Nájsť krmivo, ktoré vyhovuje potrebám vášho domáceho maznáčika
Nájsť krmivo, ktoré vyhovuje potrebám vášho domáceho maznáčika
Nájsť krmivo, ktoré vyhovuje potrebám vášho domáceho maznáčika

Rovnako ako u ľudí, aj u mačiek tvorí voda približne dve tretiny tela. Tak ako všetky zvieratá, aj mačky potrebujú na prežitie a udržanie zdravia zdravé množstvo vody. Vo voľnej prírode časť vody získavajú z vlhkosti potravy, napríklad z koristi, ako je hmyz, vtáky a hlodavce, a zvyšok z potokov a iných vodných zdrojov. Domáca mačka má úplne inú stravu a hoci jej môžete dávať mokré krmivo, väčšinu vody dostáva v miske!
Koľko vody by mala mačka vypiť?
Množstvo vody, ktoré vaša mačka potrebuje, závisí od jej veľkosti, úrovne aktivity, zdravotného stavu a stravy, ale pohybuje sa od 40 do 70 ml na kilogram telesnej hmotnosti denne. Ak si myslíte, že vaša mačka nepije dostatok vody, existuje niekoľko spôsobov, ako ju povzbudiť k pitiu.
Umiestnenie má zásadný význam. Rozmiestnite niekoľko misiek s vodou po celom dome na miestach s nízkou premávkou. V ideálnom prípade by ste mali mať o jednu misku na vodu viac, ako máte mačiek. Misky na vodu by nemali byť umiestnené v blízkosti toalety. To by mohlo vašej mačke vyvolať nepríjemné pocity a spôsobiť, že prestane jesť, piť a používať záchod. Ani my by sme nechceli piť všetko tekuté občerstvenie na záchode! Môže sa im nepáčiť aj to, že misky s krmivom a vodou sú blízko seba. Je to preto, že mačky vo voľnej prírode sa vyvinuli tak, že nepijú v blízkosti svojej potravy, aby voda nebola znečistená mŕtvolou koristi.
Niektoré mačky sú veľmi náročné na pitnú vodu. Vaša mačka môže mať radšej studenú vodu, preto do misky pridajte pár kociek ľadu. Ak ju zvykne prevrátiť, vymeňte ju na širší s gumovou základňou. Môže sa stať, že im voda nechutí, preto ak používate plastovú misku, skúste ju vymeniť za kovovú, keramickú alebo sklenenú. Vodu pre mačku by ste mali pravidelne vymieňať, aby bola čerstvá.
Niektoré mačky vôbec nepoužívajú misku a radšej pijú priamo z kohútika. Vo voľnej prírode mačky zvyčajne pijú len pohyblivú vodu, pretože sa naučili, že im to pomáha predchádzať ochoreniam. Ak vidíte, že vaša mačka neustále prevracia misku s vodou a pije vodu, ktorá sa rozlieva po podlahe, pravdepodobne jej viac vyhovuje pitie pohyblivej vody. Zvážte fontánku pre mačky, ktorá neustále cirkuluje vodu.
Do stravy vašej mačky môžete pridať aj viac vlhkosti. Mokré krmivo má oveľa vyšší obsah vlhkosti ako suché, ale ak uprednostňujete suché krmivo, môžete skúsiť pridať do granúl trochu vody. Niektoré mačky nemajú rady štruktúru namočených granúl, ale ak vašej mačky chutia, je to jednoduchý spôsob, ako zvýšiť príjem vody. Možnosťou je aj kombinácia suchého a mokrého krmiva, ktorá je dobrým spôsobom, ako zachovať flexibilitu chutí vašej mačky a zabrániť vzniku závislosti od suchého alebo mokrého krmiva.
Bez ohľadu na zvolenú metódu je dôležité, aby ste mačku povzbudzovali k pitiu vody. Mnohí si myslia, že mlieko je dobrá náhrada, je to však len mýtus a môže dokonca spôsobiť tráviace problémy. Presvedčiť mačku piť vodu je rovnako dôležité ako podávať jej správnu výživu.
Dehydratácia u mačiek
Všetky zvieratá koncentrujú svoj moč, ale mačky pochádzajú z púštnych mačiek, čo znamená, že dokážu prežiť s menším množstvom vody ako iné zvieratá. Majú tiež nízky pocit smädu, takže necítia potrebu piť vodu veľmi často. Ak je vaša mačka dehydratovaná, často sa o tom dozviete, až keď nastane problém. Dehydratácia u mačiek môže viesť k problémom s močovým mechúrom a ochoreniam močových ciest vrátane ochorenia obličiek, kameňov v močovom mechúre a ochorenia dolných močových ciest mačiek. Kamene v močovom mechúre môžu viesť k život ohrozujúcemu upchatiu močovej trubice, najmä u kocúrov.
Existuje niekoľko spôsobov, ako môžete zistiť, či vaša mačka nie je dehydratovaná. Jedným z najlepších testov na zistenie, či vaša mačka nie je dehydratovaná, je jemné potiahnutie kože vašej mačky smerom nahor. Ak sa koža po pustení nevráti rýchlo do normálnej polohy, vaša mačka je dehydrovaná. Čím pomalšie sa koža vašej mačky vracia späť, tým viac je dehydrovaná. Pozornosť venujte aj príznakom silnej dehydratácie: dýchavičnosť, depresia, nechutenstvo, zapadnuté oči, sucho v ústach, zvýšená letargia a zvýšená srdcová frekvencia.
Čo ak vaša mačka pije veľa vody?
Hoci je voda pre život nevyhnutná, zmeny v pocite smädu môžu byť jedným z prvých príznakov mnohých ochorení, ako sú ochorenia obličiek, cukrovka alebo ochorenie pečene.
Čím presnejšie budete vedieť, čo je pre vašu mačku normálne, tým skôr zistíte, ak sa jej zvyky zmenia. Ak sa niečo zmenilo – napríklad ste prešli z mokrého krmiva na suché – zvýšeného príjmu vody sa pravdepodobne netreba obávať. Množstvo vypitých tekutín závisí aj od počasia, preto očakávajte, že v teplejších mesiacoch bude potrebovať viac. Ak si však neviete rozumne odôvodniť takúto zmenu, výrazné zvýšenie pitného režimu môže byť znakom problému, najmä ak si všimnete aj ďalšie príznaky, ako sú zmeny v hmotnosti alebo zmeny chuti do jedla.
Pokiaľ ide o smäd, zmeny v oboch smeroch môžu znamenať problémy. Spoznajte svoju mačku. Skúste si vytvoriť približnú predstavu o tom, ako často ju vidíte piť a ako sa to počas roka mení. Majte tiež prehľad o tom, koľko vody zvyčajne zostáva v miskách, keď ich napĺňate, pretože nie vždy budete vidieť, ako vaša mačka pije.
Ak máte obavy, že vaša mačka nepije dostatočne, je dehydratovaná alebo pije príliš veľa vody, vezmite ju k veterinárovi. Veterinárny lekár vykoná klinické vyšetrenie, ale možno bude chcieť urobiť aj krvné testy, aby zistil možné problémy. Ako pri väčšine vecí, čím skôr získate pomoc a diagnózu, tým väčšiu šancu máte na úspešnú liečbu vašej mačky. A samozrejme, váš veterinár vás môže aj upokojiť a ubezpečiť vás, že s vaším mačacím priateľom je všetko v poriadku.
Recenzovali Dr. Hein Meyer, DVM, PhD, Dipl-ECVIM-CA a Dr. Emma Milne BVSc FRCVS