Nájsť krmivo, ktoré vyhovuje potrebám vášho domáceho maznáčika
Nájsť krmivo, ktoré vyhovuje potrebám vášho domáceho maznáčika
Nájsť krmivo, ktoré vyhovuje potrebám vášho domáceho maznáčika
O Sarah
Sarah Whitehead je renomovaná certifikovaná klinická odborníčka na správanie zvierat, žije v Spojenom kráľovstve a jej veľkou vášňou je odhaľovať tajomstvá správania zvierat. Sarah sa špecializuje na psov aj mačky a majiteľom domácich zvierat pomáha dekódovať jemnú reč tela a správanie zvierat. Verí, že výcvik a hra sú silnými nástrojmi nielen na zlepšenie komunikácie, ale aj na budovanie trvalých a zmysluplných vzťahov medzi ľuďmi a ich psími a mačacími spoločníkmi. Sarah svojím prístupom prepája vedu so súcitom a ponúka nový pohľad na to, ako obohatiť život našich domácich miláčikov a prehĺbiť puto, ktoré s nimi zdieľame.
Autorka
Keď som sa pred niekoľkými rokmi sťahovala s mojou mačkou, mala som to šťastie, že som mala na jeden týždeň k dispozícii obe nehnuteľnosti naraz. Treba však povedať, že ani to sťahovanie nijako neuľahčilo (akurát to predĺžilo obdobie narušenia rovnováhy!), až na jednu veľmi významnú výnimku.
Ako certifikovaná klinická odborníčka na správanie zvierat a nadšená realizátorka životných experimentov som mala možnosť overiť si teóriu o sťahovaní s mačkou, o ktorej som už dlho premýšľala. A dalo mi to obrovskú lekciu.
Domov vašej mačky je jej hrad
Vieme, že domov mačky je jej hrad. Posvätnosť, ktorú jej tieto štyri steny prinášajú, nie je len fyzická, pretože poskytujú ochranu a prístrešie, ale dodávajú jej aj emocionálnu istotu prostredníctvom povedomého prostredia, kontinuity a najmä bezpečných pachov.
Mačky žijú vo svete vôní rovnako ako my vo svete farieb. Vďaka tomu sa orientujú vo svete a spoznávajú v ňom ostatných. To je dôvod, prečo sa o nás mačka každý deň otiera – značkuje si nás vôňou z feromónových žliaz, ktoré majú na lícach, pozdĺž chrbta a medzi vankúšikmi labiek, a tým zabezpečuje, aby sme voňali rovnako ako ona a aby nás tak mohla ľahko rozpoznať aj v tme alebo na diaľku ako dôveryhodného člena rodiny.
Tieto značky musia byť často a pravidelne obnovované. Chemické zložky feromónov sa v priebehu niekoľkých hodín rozpadnú a zmena tohto pachu vyvolá u mačky nutkanie opätovne nás označkovať, čím sa informácie o pachu udržiavajú aktuálne.
Bezpečné pachy sú kľúčové
Mačky zanechávajú pach aj v okolí domova. Deje sa to prirodzene, na miestach, kde ležia a odpočívajú, kadiaľ prechádzajú alebo kde sa otierajú. Môžu to však aj zintenzívniť zámerným usilovnejším značkovaním nábytku, kobercov, koberčekov alebo dokonca zvislých plôch, ako sú napríklad zárubne dverí. Začnú ich škriabať a v extrémnejších prípadoch rozstrekujú moč či sa dokonca vyprázdňujú mimo mačacieho záchodu.
Takúto mimoriadnu intenzitu značkovania je dosť ťažké ignorovať a zvyčajne to naznačuje, že sa vaša mačka buď necíti dobre, alebo je veľmi úzkostlivá alebo nešťastná.
Jemnejšie zvýšenie intenzity značkovania si však môžete všimnúť, ak mačka potrebuje len trochu viac emocionálnej istoty. Možno sa oproti cez ulicu prisťahovala nová mačka a váš domáci miláčik sa cíti trochu neisto. Môže sa stať, že mačka začne škriabať rohožku pri vchodových dverách, čím si označuje prah väčším množstvom vlastného pachu, aby prekryla pach inej mačky, ktorý nosíte na topánkach do jej priestoru. Áno, dôvod môže byť naozaj takýto nenápadný.
