Moja mačka nechce jesť: Ako môžete pomôcť

Published by
Doba čítania: Doba čítania

Nájsť krmivo, ktoré vyhovuje potrebám vášho domáceho maznáčika

Nájsť krmivo, ktoré vyhovuje potrebám vášho domáceho maznáčika

Nájsť krmivo, ktoré vyhovuje potrebám vášho domáceho maznáčika

Robí vám starosti, že vaša mačka nechce jesť? Niekedy je ťažké odlíšiť vyberavosť v krmive od vážneho zdravotného problému. Zmena v stravovacích návykoch vašej mačky môže vyvolávať obavy, a nájdenie príčiny je prvým krokom k tomu, aby ste mohli svoju mačku presvedčiť, aby začala znovu jesť.

Prečo nechce moja mačka jesť?

Pravdivé tvrdenie: Vaša mačka krmivo miluje. Je súčasťou jej obľúbených činností, rovnako ako spánok, hra a snaha získať si pánovú pozornosť. Krmivo je ale zároveň dôležitým faktorom pre prežitie, a bez neho sa zdravie vašej mačky môže rýchlo zhoršiť.

Zmeny v stravovaní

Mačky majú svoje zvyky a je obvyklé, že sa bránia zmenám, zvlášť keď ide o obsah ich misky. Zmenili ste nedávno mačke krmivo? Možno, že tvrdohlavo odmieta vyskúšať novú príchuť. Mačkám chvíľu trvá, než príjmu nové krmivo, preto sa obvykle odporúča prechádzať na niečo nové pomaly. Vaša mačka bez krmiva ale dlho nevydrží, preto keď neje 24 hodín, a to ani potom, čo jej ponúknete pôvodné krmivo, je čas hľadať ďalšie dôvody, prečo odmieta potravu.

Stresujúci vplyv okolitého prostredia

Mačky sa môžu začať správať tvrdohlavo, keď sú nespokojné s okolitým prostredím. Podľa organizácie Battersea Dogs & Cats Home sú mačky veľmi citlivé stvorenia a nechuť do jedla môže byť príznakom toho, že je vaša mačka v strese. Možnými príčinami môžu byť:

  • Veľká zmena, ako nový domov, dieťa alebo domáci maznáčik.
  • Narušenie bežnej dennej rutiny vašej mačky.
  • Hostia, neznáme osoby alebo príliš veľký hluk v dome.
  • Pokiaľ viete, že podobné veci vašu mačku stresujú, porozprávajte sa so svojim veterinárom, ako pomôcť mačke uvoľniť sa.
  • Možné ochorenia

Tráviace ťažkosti ako sú zápcha, kolitída a zápalové ochorenie čriev (alebo chronická enteropatia) predstavujú pre telo vašej mačky stresujúcu záležitosť, čo vedie k strate chuti do jedla, plynatosti, zvracaniu a hnačke. Ďalšie ochorenia spôsobujúce nechutenstvo môžu byť ochorenia obličiek a problémy so zubami. Organizácia PDSA vysvetľuje, že ťažkosti ako zápal ďasien sú bolestivé a môžu mačky odrádzať od krmiva. Uistite sa preto, že váš veterinár pri každej kontrole starostlivo prehliadne vašej mačke tiež zuby.

Ochorenie môže diagnostikovať výhradne veterinár, preto keď zaznamenáte nejaké neobvyklé alebo výrazné zmeny v zdraví vášho zvieraťa, kontaktujte bezodkladne jeho ordináciu. Ďalej by ste mali vziať mačku na zubnú prehliadku v prípade, že odmieta konzumovať granule alebo pri žuvaní preferuje iba jednu stranu pusy.

Ako presvedčiť mačku, aby začala znovu jesť

Pokiaľ vaša mačka ignoruje krmivo, pokúste sa rozšíriť ponuku, vyskúšať nové kombinácie chutí alebo jej ponúknuť krmivo v inej podobe. Keď budete skúšať nové druhy krmív, robte to postupne, aby mačka mala čas zvyknúť si na nové chute a konzistencie. Ak sa jej do nového krmiva veľmi nechce, môžete skúsiť priliať ku granulám trocha vývaru alebo krmivo z konzervy zohriať.

Organizácia International Cat Care radí, aby mačky neboli ku krmivu nútené, a aby im krmivo nebolo podávané injekčnou striekačkou, pretože to môže vyvolať negatívne asociácie s krmivom a problémy s nechutenstvom ešte zhoršiť. Namiesto toho ponúka celý ras tipov, ako mačky ku krmivu povzbudiť.

Pokiaľ vaša mačka ľahko podlieha stresu, je dôležité zvážiť, ako mačku pripraviť na večierky u vás doma a dopredu naplánovať, ako jej predstaviť nového chlpatého kamaráta. To jej pomôže lepšie sa vyrovnať so zmenami, ktoré v živote nastávajú.

Zohľadnite nie len to, čo vaša mačka žerie, ale tiež kde žerie. Canine & Feline Sector Group (odvetvová skupina pre psovité a mačkovité šelmy) radiaca britskej vláde vo svojom kódexe správnej praxe pre dobré životné podmienky mačiek varuje, že mačky odmietajú krmivo, pokiaľ sa nachádza príliš blízko ich toalety. Ďalej by ste sa mali snažiť umiestniť ich misku s krmivom bokom od iných zvierat, na čistom a tichom mieste, kde nebude nikto chodiť okolo. Aj zdanlivo nepatrné zmeny môžu vašu mačku stresovať, preto u seba doma vytvorte miesta, ktoré budú určené iba na kŕmenie.

Kedy je potrebné zavolať veterinárovi?

Tu je základné pravidlo, ktorého by sa mali majitelia domácich maznáčikov držať: Keď máte pochybnosti, zavolajte veterinárovi.

Váš veterinár s vámi zdieľa rovnaký cieľ: udržať vášho chlpatého kamaráta v najlepšej kondícii. Opatrnosti nie je nikdy dosť. Kontaktujte ho preto hneď, ako zaznamenáte nejakú zmenu v správaní svojej mačky, či už ide o zmenu náhlu alebo postupnú. Je dôležité hľadať dôvod, prečo vaša mačka neje, zvlášť keď od posledného kŕmenia už ubehlo viac času ako jeden deň. Ak vaša mačka bude potrebovať liečbu, čím skôr začnete, tým lepšie.

Teraz, keď poznáte príčiny straty chuti do jedla a viete, ako presvedčiť svoju mačku, aby začala znovu jesť, môžete sa aktívne zapojiť a pomôcť svojmu mačaciemu kamarátovi, aby sa znovu vydal na cestu ku zdraviu.

Christine O'Brien

Christine O'Brien je spisovateľka, matka a dlhoročná milovníčka mačiek, ktorej dve ruské modré mačky doma vládnu. Jej texty si môžete prečítať na serveroch Care.com, What to Expect a tiež Fit Pregnancy, na ktorých píše o domácich maznáčikoch, tehotenstve a rodinnom živote. Nájdete ju aj na Instagrame a Twitteri pod menom @brovelliobrien.

Súvisiace články

Súvisiace produkty