Môžu mať mačky alergie? Príznaky, bežné typy a možnosti liečby

Publikoval Jessica Seid
Doba čítania: minút

Nájsť krmivo, ktoré vyhovuje potrebám vášho domáceho maznáčika

Nájsť krmivo, ktoré vyhovuje potrebám vášho domáceho maznáčika

Nájsť krmivo, ktoré vyhovuje potrebám vášho domáceho maznáčika

Môžu mať mačky alergie rovnako ako ich chovatelia? Áno, môžu! Ale mačky zvyčajne nevykazujú rovnaké klinické príznaky, slzenie očí, výtok z nosa a kýchanie, aké sa bežne spájajú s alergiami u ľudí. Alergie u mačiek sa prejavujú príznakmi svrbenia, ako je lízanie, hryzenie alebo trenie srsti a pokožky.

Najčastejšími alergiami u mačiek sú:

  • Alergia na blchy.
  • Atopický syndróm mačiek. Ide o skupinu alergií na environmentálne alergény, ako sú peľ a roztoče. Keď alergény postihujú kožu, ide o atopickú dermatitídu alebo atopiu. Keď alergény spôsobujú problémy s dýchaním v dôsledku vdýchnutia, ide o tzv. mačaciu astmu.
  • Alergie na potravu.
  • Kontaktné alergie. Ide o alergiu na látky alebo materiály, s ktorými môže mačka prísť do kontaktu, napríklad plastové misky.

Liečba sa určí na základe konkrétneho typu alergie. Prečítajte si viac informácií o týchto typoch mačacích alergií, ich klinických príznakoch, možnostiach liečby a o kŕmení mačiek s alergiami.

Klinické príznaky alergií u mačiek

Čiernobiela mačka sedí na kuchynskom stole a škriabe sa na krku. Na väčšine mačiek s alergiami sa prejavuje silné svrbenie. Často ich môžete vidieť ako si olizujú, žujú alebo trú tvár a telo, alebo si môžete všimnúť, že venujú oveľa viac času starostlivosti o svoju kožu ako zvyčajne. V mnohých prípadoch si môžete všimnúť nasledujúce príznaky svrbenia vašej mačky:

  • Červená, zapálená koža.
  • Príznaky podráždenia, ako sú časté zášklby kože.
  • Vyrážky na koži.
  • Chrasty.
  • Strata srsti.
  • Eozinofilné povlaky. Eozinofily sú biele krvinky, ktoré zohrávajú dôležitú úlohu v imunitnom systéme a pri alergických reakciách. Niekedy môžu tvoriť hrubé povlaky na koži aj v ústach.

Pri potravinových alergiách sa môžu vyskytnúť aj gastrointestinálne problémy ako sú vracanie, hnačka a nechutenstvo. Ak vaša mačka vykazuje tieto príznaky, vezmite ju k veterinárovi na kompletné vyšetrenie.

Bežné alergie u mačiek

V nasledujúcej časti uvedieme niektoré z najčastejších typov alergií, ktoré postihujú mačky.

1. Alergia na blchy

Alergia na blchy je jedným z najčastejších kožných ochorení u mačiek. Alergia na blchy je spôsobená reakciou na sliny prenesené uhryznutím blchou. Na vyvolanie intenzívneho svrbenia spojeného s alergiou na blchy stačí niekoľko uhryznutí. Ku klinickým príznakom môžu patriť svrbenie, vypadávanie srsti, začervenanie kože a chrasty, ktoré sa najčastejšie vyskytujú na hlave, krku, bruchu a spodnej časti chrbta alebo chvosta.

Môže sa stať, že blchy neuvidíte ani vy, ani váš veterinár počas lekárskej prehliadky. Keďže blchy trávia väčšinu svojho života v nábytku a „na palubu vyskakujú“ len kvôli jedlu, môžeme predpokladať, že na každú blchu, ktorú uvidíte, pripadne viac ako sto blch v dome!

Alergiu na blchy možno ľahko zvládnuť preventívnym ošetrením a v prípade mačiek alergických na blchy aj celoročnou liečbou liekmi proti blchám. Tieto preventívne prípravky sa dodávajú v lokálnej aj perorálnej forme kvôli zjednodušeniu podávania. Váš veterinár vám môže odporučiť aj iné lieky na zmiernenie svrbenia a liečbu sekundárnych bakteriálnych infekcií kože. 

Na úspešné zvládnutie alergie na blchy vám odporúčame ošetriť aj ostatné domáce zvieratá v domácnosti, ako aj samotný dom a záhradu. Na mačky nikdy nepoužívajte prípravky pre psov (a naopak), keďže môžu mať fatálne následky; používajte len prípravky určené pre druh vášho domáceho zvieraťa. Nikdy nepoužívajte na mačku ani domáce spreje.

 

2. Atopický syndróm mačiek

Mačky, rovnako ako aj ľudia, môžu mať alergie aj na veci vo svojom prostredí. Už sme spomínali, že u mačiek môže spôsobiť kožné a/alebo respiračné príznaky. Bežnými environmentálnymi alergénmi sú stromy, tráva, plesne, peľ a roztoče, ako aj veci, o ktorých možno ani netušíme, napríklad čistiace prostriedky a pracie prostriedky. 

