Dôvody prečo vaša mačka zvracia

Published by
Doba čítania: Doba čítania

Nájsť krmivo, ktoré vyhovuje potrebám vášho domáceho maznáčika

Nájsť krmivo, ktoré vyhovuje potrebám vášho domáceho maznáčika

Nájsť krmivo, ktoré vyhovuje potrebám vášho domáceho maznáčika

Ten zvuk nemá rád nikto: dávenie prichádzajúce z vedľajšej izby, ktoré vám oznamuje, že budete mať čo upratovať. Keď začne vaša mačka zvracať, prvá vec, ktorá vás možno napadne, je: " Ach nie, čo sa jej zase stalo?" Existuje mnoho dôvodov, prečo mačky zvracajú. Niektoré z nich sú závažnejšie a iné o niečo menej. Občasné zvracanie môže byť napríklad spôsobené prirodzenými zmenami, ktorými vaša mačka prechádza v priebehu svojho života. Pravidelné zvracanie môže ale naznačovať, že zviera trpí nejakým problémom alebo anomáliou. Či už máte mačku prvýkrát alebo máte rozsiahle skúsenosti, vždy je dôležité poznať dôvody, prečo mačky zvracajú, a vedieť, kedy je potrebné navštíviť veterinára.

Bezoáry: Bežná príčina zvracania u mačiek

Zvracanie u mačiek môže byť spôsobené skonzumovaním nevhodného predmetu, ako je kus izbovej rastliny alebo hračka, ale mačka môže mať podráždený žalúdok tiež kvôli prehĺtaniu chĺpov pri čistení. Tie sa potom najčastejšie vrátia v podobe bezoárov.

Napriek tomu, že občasné vydávenie bezoárov je u mačiek normálne, existujú prípady, na ktoré by ste si mali dať pozor. Bezoáry by pri vydávení nemali spôsobovať bolesť, objavovať sa príliš často alebo sa dostávať von príliš ťažko. Neliečené bezoáry sa tiež môžu vydať opačným smerom a podľa PDSA môžu spôsobiť bolestivé upchanie čriev.

Sledujte bežnú rutinu svojej mačky a dajte pozor na príznaky zápchy, letargie a stratu chuti do jedla, pokiaľ sa bezoár už nejakú dobu neobjavil. Pokiaľ má vaša mačka problém s bezoármi pravidelne, môžete zvážiť krmivo pre mačky navrhnuté špeciálne na bezoáry.

Tipy pri diagnóze zvracania u mačiek

Bezoár vyskytujúci sa raz za čas (často spolu s penivou alebo nažltlou tekutinou), nemusí byť dôvodom hneď volať veterinárovi. Pokiaľ ale vaša mačka začne zvracať často, alebo sú bezoáry veľké a zdá sa, že sú jej nepríjemné, môže byť dobré vziať svojho mačacieho kamaráta na kontrolu.

Veterinár sa najprv pokusí určiť, či je zvracanie spôsobené bezoármi alebo či mačka doma prehĺtla nejaký nevhodný predmet alebo látku. Keď je zvracanie dlhodobé alebo vážne, veterinárna príručka MSD odporúča, aby veterinár vykonal vyšetrenie vrátane odberu krvi, stolice a moču, ultrazvuk brucha či röntgen alebo endoskopické vyšetrenie.

Je dobré vedieť, že väčšina veterinárov pristupuje ku zvracaniu u mačiek týmto spôsobom, takže môžete dať dokopy pár užitočných informácií ešte predtým ako k veterinárovi pôjdete. Pripravte sa na to, že sa vás veterinár v priebehu vyšetrenia bude pýtať, v akom prostredí sa poslednú dobu mačka nachádzala, akým sa venovala činnostiam, ako často zvracala a ako zvratky vyzerali.

Ďalšie dôvody vedúce k zvracaniu u mačiek

Pokiaľ vaša mačka zvracia, ale inak sa správa normálne, konzumuje potravu a vyzerá zdravo, nemusíte si robiť príliš veľké starosti. Niekedy mačky napríklad vyvrhujú nestrávenú potravu krátko potom, čo ju skonzumovali. Môže k tomu dochádzať v prípade, že zviera žerie príliš rýchlo. Pokiaľ je to tak, kŕmte mačku častejsie a po menších dávkach.

V niektorých prípadoch ale môže byť časté alebo nadmerné zvracanie dôsledkom závažného ochorenia. Zvracanie môže spôsobovať mnoho rôznych ochorení, ako sú ochorenia obličiek a pečene. Môžu k nemu viesť tiež potravinové alergie, črevný paraziti a infekcie. Pre stanovenie príčiny a nájdenie najlepšieho riešenia, ktoré vašej mačke uľaví, je potrebné vykonať testy.

