Psie krmivo pre každú životnú fázu: výživa od šteniatka po seniora

Publikoval
minút Doba čítania

Nájsť krmivo, ktoré vyhovuje potrebám vášho domáceho maznáčika

Nájsť krmivo, ktoré vyhovuje potrebám vášho domáceho maznáčika

Nájsť krmivo, ktoré vyhovuje potrebám vášho domáceho maznáčika

Pes vám môže prinášať do života jedno z najväčších potešení. Môžete si pritom zaobstarať psa v mladom veku, čerstvo narodené šteniatko, alebo si môžete adoptovať psa v zrelom veku, ktorému poskytnete vo finálnej životnej fáze milujúci domov. Bez ohľadu na vek psa je výživa jednou z najdôležitejších vecí, pri ktorej je nutné vzdelávať sa a ktorú je treba správne dodržiavať. Správna výživa zaisťuje zdravie kostí a svalov, ale môže mať vplyv aj na vývoj mozgu a orgánov a dokonca aj na schopnosti počas výcviku.

Všetky zvieratá aj ľudia prechádzajú rôznymi životnými fázami. Počas toho, ako pes rastie, vyvíja sa a následne starne, jeho nutričné požiadavky sa menia. Pre majiteľov psov je dôležité rozpoznávať jednotlivé životné etapy a meniť podľa toho stravu psa, aby si zachoval štíhlosť, zdravie a skvelú kondíciu. Krmivo pre psov v rôznej životnej fáze sa vyvíja spolu s vaším psom, preto je dôležité, aby ste pochopili, čo váš chlpatý člen rodiny potrebuje od šteniatka až po seniorský vek.

Aké sú výživové požiadavky psov?

Psy obľubujú hru so svojimi majiteľmi a skúmanie okolia, ale potrebujú na to energiu. Živiny sú látky, ktoré sa získavajú z potravy a využívajú sa ako zdroj energie a pre životne dôležité telesné funkcie. Sú nevyhnutné pre rast zvieraťa a možno ich považovať za nástroje na udržiavanie optimálneho zdravotného stavu psa. Rovnako ako vaše auto potrebuje na svoj chod palivo (a iné druhy údržby), aj váš pes potrebuje na svoje fungovanie potravu.

Pes potrebuje získavať zo stravy rôzne druhy živín: bielkoviny, tuky, sacharidy, vitamíny, minerálne látky a vodu. Výber kompletného a vyváženého krmiva s obsahom týchto živín, pomáha mladým psom rásť a starším psom zachovať si zdravie. Životné fázy psov sa zhruba delia na tieto:

  • Šteniatka – novonarodené šteniatka (0 – 8 týždňov)

    • Malé/stredné plemená 2 – 12 mesiacov, veľké/obrie plemená 2 – 12/18 mesiacov

  • Dospelé psy 

    • Malé/stredné plemená 1 – 6 rokov, veľké/obrovské plemená 12/18 mesiacov až 5 rokov

  • Zrelé psy 

    • Malé/stredné plemená 7 – 10 rokov, veľké/obrovské plemená 6 – 8 rokov

  • Psí seniori 

    • Malé/stredné plemená viac ako 11 rokov, veľké/obrovské plemená viac ako 9 rokov

Novonarodené šteniatka

Po narodení a počas niekoľkých nasledujúcich týždňov pochádza kompletná výživa psíka z materského mlieka. To je dôležité aj pre jeho imunitný systém, pretože protilátky od matky by mali chrániť aj šteniatka. Ak je však matka chorá alebo šteniatka osireli, je potrebné podávať mladým šteniatkam umelú náhradu mlieka. Veterinárny lekár vás poučí o tom, ako vybrať náhradu, ako aj o tom, ako kŕmiť novorodené šteniatka, ktoré nedostávajú mlieko od matky.

Časom sa šteniatko prirodzene odstaví od materského mlieka a začne konzumovať pevnú stravu. Počas laktácie by mala matka šteniat dostávať krmivo pre šteňatá, vďaka čomu bude mať dostatok kalórií a výživy potrebnej pre seba aj šteniatka. Môže ísť o mokré alebo suché krmivo, najmä aby bolo kompletné a vyvážené. Postupne začnú šteniatka prirodzene skúšať iné druhy potravy a napodobňovať svoju matku. Ak mama dostáva suché krmivo, namočenie pred kŕmením pomôže šteňatám, ktoré majú ešte veľmi malé zuby. Postupom času začnú šteniatka konzumovať čoraz viac tuhej stravy a prijímať menej mlieka. Aj ich mama čoskoro zatúži po väčšej slobode a začne sa od nich vzďaľovať na dlhší čas. Zvyčajne okolo 8 až 9 týždňov veku by väčšina šteniat mala byť odstavená a pripravená ísť do nového domova.

