Nájsť krmivo, ktoré vyhovuje potrebám vášho domáceho maznáčika
Nájsť krmivo, ktoré vyhovuje potrebám vášho domáceho maznáčika
Nájsť krmivo, ktoré vyhovuje potrebám vášho domáceho maznáčika
Problémy s močením u mačiek sú častým dôvodom návštevy veterinárnej kliniky. Existuje pomerne veľa možných príčin problémov s močením u mačiek, ale zďaleka najčastejšou príčinou je stres. Aj keď sa môže zdať, že mačky majú ľahký život, môžu sa veľmi ľahko dostať do stresu, najmä ak žijú výlučne doma alebo v spoločnosti iných mačiek. Chronický stres môže okrem problémov s močením spôsobiť aj žalúdočno-črevné ťažkosti, nadmernú starostlivosť o srsť a problémy so správaním. Keďže problémy s močením môžu byť jedným z prvých a najzreteľnejších príznakov, že vaša mačka prežíva nejaký druh stresu, je dôležité, aby majitelia mačiek vedeli, ako tieto príznaky vyzerajú a ako svojim mačacím priateľom pomôcť.
Ako zistím, či má moja mačka problémy s močením?
Keď sú mačky šťastné a zdravé, používajú záchod alebo chodia močiť a vyprázdňovať sa von. Ak však vaša mačka začne vykazovať niektoré z nasledujúcich prejavov, môže mať problémy s močovým mechúrom alebo ochorenie dolných močových ciest (FLUTD):
- námaha pri močení
- inkontinencia/strata kontroly nad močovým mechúrom
- močenie mimo mačacieho záchoda alebo v dome, ak mačka zvyčajne chodí von
- nariekanie od bolesti pri močení alebo pri pokuse vymočiť sa
- lízanie oblasti genitálií
- znížená chuť do jedla
Keď je ochorenie FLUTD spôsobené stresom, bežne sa nazýva stresová cystitída. Väčšina mačiek vykazuje uvedené príznaky, keď dosiahne určitú hranicu stresu alebo pri zdravotných problémov. Medzi skoršie príznaky stresu patrí napríklad to, že sa vaša mačka začne viac schovávať, je menej prítulná, zmení svoje stravovacie návyky alebo v mačacom záchode iba močí alebo sa vyprázdňuje (nie oboje). U niektorých mačiek sa však môžu vyskytnúť prejavy problémov s močením a stresovej cystitídy bez akéhokoľvek predchádzajúceho varovného príznaku. Hneď ako sa u mačky objavia príznaky problémov s močením, je dôležité zavolať na veterinárnu kliniku. Takéto prípady si totiž vždy vyžadujú pozornosť veterinára. Ak sa vašej mačke upchá močová trubica, čo je častejšie u kocúrov, ide o závažný zdravotný stav, pretože ak sa nelieči, môže dôjsť k prasknutiu močového mechúra alebo k zlyhaniu obličiek.
Identifikácia spúšťačov stresu
Ak sa vaša mačka počas močenia správa nezvyčajne alebo neustále močí mimo záchoda, je dôležité identifikovať všetky stresové faktory, ktoré môže vaša mačka zažívať. Keď zavoláte veterinárovi, aby ste prediskutovali príznaky vašej mačky, môže vám položiť niekoľko otázok, ktoré vám pomôžu zistiť, čo vašu mačku stresuje, napríklad tieto:
- Máte doma ďalšie mačky?
- Má vaša mačka prístup von?
- Kedy sa začalo neobvyklé správanie pri močení?
- Urobili ste v poslednom čase nejaké zmeny v krmive alebo podstielke?
- Aké ďalšie nezvyčajné správanie sprevádzajú problémy s močením?
- Došlo vo vašej domácnosti k nejakým veľkým zmenám, ako je napríklad rekonštrukcia, nové domáce zviera (najmä mačka), dieťa alebo úmrtie v rodine?
Okrem toho treba vziať do úvahy, že mačky sú často naladené na pocity svojich majiteľov, takže je dobré zamerať sa aj na seba. Boli ste v poslednom čase v strese? Začal stres narúšať váš každodenný režim? Je pravdepodobné, že ak sa narušil váš denný režim, narušil sa aj režim vašej mačky. Nadmerné spanie alebo nedostatok spánku sú bežnými príznakmi u ľudí zažívajúcich stres. Keď mačka spozoruje tieto zmeny, môže ju to takisto vystresovať a príznaky sa môžu prejaviť v jej správaní pri močení.
