Krmivo pre mačky od mačiatka po staršie mačky: výživa mačiek podľa životnej fázy

Publikoval
minút Doba čítania

Nájsť krmivo, ktoré vyhovuje potrebám vášho domáceho maznáčika

Nájsť krmivo, ktoré vyhovuje potrebám vášho domáceho maznáčika

Nájsť krmivo, ktoré vyhovuje potrebám vášho domáceho maznáčika

Pri výbere ideálneho krmiva pre mačku je potrebné zohľadniť jej vek, či už hľadáte krmivo pre mačiatko alebo pre staršiu mačku. Krmivo, ktoré poskytne vášmu chlpatému priateľovi optimálnu výživu, ktorú potrebuje v danej fáze života, môže mačke zabezpečiť dlhý a zdravý život.

Pri výbere krmiva pre mačku skontrolujte údaje na obale, aby ste zistili, či zodpovedá životnej fáze vašej mačky. Mačka potrebuje v každej životnej fáze inú úroveň výživy, preto je dôležité vybrať takú, ktorá zodpovedá jej hladine energie, rýchlosti metabolizmu a ďalším základným potrebám. Všetky tieto informácie však môžu niekedy komplikovať čítanie etikiet na mačacom krmive, preto je dôležité vedieť, čo vaša mačka potrebuje a prečo.

Podľa iniciatívy Cat Care for Life organizácie International Cat Care existuje šesť identifikovateľných fáz života mačky:

  • Mačiatko (0 – 6 mesiacov)

  • Junior (7 mesiacov – 2 roky)

  • Dospelá mačka 3 – 6 rokov

  • Zrelá mačka 7 – 10 rokov

  • Starnúca mačka 11 – 14 rokov

  • Mačací senior (viac ako 15 rokov)

Mačiatko je krmivo z misky

Mačiatko (od narodenia do 6 mesiacov)

Čerstvo narodené mačiatka by mali zostať s matkou aspoň do 9 týždňov veku, pretože je pre nich dôležité prijímať materské mlieko, ktoré im pomôže rásť a bojovať proti chorobám, na ktoré ich imunitný systém nie je dostatočne pripravený. Počas týchto prvých týždňov sa väčšinou iba dojčia a spia.

Vo veku 8 až 9 týždňov je mačiatko pripravené odvyknúť si od materského mlieka a odísť s vami domov. Len čo sa mačiatko prestane dojčiť a začne byť pripravené na odchod do nového domova, okamžite zistíte, že je to klbko energie plné chuti do života. V tejto fáze vyzerá režim mačiatka asi takto: jedenie, spánok, šialené pobehovanie, a to celé stále dokola. Potrebuje správne živiny, aby si udržalo nevyčerpateľné zásoby energie.

Rast a vývoj je náročná práca a táto životná etapa je pravdepodobne najdôležitejšie, preto je nutné zvládnuť ju dobre. Správna výživa už od začiatku pomôže zabezpečiť optimálny vývoj tela aj mozgu mačiatka. Krmivo pre mačiatka by malo obsahovať mastné kyseliny, ako je DHA (bežným zdrojom tejto živiny je rybí olej), kyselina listová a taurín, čo je aminokyselina, ktorá pomáha pri dôležitom vývoji imunitného a tráviaceho systému, srdcových funkcií a kvality zraku. Ďalšou dôležitou zložkou krmiva pre mačiatka sú bielkoviny, ktoré pochádzajú z rôznych zdrojov, väčšinou z mäsa. Mačky a mačiatka si môžu veľmi ľahko zvyknúť na určitú štruktúru krmiva, napríklad na granule a mokré krmivo. Ak môžete, podávajte im už od útleho veku rôzne textúry, aby prijímali všetky druhy krmiva. Je to užitočné, pretože v niektorých obdobiach života možno mačka bude musieť jesť určité druhy krmiva, napríklad veľké suché granule pre zdravie zubov alebo vlhké krmivo pri problémoch s močovým mechúrom. Flexibilita od samého začiatku vám preto môže obom neskôr pomôcť.

