointestinálny (GI) alebo alimentárny lymfóm. To, aký môže mať táto rakovina vplyv na vašu mačku, ovplyvňujú rôzne faktory.

Detailný záber na veselý indický mladý manželský pár, ktorý stojí v izbe doma a v rukách držia rozkošnú mačku.

Príčiny

Nástup mačacieho lymfómu je spojený s vírusom mačacej leukémie (FeLV) a v menšej miere s vírusom mačacej imunodeficiencie (FIV). U mačiek, ktoré sú pozitívne na mačaciu leukémiu, sa vo všeobecnosti vyvinie rakovina v mladšom veku. Nakoľko mnoho mačiek je chovaných v uzavretých priestoroch a existuje rozsiahle testovanie a očkovanie proti FeLV, je lymfóm u mladších mačiek v súčasnosti menej bežný. U mačiek negatívnych na vírus existuje tendencia, že lymfóm sa vyvynie vo vyššom veku.

Blue Cross hovorí, že vystavovanie tabakovému dymu môže zvyšovať riziko lymfómu u mačiek. Vysvetľuje, že zatiaľ čo pasívne fajčenie môže byť škodlivé pre všetky domáce zvieratá, mačky sú obzvlášť zraniteľné. Nielenže dýchajú dym zo vzduchu, ale pri čistení môžu pohltiť aj toxické častice z dymu, ktorý sa im usadil na srsti.

Typy lymfómu u mačiek

Pretože lymfatický systém interaguje s každým systémom v tele, lymfóm môže postihnúť ktorýkoľvek z týchto orgánov. Hlavné typy lymfómu zahŕňajú:

  • alimentárny (tráviaci trakt),
  • mediastinálny (v hrudníku),
  • renálny (obličky),
  • nazálny (ňufák),
  • spinálny (chrbtica),
  • kutánny (koža),
  • multicentrický (čo znamená, že sú postihnuté viaceré orgány, najčastejšie slezina a pečeň)

Príznaky lymfómu u mačiek

Príznaky lymfómu u mačiek závisia od toho, ktoré orgány sú zasiahnuté. Tu sú niektoré príznaky, na ktoré je potrebné sa sústrediť, v závislosti od toho, kde sa lymfóm nachádza:

  • Tráviaci trakt: zvracanie, hnačka, zápcha, strata chuti do jedla, strata hmotnosti, letargia a krvavá stolica.
  • Hrudník: dýchanie s otvorenými ústami, kašeľ, strata chuti do jedla, strata hmotnosti a regurgitácia.
  • Obličky: zvýšené pitie a močenie, strata hmotnosti a strata chuti do jedla.
  • Ňufák: chronický výtok z nosa, krvavý nos, opuchnutý nos, kýchanie, strata chuti do jedla, výtok z očí a hlučné dýchanie.
  • Chrbtica: slabosť alebo paralýza zadných nôh.
  • Koža: svrbenie, vypadávanie chlpov a krvácajúce kožné nádory.

Ak si u svojej mačky všimtete ktorýkoľvek z týchto príznakov, kontaktujte svojho veterinára. Diagnostikuje stav vašej mačky a stanoví najlepší spôsob liečby.

Diagnostika

Lymfóm sa diagnostikuje pomocou kombinácie informácií. Ak má váš veterinár podozrenie, že vaša mačka má lymfóm, opýta sa vás na históriu a životný štýl vašej mačky. Pravdepodobne budú nasledovať fyzické vyšetrenie vašej mačky, laboratórne testy (vrátane krvných testov, analýzy moču a testovania na FeLV a FIV) a zobrazovacie štúdie, ako sú rádiografia a ultrazvuk.

Testovanie, ktoré váš veterinár odporúči, sa bude líšiť v závislosti od typu lymfómu, na ktorý má podozrenie. Ak napríklad dôjde k zhrubnutiu alebo zdureniu lymfatických uzlín, môžu tiež urobiť biopsiu. To zahŕňa odobratie malej vzorky postihnutého tkaniva a vyšetrenie na rakovinové bunky.

