Kožné problémy u psov

$authorText
Doba čítania: minúty

Nájsť krmivo, ktoré vyhovuje potrebám vášho domáceho maznáčika

Nájsť krmivo, ktoré vyhovuje potrebám vášho domáceho maznáčika

Nájsť krmivo, ktoré vyhovuje potrebám vášho domáceho maznáčika


Kožné ochorenia u psov môžu byť spôsobené mnohými príčinami. Alergie sú jednou z najčastejších príčin kožných problémov. Môže ich spôsobovať celý rad vecí, od parazitov, ako sú napríklad blchy, až po alergéne zložky v krmive. Atopická dermatitída je termín používaný pre alergie v súvislosti alergénmi v okolitom prostredí, ako sú peľ, roztoče a niektoré rastliny.

Alergické reakcie môžu spôsobiť intenzívne svrbenie a škrabanie. A to nie je príjemné pre vás ani vášho psa. Často je to škrabanie a sebapoškodzovanie, ktoré potom spôsobujú mnohé ďalšie viditeľné príznaky, ako sú napríklad:

 • strata chlpov

 • červená, zapálená koža

 • krusty alebo chrasty

 • nadmerné olizovanie a okusovanie kože

 • nepokoj a zlý spánok

Čo môžete urobiť, aby ste svojmu psovi pomohli vyriešiť jeho problémy s kožou?

Váš veterinár sa môže pokúsiť pomôcť vyliečiť kožu vášho psa rôznymi spôsobmi vrátane injekcií, perorálnych liekov, nutričného manažmentu, topických šampónov, mastí a radami, ako redukovať okolité alergény.

Ak váš veterinár vykonal biopsiu alebo vám predpísal pre psa lieky, určite dôsledne dodržiavajte pokyny týkajúce sa starostlivosti a prípadných obmedzení aktivít vášho psa. Spreje a rozprašovače proti alergénom používajte iba podľa pokynov a pozorne sledujte svojho psa, či sa neobjavia príznaky, že sa mu stav opäť zhoršuje. V prípade otázok alebo problémov neváhajte zavolať na veterinárnu kliniku.

Vhodné krmivo


Správna výživa môže psom pomôcť s nežiaducimi reakciami na krmivo. Niektoré zložky krmiva môžu podporovať správne fungovanie kože a pomáhajú redukovať zápal a svrbenie. K dispozícii je niekoľko rôznych druhov krmív, ktoré sú navrhnuté tak, aby psom pomáhali pri kožných problémoch. Požiadajte svojho veterinára, aby vám odporučil vysokokvalitné, kompletné a vyvážené krmivo, ktoré je vhodné pre súčasný stav vášho psa.

Boj proti blchám

Preventívne opatrenia proti blchám môžu vám aj vášmu psovi ušetriť veľa nepríjemností. Blchy nikdy nie je možné úplne zlikvidovať, pretože všetci psy sa s nimi stretnú na prechádzkach a vonku v záhrade. Reálnejším cieľom je taký boj proti blchám, ktorý zahŕňa ich cielenú likvidáciu vo všetkých fázach ich životného cyklu pomocou niektorého z vysoko účinných topických alebo perorálnych produktov, ktoré sú v súčasnosti k dispozícii. Váš veterinár vám odporučí produkt, ktorý je vhodný pre vášho psa, pričom určite zhodnotí aj jeho bezpečnosť pre iných domácich miláčikov a členov rodiny vo vašej domácnosti.

Pri boji s blchami je dôležité aj pravidelné upratovanie. Častým vysávaním sa blšie vajíčka odstránia z kobercov a rohožiek. Nezabudnite však vždy po vysávaní okamžite zlikvidovať vrecko do vysávača, alebo v prípade bezvreckových vysávačov, vysypať zbernú nádobu. Odporúča sa tiež vyprať podstielku vášho psa a všetky prikrývky, na ktorých rád leží. Váš veterinár vám tiež môže odporučiť čistiaci sprej do domácnosti.

Kliešte

Kliešte šíria choroby, ako je napríklad lymská borelióza, ktorá môže postihovať ľudí aj domácich miláčikov. Ak žijete so psom na dedine alebo s ním chodíte na prechádzky do prírody, mali by ste ho pravidelne kontrolovať, či nemá kliešte.

Snažte sa zabrániť svojmu psovi, aby sa nepotuloval cez vysoké trávy a kroviny. Ak ste boli na prechádzke v takýchto oblastiach, hľadajte po návrate malé hrčky na koži vášho psa (podobné bradaviciam).

Včasným odstránením kliešťov zabránite šíreniu chorôb, ktoré prenášajú. Niekedy je ťažké odstrániť kliešťa bez toho, aby v koži neostala jeho hlavička. Preto je najlepšie vziať svojho psa k veterinárovi, ktorý ho pomocou správneho vybavenia bude vedieť odstrániť vcelku.

DÔLEŽITÉ: Kožné problémy môžu mať mnoho príčin. Ak spozorujete niektorý zo spomínaných príznakov, ako je škrabanie a olizovanie, poraďte sa so svojím veterinárom. Zistiť základnú príčinu problémov môže byť niekedy zložité. Čím skôr však navštívite svojho veterinára, tým skôr sa váš pes bude cítiť opäť príjemne.

Recenzovali Dr. Hein Meyer, DVM, PhD, Dipl-ECVIM-CA a Dr. Emma Milne BVSc FRCVS

Súvisiace články

 • Sledovanie hmotnosti šteniatka

  Vedeli ste, že obézny domáci maznáčik je definovaný tým, že jeho váha je o 15 alebo viac percent vyššia, ako je jeho ideálna hmotnosť? To v prípade malého psa, ako je čivava, znamená iba 330 gramov, ale u rotvajlera ide napríklad už o viac než 7,5 kilogramu.
 • Je váš pes v dobrej kondícii?

  Dogs running Ako zistíte, že váš pes má nadváhu? Po prvé, váš veterinár váži vášho psa na pravidelných prehliadkach. V dobe medzi prehliadkami sa skúste niekedy dotknúť rukami jeho rebier. Cítite ich len trochu alebo nebodaj vôbec? Ak áno, váš pes má pravdepodobne nadváhu.
 • Zvracanie a hnačka: je to u psov núdzová situácia?

  Prvým krokom, ak váš miláčik zvracia alebo má hnačku, je prestať kŕmiť a podávať len malé dúšky vody, a to často.
 • Aký vplyv majú potravinové alergie na vášho psa

  Dogs running Získajte informácie ovarovných príznakoch, symptómoch aliečbe potravinovej alergie aintolerancie upsov, ako aj ovplyve na zdravie zvieraťa.

Súvisiace produkty