Posvätný priestor mačacieho domova je taký dôležitý, že aj najmenšie narušenie obvyklých pachov môže stačiť na to, aby sa mačka začala snažiť o obnovenie pachovej harmónie.
Sedí mačka na vašom notebooku? Dôvod je jednoduchý!
Rozmýšľali ste niekedy nad tým, prečo chce vaša mačka ležať na novinách, keď si ich chcete čítať? Alebo prečo sa trie alebo váľa po nových predmetoch, ktoré ste si priniesli domov? Určite chce upútať pozornosť! Alebo chce, aby nová vec voňala rovnako upokojujúco ako zvyšok vášho domova? Áno, presne tak.
Keď si toto uvedomíte, predstavte si, aké to musí byť pre mačky, keď nezmeníme len jednu vec v dome, ale rovno celý dom.
Sťahovanie je nepochybne stresujúce aj pre ľudí. No my si uvedomujeme, čo robíme, a hoci nás to môže na chvíľu znepokojiť, čoskoro si na nové prostredie zvykneme a so zmenami sa popasujeme.
Sťahovanie je pre mačky stresujúce
Mačku však môže strata starého známeho domova rozhodiť. Všetko je nové, iné a mačka nevie, kde sa nachádza z hľadiska fyzickej lokality. Samotný dom bude mať neznámy pach, v horšom prípade v ňom bude cítiť iné mačky alebo iné zvieratá. Pre zviera, ktoré nie je spoločensky založené a nezvláda dobre príchod cudzích tvorov, to môže byť mimoriadne nepríjemné. Mačka to berie tak, že ak nejaké iné zviera cíti, to zviera tam niekde musí byť.
Dobrou správou však je, že existujú kroky, ktoré môžete podniknúť, aby ste minimalizovali stres, ktorý váš domáci miláčik pociťuje, a zaistiť, že proces jeho zabývania sa bude čo najhladší a najpohodlnejší.
Ako teda možno uľahčiť sťahovanie s mačkou?
Príprava mačky na sťahovanie
Dôležité je uvedomiť si jedno. Vaša mačka vie, že sa deje niečo zásadné, dávno predtým, ako sa u vás objavia sťahováci. Nejde však o žiadnu mačaciu telepatiu, ale o jednoduché pozorovanie ľudského správania. Vaša mačka si tak určite v priebehu niekoľkých dní či dokonca týždňov všimla, že sa správate čudne. Nakoniec vytiahnete prepravku a potvrdíte tak všetky jej najhoršie obavy. Švihne chvostom, buchne klapka a mačka je preč.
Aby ste zabránili podobnej katastrofe, dodržte tieto štyri pravidlá:
- Povedomá prepravka
Mačka musí vnímať prepravku ako príjemné miesto. Dávno pred sťahovaním preto začleňte prepravku do svojej domácnosti, aby sa stala súčasťou nábytku a mačka ju mohla skúmať, spať v nej a hrať sa v nej, rovnako ako keby to bola kartónová škatuľa. - Hlavne ju nestratiť tesne pred akciou!
Ak má mačka mimoriadne citlivú povahu, držte ju niekoľko dní pred tým, ako dôjde k zásadnému narušeniu domácnosti, v bezpečí jednej miestnosti, kde jej dajte k dispozícii krmivo, mačací záchod a pelech. Zabránite tak tomu, aby zmizla len pár dní pred sťahovaním. - Bezpečnosť na prvom mieste
V deň sťahovania musí byť mačka v bezpečí, ďaleko od domu a všetkého rozruchu a chaosu, ktorý je nevyhnutnou súčasťou tohto procesu. Využiť môžete služby mačacieho hotela alebo chovateľskej stanice, ak je to jediný spôsob, ako zaistiť, že mačka bude v bezpečí, kým budete rozptýlení. - Veterinárna podpora
Ak je mačka veľmi citlivá alebo nervózna, požiadajte svojho veterinára o radu týkajúcu sa dočasne užívaných liekov, ktoré jej pomôžu zvládnuť nadchádzajúce zmeny. V súčasnosti je k dispozícii niekoľko veľmi účinných možností, ktorých výhodou je, že fungujú ako takzvané modulátory pamäti. Inými slovami, môžu pomôcť predchádzať dlhodobým účinkom traumy, ako aj zmierniť krátkodobú úzkosť.
