Dôležitá úloha primeranej sýtosti mačky v súvislosti s jej celkovou hmotnosťou a zdravím

Publikoval
Doba čítania: minúty

Nájsť krmivo, ktoré vyhovuje potrebám vášho domáceho maznáčika

Nájsť krmivo, ktoré vyhovuje potrebám vášho domáceho maznáčika

Nájsť krmivo, ktoré vyhovuje potrebám vášho domáceho maznáčika

Bojíte sa o svoju mačku s nadváhou? Niektorí ľudia si myslia, že vyzerajú rozkošne, ale mačka s nadváhou nemusí byť tak šťastná (alebo zdravá), ako si myslíte. Jedným z možných dôvodov problémov s hmotnosťou je to, že vaša mačka konzumuje krmivo, ktoré ju nezasýti. Slovo „sýtosť“ znamená pocit plnosti alebo spokojnosti. Je to dôležitý pocit pre zvieratá aj ľudí. Ak krmivo vašej mačky neuspokojí jej hlad, bude obvykle medzi kŕmením žobrať o pochúťky. Avšak, s vyváženou výživou, ktorá zabezpečí, že sa vaša mačka bude cítiť sýta, môžete regulovať jej hmotnosť a vaša mačka sa medzi kŕmením zároveň bude cítiť spokojne.

Prečo na váhe záleží

Rovnako ako ľudia, aj stále viac mačiek má nadváhu, čo im môže spôsobovať zdravotné problémy. Podľa portálu International Cat Care sú mačky s nadváhou náchylnejšie na dlhodobé zdravotné problémy, ako sú cukrovka, ochorenie močového mechúra a artritída. Takže, aj keď to zavalité bruško sa môže niekomu zdať rozkošné, je naozaj v najlepšom záujme vašej mačky, aby si udržala zdravú váhu.

Je normálne, že máte obavy, ak má vaša mačka nadváhu. Prvá vec, ktorú by ste mali urobiť, je poradiť sa s veterinárom, aby ste zistili, prečo vaša mačka priberá. Je veľmi pravdepodobné, že vaša mačka jednoducho konzumuje príliš veľa krmiva a zároveň vydáva príliš málo kalórií. Ak vyšetrenie nepreukáže žiadnu zdravotnú príčinu, je možno čas zvážiť zmenu stravy, ktorá by im dopriala pocit sýtosti.

Hlavne nezmenšujte porcie

Keď sa vaša mačka po krmive cíti sýta a spokojná, je menej pravdepodobné, že bude žobrať o krmivo mimo bežného času kŕmenia. Vďaka tomu môžete lepšie kontrolovať jej príjem potravy a váš spoločne strávený čas bude oveľa príjemnejší.

Niektorí majitelia sa obávajú zmeny krmiva pre svoju mačku. Boja sa, že jej nové krmivo nebude chutiť, a preto sú v pokušení radšej zmenšiť množstvo súčasného krmiva. To však ani zďaleka nie je ideálne. Nielenže bude vaša mačka hladná, ale môže to tiež viesť k tomu, že bude mať nedostatok dôležitých živín, ako sú bielkoviny alebo vitamíny a minerálne látky.

Krmivá určené na bezpečné a zdravé chudnutie všetky tieto faktory zohľadňujú. Môžu mať preto vyšší obsah vlákniny, aby sa vaša mačka cítila sýta, ale zároveň majú vyvážené zloženie, aby sa zabezpečilo, že všetky základné živiny sú v správnom pomere. Niektoré krmivá na chudnutie môžu dokonca zmeniť metabolizmus vašej mačky tak, aby uprednostňoval spaľovanie tukov namiesto ich ukladania.

Výber krmiva

Existuje obrovský výber krmív pre domáce zvieratá. Ak sa budete držať renomovaných a osvedčených značiek, môžete byť pokojní. Stále je však dôležité sa uistiť, že máte správne krmivo určené špeciálne na chudnutie.

Plán chudnutia pre vašu mačku však vždy konzultujte so svojím veterinárom. Pomôže vám vybrať si správne krmivo, poradí vám so stanovením optimálneho množstva krmiva a môžete spolu sledovať pokrok vašej mačky v chudnutí, aby ste sa uistili, že chudne bezpečným a zdravým tempom.

Supermarkety a dokonca ani špecializované obchody s krmivami pre domáce zvieratá nemusia mať špecifické krmivá na chudnutie, ktoré potrebujete. Keď vaša mačka schudne, môžete sa vrátiť ku krmivu zo supermarketu, ale pred akoukoľvek zmenou krmiva sa vždy radšej poraďte so svojím veterinárom.

Nájdite si čas na cvičenie

Detailný záber hnedej mačky so zelenými očami.
Samozrejme, v prípade obéznej mačky nemusí byť typ krmiva jediným problémom. Rovnako ako ich obľúbení dvojnohí priatelia, aj mačky potrebujú pohyb. Dnešná typická domáca mačka jednoducho netrávi dostatok času na love, pri ktorom by spálila prijaté kalórie. Nezabúdajte, spolu s kŕmením vašej mačky tým správnym krmivom, vďaka ktorému sa bude cítiť spokojne, stráviť každý deň nejaký čas aj spoločnou hrou.

Vaša mačka sa na vás spolieha, že jej pomôžete udržať si zdravú váhu, takže musíte byť pri zostavovaní a dodržiavaní plánu kŕmenia dôslední. Keď jej budete dávať správne krmivo a každý deň si nájdete čas na to, aby ste jej zabezpečili dostatok pohybu, vaša mačka s nadváhou môže byť čoskoro obrazom zdravia a vitality. Bude vyzerať a cítiť sa lepšie, za čo vám bude vďačná.

Biografia autora

Kara Murphy

Kara Murphy

Kara Murphy je autorka na voľnej nohe. Žije v meste Erie v Pensylvánii s mačkou menom Olive.

 

Recenzovali Dr. Hein Meyer, DVM, PhD, Dipl-ECVIM-CA a Dr. Emma Milne BVSc FRCVS

Súvisiace články

Súvisiace produkty