Mačacie výkaly: komplexný sprievodca

PUBLIKOVAL
Doba čítania: MINÚT

Nájsť krmivo, ktoré vyhovuje potrebám vášho domáceho maznáčika

Nájsť krmivo, ktoré vyhovuje potrebám vášho domáceho maznáčika

Nájsť krmivo, ktoré vyhovuje potrebám vášho domáceho maznáčika

Ako majiteľ mačky nemusí byť čistenie mačacieho záchodu jednou z vašich obľúbených činností (ak áno, máme tu pre vás veľa mačacích záchodov!). No kontrola výkalov mačiek, aby ste sa uistili, že majú normálnu farbu a tvar je jeden zo spôsobov, ako zbadať príznaky prípadných zdravotných problémov.

Väčšina mačiek kaká aspoň raz denne a mačacia stolica je skvelým indikátorom zdravia vašej mačky. Môže vám povedať, či trpí stresom alebo nejakým základným ochorením, alebo či je jej potrava pre mačky pre ňu vhodná alebo nie.

Keď sa zoznámite s tým, ako má vyzerať „zdravé hovienko“, môžete sa uistiť, že budete schopní rozpoznať, kedy sa stolica vašej mačky nezdá normálna. Samozrejme, mnohí z nás, majiteľov domácich zvierat, nemajú mačacie záchody a prakticky nikdy nevidia výkaly svojich mačiek, pretože chodia na záchod von. Ak je to tak, stále môžete sledovať zmeny v tom, ako často vaša mačka chodí von, alebo či si všimnete mäkké alebo tekuté hovienka okolo ich zadku. Ak máte niekedy podozrenie na problémy, mačke môžete ponúknuť mačací záchod a presvedčiť sa sami.

Zdravé a nezdravé mačacie výkaly: na čo sa sústrediť

Zdravé hovienko je vo všeobecnosti tvárne (ako modelovacia hmota: nie príliš mäkké, nie príliš tvrdé). Toto sa považuje za zlatý štandard a ide o znak toho, že vaša mačka má normálnu stolicu. Zdravá stolica má tmavohnedú farbu, ale nie je príliš tmavá, pretože načernalé hovienko môže znamenať krv v stolici. Príliš svetlé hovienka môžu tiež naznačovať závažnejší problém, ako je ochorenie pečene, pretože môžu byť indikáciou, že žlčovod je upchatý, uvádza príručka Merck MSD Veterinary Manual.

Malé, tvrdé guľôčky hovienka sa považujú za abnormálne a nezdravé, pretože môžu byť indikátorom zápchy. Toto je vážny problém pre mačky, pretože to môže naznačovať zdravotný problém, ako sú neurologické alebo metabolické ťažkosti či obštrukcia hrubého čreva, poznamenáva organizácia International Cat Care (ICC). Ďalej dodávajú, že zápcha môže byť tiež znakom toho, že vaša mačka je dehydrovaná. Ak má vaša mačka malé, tvrdé guličky stolice, určite by ste mali zavolať svojho veterinára.

Sivá mačka spiaca na okraji hnedej koženej pohovky.

Mali by ste si dávať pozor aj na mäkkú alebo tekutú stolicu, ktorá nemá rozoznateľný tvar. Hnačka mačiek je spôsobená rôznymi faktormi, od vírusových infekcií cez črevné parazity až po intoleranciu potravy. Ak sa nepozriete poriadne, tekutú stolicu si môžete pomýliť s močom. Uistite sa, že sa vždy dobre a zblízka pozriete na to, čo naberáte, prípadne použite pár jednorazových rukavíc na otestovanie textúry.

Nie všetky nezvyčajné mačacie hovienka sú dôvodom na paniku, no vyžadujú si starostlivé sledovanie. Organizácia PDSA uvádza, že hnačka u mačiek je bežná napríklad po zmene potravy. Ale ak tento typ stolice pretrváva viac ako 24 hodín alebo je sprevádzaný zvracaním, letargiou či krvou v stolici, odporúča vziať mačku k veterinárovi. Je lepšie mať istotu.


Príprava vzorky mačacej stolice

Pri každoročnej návšteve vás veterinár požiada o vzorku stolice, aby laboratórium mohlo vykonať testy fekálnej hmoty. Vzorky sa najlepšie odoberajú do schválených plastových nádob, ktoré vám poskytne ordinácia vášho veterinára. Nádobku si však môžete tiež vyzdvihnúť v ordinácii pred termínom alebo si ju kúpiť on-line či v obchode s chovateľskými potrebami. Pamätajte na jednu vec: laboratórium bude potrebovať čerstvú vzorku, takže je dôležité, aby ste svoj poklad zozbierali z mačacieho záchodu až v deň, keď ho odovzdáte u veterinára. Keď naberiete fekálnu hmotu do schválenej plastovej nádoby na vzorky, ak je to možné, podľa možnosti ju nechajte v chladničke a nezabudnite si poznačiť dátum a čas odberu, aby mala ordinácia veterinára presné informácie.

Rôzne mačky, rôzne kontroly

Ak máte viac ako jednu mačku, nemusíte nevyhnutne odoberať vzorku každého jednotlivého zvieraťa, pokiaľ vás o to výslovne nepožiada váš veterinár. Ak však nájdete krvavú stolicu, pravdepodobne budete musieť v strehu pri mačacom záchode, aby ste zistili, ktorá mačka môže mať zdravotný problém. Samozrejme platí, že ak je chorá jedna mačka, ostatné môžu byť tiež. Ak si všimnete vážny problém s jednou mačkou, až do privezenia k veterinárovi sa ju pokúste izolovať pomocou vlastného mačacieho záchodu.

Verte alebo nie, zo stolice vašej mačky sa môžete dozvedieť veľa o jej pohode. Začlenením kontroly stolice do vašej každodennej rutiny údržby mačacieho záchoda jej môžete pomôcť udržať sa v špičkovej forme a poskytnúť čisté a zdravé prostredie.


Biografia prispievateľa

Christine O'Brien

Christine O'Brien

Christine O'Brien je spisovateľka, mama a dlhoročná majiteľka mačiek, ktorej domu vládnu dve ruské modré mačky. Jej práca sa objavuje aj na stránkach Care.com, What to Expect a Fit Pregnancy, kde píše o domácich miláčikoch, tehotenstve a rodinnom živote. Nájdite a sledujte ju na Instagrame a Twitteri @brovelliobrien.

 

Recenzovali Dr. Hein Meyer, DVM, PhD, Dipl-ECVIM-CA a Dr. Emma Milne

Súvisiace články

Súvisiace produkty