Čo by ste mali vedieť o kalóriách v krmive pre domáce zvieratá

$authorText
MINÚT: DOBA ČÍTANIA

Nájsť krmivo, ktoré vyhovuje potrebám vášho domáceho maznáčika

Nájsť krmivo, ktoré vyhovuje potrebám vášho domáceho maznáčika

Nájsť krmivo, ktoré vyhovuje potrebám vášho domáceho maznáčika

Bežne počítame kalórie v našom jedle, ale pozreli ste sa niekedy na kalórie v krmive pre psov? Alebo kalórie v krmive pre mačky? Je dôležité vedieť, čo a koľko váš domáci miláčik konzumuje, aby ste mu zabezpečili dostatok živín potrebných na udržanie zdravia.

Hlava psa na jedálenskom stole, ako sa pozerá na ľudskú stravu.

Koľko kalórií potrebuje pes alebo mačka?


Množstvo potrebných kalórií závisí od mnohých rôznych faktorov, preto sa môže u jednotlivých domácich zvierat značne líšiť. Minimálne množstvo kalórií, ktoré váš domáci maznáčik potrebuje na zabezpečenie základných telesných funkcií, sa vypočíta na kilogram telesnej hmotnosti. Pri výpočte celkovej potreby kalórií sa zohľadňujú aj ďalšie faktory, ako je úroveň aktivity, vek, gravidita a to, či má vaše zviera nadváhu. Ak je váš pes napríklad veľmi aktívny a chodí s vami každý deň behať, bude potrebovať viac kalórií v krmive, aby získal späť energiu, ktorú vydáva pri cvičení.

Je však dôležité, aby ste si nevytvárali domnienky o tom, koľko kalórií by mal váš domáci miláčik skonzumovať za deň. Ak chcete zistiť rozsah potravy vhodný pre vášho domáceho miláčika, poraďte sa so svojím veterinárom. Zohľadní veľkosť, stavbu tela a životný štýl vášho domáceho miláčika a až potom vám odporučí, koľko kalórií by mal váš pes alebo mačka denne prijať.

Počítanie kalórií v krmive vášho domáceho miláčika

Zaujímate sa o množstvo kalórií v krmive pre psov alebo mačky, ale neviete, ako zistiť, koľko kalórií máte svojmu domácemu miláčikovi podávať? Ako dobrý východiskový bod poslúžia pokyny výrobcu uvedené na etikete, ktoré môžete podľa potreby prispôsobiť svojmu domácemu miláčikovi. Ak na etikete nie je uvedený obsah kalórií, tieto informácie by mali byť dostupné na webovej stránke výrobcu, alebo ho môžete osloviť aj priamo.

Keď študujete pokyny výrobcu týkajúce sa kŕmenia, vždy zohľadnite požadovanú hmotnosť vášho domáceho maznáčika. Spýtajte sa svojho veterinára, či má váš domáci miláčik ideálnu hmotnosť, ak nie, možno budete musieť mierne upraviť množstvo alebo prejsť na iné krmivo. Váš veterinár vám môže pomôcť aj vtedy, ak si nie ste istí, ako si vysvetliť informácie o kalorickej hodnote krmiva pre vášho miláčika, alebo koľko krmiva máte podávať na uspokojenie jeho nutričných potrieb.

Pri zmene stravy vášho domáceho maznáčika , ktorého ste si práve priviedli domov, alebo pri zostavovaní jeho nového stravovacieho plánu, je dôležité spolupracovať s vaším veterinárnym lekárom. Podľa toho, či svojho domáceho miláčika kŕmite mokrým alebo suchým krmivom, prípadne zmesou oboch, by vám mal váš veterinár povedať, koľko z jednotlivých druhov krmiva by sa malo skonzumovať pri kŕmení.

Mačka a nemecký ovčiak jedia z vlastných misiek pred pohovkou.

Čo má ešte vplyv na príjem kalórií?

Ak ste už navštívili svojho veterinára, vypracovali stravovací plán na základe individuálnych potrieb vášho domáceho miláčika a dôsledne čítate etikety krmív pamätajte, že množstvo kalórií, ktoré váš domáci miláčik denne prijíma, môžu ovplyvniť aj vonkajšie faktory. Buďme úprimní: všetci sa podelíme o pochúťky so svojimi domácimi miláčikmi a aj tie najzdravšie pochúťky pridávajú do stravy vášho domáceho miláčika kalórie. V ideálnom prípade kalórie z pochúťok by nemali tvoriť viac ako 10 percent denného príjmu kalórií vášho domáceho maznáčika.

