Zvracanie a hnačka: je to u psov núdzová situácia?

Publikoval
Doba čítania: minúty

Nájsť krmivo, ktoré vyhovuje potrebám vášho domáceho maznáčika

Nájsť krmivo, ktoré vyhovuje potrebám vášho domáceho maznáčika

Nájsť krmivo, ktoré vyhovuje potrebám vášho domáceho maznáčika

Zvracia váš pes? Všimli ste si zmenu farby alebo konzistencie jeho výkalov? Zvracanie a hnačka sú u domácich zvierat celkom bežné a môžu byť spôsobené mnohými príčinami. Často sa nie je čoho obávať – možno zjedli niečo nechutné alebo chytili žalúdočnú chrípku, ako my. Hoci väčšina prípadov sa vyrieši sama, musíme byť opatrní, pretože niekedy to môže byť príznakom viac znepokojujúceho stavu. Najmä zvracanie môže spôsobiť rýchlu dehydratáciu. Tu je niekoľko rád, ktoré vám pomôžu rozhodnúť sa, či si zvracanie alebo hnačka vášho domáceho miláčika vyžaduje starostlivosť veterinára.

Podniknutie opatrení

Prvým krokom, ak váš pes zvracia, je prestať s kŕmením a uistiť sa, že má k dispozícii dostatok čerstvej vody. Ak váš pes naďalej zvracia dlhšie ako 8 hodín alebo zvracia veľmi často, vyhľadajte veterinárnu pomoc. Ak má váš pes hnačku, zvyčajne nie je potrebné odopierať krmivo. Hnačka, ktorá ustúpi sama, by mala zvyčajne ustúpiť do 2-3 dní.

Ak však váš pes zvracia, existujú prípady, pri ktorých by ste nemali čakať ani 24 hodín, kým sa porozprávate so svojím veterinárom.

Kontaktujte veterinára, ak...

 • je váš pes veľmi mladý alebo veľmi starý (pretože sa môže veľmi rýchlo dehydrovať),
 • má váš pes existujúci zdravotný problém, ako je cukrovka,
 • váš pes už užíva nejaké lieky, Požiadajte o radu, či liečbu možno zastaviť, keď je váš miláčik chorý, prípadne či liečbu musíte zastaviť,
 • vidíte krv vo zvratkoch alebo hnačke alebo ak vidíte čierny dechtovitý materiálom,
 • váš pes vyzerá veľmi nešťastne, má depresiu alebo má suché a lepkavé ďasná,
 • brucho vášho psa začne opuchať alebo pes začne stonať či pokúšať sa zvracať, no nič nevyzvracia. Opuch môže byť príznakom vážneho problému – preto, ak to spozorujete, okamžite kontaktujte veterinára.
 • ak sa po 24 hodinách zdá, že brucho vášho psa sa ukľudnilo a potrebujete poradiť, čím ďalej kŕmiť, porozprávajte sa so svojím veterinárom. Namiesto okamžitého návratu k bežnému krmivu vášho psa veterinári často odporúčajú špeciálne navrhnuté krmivo, ako je Hill's Prescription Diet i/d.

Jedna posledná rada – kontaktujte svojho veterinára predtým, ako svojho chorého psa vezmete do ambulancie. Ak bude mať veterinár podozrenie, že váš pes môže byť infekčný pre iných pacientov, môže vás požiadať, aby ste počkali v samostatnej čakárni.

Súvisiace články

 • Sledovanie hmotnosti šteniatka

  Vedeli ste, že obézny domáci maznáčik je definovaný tým, že jeho váha je o 15 alebo viac percent vyššia, ako je jeho ideálna hmotnosť? To v prípade malého psa, ako je čivava, znamená iba 330 gramov, ale u rotvajlera ide napríklad už o viac než 7,5 kilogramu.
 • Je váš pes v dobrej kondícii?

  Dogs running Ako zistíte, že váš pes má nadváhu? Po prvé, váš veterinár váži vášho psa na pravidelných prehliadkach. V dobe medzi prehliadkami sa skúste niekedy dotknúť rukami jeho rebier. Cítite ich len trochu alebo nebodaj vôbec? Ak áno, váš pes má pravdepodobne nadváhu.
 • Kožné problémy u psov

  Dogs running Získajte informácie o varovných príznakoch, symptómoch a liečbe alergickej dermatitídy a iných kožných problémov u psov.
 • Aký vplyv majú potravinové alergie na vášho psa

  Dogs running Získajte informácie ovarovných príznakoch, symptómoch aliečbe potravinovej alergie aintolerancie upsov, ako aj ovplyve na zdravie zvieraťa.

Súvisiace produkty