Zvracanie a hnačka: Ide u mačiek o núdzovú situáciu?

Publikoval
Doba čítania: minúty

Zvracia vaša mačka? Všimli ste si zmenu farby alebo konzistencie jej výkalov? Zvracanie a hnačka sú u domácich zvierat celkom bežné a môžu byť spôsobené mnohými vecami. Často sa nie je čoho obávať – možno zjedli niečo nechutné alebo chytili žalúdočnú chrípku, ako my. Hoci väčšina prípadov sa vyrieši sama, musíme byť opatrní, pretože niekedy to môže byť príznakom viac znepokojujúceho stavu. Najmä zvracanie môže spôsobiť rýchlu dehydratáciu. Tu je niekoľko rád, ktoré vám pomôžu rozhodnúť sa, či si zvracanie alebo hnačka vášho domáceho miláčika vyžaduje starostlivosť veterinára.

Podniknutie opatrení

Prvým krokom, ak vaša mačka zvracia, je prestať s kŕmením a uistiť sa, že má k dispozícii dostatok čerstvej vody. Ak vaša mačka naďalej zvracia dlhšie ako 8 hodín alebo zvracia veľmi často, vyhľadajte veterinárnu pomoc. Ak má vaša mačka hnačku, zvyčajne nie je potrebné odopierať krmivo. Hnačka, ktorá ustúpi sama, by mala zvyčajne ustúpiť do 2-3 dní. Ak však vaša mačka zvracia, existujú okolnosti, pri ktorých by ste nemali čakať ani 24 hodín, kým sa porozprávate so svojím veterinárom.

Zatelefonujte veterinárovi, ak...

 • je vaša mačka veľmi mladá alebo veľmi stará (pretože sa môže veľmi rýchlo dehydrovať),
 • má vaša mačka existujúci zdravotný problém, ako je cukrovka,
 • vaša mačka už užíva lieky. Požiadajte o radu, či liečbu možno zastaviť, keď je váš miláčik chorý, prípadne či liečbu musíte zastaviť,
 • vidíte krv vo zvratkoch alebo hnačke, alebo ak vidíte čierny dechtovitý materiál,
 • vaša mačka vyzerá veľmi nešťastne, má depresiu alebo má suché a lepkavé ďasná,
 • ak sa po 24 hodinách zdá, že bruško vašej mačky sa ukľudnilo a potrebujete poradiť, čím ďalej kŕmiť, porozprávajte sa so svojím veterinárom. Namiesto okamžitého návratu k bežnému krmivu vašej mačky, veterinári často odporúčajú špeciálne navrhnuté krmivo, ako je Hill's Prescription Diet i/d.

Jedna posledná rada – zavolajte svojmu veterinárovi predtým, ako svoju chorú mačku vezmete do ambulancie. Ak bude mať veterinár podozrenie, že vaša mačka môže byť infekčná pre iných pacientov, môže vás požiadať, aby ste počkali v samostatnej čakárni.

Súvisiace články

 • Priberá vaša mačka na váhe?

  Cat playing with ownerw Získajte informácie o varovných príznakoch, symptómoch a liečbe obezity mačiek a regulácii ich telesnej hmotnosti a tiež o podmienkach, ktoré majú vplyv na vašu mačku.
 • Ako riešiť podráždený žalúdok vašej mačky

  Veľa domácich miláčikov z času na čas trpí podráždeným žalúdkom. Aj keď konkrétne detaily sa niekedy nezisťujú ľahko, je dôležité, aby ste vedeli, čo možno očakávať.
 • Jednoduché spôsoby, ako pomôcť svojej mačke schudnúť

  154502253 Prečítajte si, ako môže vaša mačka jednoduchšie schudnúť a vrátiť sa k zdravej váhe, ktorá jej vylepší kvalitu života a zaistí celkové zdravie.
 • Dôvody prečo vaša mačka zvracia

  Prečítajte si, ake sú rôzne príčiny zvracania u mačiek, od pomerne bežného vyvrhovania bezoárov (chumáče chlpov) až po závažnejšie zdravotné ťažkosti, a tiež ako sa tomu dá predchádzať stravou a starostlivosťou.

Súvisiace produkty