Buďte úprimní k svojmu veterinárovi, keď zostavujete plán stravovania. Uveďte mu, koľko pochúťok zvyčajne dávate svojmu domácemu miláčikovi počas dňa. Podeľte sa aj o to, aké pochúťky svojmu psovi alebo mačke dávate. Balené pochúťky majú veľkosť porcie uvedenú na etikete, ale pri zvyškoch zo stola budete musieť trochu kalkulovať, aby ste zistili, o koľko kalórií sa delíte. Váš veterinár vám môže odporučiť znížiť počet pochúťok vrátane zvyškov zo stola, aby ste udržali zdravú hmotnosť vášho psa alebo mačky. Ak je to možné, vyberte trochu granúl z dennej dávky a použite ich ako pochúťku medzi jedlami.

Dobre vieme, ako pribúdajú kilá po mastnom jedle, a to isté platí aj pre domácich miláčikov. Tuk totiž obsahuje 2,5-krát viac kalórií na gram ako sacharidy alebo bielkoviny. Je však dôležité si pamätať, že pre zdravú, vyváženú a kompletnú stravu sú nevyhnutné všetky tieto skupiny potravín spolu s vitamínmi a minerálmi. Pomer sa môže líšiť v prípade rôznych domácich zvierat a ich životného štýlu, ale kvalitné krmivo pre domáce zvieratá zabezpečí ideálnu rovnováhu zložiek pre vášho domáceho miláčika.

Keď je kalórií príliš veľa (alebo príliš málo)

Podobne ako u ľudí, kalórie sú základom merania množstva energie, ktorú váš domáci miláčik spotrebuje prostredníctvom potravy. Váš pes a mačka prirodzenými biologickými procesmi rozkladajú prijatú potravu a premieňajú ju na energiu. Váš domáci miláčik túto energiu spaľuje počas celého dňa, a to nielen hrou a cvičením, ale aj všetkými procesmi, ktoré ho udržiavajú pri živote.

Je dôležité pochopiť, ako spotreba kalórií ovplyvňuje celkový zdravotný stav vášho domáceho miláčika. Ak váš pes alebo mačka priberá, možno prijíma príliš veľa kalórií alebo nemá dostatok pohybu. Situácia je opačná v prípade príliš chudých zvierat.

Ak váš domáci miláčik nemá optimálnu hmotnosť napriek tomu, že ste dodržiavali odporúčania veterinára týkajúce sa stravy a cvičenia, zvážte ďalšie veterinárne vyšetrenie, aby sa zistilo, či nejde o nejaký zdravotný problém. Metabolizmus psa alebo mačky môže ovplyvniť niekoľko podmienok, ktoré spôsobujú, že spaľujú príliš veľa alebo príliš málo kalórií. V takomto prípade môže váš veterinár odporučiť terapeutické krmivo pre domáce zvieratá, ktoré zodpovedá špecifickým zdravotným potrebám vášho domáceho miláčika.

Výber krmiva pre vaše domáce zvieratá je to, čo ich udržiava zdravé a šťastné. Dodržiavanie odporúčaní veterinára ohľadom množstva a pravidelnosti kŕmenia pomôže udržať vašich domácich miláčikov aktívnych počas celého ich života.

Biografia autora

Erin Ollila

Erin Ollila verí v silu slov a v to, ako môže správa informovať – a dokonca transformovať – určené publikum. Jej texty možno nájsť na celom internete i v tlači a zahŕňajú rozhovory, ghostwriting, blogové príspevky a kreatívnu literatúru faktu. Erin sa zaujíma o sociálne média a SEO. Získala titul M.F.A. na Fairfield University v tvorivom písaní. Oslovte ju prostredníctvom siete Twitter @ReinventingErin, prípadne sa o nej môžete dozvedieť viac na stránke http://erinollila.com..

 

Recenzovali Dr. Hein Meyer, DVM, PhD, Dipl-ECVIM-CA a Dr. Emma Milne BVSc FRCVS

Súvisiace články

Súvisiace produkty