Tipy na miešanie mokrého a suchého krmiva

$authorText
Doba čítania: minút

Nájsť krmivo, ktoré vyhovuje potrebám vášho domáceho maznáčika

Nájsť krmivo, ktoré vyhovuje potrebám vášho domáceho maznáčika

Nájsť krmivo, ktoré vyhovuje potrebám vášho domáceho maznáčika

Vidieť, ako sa naši domáci miláčikovia s chuťou pustia do jedla, je jednou z najväčších radostí majiteľov domácich zvierat. Niektorí majitelia zvierat majú pocit, že podávanie len jedného druhu krmiva, najmä granúl, môže byť pre ich zvieratá trochu nudné a že pridanie mokrého krmiva je skvelý spôsob, ako dodať zvieratám extra chuť a rozmanitosť. Možno vás však zaujíma, aký je najlepší spôsob miešania krmív pre domáce zvieratá. Nehľadajte ďalej!

Kŕmenie kompletným a vyváženým krmivom pre domáce zvieratá

Pri miešaní krmív pre domáce zvieratá si musíte byť istí hlavne tým, že krmivo je kompletné a vyvážené. To znamená, že poskytuje všetky živiny, ktoré váš domáci miláčik potrebuje vzhľadom na svoj vek a životný štýl, a to v správnom množstve. V minulosti bolo bežné, že sa do sušienok „mixovali” konzervované potraviny. Cieľom tejto kombinácie bolo dosiahnuť rovnováhu, ale z hľadiska poskytovania primeranej výživy mohla byť trochu nevhodná. V súčasnosti existuje mnoho krmív pre domáce zvieratá, najmä prémiových značiek, ktoré sú kompletné a vyvážené, čo vám uľahčuje život a zlepšuje výživu vášho domáceho maznáčika. Znamená to, že môžete kŕmiť len mokrým krmivom, len suchým krmivom alebo ich kombináciou, ako to vyhovuje vám a vášmu domácemu miláčikovi.

Ako kŕmiť zmesou mokrého a suchého krmiva?

Odpoveď je jednoduchá: podľa toho, ako to najlepšie vyhovuje vášmu rozpočtu, spôsobu kŕmenia a preferenciám vášho domáceho maznáčika. Mokré aj suché krmivo má pre psi aj mačky svoje výhody aj nevýhody. Jedným z hlavných faktorov, ktoré ovplyvňujú ľudí, je cena, pretože mokré krmivo je vo všeobecnosti drahšie. Pokiaľ sú oba druhy krmiva rovnakého sortimentu a značky a sú kompletné a vyvážené, môžete podávať ľubovoľný pomer mokrého a suchého krmiva.

 1. Miešanie mokrého a suchého krmiva v jednej miske. Je úplne v poriadku miešať mokré a suché krmivo v tej istej miske. Niektorí chovatelia používajú túto metódu, aby ich zvieraťu viac chutili granule, aby boli zaujímavejšie alebo aby do suchého krmiva pridali trochu vlhkosti. Veľa psov miluje, keď sa im v jednej miske mieša suché a mokré krmivo. Výhodou tejto metódy je, že každé krmivo je rovnaké a ľahko sa pripravuje, má však niekoľko potenciálnych nevýhod:

  • Niektorým zvieratám, najmä mačkám, nemusí vyhovovať textúra granúl, keď sa po zmiešaní zmäkčia.

  • Konzervované krmivo sa po podaní kazí oveľa rýchlejšie ako granule, a preto sa musí neskonzumované krmivo pomerne skoro po podaní zlikvidovať. Mokré krmivo pre domáce zvieratá môže priťahovať aj nežiaduce muchy, najmä počas teplejších mesiacov, čo môže znamenať, že nakoniec vyhodíte viac krmiva, vrátane suchého.

     

  • Môže sa stať, že nebudete môcť miešať veľmi odlišné príchute. Zdá sa, že niektorým zvieratám je jedno, čo je v ich miske – aj tak všetko hneď zmizne – iné sú však náročnejšie. Ak chcete podávať rôzne príchute, môže sa stať, že vášmu zvieratku nebude chutiť napríklad kuracie mäso zmiešané s rybou.

 2. Kŕmenie mokrým a suchým krmivom oddelene. Mnohí chovatelia domácich zvierat to považujú za ideálny spôsob, ako kŕmiť svojich miláčikov rôznymi príchuťami s minimálnym odpadom a v pohodlí. Môžete sa rozhodnúť rozdeliť stravu počas dňa a ráno podávať mokré a večer suché krmivo, alebo naopak. Mačkám veľmi dobre vyhovuje veľa malých, častých jedál, pre tento účel môžu byť veľmi užitočné kŕmidlá s časovačom. Ráno a večer môžete mačku kŕmiť lahodným krmivom vo vrecúšku alebo v konzerve a zažiť tak krásne zblíženie s vašou mačkou, zatiaľ čo podávač s časovačom môže dávkovať granule pre vašu mačku po zvyšok dňa, a ak chcete, až do neskorého večera.

  Oddelené kŕmenie vlhkým a suchým krmivom znamená menej odpadu, ak váš domáci miláčik nezje celú porciu na jedno posedenie, a znamená to, že môžete kŕmiť rôznymi príchuťami v rôznych časoch.

Čo treba zvážiť pri miešaní mokrého a suchého krmiva pre domáce zvieratá

Pri kŕmení mokrou a suchou stravou je dobré myslieť na niekoľko vecí:

 1. Dodržiavajte správne množstvo kalórií. Pri miešaní mokrého a suchého krmiva môže byť výpočet množstva krmiva zložitejší. Mnohé krmivá majú zmiešané návody na kŕmenie, ale ak si nie ste istí, požiadajte svojho veterinára o pomoc. Prípadne sa môžete obrátiť na výrobcu krmiva, ktorý vám ho väčšinou dokáže vypočítať. Vždy kŕmte svojho domáceho miláčika krmivom s jeho cieľovou hmotnosťou a ak si nie ste istí, obráťte sa na svojho veterinára.

 2. Nemiešajte značky. Väčšina potravín je kompletná a vyvážená, každá značka sa však môže mierne líšiť v tom, ako vytvára zmes živín. Zmiešanie dvoch značiek môže znamenať, že váš domáci miláčik dostane nadbytok alebo nedostatok niečoho dôležitého.

 3. Nemiešajte rôzne fázy života. Krmivá pre domáce zvieratá sú určené pre rôzne životné štádiá vášho domáceho maznáčika, napríklad pre šteňa alebo mačiatko a pre dospelého alebo staršieho jedinca. Zmiešanie rôznych životných štádií by mohlo viesť k nadbytku alebo nedostatku niektorých zložiek pre štádium života vášho domáceho maznáčika. Osobitnú pozornosť venujte rastúcim zvieratám.

 4. Podávanie terapeutických potravín na základe odporúčania veterinára. Terapeutické potraviny majú veľmi špecifické zloženie, ktoré pomáha liečiť určité ochorenia, napríklad problémy s obličkami alebo močovým mechúrom. Nikdy nepodávajte svojmu zvieraťu niektorú z týchto diét bez odporúčania veterinára a nikdy ich nemiešajte navzájom ani s inými krmivami, pokiaľ vám to váš veterinár výslovne neodporučí.

Či už si vyberiete mokré, suché alebo kombinované krmivo, medzi mnohými dnes dostupnými možnosťami určite nájdete vhodné krmivo, ktoré váš domáci miláčik obľúbi.

Recenzovali Dr. Hein Meyer, DVM, PhD, Dipl-ECVIM-CA a Dr. Emma Milne BVSc FRCVS