Nájsť krmivo, ktoré vyhovuje potrebám vášho domáceho maznáčika
Nájsť krmivo, ktoré vyhovuje potrebám vášho domáceho maznáčika
Nájsť krmivo, ktoré vyhovuje potrebám vášho domáceho maznáčika
Pankreatitída u mačiek je zápalové ochorenie pankreasu. Ale aká je vlastne funkcia pankreasu? A čo spôsobuje jeho zápal? Hoci je tento stav pomerne zriedkavý, naučiť sa rozpoznať príznaky mačacej pankreatitídy môže byť pre zdravie vašej mačky dôležité.
Rozpoznanie príznakov mačacej pankreatitídy
Pankreas je malý orgán uložený medzi žalúdkom a črevami mačky. Tento orgán má dve funkcie: produkuje hormóny nazývané inzulín a glukagón, ktoré regulujú hladinu cukru v krvi, a tráviace enzýmy, ktoré pomáhajú štiepiť tuky, bielkoviny a sacharidy v tenkom čreve.
Vo všeobecnosti existujú štyri hlavné problémy s pankreasom, ku ktorým môže dôjsť:
Pankreatitída Ide o zápal pankreasu, pri ktorom z poškodených buniek unikajú enzýmy. Tieto enzýmy môžu byť deštruktívne pre pankreas a okolité tkanivá, môžu spôsobovať bolesť a potenciálne viesť k rozsiahlemu poškodeniu tkaniva. Vo zvyšku tohto článku budeme hovoriť najmä o pankreatitíde.
Diabetes mellitus Ide o ochorenie postihujúce endokrinné bunky pankreasu. Existujú dva typy cukrovky: jeden, pri ktorom imunitný systém tela ničí bunky produkujúce inzulín (oveľa častejší je u psov a u ľudí ako u mačiek), a druhý, ktorý súvisí s obezitou a rezistenciou voči inzulínu, ako aj so zníženou produkciou inzulínu. Druhý typ je v niektorých prípadoch možné zvrátiť.
Exokrinná insuficiencia pankreasu (EPI) Ide o stav, keď pankreas neprodukuje dostatok enzýmov potrebných na štiepenie živín v tenkom čreve, najmä tukov. Zvieratá s EPI bývajú veľmi hladné, ale mávajú problém udržať si hmotnosť. EPI je u mačiek veľmi zriedkavá.
Rakovina Tak ako v každom inom telesnom systéme, aj v pankrease sa môže vyvinúť rakovina.
Vzhľadom na širokú škálu úloh, ktoré pankreas vykonáva, príznaky problémov s pankreasom často imitujú iné ochorenia. Niektoré z týchto znakov zahŕňajú:
letargia,
dehydratácia,
zvýšený smäd a močenie (ľahko sa zamieňajú za príznaky cukrovky),
Slabá chuť do jedla alebo odmietanie jedla,
úbytok hmotnosti.
Príznakmi ochorenia môže byť aj zvracanie a bolesť brucha, ale tieto príznaky sú častejšie u ľudí a psov s pankreatitídou ako u mačiek. Ak mačka prestane jesť v dôsledku pankreatitídy (alebo akejkoľvek inej príčiny straty chuti do jedla), je vystavená riziku vzniku tukového ochorenia pečene (hepatálnej lipidózy). Takáto mačka môže mať tiež príznaky žltačky, ako sú žlté ďasná a oči, uvádza organizácia Pet Health Network. Aj pri nenápadných symptómoch ako letargia a znížená chuť do jedla je vhodné navštíviť veterinára. Hepatálna lipidóza je závažný stav a môže rýchlo viesť k úmrtiu, preto vždy, keď mačka prestane jesť, je nutné urýchlene ju nechať vyšetriť veterinárom. Možno bude potrebná aj hospitalizácia. Čím skôr si príznaky všimnete a začnete s liečbou, tým lepšia bude prognóza vašej mačky.
Čo spôsobuje pankreatitídu u mačiek?
Presná príčina väčšiny prípadov mačacej pankreatitídy nie je známa. Tento stav sa však spája s požitím jedov, parazitárnymi infekciami alebo traumou, napríklad pri autonehode.
U mačky majú pankreas, pečeň a črevá trochu inú anatómiu ako u psa, pričom majú tendenciu vzájomne sa viac ovplyvňovať. V dôsledku toho sa u mačiek často vyskytuje pankreatitída spolu so zápalovým ochorením čriev alebo cholangiohepatitídou, bežným ochorením zahŕňajúcim zápal pečene. Táto choroba sa nazýva triaditída, pretože zahŕňa tri zložky. U psov existuje súvislosť medzi príliš mastnými potravinami a pankreatitídou, zatiaľ čo u mačiek sa tuk za spúšťač nepovažuje.
Diagnostika pankreatitídy u mačiek
Pankreatitída u mačiek sa delí do dvoch kategórií: akútna (náhla) a chronická (pretrvávajúca). Každý typ môže byť mierny alebo závažný. Nepríjemné je, že u niektorých mačiek sa môže vyskytovať aj občasné vzplanutie pankreatitídy. Združenie World Small Animal Veterinary Association uvádza, že existuje nepomer medzi počtom mačiek, ktoré žijú s mačacou pankreatitídou, a počtom tých, ktoré sú skutočne diagnostikované a liečené. Je to najmä preto, že mačky s miernym priebehom môžu vykazovať len veľmi málo príznakov ochorenia. Príznaky, ktoré sa nezdajú byť špecifické pre nejaké ochorenia, nemusia majiteľa domáceho zvieraťa primäť k tomu, aby s mačkou zašiel k veterinárovi. Mačaciu pankreatitídu nie je ľahké jednoznačne diagnostikovať bez ultrazvuku. Môže byť ťažké odhaliť ju dokonca aj pri ultrazvukovom vyšetrení a niekedy si vyžaduje odborníka a prípadne aj biopsiu.