Šteniatka (2 – 12 mesiacov)

Po odstavení budú šteňatá získavať všetku výživu zo psieho krmiva, preto je dôležité vybrať také, ktoré je nielen chutné, ale aj zdravé. Rast a vývoj je náročný a šteňatá potrebujú a spotrebúvajú veľa energie, takže požiadavky na výživu mladých psov zahŕňajú zvýšené množstvo bielkovín, vyššiu kalorickú hodnotu a niektoré ďalšie živiny, ako sú mastné kyseliny a vápnik, ktoré podporujú zdravý rast a vývoj orgánov. Šteniatka majú pomerne malý žalúdok, preto potrebujú niekoľko malých jedál denne. Veterinárny lekár vám poradí, koľko jedál by mali psy v danom veku dostávať. Niektorí ľudia v dospelosti psa podávajú iba dve jedlá denne, ale nie je dôvod, prečo by ich nemohli dostať viac, pokiaľ je dávka krmiva vhodne rozdelená a pes si zachováva štíhlosť.

Veľkosti plemien sú v súčasnosti veľmi rôznorodé a nie všetky psy majú rovnaké požiadavky na výživu. Veľké plemená sú vo všeobecnosti tie, ktoré v dospelosti môžu mať viac ako 25 kg. Tieto psy musia rásť pomalšie ako psy malých plemien, aby si zachovali zdravé kĺby a kosti. Vždy preto pre tieto psy vyberajte krmivo pre šteňatá veľkých plemien. V prípade pochybností sa opýtajte veterinára.

Spočiatku môžete očakávať, že šteňatá sa budú s krmivom hrať. Hoci jedenie sa môže začať hrou, mladé psy si už vychutnávajú chuť krmiva a tešia sa na rozmanité chute a pocity pri žutí. Ako sme už spomínali, na začiatku môže pomôcť mierne navlhčiť suché krmivo, aby sa psovi pohodlne žulo.

Je veľmi dôležité pravidelne kontrolovať hmotnosť psa počas celého jeho života, ale najmä v období od narodenia do dospelosti. Zaistíte tak, že vaše šteňa bude rásť správne a nie príliš rýchlo. Veľmi užitočné sú pritom tabuľky rastu. Dôležité je tiež pravidelne kontrolovať hmotnosť a telesnú kondíciu u veterinára, aby si šteňa zachovalo štíhlosť. Štíhle šteňatá majú tendenciu byť štíhle aj v dospelosti a naopak, takže udržiavanie štíhlosti je skvelé pre celoživotné zdravie.

Šteňa Jack Russell teriéra je zo striebornej misky pre psov.

Dospelé psy (1 – 6 rokov)

Väčšina malých a stredne veľkých psov dosiahne dospelosť okolo prvého roku života. V tejto životnej fáze psy potrebujú výživu na udržiavanie zdravia, preto je v tomto období dôležité prejsť na krmivo pre dospelých psov. Kostra veľmi veľkých a obrovských plemien môže byť zrelá až vo veku 18 až 24 mesiacov, preto sa opýtajte veterinára, kedy je správny čas prejsť z krmiva pre šteňatá na krmivo pre dospelých psov.

Potrava dospelého psa závisí od jeho veľkosti a úrovne aktivity, takže extrémne aktívny domáci miláčik bude mať iné výživové potreby ako menej aktívny pes. Predstaviť si to môžete ako rozdiel v potrebe prijatých kalórií u človeka, ktorý celý deň sedí za stolom, a u maratónskeho bežca. 

Ak máte akékoľvek otázky týkajúce sa množstva krmiva, ktoré by ste mali svojmu psovi podávať, najlepšie je poradiť sa s veterinárom, ale nikdy svojho chlpatého priateľa neprekrmujte.

Keď si vyberiete typ krmiva, ktoré je pre vášho psa najvhodnejšie, nezabudnite, že zmeny v strave vášho psa závisia aj od ďalších aspektov, napríklad od teploty. V extrémnom teple a chlade pes spáli viac energie a treba to nahradiť v strave. Aj zmena aktivity, ako napríklad začiatok cvičenia, ovplyvní množstvo alebo typ potravy, ktoré je vhodné domácemu miláčikovi poskytovať. 

Keďže dospelé psy nepotrebujú na svoj rast rovnaké živiny ako šteňatá, najlepšie krmivo pre dospelého psa je to, ktoré je špeciálne vyvinuté pre potreby dospelých psov. Ak by ste dospelého psa naďalej kŕmili krmivom pre šteňatá aj po tom, ako už vyrástol, mohlo by to viesť k problémom s hmotnosťou, Krmivo pre šteniatka je zvyčajne bohaté na živiny potrebné na rast a pre mnohých dospelých psov je príliš kalorické.

Zrelé psy (7 – 10 rokov)

Aj táto životná fáza sa líši v závislosti od plemena. Vo všeobecnosti platí, že čím väčší pes, tým kratšia je dĺžka jeho dožitia. Veľká doga sa považuje za seniora vo veku 7 rokov, zatiaľ čo 15 kg kríženec sa považuje iba za zrelého psa. Veterinárny lekár vám poradí, v akej životnej fáze je váš pes.

