Ochorenie obličiek u mačiek: príčiny, príznaky a liečba
Nájsť krmivo, ktoré vyhovuje potrebám vášho domáceho maznáčika
Nájsť krmivo, ktoré vyhovuje potrebám vášho domáceho maznáčika
Nájsť krmivo, ktoré vyhovuje potrebám vášho domáceho maznáčika
Obličky zohrávajú dôležitú úlohu pri udržiavaní zdravia vašej mačky. Spomedzi množstva funkcií obličiek spomeňme tie najdôležitejšie: pomáhajú regulovať krvný tlak; produkujú dôležité hormóny, enzýmy a červené krvinky a odstraňujú odpadové látky z krvi. Ak obličky mačky nie sú schopné správne vykonávať svoju funkciu, môže to viesť k závažným, život ohrozujúcim problémom. Je preto veľmi dôležité poznať príznaky ochorenia obličiek.
Bežné príčiny ochorenia obličiek u mačiek
Zlyhanie obličiek je jednou z najčastejších príčin závažných ochorení u mačiek, a to najmä u starších mačiek. Existujú dve kategórie ochorení obličiek u mačiek: akútne ochorenie obličiek a chronické ochorenie obličiek. Príznaky akútneho ochorenia obličiek sa zvyčajne prejavia v priebehu niekoľkých týždňov, zatiaľ čo chronické ochorenie obličiek sa vyvíja dlhší čas. Riziko ochorenia obličiek u mačiek je vyššie u niektorých plemien, ako sú perzské a angorské, pretože majú dedičné chyby, ale vo všeobecnosti je ochorenie obličiek skôr získané.
Medzi potenciálne príčiny zlyhania obličiek u mačiek patria:
Znížený prietok krvi do obličiek
Vysoký krvný tlak
Rakovina
Prekážky, ako sú obličkové kamene alebo upchatie močovej trubice, ktoré spôsobujú tlak moču a jeho spätný návrat do obličiek.
Požitie toxických látok, ako sú nemrznúce zmesi, pesticídy, lieky a čistiace prostriedky
Pokročilé ochorenie chrupu
Opotrebenie vo vyššom veku
Príznaky ochorenia obličiek u mačiek
Zlyhanie obličiek je bohužiaľ progresívne ochorenie a jeho príznaky sa dlho nemusia vôbec prejavovať. V počiatočných štádiách mačky často nevykazujú žiadne príznaky, tie sa zvyčajne objavia až po strate približne 75 % funkcie obličiek. Bežné príznaky zlyhania obličiek u mačiek môže byť ťažké odhaliť, pretože sa podobajú iným poruchám, ako je cukrovka a hypertyreóza.
Ak si u svojej mačky všimnete niektorý z týchto príznakov, kontaktujte svojho veterinára:
Väčší smäd
Časté alebo žiadne močenie
Krvavý alebo zakalený moč
Nezdravý vzhľad srsti
Letargia a depresia
Úbytok hmotnosti
Zápach z papuľky
Ranky a vredy v papuľke
Hnačka alebo zápcha
Predĺžený čas spánku
Liečba ochorenia obličiek u mačiek
Akútne ochorenie obličiek sa dá včas diagnostikovať a zvládnuť. Chronické zlyhanie obličiek je však nevyliečiteľné ochorenie, ktoré postihuje najmä staršie mačky. V týchto prípadoch sa odporúča len paliatívna starostlivosť. V závislosti od stavu môže veterinárny lekár odporučiť zmenu krmiva, liečbu tekutinami alebo lieky na krvný tlak.
Keďže príznaky sa môžu prejaviť až po strate funkcie obličiek, je dôležité, aby ste s mačkou chodili na pravidelné kontroly k veterinárovi. Práve vďaka nim totiž možno ochorenie včas zachytiť. Odporúča sa, aby všetky mačky vo veku 7 rokov a viac pri každoročnej prehliadke absolvovali „seniorský skríning“, v rámci ktorého možno zistiť, či mačka nemá problémy s obličkami. Je zároveň užitočné od začiatku zaznamenávať nezvyčajné správanie, ktoré si u mačky všimnete, ako napríklad vyššie uvedené prejavy. Na základe toho dokáže veterinár určiť, či je u mačky potrebné ďalšie vyšetrenie obličiek.
Bolo vašej mačke diagnostikované ochorenie obličiek? Mali by ste vedieť, že sa dokázalo, ako úprava krmiva spomaľuje postup ochorenia a predlžuje dĺžku života. Tieto špeciálne vyvinuté potraviny obsahujú kontrolované množstvo bielkovín a minerálov, čím znižujú zaťaženie obličiek, ako aj ďalšie zložky (omega 3 oleje a antioxidanty), ktoré znižujú zápal a poškodenie buniek.
Vyvážená výživa je dôležitou súčasťou zdravého životného štýlu. Ak má vaša mačka problémy s obličkami, správna výživa môže pozitívne ovplyvniť jej život. Uistite sa, či má vaša mačka vždy k dispozícii čerstvú vodu.
Ak máte podozrenie, že vaša mačka môže mať ochorenie obličiek, čo najskôr sa poraďte so svojím veterinárom. Aj keď ochorenie obličiek u mačiek nedokážeme vyliečiť, môžeme pracovať ako tím, aby sme ho zachytili čo najskôr a vypracovali plán liečby, ktorý vašej mačke zabezpečí čo najdlhší a najšťastnejší život.
Recenzovali Dr. Hein Meyer, DVM, PhD, Dipl-ECVIM-CA a Dr. Emma Milne BVSc FRCVS