Potraviny, ktoré sú nebezpečné alebo jedovaté pre mačky

Published by
Doba čítania: min read

Nájsť krmivo, ktoré vyhovuje potrebám vášho domáceho maznáčika

Nájsť krmivo, ktoré vyhovuje potrebám vášho domáceho maznáčika

Nájsť krmivo, ktoré vyhovuje potrebám vášho domáceho maznáčika

Pokiaľ ide o vašu mačku, chcete si byť istí, že dostáva to najlepšie krmivo pre jej nutričné potreby. Z času na čas môžete byť v pokušení dať jej zvyšky zo stola a špeciálne pochúťky, ale nezabúdajte, že určité potraviny pre ňu môžu byť jedovaté. Pozrime sa na niektoré z potravín, ktoré sú pre mačky najviac jedovaté.

Cibuľa a cesnak

Cibuľa, cesnak a šalotka môžu spôsobiť poškodenie červených krviniek vašej mačky a viesť k anémii. Tieto potraviny sú obvykle jedovaté, keď sú požité vo veľkom množstve, ale expozícia koncentrovaným formám cibule alebo cesnaku, ako je zmes na cibuľovú polievku alebo cesnakový prášok, môže byť taktiež jedovatá. Mačky s príznakmi letargie, slabosti a zníženej chuti do jedla, s bledými ďasnami a oranžovým až tmavočerveným močom by mali okamžite navštíviť veterinára.

Tabby cat approaches woman by standing on the arm of a green and white plaid couch.

Surové vajcia, surové mäso a kosti

Rovnako ako u ľudí môže požitie surových vajec alebo surového mäsa u mačiek viesť k otrave salmonelou alebo baktériou E. coli. Príznaky ochorenia sú rôzne, ale môžu zahŕňať zvracanie, hnačku a letargiu. Salmonela a E. coli sa môžu taktiež prenášať na človeka, preto dávajte pozor, aby ste si po varení riadne umyli ruky, a zabráňte svojej mačke v prístupe k týmto surovým potravinám. Surové vajcia taktiež obsahujú enzým, ktorý môže spôsobiť problémy s kožou a srsťou. Nedovoľte ani, aby vaša mačka jedla surové kosti—mohla by sa nimi zadusiť, mohli by zraniť jej tráviaci trakt alebo poškodiť zuby.

Čokoláda a kofeínové nápoje

Všetci sme počuli, že čokoláda môže byť smrteľne jedovatá pre psov, ale je takisto jedovatá aj pre mačky. Čokoláda obsahuje látky nazývané metylxantíny, ktoré môžu spôsobiť zvracanie a hnačku, vysokú telesnú teplotu, svalové trasy, abnormálny srdcový rytmus, bolesti brucha, zvýšený smäd a záchvaty. Metylxantíny sa taktiež vyskytujú v kofeínových nápojoch a treba sa im vyhýbať. Navštívte svojho veterinára, ak vaša mačka vykazuje niektorý z týchto príznakov. Ako všeobecné pravidlo platí, že tmavšie čokolády sú nebezpečnejšie než mliečna alebo biela čokoláda.

Alkohol a surové cesto

Alkoholické nápoje a potraviny, ktoré obsahujú alkohol, môžu byť pre vašu mačku nebezpečné. Ich požitie môže spôsobiť zvracanie, hnačku, tras, dezorientáciu, ťažkosti s dýchaním, kómu a dokonca aj smrť. Je taktiež dôležité nepustiť mačku k surovému cestu. Surové cesto sa rozpína v žalúdku alebo tu vytvára alkohol. Ak si myslíte, že vaša mačka požila hoc len malé množstvo alkoholu, okamžite ju vezmite k veterinárovi.

