Päť častých tráviacich problémov u mačiek: Čo robiť

Publikoval
minút

Nájsť krmivo, ktoré vyhovuje potrebám vášho domáceho maznáčika

Nájsť krmivo, ktoré vyhovuje potrebám vášho domáceho maznáčika

Nájsť krmivo, ktoré vyhovuje potrebám vášho domáceho maznáčika

Tráviace problémy, ako je zvracanie a hnačka, sú u mačiek relatívne bežné a mnohí majitelia domácich zvierat si myslia, že sú normálne. Ak však vaša mačka stále vracia alebo má mäkké či vodnaté výkaly, niečo sa asi deje pod povrchom. Možno je čas zmeniť jej potravu alebo prostredie a určite je čas porozprávať sa so svojím veterinárom. Tu je niekoľko tipov na riešenie najčastejších tráviacich problémov mačiek.

  • Akútna gastroenteritída. Toto je najčastejšia príčina „pokazeného žalúdka“ u mačiek. Zvyčajne pozostáva zo zvracania a hnačky, ktoré prichádzajú náhle. Môže to byť spôsobené mnohými vecami, ako je zjedenie niečoho nechutného (napríklad, čo mnohé mačky milujú, zjedenie polovice myši a nechanie zvyšku pre nás, aby sme to našli!), parazity, vírusy a guľôčky z chlpov, aby sme spomenuli aspoň niektoré.
  • Chronická enteropatia alebo zápalové ochorenie čriev. Na rozdiel od náhleho nástupu poruchy, ktorú sme práve spomenuli, chronické enteropatie sa objavujú pomalšie a majú tendenciu trvať dlhodobo. Častými znakmi sú hnačka a strata hmotnosti. Opäť to môže byť spôsobené mnohými rôznymi príčinami, ako sú nepriaznivé potravinové reakcie, imunitné reakcie a genetika.
  • Kolitída. Kolón je súčasťou hrubého čreva a keď sa zapáli, nazýva sa to kolitída. Príznaky sú zväčša veľmi charakteristické a väčšina mačiek ich má rovnaké – vyzerajú, že súrne potrebujú kakať, môžu sa namáhať, aby sa vykakali, ale nevychádza veľa, a jedným z klasických príznakov kolitídy je čerstvá krv a/alebo slizký hlien v stolici.
  • Ryšavá mačka sedí v mačacom záchode a pozerá sa do fotoaparátu.

  • Zápcha. Rovnako ako u ľudí, keď majú mačky zápchu, kakajú ťažko a potrebu môžu vykonávať oveľa menej často. Zápchu môže spôsobiť mnoho príčin. Zožratie kostí, peria a srsti môže spôsobiť, že stolica bude tvrdá a bude ju ťažké vytlačiť, prítomnosť veľkého množstva srsti, najmä u dlhosrstých mačiek alebo pomalé pohyby čreva, tiež spôsobia, že stolica je suchá a ťažko sa posúva. Niektoré plemená, ako siamské mačky, sú náchylnejšie na pomalé pohyby čreva, ako iné. Toto môže viesť ku stavu, ktorý sa nazýva megacolon.
  • Alergie na potravu. Mačky môžu zle reagovať na určitú potravu z  viacerých dôvodov a spoločne tieto stavy nazývame nežiaduce reakcie na potravu. Skutočné alergie na potravu sú zriedkavejšie, ako si ľudia myslia a majú tendenciu byť spôsobené bielkovinami v potravinách, ako je kuracie mäso, ryby a mlieko. Alergie na potravu môžu spôsobiť zvracanie a hnačku a tiež kožné problémy, ako je svrbenie alebo nadmerné čistenie sa.

Biela mačka s modrým obojkom zíva.

Ak sa u vašej mačky objaví náhly tráviaci problém, nepanikárte.Váš veterinár vám môže pomôcť identifikovať príčinu problému a navrhnúť plán, ktorý pomôže vašej mačke cítiť sa lepšie.

Biografia prispievateľa

Dr. Sarah Wooten

Dr. Sarah Wooten

Dr. Sarah Wooten promovala na UC Davis School of Veterinary Medicine v roku 2002. Ako členka Americkej spoločnosti veterinárnych novinárov delí Dr. Wooten svoj profesionálny čas medzi prax pre malé zvieratá v Greeley v štáte Colorado, verejné vystupovanie k pridruženým otázkam, komunikáciu s klientmi a písanie. Má rada kempovanie s rodinou, lyžovanie, potápanie a zúčastňuje sa triatlonov.

Súvisiace články

Súvisiace produkty