Príručka pre majiteľov o špeciálnych potrebách psov malých a trpasličích plemien

$authorText
Doba čítania: MINÚTY

Nájsť krmivo, ktoré vyhovuje potrebám vášho domáceho maznáčika

Nájsť krmivo, ktoré vyhovuje potrebám vášho domáceho maznáčika

Nájsť krmivo, ktoré vyhovuje potrebám vášho domáceho maznáčika

Pozrite sa na svet ich očami

Malé plemená psov sú právom obľúbené, prispôsobia sa nášmu životu a domovu a nezaberajú veľa drahocenného priestoru. Musíme sa však zamyslieť nad tým, ako vyzerá svet z ich pohľadu. Skúste sa znížiť na úroveň svojho psa – doslova – a dobre sa rozhliadnite. Vznáša sa pohovka vysoko nad vami? Máte pocit, že klzká podlaha v kuchyni meria kilometre? Dokonca aj deti vyzerajú pre vášho psíka ako strašidelní obri? Takýto je svet pre vášho psa, preto je dôležité vidieť veci z jeho perspektívy. Položte si niekoľko zásadných otázok:

Vyzerajú veci zdola trochu desivejšie? Keď sa ľudia a predmety v domácnosti vznášajú vysoko nad vami, môže to byť trochu zastrašujúce – stačí si predstaviť vysávač, ktorý je väčší ako vy, aby ste si vedeli predstaviť, ako sa môže cítiť váš pes.

Ako ďaleko od miest na odpočinok alebo hranie sa nachádzajú základné veci, ako napríklad miska s vodou? Je to na krátky šprint alebo maratónsky beh?

Ak váš pes smie vyliezť na nábytok, ako vysoko musí skákať? Bol by pre vášho psa užitočný schodík, ktorý by mu pomohol dostať sa na nábytok?

Všetky tvary a veľkosti

Malé a trpasličie plemená sú ozdobou širokej škály miniatúrnych foriem psov. Niektoré sú kompaktné a robustné, ako napríklad Jack Russell teriér alebo west-highlandský biely teriér. Iné psi, ako napríklad talianske chrty, pražské krysaříky a čivavy, môžu byť pomerne citlivé alebo chúlostivé a prirodzene si vyžadujú šetrné zaobchádzanie a opatrnosť.

Existuje niekoľko plemien s veľmi výraznými črtami, napríklad ikonický jazvečík s dlhým chrbtom, japonský chin s okrúhlou hlavou alebo bezsrstý čínsky chocholatý pes. Dávajte si pozor na takéto plemená. Výrazné znaky sú často extrémne v porovnaní s „normálnymi” psami a tieto rysy môžu mať nepriaznivý vplyv na zdravie a pohodu psov. V každom prípade si vyberte malé plemeno, ale hľadajte také, ktoré nie sú miniatúrnymi vydaniami, a vyberajte plemená s normálnymi proporciami a srsťou.

Bez ohľadu na veľkosť a tvar psa nezabudnite zohľadniť jeho potreby, napríklad veľkosť a tvar pelechu, misky na krmivo a vodu, typ vôdzky a obojku alebo postroja, požiadavky na teplotu a ďalšie.

Syndróm malých psov

Byť malým psom vo veľkom svete môže byť výzvou. Malým psom sa však veľmi často toleruje aj nezbedné alebo nebezpečné správanie, ktoré by ich druhom z väčších plemien neprešlo. Títo malí diktátori väčšinou najprv používajú toto správanie ako druh obranného mechanizmu, ale ak sa to včas nenapraví, môže sa rýchlo zmeniť na zvyk. Majitelia by mali mať na pamäti, že ťahanie za vodidlo, útek na privolanie, vrčanie alebo hryzenie sú rovnako zlé správanie, či už ide o dvojkilovú čivavu alebo päťdesiatkilového rotvajlera. V oboch prípadoch dokáže správna socializácia a výcvik zázraky.

Učenie a nacvičovanie vhodného správania v najrôznejších situáciách od útleho veku pomôže psovi akejkoľvek veľkosti cítiť sa pokojne a uvoľnene a pomôže predchádzať nežiaducemu až nebezpečnému správaniu. Vyhľadajte pomoc uznávaného trénera, ktorý pozná vaše plemeno, alebo vyhľadajte kurz poslušnosti v okolí.

Menej znamená viac

Malé plemená majú iné požiadavky na kalórie ako veľké psy. Keďže majú väčší povrch tela na kilogram hmotnosti ako veľké psi, zvyčajne rýchlejšie spotrebúvajú energiu na bežné telesné funkcie, ako je napríklad udržiavanie tepla. Viac energie spotrebujú aj na samotné premiestňovanie. Pri prechádzke na koniec bloku môže susedov labrador prejsť 100 krokov, zatiaľ čo váš Lhasa Apso môže na prekonanie rovnakej vzdialenosti potrebovať 400 krokov.

Malé psi síce potrebujú denne viac kalórií na kg telesnej hmotnosti ako veľké psi, ale aj tak by sa mali chrániť pred nadmerným priberaním. Obezita je rovnako nebezpečná pre malé aj veľké psi.

Vreckové šteniatka

Títo drobci potrebujú viac kalórií na gram telesnej hmotnosti a nemôžu si vytvárať zásoby energie ako šteňatá väčších plemien, takže častejšie potrebujú kalorické krmivá.

Šteňatá trpasličích a malých plemien by sa mali kŕmiť malými dávkami počas celého dňa, aby sa kompenzovala ich malá kapacita žalúdka a veľká potreba energie. Prečítajte si etikety krmív pre optimálne množstvo krmiva a požiadajte svojho veterinára o radu prispôsobenú individuálnym potrebám vášho šteniatka.

Ako v prípade každého plemena, aj malé šteniatka by sa mali chrániť, ale nie rozmaznávať. Aj keď musíte mať kamenné srdce, aby ste sa pozreli malému huňatému šteniatku Cavalier King Charles španiel do jeho veľkých hnedých očí a odolali, musíte to urobiť. Včasný výcvik psov malých plemien vytvára predpoklady pre uvoľnenejšieho, spoľahlivejšieho a lepšie vychovaného psieho spoločníka v neskoršom veku.

Dlhý a dobrý život

Malé psi sa často dožívajú podstatne dlhšieho veku ako ich druhovia veľkých a obrích plemien. Maltézske psíky, čivavy, jorkšírske teriéry a trpasličie jazvečíky sa dožívajú viac ako 12 rokov. Priemerná dĺžka života minipudlov a border teriérov je takmer 14 rokov, pričom maximálna dĺžka života sa uvádza takmer 20 rokov.

Tento dlhý život sa často spája s bývaním v meste a malé psi potrebujú zvýšenú ochranu, aby si udržali dobré zdravie až do svojich zlatých rokov. Medzi pravidelnými návštevami veterinára môžu malým psom skutočne prospieť doplnkové antioxidanty, ktoré pomáhajú ich telu čeliť účinkom starnutia a mestského života.

Vhodné krmivo

Vždy sa uistite, že kŕmite kvalitným, kompletným a vyváženým krmivom vhodným pre vášho malého alebo trpasličieho psa. Sortiment môže byť trochu odstrašujúci, preto sa poraďte so svojím veterinárom, koľko krmiva odporúča podávať, aby bol váš malý kamarát v špičkovej kondícii.

Recenzovala Dr. Emma Milne BVSc FRCVS

Súvisiace články