Kontrolný zoznam zodpovedného majiteľa

Publikoval
Doba čítania: minúty

Nájsť krmivo, ktoré vyhovuje potrebám vášho domáceho maznáčika

Nájsť krmivo, ktoré vyhovuje potrebám vášho domáceho maznáčika

Nájsť krmivo, ktoré vyhovuje potrebám vášho domáceho maznáčika

Dobre zvážte chovateľa

Ak hľadáte nového psa, uistite sa, že si šteniatko kúpite iba od zodpovedného chovateľa. Portál RSPCA uvádza niekoľko dobrých tipov, na čo si dať u chovateľa pozor. Chovateľa vždy požiadajte, aby vyplnil a podpísal zmluvu o kúpe šteniatka. To je istá garancia toho, že chovateľ urobil všetko pre to, aby bolo šteniatko zdravé a nebojí sa preto zmluvu podpísať. Ak ju nechce podpísať, nájdite si iného chovateľa.

Skôr, ako si pôjdete šteniatko vybrať k chovateľovi, vždy zvážte, či by ste si nového psíka nevzali radšej z nejakého renomovaného útulku, ako je napríklad Blue Cross. V útulkoch sú stovky milých psíkov všetkých vekových kategórií, ktorí len čakajú na svoj nový stály domov. Skúste pred výberom svojho ďalšieho štvornohého člena rodiny pouvažovať aj nad touto možnosťou!

Nechajte psa vycvičiť!

Dobre vycvičení a správne socializovaní domáci miláčikovia sú šťastnejšími a lepšími spoločníkmi – to je jednoduchá matematika. Existuje veľké množstvo organizácií, ktoré ponúkajú kurzy výcviku a socializácie pre psov. Tak neváhajte, a doprajte mu dobré vzdelanie! Aj starý pes sa predsa len môže naučiť novým kúskom. So správnymi znalosťami bude váš pes vo všetkých životných situáciách lepšie vychovaným najlepším priateľom. Ak sa budete môcť spoľahnúť na jeho vhodné správanie, bude každá spoločná interakcia zábavnejšia pre vás oboch.

Vždy sa uistite, že chodíte na výcvik, ktorý je založený na odmene za splnenie zadanej úlohy. Výcvik založený na treste je ešte stále bežný, ten však zničí vzájomné priateľstvo s vaším psom.

V prípade núdze konajte

Dúfajme, že to nikdy nebudete musieť potrebovať, avšak je dôležité vedieť psovi poskytnúť prvú pomoc v prípade nehody alebo náhleho ochorenia. Niekoľko organizácií, ako napríklad Blue Cross, ponúka množstvo užitočných informácií online, ktoré vám pomôžu začať. Skúste jednoduché vyhľadávanie pomocou kľúčových slov „prvá pomoc pre psa“ alebo „prvá pomoc pre domáceho miláčika“. Určite nájdete desiatky kníh a aplikácií o prvej pomoci pre psov.

V prípade núdze je nevyhnutné, aby ste svojho psa okamžite dostali k veterinárovi. Nič nemôže nahradiť rýchlu a praktickú odbornú starostlivosť kvalifikovaného a skúseného veterinárneho lekára.

Je tiež dôležité mať vypracovaný plán starostlivosti o vášho psa v prípade, ak ochoriete alebo sa o neho neviete dočasne postarať. Zapojte do starostlivosti dôveryhodného priateľa, ktorý sa vám oňho v čase núdze postará.

Kastrovať alebo nekastrovať?

Porozprávajte sa so svojím veterinárom o tom, či je kastrácia pre vášho psa vhodná. Starostlivo zvážte všetky faktory a až potom sa rozhodnite, čo je pre vášho domáceho miláčika najvhodnejšie. Zvieracie útulky často praskajú vo švíkoch a sú plné nechcených domácich miláčikov, ktorí len čakajú na nových milujúcich majiteľov. Ak sa rozhodnete nevykastrovať svojho psa, budete musieť byť po celý čas mimoriadne ostražití, aby ste tiež neprispeli k vysokému počtu neplánovaných vrhov, ktoré sa každý rok dejú.


Zdravý pohyb je základ!

Doprajte svojmu psovi aktívny život plný pohybu. Nielenže ho tým zabavíte a vycvičíte – je tiež menej pravdepodobné, že sa bude nevhodne správať. A spoločný pohyb vám dvom pomôže vytvoriť si oveľa silnejšie puto. Pes si bude užívať vašu pozornosť a zároveň sa obaja budete udržiavať v dobrej zdravotnej kondícii!

Psi potrebujú dve alebo tri prechádzky denne, bez ohľadu na počasie, pokiaľ vám váš veterinár neodporučil zo zdravotných dôvodov psa inak. Pamätajte, že psi nemusia mať nutne radi rovnaké športy ako my, napríklad beh vedľa vás, keď sa bicyklujete. Potrebujú mať hlavne dostatok času na čuchanie, skúmanie a hľadanie rôznych pachov a objavovanie okolitej prírody. Najšťastnejší sú v lesoch a parkoch, kde ich môžete nechať objavovať a hrať sa, ako len chcú.

Vhodné krmivo

Opýtajte sa svojho veterinára na najvhodnejšie krmivo pre šteniatko alebo psa. Pred výberom krmiva musíte starostlivo zvážiť vek svojho psa, jeho životný štýl, plemeno a celkovú úroveň jeho aktivity. Šteniatka veľkých a malých plemien majú rôzne potreby, keď dospievajú a starnú. Určite by ste ich nemali kŕmiť krmivom pre dospelých psov. Podporujte individuálne potreby vášho psa v každej fáze jeho života podávaním vhodnej výživy.

Pozor na nadváhu

Pomôžte vášmu psovi vyhnúť sa nadváhe alebo dokonca obezite. Je to jednou z najlepších vecí, ktoré môžete urobiť pre jeho celkové fyzické a duševné zdravie. Psi s nadváhou alebo obezitou žijú kratšie, než ich kamaráti so zdravou váhou, a často tiež majú horšiu kvalitu života. Ak udržíte svojho psa na ideálnej váhe, pomôže mu to zostať dlhšie aktívnym a zdravým. A bude sa môcť lepšie zapájať do spoločnej rodinnej zábavy. A ak už váš pes má nejaké extra tukové vankúšiky, pomôžte mu ich zhodiť tak, že požiadate svojho veterinára, aby vám poradil to najlepšie krmivo pre bezpečné a efektívne chudnutie.

Toto je len niekoľko príkladov, ako môžete byť dobrým majiteľom domáceho miláčika, avšak existuje mnoho rôznych ciest.

Recenzovali Dr. Hein Meyer, DVM, PhD, Dipl-ECVIM-CA a Dr. Emma Milne BVSc FRCVS

Súvisiace články

Súvisiace produkty