Diagnostika environmentálnych alergií je založená na vylúčení ostatných príčin, ale niektoré z nich sa dajú testovať aj pomocou krvných alebo kožných testov. Príznaky environmentálnych alergií sú často sezónne a vzplanutia sa objavujú pri vysokom množstve alergénu v prostredí, podobne ako u ľudí trpiacich sennou nádchou.

black-white-cat-lying-next-to-robot-vaccuum-SWNajlepším spôsobom liečby environmentálnych alergií je odstránenie spúšťacích alergénov z prostredia. Môže to zahŕňať:

  • Používanie prístrojov na čistenie vzduchu.
  • Časté vysávanie.
  • Pravidelné pranie podstielky mačky. 
  • Pranie ostatných predmetov v domácnosti, ktoré môžu obsahovať alergény.
  • Používanie kovových misiek a ich časté umývanie.
  • Používanie neparfumovaných čistiacich prostriedkov, detergentov a podstielok.

Ak sa u vašej mačky objaví alergia, odporúča sa vyšetrenie u veterinára. Váš veterinár vám pravdepodobne predpíše perorálne alebo lokálne aplikované lieky na zníženie svrbenia, zápalu kože a sekundárnych kožných infekcií. Niektoré mačky musia dlhodobo užívať lieky alebo terapeutickú diétu na liečbu alergií. Účinnou možnosťou liečby môžu byť aj imunoterapeutické injekcie špecifické pre konkrétny alergén na základe testov na kožné alergie alebo krvných testov. Tieto injekcie si vyžadujú špeciálne testy, ktoré zvyčajne vykonáva veterinárny dermatológ.

 

3. Alergie na potravu

U mačiek s alergiou na potravu je hlavným klinickým príznakom neustále svrbenie bez ohľadu na ročné obdobie. Mačky s alergiami na potraviny môžu mať aj gastrointestinálne problémy ako sú vracanie, hnačka, strata hmotnosti a znížená chuť do jedla. Najčastejšími alergénmi sú kuracie mäso, hovädzie mäso, mliečne výrobky a ryby, ale mačky môžu byť alergické aj na iné potraviny.

Potravinové alergie u mačiek sa diagnostikujú pomocou potravinových testov, ktoré zahŕňajú zavedenie nového proteínového alebo hydrolyzovaného proteínového krmiva dodaného veterinárnym lekárom vašej mačky. Nové bielkovinové krmivá využívajú zdroje bielkovín a sacharidov, s ktorými sa mačka doteraz nestretla, napríklad kačicu, zverinu alebo zelený hrášok. Na druhej strane hydrolyzované potraviny obsahujú bielkoviny rozložené na také malé kúsky, že ich imunitný systém nerozpoznáva ako bielkoviny.

Potravinový test je veľmi prísny vyraďovací proces; aj jednorazové podanie krmiva, ktoré váš veterinár vopred neodporučil, môže spôsobiť, že test bude nepresný, preto dbajte na presné dodržiavanie pokynov svojho veterinára. Ak máte otázky ohľadom kŕmenia mačky s alergiou, váš veterinár vám pomôže s výberom vhodného krmiva pre vašu mačku. K dispozícii sú špeciálne terapeutické krmivá pre mačky, ktoré pomáhajú mačkám s potravinovými alergiami a môžu tiež zmierniť zápal a pomôcť obnoviť kožnú bariéru. Ak má vaša mačka alergie, určite sa opýtajte svojho veterinára na tieto potraviny.

Potravinové testy zvyčajne trvajú približne 10 až 12 týždňov, ale mnohé mačky s potravinovými alergiami začnú vykazovať zlepšenie už počas prvého mesiaca. Gastrointestinálne príznaky potravinových alergií sa často objavujú oveľa rýchlejšie ako kožné príznaky. Podobne ako pri iných alergiách môžu byť na začiatku alebo počas vzplanutia potrebné ďalšie lieky na zmiernenie svrbenia a liečbu podráždenia kože.

 

4. Kontaktné alergie

Mačky môžu byť alergické aj na veci, s ktorými prichádzajú do kontaktu, napríklad na plastové misky na krmivo alebo vodu. Tento druh alergie spôsobuje kožné príznaky tam, kde dochádza ku kontaktu. Ak je napríklad vaša mačka alergická na plastovú misku, môže sa u nej prejaviť podráždenie kože alebo iné príznaky v oblasti tváre a brady. Ak je alergická na váš prací prostriedok, môže mať príznaky na brušku alebo bokoch, kde ležala na posteli alebo prikrývke.

Naučili sme sa, že mačky môžu mať alergie, a preto si treba dávať pozor na nadmerné svrbenie, podráždenie kože a žalúdočno-črevné ťažkosti. Existujú rôzne možnosti liečby v závislosti od príčiny alergie vrátane perorálnych aj lokálnych liekov a špeciálnych potravín. Vďaka liečebnému plánu, ktorý vypracujete spoločne so svojím veterinárnym lekárom, môžu mačky s alergiou viesť šťastný a plnohodnotný život.

Jessica Seid

Jessica Seid

Jessica Seid je pohotovostná veterinárna lekárka pôsobiaca v oblasti Nového Anglicka. Je absolventkou Štátnej vysokej školy veterinárnej medicíny v Severnej Karolíne a v odbore pracuje už viac ako desať rokov. Keď práve nepomáha svojim pacientom, rada trávi čas so svojím manželom, dcérou a francúzskym buldočkom.

 

Recenzovali Dr. Hein Meyer, DVM, PhD, Dipl-ECVIM-CA a Dr. Emma Milne BVSc FRCVS