Krátkodobý a dlhodobý stres
Veľké zmeny v živote mačky, ako napríklad sťahovanie alebo príchod nového domáceho zvieraťa do domácnosti, môžu spôsobiť dočasný stres. Zatiaľ čo mnohé mačky sa v priebehu primeraného množstva času prispôsobia, u niektorých mačiek stres pretrváva. To môže viesť k problémom s močovou sústavou, ako ak k iným problémom, ako je nadmerná starostlivosť o srsť alebo ťažkosti s tráviacim systémom. Ak spúšťač stresu rýchlo identifikujete a je možné vyriešiť ho, problémy s močením môžu rýchlo ustúpiť.
Komplikovanejšími zdrojmi stresu sú dlhodobo trvajúce situácie, ktoré nemusia mať rýchle riešenie a môžu spôsobiť vážnejšie problémy s močením. Najčastejšou príčinou stresu u mačiek je život s inými mačkami a život výlučne v interiéri. Mnohé mačky pritom zažívajú oboje!
Ako riešiť problémy s močením u mačiek a ako im predchádzať
Ak vaša mačka prežíva stres, je potrebné navštíviť veterinára. V závislosti od závažnosti problémov s močovým mechúrom vašej mačky môže veterinárny lekár predpísať lieky a/alebo upraviť stravu terapeutickým krmivom pre mačky, čo môže pomôcť zmierniť niektoré problémy s močením a obnoviť jej pohodu. Niektoré z týchto terapeutických krmív obsahujú aj prírodné zložky, ktoré pomáhajú znižovať stres. Okrem predpísaných liekov a krmiva vám veterinár môže navrhnúť spôsoby, ako zlepšiť domáce prostredie, aby sa všetky mačky v domácnosti upokojili. Ak máte viacero mačiek, mali by ste mať o jednu misku na krmivo a vodu viac, ako je počet mačiek v domácnosti. Rozmiestnite ich po celom dome tak, aby mačky nemuseli jesť a piť v blízkosti inej. To isté platí aj pre mačacie záchody, ktoré by však mali byť umiestnené ďalej od misiek na vodu a krmivo.
Niekedy stačí tráviť s mačkou trochu viac času a venovať jej pozitívnu pozornosť. Snažte sa tiež udržiavať záchod a dom v čistote a uistite sa, že je vaša mačka dobre hydratovaná, čo môže zmierniť jej stres a znížiť alebo odstrániť problémy s močením. Žiaľ, u mnohých mačiek môže zmiernenie stresovej cystitídy trvať týždne alebo mesiace. Môže sa tiež opakovane vracať, takže niekedy si môžete myslieť, že ste už na to prišli, a problém sa objaví znova. Často je to spôsobené neočakávaným zdrojom stresu, napríklad prácami na rekonštrukcii domu alebo množstvom návštevníkov počas dovolenky. Ak sa pokúsite tieto udalosti predvídať, môžete spolu so svojím veterinárnym lekárom nájsť spôsoby, ako čo najviac znížiť ich vplyv.
Keď zistíte, čo spôsobuje stres prejavujúci sa problémami s močením u mačky, a nájdete spôsoby, ako znížiť úroveň stresu mačky, je dôležité do budúcna sa snažiť stres vhodne manažovať. Nezabúdajte ale ani na manažment vlastného stresu! Ďalším nesmierne dôležitým faktorom pri zvládaní stresu mačky je zabezpečenie konzistentnosti. Ak viete, že sa čoskoro zmení váš denný režim alebo že sa blíži veľká životná zmena (sťahovanie, nový človek alebo zviera v dome atď.), skúste svoju mačku pripraviť tým, že jej poskytnete predmety a hračky, ktoré má rada. Troška rozmaznávania jej pomôže cítiť sa bezpečnejšie a môže to dokonca odvrátiť jej pozornosť od nadchádzajúcich zmien. Okrem toho udržiavajte mačací záchod v čistote a poskytnite mačke pokojné miesto na odpočinok. Pre niektoré mačky môže byť tiež veľmi užitočné používanie feromónov do zásuvky v čase potenciálne stresujúcich udalostí.
Keď sa pripravíte na stresové situácie a budete sledovať prvotné príznaky toho, že je toho na vašu mačka priveľa, môžete jej pomôcť vyhnúť sa problémom s močením a viesť zdravší a šťastnejší život.
Recenzovali Dr. Hein Meyer, DVM, PhD, Dipl-ECVIM-CA a Dr. Emma Milne BVSc FRCVS.
Biografia autora

Chrissie Klinger
Chrissie Klinger, matka dvoch detí a majiteľka troch psov a mačky, rada píše články o domácich zvieratách, ktoré pomáhajú rodinám vybudovať si puto s domácimi zvieratami a užívať si spoločný život. Keď Chrissie práve nevyučuje alebo nepíše, rada trávi čas s rodinou a cestuje.