Úzkosť u mačiek: pochopte príznaky stresu vášho domáceho miláčika

Publikoval
minút: Doba čítania

Nájsť krmivo, ktoré vyhovuje potrebám vášho domáceho maznáčika

Nájsť krmivo, ktoré vyhovuje potrebám vášho domáceho maznáčika

Nájsť krmivo, ktoré vyhovuje potrebám vášho domáceho maznáčika

Možno si niekedy niekoho doberáte, že „chodí okolo problému ako mačka okolo horúcej kaše“ alebo vás dokonca pobaví, keď vašu mačku niečo vystraší a ona od úľaku vyskočí. Ale ustráchaná a úzkostlivá mačka nie je žiadna sranda. Úzkosť mačky môže byť vážny problém, ktorý ohrozuje pohodu vašej mačky. Ak si myslíte, že máte doma vystresovanú mačku, čítajte ďalej, aby ste pochopili, čo sa deje a ako jej môžete pomôcť.

Vysvetlenie úzkosti mačiek

Biela mačka s farebnými škvrnami na srsti sa skrýva pod posteľou.white-calico-hiding-under-bedWhite calico cat hides underneath bed.
Mačky pociťujú úzkosť, keď vnímajú hrozbu, či už skutočnú alebo imaginárnu, pričom na túto hrozbu reagujú typickými prejavmi strachu. Inými slovami, úzkostlivá mačka sa môže javiť vystresovaná a vystrašená bez zjavného dôvodu. To však neznamená, že na to nemá dôvod. Znamená to len toľko, že na určenie príčiny môže byť potrebný určitý čas a skúmanie.

Medzi možné príčiny úzkosti patrí bolesť alebo choroba, psychický stres zo života v domácnosti s viacerými mačkami, traumatický zážitok, nedostatočná socializácia, zneužívanie alebo zanedbávanie v minulosti alebo zhoršovanie zmyslov a strata pamäti v súvislosti so starnutím mozgu. Bolesť kĺbov u starších mačiek môže byť takisto príčinou úzkostného správania, ako je schovávanie sa alebo nepoužívanie mačacieho záchoda. Medzi ďalšie možné príčiny úzkosti mačiek môže patriť nový nábytok alebo jeho presťahovanie, nové domáce zviera alebo dieťa v domácnosti, alebo dokonca nový domov.

Ako teda zistíte, či máte úzkostlivú mačku ?

Príznaky stresu u mačiek

Úzkostlivú mačku možno ľahko rozpoznať. Toto sú bežné príznaky a symptómy všeobecnej úzkosti alebo stresu u mačiek :

  • udržiavanie odstupu a skrývanie sa
  • pokles aktivity
  • snahy o útek
  • strata chuti do jedla/prejedanie sa
  • deštruktívne alebo agresívne správanie
  • hnačka
  • značkovanie močom alebo vyhýbanie sa mačaciemu záchodu
  • vypadávanie srsti, rany a lézie spôsobené nadmernou starostlivosťou o srsť

Medzi ďalšie príznaky patrí pokles hmotnosti, nadmerná vokalizácia, letargia a nepokoj. Mačky sú vo všeobecnosti samotárske tvory a pomerne rady trávia čas osamote. Niektoré mačky sú však veľmi naviazané na svoju rodinu a môžu prežívať stres spojený s odlúčením od svojho majiteľa. Ak je vaša mačka v poriadku, kým ste nablízku, ale začne prejavovať úzkostné správanie, keď začnete vykonávať aktivity spojené s odchodom, ako napríklad, že vezmete kľúče alebo zatiahnete závesy, mali by ste vyhľadať pomoc kvalifikovaného odborníka na správanie zvierat.

Ako pomôcť vystresovanej mačke

Prvá vec, ktorú musíte vedieť, aby ste pomohli svojej úzkostlivej mačke, je, že by ste ju nikdy nemali trestať ani karhať za jej úzkostné správanie. To len zvýši negatívne asociácie a strach a situácia sa zhorší namiesto toho, aby sa zlepšila. Poškodí to aj puto medzi vami a mačkou. Cieľom by malo byť pomôcť mačke cítiť sa v danom prostredí bezpečne a uvoľnene.

Hnedé pruhované mačiatko vyšetruje veterinár na stole.Len čo si u mačky všimnete úzkostné správanie, ako prvý krok si dohodnite stretnutie vo veterinárnej ambulancii, aby sa diagnostikovali alebo vylúčili akékoľvek zdravotné problémy, ako je bolesť a nepohodlie, ktoré môžu mačke spôsobovať stres. Keďže mačky majú tendenciu skrývať bolesť, nemusí byť zjavná na prvý pohľad a môže byť potrebné dôkladné vyšetrenie, ako aj ďalšie diagnostické postupy, ako sú krvné testy alebo röntgenové snímky. Ak sa ukáže, že vaša mačka trpí bolesťou alebo zdravotným problémom, liečba tohto problému môže byť všetko, čo bude potrebné na odstránenie úzkosti. Mačka sa vďaka tomu začne opäť správať ako obvykle.

Ak však veterinár vylúči fyzický problém ako príčinu, môže to znamenať, že problém je psychický. V takom prípade by vám mal veterinár poradiť, ako postupovať pri jeho riešení.