Mlieko a mliečne výrobky

Aj keď vaša mačka rada pije mlieko, nemusí byť pre ňu nutne dobré. Mačky majú ťažkosti s trávením laktózy v mlieku, čo im môže spôsobiť podráždenie žalúdka alebo hnačku. Väčšina mačiek je vystavená laktóze iba v materskom mlieku, a to len na počiatku svojho života. Keďže mačiatka pijú materské mlieko iba niekoľko týždňov, ich tráviaci systém nie je často vybavený na to, aby zvládal opätovné zavedenie laktózy. Takže, zatiaľ čo niektoré mačky nemajú s tolerovaním mlieka žiadne ťažkosti, neodporúča sa, aby pili iné mlieko než materské od svojej matky, a to pre možné ťažkosti s trávením.

Hrozno a hrozienka

Dokonca aj malé množstvo hrozna a hrozienok môže spôsobiť, že vaša mačka ochorie – môže dokonca viesť k rýchlemu rozvoju zlyhania obličiek. Do 12 hodín po požití sa niekedy objavuje zvracanie. Ďalšie príznaky, ktoré sa môžu objaviť počas 24 hodín, zahŕňajú letargiu, hnačku, zníženú chuť do jedla, bolesť brucha a obmedzené močenie.

Hoci nie je jasné prečo, hrozno a hrozienka môžu spôsobiť zlyhanie obličiek u mačiek, a dokonca aj malé množstvo môže spôsobiť, že mačka ochorie. Opakované zvracanie a hyperaktivita sú časnými príznakmi. Hoci niektoré mačky nevykazujú žiadne zlé účinky, radšej mačke hrozno nedávajte a nenechávajte hrozno a hrozienka na kuchynskej linke a ďalších miestach prístupných pre vašu mačku.

Krmivo pre psov

Hoci krmivo pre psov nie je pre mačky jedovaté, vaša mačka potrebuje veľmi odlišný súbor živín než pes. Krmivo pre mačky by malo obsahovať veľké množstvo vitamínu A, taurínu, kyseliny arachidonovej a bielkovín a krmivá pre psov majú oveľa nižší obsah týchto živín. Psy môžu prežiť s nižšími úrovňami vitamínu A a bielkovín, zatiaľ čo mačky nie. Psy sú taktiež schopné produkovať taurín a kyselinu arachidonovú, ale mačky musia dostávať tieto kyseliny v strave. Bez dostatočného množstva taurínu sa u mačiek môže rozvinúť ochorenie srdca, zraku a problémy s chrupom.

Ako zabrániť mačkám v požití nebezpečných potravín

Život a pohoda vašej mačky závisí od druhu jedla, ktoré je. Keď udržíte jedovaté a nebezpečné potraviny mimo jej dosahu a zároveň zaistíte, aby prijímala vyváženú stravu, pomôžete jej, aby zostala zdravá.

Tu je niekoľko jednoduchých tipov, ako zabrániť mačke, aby jedla nebezpečné a jedovaté potraviny:

  • Potraviny skladujte mimo dosahu vašej mačky. Ak je mačka príliš zvedavá, budete si musieť zadovážiť špeciálne zámky na skrinky.
  • Nedovoľte mačke, aby sedela na kuchynskej linke, keď varíte alebo jete.
  • Nedávajte jej zvyšky zo stola.
  • Na to nesmiete zabúdať najmä v priebehu sviatkov. Všade je viac lákavého ľudského jedla, z ktorého väčšina môže vašej mačke podráždiť bruško alebo jej dokonca uškodiť.

Ak si všimnete alebo máte podozrenie, že vaša mačka zjedla niektorú z týchto potravín, okamžite ju vezmite k svojmu veterinárovi. Zatiaľ čo niektoré z týchto potravín môžu spôsobiť, že vašej mačke len chvíľu nebude dobre, ostatné môžu byť oveľa nebezpečnejšie pre jej zdravie. Ak máte pochybnosti, požiadajte o radu veterinára.

SÚVISIACE ČLÁNKY

SÚVISIACE PRODUKTY