Červená tabby mačka na veterinárnej klinike

Liečba

Liečba mačacieho lymfómu sa zameriava na uvedenie rakoviny do remisie (odstránenie všetkých príznakov a prejavov) a čo možno najdlhšiu maximalizáciu kvality života vašej mačky. Pretože lymfóm je zvyčajne rozšírený v tele, organizácia Blue Crossvysvetľuje že, preferovanou možnosťou je chemoterapia skôr ako operácia. Mačky majú tendenciu dobre reagovať na túto liečbu a nepociťujú nepríjemné vedľajšie účinky ako ľudia, ako je vypadávanie vlasov či nevoľnosť.

Ak chemoterapia neprichádza do úvahy, váš veterinár môže odporučiť ožarovanie a v zriedkavých prípadoch operáciu. Mačky môžu tiež dostať liečbu, ako je prednizón (steroid) na zmiernenie príznakov rakoviny.

Prognóza

Pomocou chemoterapie môže mnoho mačiek dosiahnuť dočasnú remisiu klinických príznakov a udržať si dobrú kvalitu života. Niektoré mačky môžu v závislosti od individuálnej situácie dosiahnuť remisiu rakoviny trvajúcu až niekoľko rokov. Prognóza sa však bude líšiť v závislosti od typu lymfómu, od toho, či je vaša mačka pozitívna na FeLV a/alebo FIV a od toho, kde sa rakovina nachádza. Mačky, ktoré sú FeLV- alebo FIV-pozitívne, majú často horšiu prognózu.

Majitelia domácich zvierat by sa mali tiež poradiť so svojím veterinárom o požiadavkách týkajúcich sa výživy mačiek s lymfómom.

Prevencia

Napriek tomu, že neexistuje spôsob prevencie lymfómu, môžete podniknúť kroky na zníženie šancí, že sa vyvinie u vašej mačky.

Mačku chovajte v interiéri

To jej zabráni kontaktu s mačkami, ktoré sú FeLV- alebo FIV-pozitívne.

Testovanie na FIV alebo FeLV

Ak je to možné, dajte otestovať svoju mačku, ešte ako mačiatko. Ak do svojej domácnosti privádzate novú mačku, nechajte ju otestovať skôr, ako ju skamarátite s ostatnými mačkami.

Mačiatko dajte zaočkovať proti FeLV

Aktuálne neexistuje vakcína proti FIV, no svoju mačku môžete dať zaočkovať proti FeLV. Ak vaša mačka chodí von, ubezpečte sa, že jej očkovanie proti FeLV je aktuálne.

Prostredie vašej mačky udržiavajte bez dymu

Pasívne fajčenie nie je dobré pre nikoho a podľa organizácie Blue Cross to zahŕňa aj mačky.

Pravidelne navštevujte veterinára

Včasná detekcia je kľúčová. Nechajte svoju mačku vyšetriť dvakrát ročne a u mačiek starších ako 7 rokov požiadajte o každoročné krvné testy.

Pokroky v medicíne a lepšie vzdelávanie pre majiteľov domácich maznáčikov naďalej zlepšujú šance pre mačky s rakovinou. Od včasnej detekcie až po zníženie rizikových faktorov môžete podniknúť kroky, ktoré vašej mačke pomôžu žiť čo najlepšie.

Biografia prispievateľa

Dr. Sarah Wooten

Dr. Sarah Wooten

Dr. Sarah Wooten, absolventka UC Davis School of Veterinary Medicine v roku 2002 a certifikovaná veterinárna novinárka, má 16 rokov skúseností vo veterinárnej praxi pre malé zvieratá, je všeobecne známou medzinárodnou rečníčkou a spisovateľkou v oblasti veterinárnej starostlivosti a starostlivosti o zdravie zvierat. Zanietene pomáha majiteľom domácich miláčikov naučiť sa, ako sa lepšie starať o svojich chlpatých kamarátov..