Váš veterinárny lekár vám môže odporučiť certifikovaného veterinárneho odborníka na správanie zvierat, ak vaša mačka potrebuje lieky proti úzkosti, alebo kvalifikovaného odborníka na správanie zvierat či trénera, ktorý vám aj vašej mačke pomôže s manažmentom prostredia a úpravou správania. Úprava správania zahŕňa identifikáciu spúšťačov úzkosti v živote vašej mačky s cieľom vytvoriť novú, pozitívnu emocionálnu asociáciu prostredníctvom procesu desenzibilizácie a kondicionovania správania voči týmto spúšťačom. Manažment prostredia zahŕňa zmenu prostredia tak, aby sa predišlo problémom so správaním, napríklad odstránenie spúšťačov úzkosti z prostredia. Ak sa napríklad vaša mačka obáva cestovania v prepravke, môžete ju odmeniť obľúbenou hračkou alebo pochúťkou vždy, keď sa rozhodne zdržiavať sa v prepravke alebo v jej blízkosti. Časom si prepravku spojí s týmito pozitívnymi odmenami a už nebude pociťovať obavy, keď pôjde dovnútra. Celkovým cieľom tohto výcviku a kondicionovania je naučiť vašu mačku, že je v bezpečí a že sa môže pokojne uvoľniť. Takéto typy zmien správania musia prebiehať pod odborným vedením. Ak to urobíte nesprávne, riskujete, že posilníte strach alebo úzkosť, čím môžete situáciu ešte zhoršiť.

Domácnosti s viacerými mačkami: častá príčina stresu a úzkosti

Domácnosti s viacerými mačkami si zaslúžia osobitnú zmienku, pretože život s inými mačkami v blízkosti, dokonca aj v susedstve, je hlavnou príčinou stresu a chorôb u mačiek. Ako už bolo spomenuté, mačky sú od prírody samotárske tvory a vo všeobecnosti považujú ostatné mačky za hrozbu pre svoje vzácne zdroje. Mať len jednu mačku je pravdepodobne to najlepšie, čo môžete urobiť, ak chcete predísť stresu a úzkosti. Ak máte domácnosť s viacerými mačkami a jedna alebo viacero mačiek vykazuje známky stresu, vyskúšajte nasledujúce postupy, ktoré vám pomôžu zmierniť konflikty a stres:

  • Po celom dome rozmiestnite na pokojných miestach viacero zdrojov krmiva a vody. Týchto zdrojov by malo byť o jeden viac, ako je počet mačiek v domácnosti.
  • Majte viacero mačacích záchodov – opäť o jeden viac, ako je počet mačiek. Tie by mali byť na pokojných miestach poskytujúcich súkromie, mimo krmiva a vody.
  • Police a kusy nábytku strategicky rozmiestnite na chodbe a v priechodoch tak, aby mačky mohli okolo seba prechádzať na rôznych úrovniach.
  • Ak je to možné, majte viac ako jednu klapku pre mačky, aby dominantné mačky nemohli brániť v odchode von tým plachším.
  • Zabezpečte dostatok vyvýšených úkrytov a pelechov, aby všetky mačky mohli navzájom udržiavať odstup, kedykoľvek to budú potrebovať.
  • Zvážte nájdenie iného domova pre mačku. Žiaľ, niektoré mačky jednoducho nezvládajú život s inými mačkami. Pre tieto mačky môže byť najlepším riešením nový domov, kde sa budú cítiť bezpečne a uvoľnene.
  • Výživa. Existujú určité terapeutické krmivá s prírodnými prísadami, ktoré môžu pomôcť zmierniť stres u mačiek.
  • Umožnite mačkám bezpečný prístup von. Život v interiéri je pre mnohé mačky veľkou príčinou stresu, a to aj v prípade, že žijú samy. 

Zanedbanie liečby

Neliečená úzkosť sa sama od seba nezlepší a pravdepodobne sa časom ešte zhorší, pričom nežiaduce správanie bude ešte výraznejšie. Podobne ako u ľudí, aj u mačiek môže mať chronický stres nespočetné množstvo vplyvov na fyzické zdravie. Ak pretrváva, môže ohroziť ich imunitný systém a zvýšiť ich náchylnosť na choroby, čo môže stres ešte posilniť a viesť k ďalším problémom so správaním. Je teda nielen v záujme vašej mačky, ale aj vo vašom záujme, aby ste prípadnú úzkosť čo najrýchlejšie vyriešili. Len tak si v domácnosti zachováte pokoj a pohodu.

Ak si myslíte, že vaša mačka trpí úzkosťou, nemajte obavy. S láskou, trpezlivosťou a pomocou kvalifikovaných odborníkov môžete svojej mačke pomôcť žiť zdravší a šťastnejší život.

Recenzovali Dr. Hein Meyer, DVM, PhD, Dipl-ECVIM-CA a Dr. Aileen Pypers, BSc, BVSc, PGDip


Biografia autora

Jean Marie Bauhaus

Jean Marie Bauhaus

Jean Marie Bauhaus je majiteľkou domácich miláčikov, blogerkou o zvieratách a spisovateľkou z Tulsy v Oklahome, kde zvyčajne píše pod dohľadom množstva malých chlpatých priateľov.