Mačiatka rastú ohromujúcou rýchlosťou (táto fáza zodpovedá prvým desiatim rokom ľudského života) a potrebujú energiu, aby si udržali tempo. Je dôležité, aby prijímali tieto živiny vždy v správnom množstve, čím sa zabezpečí čo najlepšia pravdepodobnosť zdravia v nasledujúcich rokoch. Nezabúdajte, že mačiatka potrebujú aj mentálnu stimuláciu a majú veľa ďalších potrieb.

Mladé mačky (7 mesiacov až 2 roky) a dospelé mačky (3 – 6 rokov)

Ak sa správanie vašej mačky s blížiacim sa rokom života zmení, nebuďte prekvapení. Začínajú dospievať a potom prechádzajú do dospelosti, čo zodpovedá ľudskému veku 12 až 24 rokov a 28 až 40 rokov.

Mladšie mačky potrebujú menej kalórií na kilogram telesnej hmotnosti ako mačiatka, ale stále viac ako dospelé mačky. Ešte stále mierne rastú a správajú sa energicky. Väčšina mačiek sa necháva kastrovať vo veku 4 až 6. mesiacov, čo môže znížiť ich kalorické potreby. 

V podstate sa mačky považujú za dospelé vo veku jedného roka, čo trvá až do šiestich rokov, ale vek nemusí byť nevyhnutne rozhodujúcim faktorom pre to, ako veľmi aktívna je vaša mačka. Mnohé mačky sú veľmi energické aj po desiatich rokoch života. Z tohto dôvodu by ste pri kŕmení mladej dospelej mačky mali brať do úvahy aj jej úroveň aktivity. Priemerná mačka potrebuje dostatok potravy na zachovanie si energie na každodenné činnosti, ale ak je vaša mačka mimoriadne aktívna a trávi hodiny šprintovaním po dome alebo túlaním sa po záhrade a lezením po stromoch, bude potrebovať viac kalórií na udržanie hladiny energie. Ak váš domáci miláčik rád leňoší na slnku celý deň, možno bude potrebné starostlivo mu stravu dávkovať, aby sa udržal v dobrej kondícii. Poraďte sa so svojím veterinárom o úrovni aktivity vašej mačky, aby ste dokázali určiť, či vaša mačka potrebuje viac alebo menej kalórií.

Počas celého života vašej mačky sú pravidelné kontroly hmotnosti kľúčové na udržanie štíhlosti a včasné odhalenie problémov. Môže byť tiež užitočné nechať si od veterinára poradiť, aké množstvo krmiva by ste mali mačke podávať v jednotlivých fázach života, keď sa jej aktivita mení.

Zrelá mačka (7 – 10 rokov)

Vek mačky v tomto životnom období zodpovedá približne 44 – 56 rokom človeka. Aj keď vaša mačka nemusí nevyhnutne zažiť krízu stredného veku, jej stravovacie návyky sa môžu zmeniť a môže byť trochu vyberavejšia, takže budete musieť zabezpečiť, aby dostávala potrebné živiny a zároveň bola správne hydratovaná. Vždy sa uistite, že mačka má prístup k čistej a čerstvej vode. Niektoré mačky uprednostňujú tečúcu vodu, takže mačacia fontána môže byť skvelý spôsob, ako udržať mačku hydratovanú.

V tomto období života sa tiež menia nutričné potreby mačiek, či už z dôvodu zdravotných problémov alebo jednoducho starnutia. V niektorých prípadoch môže mať príliš veľa alebo príliš málo niektorej zložky vplyv na mačacie zdravie. Nezabudnite, že je treba sledovať aj hmotnosť mačky, pretože úroveň jej aktivity sa môže znížiť, čo by mohlo viesť k obezite. Vyhnite sa kalorickým krmivám určeným pre mačiatka a mladé dospelé mačky. Namiesto toho siahnite po krmive, ktorého zloženie zohľadňuje potreby starnúcich mačiek. Sledovanie príjmu kalórií nielenže udržuje hmotnosť mačky v zdravom rozmedzí, ale znižuje tiež riziko ochorení, ako sú ochorenia obličiek, niektoré druhy rakoviny a osteoartróza.

Krmivo pre zrelé mačky má zvyčajne menej kalórií a viac vlákniny ako krmivo pre dospelé mačky. To im pomáha udržať si štíhlosť, ale zároveň im to zaručuje pocit sýtosti, takže nepociťujú neustály hlad. Rovnako ako vo všetkých ostatných fázach, aj v tomto prípade môže byť vaša mačka viac alebo menej aktívna ako jej rovesníčky, preto sledujte jej hmotnosť a podľa potreby upravujte kŕmnu dávku.

