
Čo robiť, keď má pes nadváhu
Rovnako ako u ľudí, aj u psov je ľahké nabrať pár nechcených kilogramov. Bohužiaľ, psy s nadváhou žijú kratší a menej šťastný život. Sú tiež náchylnejšie k najrôznejším zdravotným komplikáciám, ako je diabetes, ťažkosti s pľúcami a srdcom, kožné problémy a artritída.
Udržiavanie psa v dobrej kondícii je teda dôležitou súčasťou starostlivosti o jeho celkové zdravie.
Aké príznaky sledovať
Keďže sa psy líšia veľkosťou aj tvarom, môže byť ťažké určiť, či má práve ten Váš nadváhu. Keď ho budete hladkať po boku, mali by ste cítiť rebrá, ale nemali by byť viditeľné. Avšak keď pes telo pretiahne (napríklad pri skoku), vtedy by mali byť viditeľné. A keď sa na svojho psa pozriete zhora, mali by ste pred jeho bokmi vidieť zreteľný pás.
Niektoré mohutnejšie, svalnatejšie plemená môžu nadbytočné kilá celkom ľahko schovať. Presné zhodnotenie hmotnosti a fyzickej kondície Vášho psa bude schopný vykonať Váš veterinár, ktorý taktiež určí, či má pes nadváhu a z akého dôvodu.
Prečo má pes nadváhu?
Väčšina psov má nadváhu kvôli prekrmovaniu a dá sa ľahko pochopiť, prečo to tak je. Pri cvičení často dostávajú maškrty ako odmenu a aj my si rýchlo zvykneme na to, akú veľkú radosť im odmena urobí.
Poraďte sa so svojím veterinárom o výžive vhodnej ku kontrole hmotnosti.
Váš veterinár Vám môže odporučiť jeden z produktov Hill's Prescription Diet vhodných pre kontrolu hmotnosti. K dispozícii sú aj v menšom variante „Mini“ s menšími granulami, ktoré sa ľahšie hryzú a sú vhodné pre malé plemená psov.
- Špeciálne pripravené krmivo Prescription Diet r/d Canine Mini pomôže Vášmu psovi malého plemena bezpečne a účinne znížiť hmotnosť, a napriek tomu pritom uspokojí jeho hlad. Ide sa o klinicky overené krmivo znižujúce množstvo telesného tuku až o 22 % počas iba 2 mesiacov.
Niekoľko tipov
Najlepšie Vám zdravý program kŕmenia Vášho psa s nadváhou pomôže zostaviť Váš veterinár, ale nižšie uvádzame aj pár tipov, ktoré by Vám mali pomôcť dosiahnuť dobré výsledky:
- Šteňatá by sa mali kŕmiť trikrát denne, dospelé psy len dvakrát. Váš pes môže byť pokojne dva dni aj dlhšie bez krmiva, a nijako mu to neuškodí.
- Pokiaľ svojmu psovi dopĺňate misku kedykoľvek, kedy je prázdna, alebo ho kŕmite častejšie ako dvakrát denne, mali by ste kŕmenie zredukovať. Správne porcie nájdete v návode na kŕmenie uvedenom na obale krmiva.
- Váš pes bezpochyby miluje jedlo z Vášho stola, ale nejedná sa o ideálny spôsob, ako mu zaistiť jeho denný prísun kalórií. Ak mu budete dávať zvyšky jedla zo stola, naučí sa príliš prosíkať.
- Šetrite s maškrtami. Väčšina z nich má také zloženie, aby boli obzvlášť chutné. To však so sebou nesie extra vysoký obsah kalórií. Ak budete psovi dávať príliš veľa maškŕt, nebudete schopný jeho denný prídel kalórií kontrolovať.
- Psy si väčšinou zapamätajú, kde je šanca na získanie maškrty. Pokiaľ je to nutné, požiadajte susedov a členov rodiny, aby psovi maškrty nedávali.
- Berte svojho psa aspoň na dve dlhšie prechádzky denne. Posilníte tým jeho metabolizmus a znížite chuť do jedla.
- Je možné, že Váš pes bude potrebovať špeciálne krmivo pre kontrolu hmotnosti. Napriek tomu, že mal radšej svoje staré krmivo, vytrvajte. Pamätajte, bez krmiva môže vydržať aj niekoľko dní. Akonáhle vyhladne, zvykne si napokon aj na nové krmivo. Vždy zaistite psovi dostatok pitnej vody.
Váš veterinár je odborníkom na výživu domácich maznáčikov a pred akoukoľvek zmenou stravy u Vášho psa by ste sa s ním mali poradiť. Pri ďalšej návšteve ordinácie ho taktiež môžete požiadať o bezplatné zvážanie Vášho psa. Pokiaľ sa potvrdí, že má Váš pes nadváhu, odporučí Vám veterinár ďalší postup, aby Váš pes zostal naďalej zdravý a šťastný.