Aspekt životnej fázy je však často prehliadaný. Hoci váš pes má v sebe stále veľa života a pravdepodobne mu nerobí problém hrať sa a cvičiť s vami, môžete si všimnúť, že začína trochu spomaľovať a jeho hry už nie sú také dlhé ako predtým. Psy sa v tomto smere nelíšia od ľudí. Tak ako my s vekom spomaľujeme, spomaľujú aj psy, preto je dôležité podávať im krmivo, ktoré spĺňa ich potreby v zrelom veku. Keďže váš pes v tejto fáze života spomalil, potrebuje viac živín na udržanie zdravých orgánov, kostí a svalov. Krmivo prispôsobené jeho potrebám v tomto veku ho udrží mladistvého a aktívneho. 

S pribúdajúcimi rokmi sa všeobecne znižuje potreba kalórií. Aj mnohí ľudia si všimnú, že po štyridsiatke zrazu akoby zo všetkého priberali. To isté platí aj pre zrelých psov. Krmivá určené pre túto životnú fázu sú zvyčajne menej kalorické, ale s vyšším obsahom vlákniny, takže pes sa naďalej bude cítiť sýty a spokojný. Pravidelné kontroly hmotnosti sú však nesmierne dôležité. Nielen preto, aby ste mohli upraviť kŕmnu dávku psa, ale aj preto, aby ste mohli odhaliť včasné príznaky problémov, ako je napríklad obezita. Pri týchto kontrolách je tiež dôležité všímať si úbytok hmotnosti. Úbytok hmotnosti môže byť prvým nenápadným príznakom mnohých ochorení starších psov, takže jeho včasné odhalenie môže znamenať záchranu života.

Psí seniori (viac ako 10 rokov)

Pes dosiahne seniorský vek zvyčajne okolo 10. roku života, ale môže sa to líšiť podľa veľkosti a plemena psa. Každý pes je iný, preto sa pri každoročnej prehliadke psa opýtajte, či už dosiahol seniorský vek alebo sa k nemu blíži.

Počas starnutia psa sa jeho výživové potreby menia spolu s jeho telom. Napríklad metabolizmus sa často výrazne spomalí, takže mnoho psích seniorov, rovnako ako zrelých psov, nepotrebuje krmivo bohaté na kalórie. Krmivo pre psích seniorov zohľadňuje túto skutočnosť a je špeciálne vyvinuté tak, aby pomohlo udržať normálne telesné funkcie a pohyblivosť psa. Niektorí psí seniori môžu mať problém udržať si hmotnosť. Niekedy je dôvodom to, že jednoducho strácajú tuk, ale často je to preto, že dochádza k úbytku svalovej hmoty. Ide o stav nazývaný sarkopénia, ktorý prichádza s vekom podobne ako u ľudí. Strata svalovej hmoty môže byť problematická, pretože váš domáci miláčik môže zoslabnúť a dostať sa do začarovaného kruhu straty svalovej hmoty a slabosti. Veterinárny lekár môže vykonať rôzne merania, aby zistil, či u psa dochádza k úbytku tuku alebo svalovej hmoty, a potom vám môže odporučiť vhodné krmivo pre vášho psa. 

V neskoršom a seniorskom veku sa u psov môžu objaviť ochorenia súvisiace s vekom, ako sú ochorenia kĺbov alebo orgánové problémy, napríklad problémy so srdcom alebo obličkami. Rovnako ako u ľudí, aj u psích seniorov môže dôjsť k starnutiu mozgu. Existuje mnoho terapeutických krmív so špeciálne upravenými výživovými profilmi, ktoré môžu výrazne zlepšiť kvalitu a dĺžku života vášho psa. Ak si myslíte, že vášmu psovi môžu tieto možnosti pomôcť, opýtajte sa svojho veterinára.

Výber krmiva pre psov v jednotlivých fázach života

Rozhodnutie, čím psa kŕmiť, by nemalo byť ťažké. Ak potrebujete pomoc pri výbere z rôznych možností, ktoré máte k dispozícii, najprv zúžte výber na vekovú skupinu vášho psa. Potom sa poraďte so svojím veterinárnym lekárom, ktorý vám poradí, ako sa má váš pes stravovať. Veterinárny lekár zváži plemeno, veľkosť, zdravotný stav a energetický výdaj vášho psa, aby vám pomohol správne sa rozhodnúť.

Vieme, že svojho psa veľmi milujete, v dôsledku čoho ale môžete mať nutkanie rozmaznávať ho rôznymi pochúťkami a maškrtami. Vždy dbajte na to, aby ste počas výcviku psa používali zdravé psie maškrty. Psie pochúťky by nemali tvoriť viac ako desať percent stravy psa. A nezabudnite, že pes musí mať vždy k dispozícii čerstvú a čistú vodu.

Biografia prispievateľa

Erin Ollila

Erin Ollila

Erin Ollila zbožňuje zvieratá a verí v silu slov a vto, ako môže text informovať – a dokonca transformovať – určené publikum. Jej texty nájdete na internete aj v tlači. Sledovať ju môžete na sieti Twitter @ReinventingErin, prípadne sa o nej môžete dozvedieť viac na adrese http://erinollila.com.

 

Recenzovali Dr. Hein Meyer, DVM, PhD, Dipl-ECVIM-CA a Dr. Emma Milne BVSc FRCVS.