Pruhovaná mačka leží človeku v lone a osoba ju hladká

Starnúce mačky (11 – 14 rokov) a mačací seniori (viac ako 15 rokov)

V pokročilom veku môže mačka začať vyhľadávať viac vašej pozornosti, môže byť kontaktnejšia a vykazovať nižšiu aktivitu. Spolu so zmenou správania sa menia aj výživové potreby mačky. Tieto životné fázy zodpovedajú ľudskému veku 60 až 72 rokov a 76 a viac rokov.

Zatiaľ čo zrelé mačky majú niekedy problém schudnúť, od veku 11 rokov má mnoho mačiek opačný problém. Majú tendenciu chudnúť a strácať svalovú hmotu. Aj pri zníženej aktivite môžu mať niektoré staršie mačky problémy s udržaním telesnej kondície.

Krmivo pre staršie mačky by malo byť veľmi dobre stráviteľné a malo by obsahovať kvalitné bielkoviny, ktoré pomáhajú udržiavať svalovú hmotu. Mokré aj suché krmivo (ak je kompletné a vyvážené) poskytuje mačke potrebné zložky, ale každé z nich má svoje výhody aj nevýhody. Staršie mačky majú často opotrebované zuby alebo im niektoré zuby chýbajú, takže ocenia mäkšie krmivo. Niektorí majitelia mačiek skúšajú kombináciu oboch typov krmív alebo pridávajú do suchých granúl len trochu mokrého krmiva alebo dokonca vody. Vaša mačka vám určite dá najavo, čo preferuje, takže spolu s veterinárom pre ňu nájdete ideálne riešenie.

Okrem krmiva bohatého na živiny musí mačka zostať hydratovaná, aby bola zdravá. To platí najmä pre mačacích seniorov, pre ktorých môže byť dehydratácia sprievodným javom určitých zdravotných ťažkostí.

Vo vysokom a seniorskom veku sa u mačiek často vyskytujú sprievodné ochorenia, ako napríklad ochorenie obličiek alebo kĺbov. Keďže mačky žijú dlhšie, rovnako ako u ľudí dochádza k starnutiu mačacieho mozgu, resp. kognitívnym dysfunkciám. Strava s vysokým obsahom antioxidantov a mastných kyselín môže v týchto prípadoch výrazne pomôcť.

Váš veterinárny lekár vám môže odporučiť liečebnú diétu na riešenie týchto stavov. Nezabúdajte, že takéto krmivo nikdy nepoužívajte bez odporúčania veterinára a pri zmene krmiva vždy prechádzajte na iné krmivo postupne, počas najmenej 5 dní. Mačka si tak na nové krmivo lepšie zvykne a zároveň predídete žalúdočným problémom.

Zhrnutie

Samozrejme, v každom životnom období mačky existujú výnimky. Ak sa u nej vyskytnú zdravotné alebo iné problémy, ktoré treba riešiť, mali by ste sa poradiť s veterinárnym lekárom. Veterinárny lekár vám tiež pomôže určiť najlepší plán kŕmenia pre mačku vrátane toho, koľko krmiva podávať v jednotlivých životných fázach, ako aj kedy počas dňa ju kŕmiť. Výber najlepšieho krmiva pre každú etapu života vášho mačacieho kamaráta pomôže udržať mačacie zdravie bez ohľadu na to, či ide o mladú mačku, alebo o mačku, ktorá má už len mladého ducha.


Biografia prispievateľa

Christine O'Brien

Christine O'Brien

Christine O'Brien je spisovateľka, mama a dlhoročná majiteľka mačiek, ktorej domu vládnu dve ruské modré mačky. Jej práca sa objavuje aj na stránkach Care.com, What to Expect a Fit Pregnancy, kde píše o domácich miláčikoch, tehotenstve a rodinnom živote. Sledovať ju môžete na Instagrame a Twitteri na @brovelliobrien.

  

Recenzovali Dr. Hein Meyer, DVM, PhD, Dipl-ECVIM-CA a Dr. Emma Milne BVSc FRCVS.