Ako zabývať mačku v novom domove
- Hneď ako sa presťahujete do nového domu, vyhraďte jednu izbu pre mačku. Táto miestnosť MUSÍ mať zabezpečené dvere a okná, a dokonca by som odporučila aj zámok na dvere, aby tam nikto nemohol omylom vojsť a vypustiť mačku von.
- V tejto miestnosti pripravte pre mačku krmivo, vodu a mačací záchod (ten umiestnite čo najďalej od krmiva a vody). Mala by mať niekoľko miest vhodných ako úkryt. Ideálne sú na to veľké kartónové škatule po stranách izby, do ktorých je vhodné dať mäkkú a povedomú výstelku na odpočinok.
- V ideálnom prípade je dobré poskytnúť mačke aj vyvýšené miesto na oddych. To jej pomôže cítiť sa bezpečnejšie. Netrápte sa tým, že miestnosť je malá alebo nudná. Ide o dočasný úkryt a bezpečnosť je v tejto fáze oveľa dôležitejšia ako zábava.
- Jediní návštevníci, ktorých vaša mačka v tomto ranom štádiu potrebuje, ste vy a všetci ostatní, ku ktorým má vytvorené puto. Mačka nepotrebuje spoločnosť cudzích ľudí – to by len zvýšilo jej úzkosť.
Po presťahovaní sa
To, ako dlho budete mačku držať v tejto špeciálnej izbe, bude závisieť od toho, akú mieru dôvery pociťuje, ako aj od toho, aký pokojný je váš nový domov.
To, že je mačka pripravená na ďalšie skúmanie, spoznáte podľa toho, že vás bude s radosťou vítať, len čo vstúpite do jej bezpečného priestoru, že bude jesť vo vašej prítomnosti a trochu sa s vami aj zahrá. To sú dobré známky toho, že mačka sa prispôsobuje zmenám.
V tejto fáze motivujte mačku k tomu, aby sa pri kontakte s vami otierala o čistú deku alebo handričku. Tú potom okamžite odneste do ďalšej miestnosti, ktorú bude mačka skúmať, a potrite ňou steny, rám dverí a nábytok. Potom mačku presuňte do novej miestnosti (všetky dvere a okná majte zatvorené a zabezpečené) a nechajte ju priestor skúmať. Prítomnosť známeho pachu v tejto miestnosti by mala spôsobiť, že mačka sa bude hneď cítiť ako doma. Rovnako pokračujte so všetkými ostatnými miestnosťami v dome, takže postupne sa mačka bude cítiť príjemne v každej z nich.
Kedy nechať mačku v novom domove vonku
Ak je vaša mačka zvyknutá chodiť von, je nevyhnutné, aby sa v novom domove cítila bezpečne, pohodlne a uvoľnene ešte predtým, ako ju pustíte von. Neexistuje žiadne stanovené pravidlo, ako dlho to trvá po presťahovaní mačky, ale zvyčajne sa odporúčajú minimálne tri týždne.
Vráťme sa teda k mojim skúsenostiam s mačkou a sťahovaním spred niekoľkých rokov. Keďže som mala to šťastie, že som sa mohla na pár dní presunúť z jednej nehnuteľnosti do druhej niekoľko dní pred úplným presťahovaním sa, počúvla som odporúčania, ktoré radím aj ostatným. Vzala som dečku, na ktorej spával môj nádherný kocúrik Alex, a potrela som ňou zvislé plochy a podlahové lišty v každej miestnosti nového domu. Potom nastal deň sťahovania: len čo sťahovací odišli, zavrela som Alexa do jeho pridelenej bezpečnej izby a zostala som tam s ním, kým ju skúmal. Alex ňuchal, rozhliadal sa a takmer okamžite sa začal otierať o mňa aj predmety v miestnosti. Spapal večeru a potom sa uložil na spánok. Bolo to, akoby už bol na domácom území. Akoby tam už niekedy predtým bol. A v určitom zmysle to vlastne tak aj bolo!