Čo mám robiť so svojím psom s nadváhou?

Publikoval
Doba čítania: minúty

Nájsť krmivo, ktoré vyhovuje potrebám vášho domáceho maznáčika

Nájsť krmivo, ktoré vyhovuje potrebám vášho domáceho maznáčika

Nájsť krmivo, ktoré vyhovuje potrebám vášho domáceho maznáčika

Rovnako ako my ľudia, aj psi veľmi ľahko priberajú. Je smutné, že psi s nadváhou majú kratší a nešťastnejší život. Sú tiež náchylnejšie na množstvo zdravotných problémov, ako sú napríklad cukrovka, kožné ochorenia a artritída. Dôležitou súčasťou udržiavania celkového fyzického zdravia psa je, aby bol štíhly a v kondícii. Takisto dôležité sú hry, prechádzky a vzájomná zábava so psom.

Nehanbite sa opýtať svojho veterinára, akú má mať váš pes váhu. V dnešnej dobe je to naozaj bežná otázka. Váš veterinár vám určite rád pomôže dostať vášho psa s nadváhou späť na primeranú váhu. Nebojte sa, určite vašu otázku nebude ignorovať.

Psi s nadváhou – na čo si dať pozor

Psi sa veľmi líšia veľkosťou a tvarom tela, môže byť preto ťažké určiť, či má váš pes nadváhu. Keď ich pohladíte, malo by byť celkom ľahké ucítiť ich rebrá, lopatky a bedrové kosti. Pri naťahovaní celého tela, napríklad pri skákaní, by mali byť viditeľné rebrá. Keď sa na svojho psa pozriete zhora, mal by mať pred bokmi ľahko rozlíšiteľný pás.

Niektoré širšie a svalnatejšie plemená však dokážu pomerne ľahko skrývať svoju nadváhu. Váš veterinár vie presne posúdiť váhu a fyzickú zdatnosť a stanoviť, či váš pes trpí nadváhou, a ak áno, z akého je to dôvodu.

Väčšina psov má nadváhu kvôli prekrmovaniu. Je až príliš ľahké pochopiť prečo. Každý predsa vidí, akú majú psi radosť, ak dostanú pochúťku. A okrem toho, psi sa bežne trénujú tak, že dostávajú krmivo ako odmenu za splnenie príkazu.

Porozprávajte sa so svojím veterinárom o špeciálnej výžive na reguláciu hmotnosti

Nie je vhodné len jednoducho zmenšiť množstvo krmiva. Pre vášho psa to môže byť nielenže nebezpečné, ale môže to tiež viesť k tomu, že bude mať nedostatok dôležitých živín, ako sú vitamíny alebo bielkoviny. Ak bude dostávať menšie porcie, môže váš pes pociťovať väčší hlad, následkom čoho je pravdepodobnejšie, že bude pravidelne žobrať o pochúťku. Váš veterinár vám vie odporučiť objemnejšie, avšak nízkokalorické krmivo pre vášho psa, ktoré je dokonale vyvážené pre bezpečné a efektívne chudnutie. Niektoré krmivá na chudnutie obsahujú špeciálne prísady, ktoré môžu dokonca zmeniť metabolizmus vášho psa tak, aby uprednostňoval spaľovanie tukov namiesto ich ukladania.

Niekoľko tipov na reguláciu telesnej hmotnosti vášho psa

Váš veterinár je tou najvhodnejšou osobou, ktorá vám pomôže nastaviť zdravý program kŕmenia pre psa s nadváhou. Pomôcť môžu aj tieto tipy:

 • Pamätajte, že návody na kŕmenie na obaloch krmiva sa vzťahujú na ideálnu váhu vášho psa, jeho aktuálna váha však môže byť iná! Ak si nie ste istí, či má váš pes ideálnu váhu, prekonzultujte to so svojím veterinárom.
 • Rozdelenie krmiva pre psa na tri až štyri dávky denne môže vášmu psovi pomôcť cítiť sa počas dňa sýtejšie. Nezabúdajte, že šteniatka potrebujú štyri krmivá denne, bez ohľadu na to, či majú ideálnu váhu alebo nie.
 • Váš pes nepochybne miluje jedlo, ktoré mu dáte zo svojho taniera. To však preňho predstavuje nadbytočné kalórie a môže začať priberať. Podávanie pochúťok zo stola môže tiež viesť k jeho nadmernému žobraniu.
 • Pochúťky preto psovi dávajte v rozumnej miere. Väčšina z nich je totiž vyrobená tak, aby boli extra chutné, no zároveň obsahujú aj extra kalórie. Pamätajte, že kalórie z pochúťok sa tiež započítavajú do denného príjmu kalórií vášho psa a nemali by tvoriť viac ako 10 % z jeho celkového denného príjmu kalórií.
 • Psi majú neuveriteľnú schopnosť zistiť, kto im rád dáva pochúťky! V prípade potreby požiadajte svojich susedov aj rodinu, aby im pochúťky nedávali.
 • Uistite sa, že váš pes pôjde každý deň aspoň na dve dlhšie prechádzky. To pomôže zrýchliť jeho metabolizmus a zároveň zmenšiť jeho chuť do jedla.
 • Váš pes môže potrebovať špeciálne krmivo na úpravu hmotnosti. Aj keď obvykle uprednostňuje svoje pôvodné krmivo, vydržte a váš pes si na nové krmivo postupne zvykne. Vždy mu tiež dávajte dostatok čerstvej vody.

Váš veterinár je odborníkom na výživu domácich miláčikov a pred vykonaním akýchkoľvek zmien v pláne kŕmenia vášho psa by ste sa s ním mali o tom poradiť. Pri ďalšej návšteve ho požiadajte o bezplatnú kontrolu hmotnosti, aby ste zistili, či váš pes nemá nadváhu. Ak áno, váš veterinár vám odporučí najlepší postup ako ďalej, aby váš pes zostal šťastný a zdravý.

Recenzovali Dr. Hein Meyer, DVM, PhD, Dipl-ECVIM-CA a Dr. Emma Milne BVSc FRCVS

 

Súvisiace články

 • Sledovanie hmotnosti šteniatka

  Vedeli ste, že obézny domáci maznáčik je definovaný tým, že jeho váha je o 15 alebo viac percent vyššia, ako je jeho ideálna hmotnosť? To v prípade malého psa, ako je čivava, znamená iba 330 gramov, ale u rotvajlera ide napríklad už o viac než 7,5 kilogramu.
 • Je váš pes v dobrej kondícii?

  Dogs running Ako zistíte, že váš pes má nadváhu? Po prvé, váš veterinár váži vášho psa na pravidelných prehliadkach. V dobe medzi prehliadkami sa skúste niekedy dotknúť rukami jeho rebier. Cítite ich len trochu alebo nebodaj vôbec? Ak áno, váš pes má pravdepodobne nadváhu.
 • Kožné problémy u psov

  Dogs running Získajte informácie o varovných príznakoch, symptómoch a liečbe alergickej dermatitídy a iných kožných problémov u psov.
 • Zvracanie a hnačka: je to u psov núdzová situácia?

  Prvým krokom, ak váš miláčik zvracia alebo má hnačku, je prestať kŕmiť a podávať len malé dúšky vody, a to často.

Súvisiace produkty