Našťastie, výskumníci zaoberajúci sa veterinárnou medicínou neustále zdokonaľujú dostupné diagnostické nástroje. Sérový test na imunoreaktivitu pankreatickej lipázy u mačiek (fPLI) je jednoduchý neinvazívny krvný test, ktorým sa hľadajú markery pankreatitídy. Sérový test na trypsínu podobnú imunoreaktivitu (fTLI) nie je pri diagnostike pankreatitídy taký spoľahlivý ako fPLI, ale môže pomôcť identifikovať exokrinnú insuficienciu pankreasu, čo je ochorenie, ktoré sa podľa príručky Merck MSD Veterinary Manual môže vyvinúť u mačiek s chronickou pankreatitídou.
Napriek zdokonaleným diagnostickým nástrojom je diagnóza „mačacia pankreatitída“ často takzvanou predpokladanou diagnózou, pretože veterinárny lekár to nemôže s istotou zistiť zvonka (pokiaľ sa neodoberie biopsia pankreatického tkaniva, čo sa robí len zriedkavo).
Liečba pankreatitídy u mačiek: urgentná starostlivosť
Akútna mačacia pankreatitída predstavuje najvážnejšie riziko a takmer vždy si vyžaduje hospitalizáciu. Chronická pankreatitída si v závislosti od závažnosti ochorenia vašej mačky môže vyžadovať pravidelné návštevy nemocnice, ale často sa dá zvládnuť aj v domácom prostredí.
Počas hospitalizácie budú vašej mačke podávané intravenózne tekutiny. Tie sú pre väčšinu hospitalizovaných pacientov nevyhnutné na udržanie hydratácie organizmu a pomáhajú udržiavať rovnováhu minerálnych látok, ako je sodík a draslík, najmä ak mačka zvracia. Mačke môžu byť podané antibiotiká, aby sa minimalizovalo riziko hnisavej (infekčnej) pankreatitídy. Veterinári na klinike podajú mačke aj lieky proti bolesti a v prípade potreby aj lieky proti nevoľnosti. Zmiernenie nevoľnosti a úľava od bolesti môže mačke pomôcť oveľa rýchlejšie znova získať chuť do jedla. Vzhľadom na riziko vzniku tukového ochorenia pečene, keď mačky prestávajú prijímať potravu, môže byť vašej mačke zavedená kŕmna sonda, aby jej veterinár zabezpečil dostatočnú výživu. Môže sa to urobiť cez nos alebo, ak je potrebná väčšia hadička, priamo do pažeráka.
Kŕmenie mačky počas rekonvalescencie
Veterinár pošle mačku domov, keď bude mačka prijímať dostatok potravy sama alebo keď budete mať možnosť kŕmiť mačku iným spôsobom, napríklad pomocou spomínanej kŕmnej sondy.
Existujú rôzne druhy kŕmnych sond. Jeden z bežných typov sa zmestí do mäkkého obojku a umožňuje mačke normálny pohyb a hru pod dohľadom. Veterinárny lekár s vami preberie rôzne možnosti a naučí vás, ako podávať cez sondu potravu, vodu a lieky. Hoci sondy môžu pôsobiť hrozivo a bolestivo, ich používanie je pomerne jednoduché, šetrné pre mačku a mimoriadne dôležité na zabezpečenie prísunu dôležitých kalórií a živín.
Váš veterinárny lekár sa postará o to, aby ste mačke podávali vhodné krmivo. Musí byť dobre stráviteľné, pričom môže ísť o terapeutické krmivo, ktoré pomáha aj pri ochoreniach čriev alebo pečene. Dbajte na to, aby ste dôsledne dodržiavali pokyny veterinára týkajúce sa kŕmenia, pretože vynikajúca výživa je pri zvládaní tohto ochorenia prvoradá.
Hoci ťažké prípady pankreatitídy u mačiek si vyžadujú pobyt v nemocnici a špecializovanú starostlivosť, mnohé formy mačacej pankreatitídy sú mierne a neohrozujú jej život. Najlepší spôsob, ako udržať mačku zdravú, je naučiť sa rozpoznávať príznaky problémov a rýchlo konať. Dokonca aj mačky, u ktorých sa vyvinú ďalšie problémy, ako je exokrinná insuficiencia pankreasu alebo diabetes mellitus, môžu pri správnej starostlivosti žiť dlhý a šťastný život.
Biografia autora

Mindy Cohan, VMD
Mindy Cohan je veterinárka vo Philadelphii a absolventka školy veterinárneho lekárstva na Pennsylvánskej univerzite. Má záchranného psa menom Jem. Mindy sa rada prechádza s Jemom a počúva podcasty o americkej občianskej vojne a Abrahamovi Lincolnovi.
Recenzovali Dr. Hein Meyer, DVM, PhD, Dipl-ECVIM-CA a Dr. Emma Milne BVSc FRCVS