Dôležité informácie o infekciách močových ciest a FLUTD u mačiek

Published by
Doba čítania: min read

Nájsť krmivo, ktoré vyhovuje potrebám vášho domáceho maznáčika

Nájsť krmivo, ktoré vyhovuje potrebám vášho domáceho maznáčika

Nájsť krmivo, ktoré vyhovuje potrebám vášho domáceho maznáčika

Pocity strachu a úzkosti môžu ovplyvňovať naše mačky rovnakým spôsobom ako nás. Stres sa môže u vašej mačky vyskytnúť z niekoľkých dôvodov. Možno ste sa nedávno presťahovali, priviezli si domov nového maznáčika alebo člena rodiny. Ak vaša mačka z akéhokoľvek dôvodu vykazuje známky stresu, jeho príčinou môže byť skrytý problém. Jedným z prvých spôsobov odhalenia tohto problému je, že vaša mačka prestane používať svoj záchodík.
Môže močiť na novom mieste, značkovať steny alebo mať ťažkosti s močením.

Small kitten sitting in a litter box.

Nevhodné močenie je, bohužiaľ, jedným z najčastejších dôvodov, prečo sú mačky odovzdávané do útulkov alebo ponechávané iba vonku. Ak si vaša mačka začne označovať svoje územie mimo svojho záchodíka, nie je to z dôvodu pomsty ani vzdoru. Je to pravdepodobne preto, že niečo nie je v poriadku. Aj keď by mohlo ísť o problém súvisiaci so správaním alebo sa jej z nejakého dôvodu nemusí páčiť jej záchodík, treba najprv vylúčiť zdravotné ťažkosti. Jednou z najčastejších lekárskych príčin problémov s močením je u mačiek ochorenie dolných močových ciest.

Čo je FLUTD?

Ochorenie dolných močových ciest u mačiek (FLUTD) je termín používaný na opis skupiny porúch alebo chorôb, ktoré ovplyvňujú dolný močový trakt mačky (močový mechúr alebo močovú trubicu). Ochorenie FLUTD je diagnostikované po vylúčení príčin, ako je infekcia močových ciest (UTI) alebo obličkové kamene. Medzi príčiny tohto ochorenia patria kryštály alebo kamene v močovom mechúre, infekcia močového mechúra, obštrukcia uretry, zápal močového mechúra (niekedy označovaný ako intersticiálna alebo idiopatická cystitída) a ďalšie abnormality v močovom trakte. Ochorenie FLUTD je u mačiek jedným z najčastejších dôvodov návštevy veterinára.

Varovné príznaky infekcie močových ciest u mačiek

 

 • Namáhavé močenie: Idiopatická cystitída u mačiek môže spôsobovať ťažké močenie a v konečnom dôsledku viesť k závažnejším situáciám, ako je tvorba močových kameňov alebo uretrálna zátka. U kocúrov hrozí väčšie riziko vzniku uretrálnej zátky, ktorá predstavuje život ohrozujúci stav, pretože spôsobuje stratu schopnosti mačky močiť.
 • Časté nutkanie na močenie: Mačky s ochorením FLUTD majú časté nutkanie na močenie, avšak zakaždým vylúčia len malé množstvo moču.
 • Bolestivé močenie: Ak vaša mačka pri močení mňauká, je to jasný znak možnej bolesti.
 • Krv v moči
 • Olizovanie genitálnej alebo brušnej oblasti: Týmto spôsobom mačky utišujú bolesť pri ochorení močových ciest.
 • Podráždenosť
 • Močenie mimo záchodíka: Spozornejte, ak vaša mačka močí na iných miestach, než je záchodík, najmä na chladných povrchoch, ako sú dlaždice alebo vaňa.

Čo robiť, keď máte podozrenie na ochorenie FLUTD

Ak má vaša mačka ťažkosti s močením a prejavujú sa u nej ďalšie príznaky ochorenia FLUTD, vezmite ju čo najskôr k veterinárovi. Váš veterinár ju fyzicky vyšetrí a odoberie vzorky moču. Pre správne stanovenie diagnózy vám môže taktiež odporučiť vykonať krvné testy, röntgenové snímky a ultrazvuk brucha.

Vo väčšine prípadov ochorenia FLUTD dochádza k zlepšeniu bez lekárskeho ošetrenia, ale príznaky sa môžu objaviť znovu. Aj keď nemusia byť pre vašu mačku život ohrozujúce, môžu byť nepríjemné, takže liečba môže zlepšiť jej celkovú kvalitu života. Hoci liečba ochorenia FLUTD závisí od primárnej príčiny, je vždy vhodné zvýšiť u mačky príjem vody. Zároveň môže pomôcť udržovanie správnej hmotnosti, podávanie krmiva v konzervách a stimulovanie vašej mačky používať záchodík. Určité ochorenia však doma nie je možné vyliečiť. Bakteriálnu cystitídu treba liečiť pomocou antibiotík a kamene je nutné zase odstrániť chirurgicky.

Vždy je však najdôležitejšie nič nepodceniť. Rýchly telefonický hovor s veterinárom pri prvom zistení akéhokoľvek z vyššie uvedených príznakov môže pomôcť diagnostikovať problém oveľa skôr a skrátiť tak toto nepríjemné obdobie vašej mačičky. Po stanovení diagnózy FLUTD je taktiež dôležité sledovať vášho chlpáča aj počas liečby. Predovšetkým preto, aby ste si boli istí, že sa problém znovu neobjaví. Mačky totiž zvládajú dobre skrývať bolesť.

Prevencia budúceho výskytu infekcií močových ciest u vašej mačky

Po návšteve veterinára môžete vykonať ďalšie zmeny v živote mačky, aby ste znížili pravdepodobnosť opätovného výskytu ochorenia FLUTD. Faktory v rámci prostredia môžu prispieť k zníženiu miery recidívy až o 80% a môžu zároveň pomôcť vašej mačke používať jej záchodík. Dôležité je napríklad tráviť so svojou mačkou viac času, poskytnúť jej prístup k oknám a dať jej viac hračiek. Môžete taktiež zvýšiť počet záchodíkov vo svojej domácnosti a pravidelne sa starať o to, aby boli vždy čisté.

SÚVISIACE ČLÁNKY

 • Jednoduché spôsoby, ako pomôcť svojej mačke schudnúť

  154502253 Prečítajte si, ako môže vaša mačka jednoduchšie schudnúť a vrátiť sa k zdravej váhe, ktorá jej vylepší kvalitu života a zaistí celkové zdravie.
 • Ako riešiť podráždený žalúdok vašej mačky

  Veľa domácich miláčikov z času na čas trpí podráždeným žalúdkom. Aj keď konkrétne detaily sa niekedy nezisťujú ľahko, je dôležité, aby ste vedeli, čo možno očakávať.
 • Priberá vaša mačka na váhe?

  Cat playing with ownerw Získajte informácie o varovných príznakoch, symptómoch a liečbe obezity mačiek a regulácii ich telesnej hmotnosti a tiež o podmienkach, ktoré majú vplyv na vašu mačku.
 • Čo spôsobuje nárast váhy u mačiek?

  154502253 Nadváha vystavuje mačku riziku vzniku mnohých vážnych zdravotných problémov. Prírastok hmotnosti zvyčajne naznačuje nárast objemu telesného tuku. Obvykle je to spôsobené tým, že vaša mačka príliš veľa žerie a príliš málo cvičí.

SÚVISIACE PRODUKTY