Adopcia domácich maznáčikov je výhodná pre všetkých

publikované Dr. Emma Milne
minutové čítanie

Nájsť krmivo, ktoré vyhovuje potrebám vášho domáceho maznáčika

Nájsť krmivo, ktoré vyhovuje potrebám vášho domáceho maznáčika

Nájsť krmivo, ktoré vyhovuje potrebám vášho domáceho maznáčika

Ako mnoho iných detí aj ja som neúnavne dobiedzala svojich rodičov, aby mi zaobstarali šteniatko alebo mačiatko. Po niekoľkých rokoch trápenia priniesol otecko z miestneho útulku zoznam nechcených psov a šteniat, a tak sa u nás doma objavila Penny. Bol to zanedbaný kríženec, ktorý mal v tom čase 6 mesiacov, a na ďalších 16 rokov sa stala mojou najlepšou kamarátkou.

Mnohí ľudia používajú slovné spojenie „zachránené šteňa“ a „zachránené mačiatko“, ale ja sa domnievam, že na domácich miláčikov na adopciu sa potom majú tendenciu nazerať ako na nejaký pokazený tovar. Ponúka sa predpoklad, že keď je zviera nechcené, niečo s ním musí byť v neporiadku. Musíme mať ale na pamäti, že mnoho zvierat skončí v útulku v dôsledku zlyhania človeka, a nie kvôli svojmu vlastnému zlyhaniu. Rozvod, úmrtie, finančné problémy a mnohé nepredvídané situácie môžu ľudí donútiť vzdať sa svojho zvieraťa a na svete sú bohužiaľ milióny zvierat, ktoré hľadajú domov a mohli by sa stať skvelým domácim miláčikom nejakého šťastného pána. Keď dáte šteniatkám a mačiatkam nový domov, bude to mať prínos ako pre vás, tak pre zviera. A rovnako to platí aj pre dospelé zvieratá.

Prínosy adopcie pre vás a vašu rodinu.

Existuje množstvo štúdií, ktoré ukazujú, že starostlivosť o domácich maznáčikov je pre nás výhodná. Pomáha nám to znížiť krvný tlak a lepšie odolávať stresu. Pre mnohých z nás je návrat domov a nadšené vítanie nášho psa alebo mačky jedným z najpríjemnejších momentov dňa. Keď máte doma maznáčika, nie ste nikdy sami. Veľa z nás s našimi zvieratami hovorí, ako by išlo o ľudského kamaráta. Je to príjemné a môžeme sa tak zbaviť starostí. Zvieratá nás nesúdia tak, ako to robia niektorí ľudskí priatelia.

Potom sú tu samozrejme zdravotné výhody fyzickej aktivity, najmä ak adoptujete psa. Pred rokmi som bola v porote súťaže Hill's Pet „Hubeňour roku“. To ma vždy bavilo, pretože sme počúvali úžasné príbehy, ale jeden z víťazov mi zvlášť utkvel v pamäti. Išlo o rodinu, v ktorej mali všetci nadváhu a nezaoberali sa tým až do tej doby, kým im ich veterinár nepovedal, že aj ich pes je tučný. Zrazu boli zahanbení a celá rodina sa pustila do chudnúcej misie, aby pomohli psovi dostať sa na správnu váhu. Všetci, vrátane detí, sa dostali do formy a boli zdravší a šťastnejší. Naozaj skvelý príbeh.

Myslím, že dobrý pocit je aj z mentálneho prínosu. Dať zvieraťu nový domov je v zásade dobrá vec, a prínosy z tohto konania pre vás aj zviera by sme nemali podceňovať.

Čo posúdiť najskôr.

Rovnako ako keď si kupujete akékoľvek iné zviera, je naozaj veľmi dôležité mať istotu, že budete schopní zaistiť všetky potreby svojho maznáčika. Mačky sú oveľa nezávislejšie ako psy, čo môže lepšie vyhovovať vášmu životnému štýlu v prípade, že dlho pracujete mimo domova. Načítajte si, koľko času, energie a peňazí to bude vyžadovať. Zvieratá za svoj život stoja o dosť viac, než si väčšina ľudí myslí. Buďte k sebe úprimní a pri rozhodovaní zodpovední. Dobrý útulok vám pomôže urobiť správne rozhodnutie, preto si ho tiež dobre vyberte.

Ďalej je veľmi dôležité zamerať sa u psov a mačiek na socializáciu a zvykanie. Ide o proces učenia sa žiť s ľuďmi a ďalšími zvieratami a tiež s bežnými predmetmi, s ktorými sa pravidelne stretávajú. Dobré útulky by mali vedieť, v akej fáze sa váš pes alebo vaša mačka nachádza a po príchode domov vám môžu s týmito vecami pomôcť.

Pokiaľ dôjdete k záveru, že nemáte čas alebo peniaze na to, aby ste sa zaviazali dlhodobo, zvážte možnosť pestúnskej starostlivosti. Veľa útulkov takúto možnosť ponúka a hľadá ľudí, ktorí sa o zviera postarajú na obmedzenú dobu. To môže byť užitočné a naplňujúce a tiež je to dobrý spôsob ako zažiť, čo taká starostlivosť o domáceho maznáčika obnáša.

Adoptujte, než kúpte.

Mnohí ľudia hovoria: „Neadoptujte, kupujte!“ Ale ja by som bola rada, aby ste adopciu zvážili pred tým, kým kúpite. Veľa ľudí má v hlave presnú predstavu zvieraťa, ktoré by si priali, ale keď sa najskôr trochu porozhliadnete, nemáte čo stratiť. Kým si šteňa alebo mačiatko objednáte, zájdite si na pár hodín do miestneho útulku. Možno zistíte, že ste sa zamilovali do niečoho, čo ste neočakávali. Určite nemáte čo stratiť a naopak, toho môžete veľa získať.

 

O autorovi

Dr. Emma Milne

Doktorka Emma Milne sa stala veterinárkou v roku 1996. Pracovala 12 rokov v malej veterinárnej ordinácii a sedem rokov ako poradkyňa pre klinickú výživu. Je známa vďaka svojmu pôsobeniu v oblasti dobrých životných podmienok zvierat a tiež napísala desať kníh o domácich maznáčikoch.

Související články

Související produkty