Precitlivenosť na potraviny

U niektorých mačiek dochádza k črevným ťažkostiam tiež z dôvodu precitlivenosti na potraviny. Starostlivo sledujte správanie mačky pred kŕmením a po ňom. Zamerajte sa na to, či zviera vykazuje okrem zvracania tiež hnačky, lysé miesta na koži alebo svrbenie. Výsledky pozorovania preberte so svojim veterinárom a poraďte sa s ním o zmene krmiva a liekoch, ktoré váš domáci maznáčik možno potrebuje.

Nepokúšajte sa diagnostikovať precitlivenosť na potraviny sami doma, pretože zmena stravy bez konzultácie s veterinárom môže podráždiť mačací žalúdok ešte viac, pokiaľ je prevedená neodborne.

Riaďte sa zásadou, že opatrnosti nie je nikdy nazvyš, a pokiaľ sa vám niečo nezdá, vezmite svoju mačku hneď k veterinárovi. Každá mačka je iná a veterinár je najlepšie povolanou osobou k stanoveniu diagnózy ochorenia, ktoré zvracanie spôsobuje.

Ako predchádzať zvracaniu u mačiek

Asi všetci majitelia domácich maznáčikov by radi poznali tajomstvo, ako zvracaniu u mačiek zabrániť. Alebo dokonca spôsob, ako mačku naučiť nezvracať v posteli alebo na koberci. Žiadne zázračné riešenie bohužiaľ neexistuje, ale je pár vecí, ktoré môžete vyslúšať a uľahčiť si tým čistenie neporiadku a zároveň uľaviť mačke.

Pokiaľ vaša mačka vyvrháva bezoáry, pravidelne ju kefujte, zaistite jej fyzickú aktivitu a podávajte jej vyvážené krmivo navrhnuté tak, aby pomohlo mačkám, ktoré trpia bezoármi.

Spokojný mačací žalúdok si zaistíte tým, že budete mačke podávať druh a objem krmiva odporúčaný veterinárom a tiež čistú a čerstvú vodu, ktorá bude k dispozícii neustále. Pokiaľ žerie vaša mačka príliš rýchlo, môžete vyskúšať interaktívnu misku (puzzle feeder) alebo suché krmivo s väčšími, chrumkavejšími kúskami, ktoré zviera pri jedle spomalí. Keď vám veterinár odporučí lieky alebo liečivé krmivo, je dôležité držať sa jeho rád, aby mačka zostala zdravá. Choďte s ňou na pravidelné prehliadky k veterinárovi a preberte tam všetky svoje obavy.

Hoci upratovanie neporiadku a telesných tekutín je skúsenosť, ktorej sa občas nevyhne žiadny majiteľ domácich maznáčikov, dodržiavanie uvedených rád a prehľad o tom, kedy je potrebné vyhľadať profesionálnu pomoc, snáď povedie k tomu, že podobné skúsenosti nebudú príliš časté a početné.Chrissie Klinger
Chrissie Klinger s radosťou zdieľa svoj domov so svojimi chlpáčmi, dvoma deťmi a manželom. Keď akurát neučí, nepíše alebo nebloguje, rada trávi čas so všetkými členmi svojej rodiny. Snaží sa písať články, ktoré pomáhajú ostatným majiteľom domácich maznáčikov žiť so svojími mazáčikmi aktívnejší a zmysluplnejší život.

Related Articles

 • Jednoduché spôsoby, ako pomôcť svojej mačke schudnúť

  154502253 Prečítajte si, ako môže vaša mačka jednoduchšie schudnúť a vrátiť sa k zdravej váhe, ktorá jej vylepší kvalitu života a zaistí celkové zdravie.
 • Ako riešiť podráždený žalúdok vašej mačky

  Veľa domácich miláčikov z času na čas trpí podráždeným žalúdkom. Aj keď konkrétne detaily sa niekedy nezisťujú ľahko, je dôležité, aby ste vedeli, čo možno očakávať.
 • Priberá vaša mačka na váhe?

  Cat playing with ownerw Získajte informácie o varovných príznakoch, symptómoch a liečbe obezity mačiek a regulácii ich telesnej hmotnosti a tiež o podmienkach, ktoré majú vplyv na vašu mačku.
 • Čo spôsobuje nárast váhy u mačiek?

  154502253 Nadváha vystavuje mačku riziku vzniku mnohých vážnych zdravotných problémov. Prírastok hmotnosti zvyčajne naznačuje nárast objemu telesného tuku. Obvykle je to spôsobené tým, že vaša mačka príliš veľa žerie a príliš málo cvičí.

Related products