Aký vplyv majú potravinové alergie na vášho psa

Publikoval
Doba čítania: minúty

Nájsť krmivo, ktoré vyhovuje potrebám vášho domáceho maznáčika

Nájsť krmivo, ktoré vyhovuje potrebám vášho domáceho maznáčika

Nájsť krmivo, ktoré vyhovuje potrebám vášho domáceho maznáčika

Alergia nie je pre nikoho nič príjemné, najmä nie pre vášho psa, ktorý vám nemôže povedať, že niečo nie je v poriadku. Potravinové alergie a intolerancie môžu byť pre vás aj vášho psa veľká záťaž a niekedy je nesmierne zložité prísť na skutočnú príčinu problémov. Alergia sa zvyčajne označuje ako nežiaduca reakcia na krmivo a ide o nepriaznivú reakciu na určitú zložku krmiva. Rozlišujeme pritom dva druhy nežiaducej reakcie na krmivo: alergie súvisiace s imunitným systémom a potravinové intolerancie, ku ktorým dochádza bez zapojenia imunitného systému. Alergie sa obvykle vyskytujú ako reakcia na bielkovinové zložky krmiva, napríklad na hovädzie alebo kuracie mäso, zatiaľ čo intolerancie sú reakciou na iné zložky, napríklad prídavné látky.

Čo spôsobuje nežiaduce reakcie na krmivo v podobe alergií?

Najbežnejšou príčinou alergií alebo intolerancie na krmivo u psov sú zdroje bielkovín, ako je hovädzie alebo kuracie mäso, ďalej mliečne výrobky a pšenica. Môže pritom trvať mesiace alebo roky, kým sa u psa rozvinie alergická reakcia na určitú zložku krmiva. Keď sa to už však stane, k negatívnej reakcii na dané krmivo dochádza takmer vždy.

Potravinové alergie a intolerancie sa môžu vyskytnúť v akomkoľvek veku a môžu trvať až do konca života. Zdá sa, že niektoré psie plemená sú náchylnejšie na rozvoj potravinových alergií a intolerancií. Patrí medzi nich west-highlandský biely teriér, kokeršpaniel a írsky seter.

Je môj pes citlivý na určité krmivo?

Diagnostika konkrétnej potravinovej alergie u vášho psa môže byť zložitá. Medzi najbežnejšie symptómy potravinovej alergie/intolerancie patria tráviace ťažkosti, podráždená koža a kombinácia týchto dvoch prejavov. Kožné lézie sa u psov často nachádzajú v oblasti tváre, labiek a uší.

Potravinové alergie neraz napodobňujú iné ochorenia kože a u mnohých psov sa zároveň vyskytujú aj iné alergie, ako je citlivosť na štípance od bĺch a atopický ekzém. Psov s chronickými alebo opakujúcimi sa ušnými infekciami je takisto treba vyšetriť na prítomnosť potravinovej alergie.

Ak sa u vášho psa vyskytne nežiaduca reakcia na krmivo, možno si všimnete niektoré z nasledujúcich prejavov:

 • vracanie alebo hnačka
 • nezdravý vzhľad srsti
 • plynatosť
 • časté škriabanie sa alebo vypadávanie srsti
 • červená, zapálená koža
 • chronické problémy s ušami
 • slabý rast u mladých psov

DÔLEŽITÉ: Niektoré príznaky potravinovej alergie alebo intolerancie sa podobajú príznakom závažných problémov, preto sa pri výskyte akéhokoľvek príznaku poraďte s veterinárom.

Liečba: dôležitosť výživy

Hlavným cieľom pri zvládaní alergií a intolerancií na krmivo je odhaliť zložku krmiva spôsobujúcu problém a vyhýbať sa jej. Najpraktickejší a najpresnejší spôsob je skúška v podobe eliminačnej diéty, počas ktorej vyradíte podozrievanú zložku z krmiva podávaného psovi a sledujete, či sa symptómy zmiernia. V období vyradenia problematickej zložky nezabudnite zvieraťu zamedziť prístup k akémukoľvek ďalšiemu krmivu, jedlu zo stola, pochúťkam, snackom a žuvacím hračkám.

Ak váš pes trpí potravinovou alergiou, je nesmierne dôležité kŕmiť ho vhodným krmivom pre psov. Malo by ísť o kompletné a vyvážené krmivo s čo najmenším obsahom bielkovinových zložiek a prídavných látok.

Ak má váš pes alergickú reakciu na konkrétny zdroj bielkovín, veterinár vám odporučí krmivo so špeciálne rozloženými bielkovinami. Nazývajú sa hydrolyzované proteíny a sú príliš malé na to, aby ich imunitný systém rozpoznal, takže nepozorovane prejdú tráviacim systémom. Veterinár vám možno poradí aj ďalší prístup, ktorým je kŕmenie psa iným zdrojom bielkovín, ktorý je pre neho nový. Môže ísť napríklad o vajcia, kačacie mäso, lososa, jahňacinu, zverinu alebo biele ryby, v závislosti od toho, čím ste psa kŕmili v minulosti.

Vždy sa poraďte s veterinárom, aby stanovil presnú diagnózu a navrhol vhodný spôsob liečby. Požiadajte ho tiež o odporúčania v oblasti ideálneho krmiva pre zdravotný stav vášho psa. Vyhnite sa pokusom a svojvoľnému vyradeniu určitých zložiek zo stravy psa, pretože tak ľahko môže dôjsť k podvýžive.

Položte veterinárovi tieto otázky:

 1. Mám pri danej alergii prestať dávať psovi určité krmivo?
  • Spýtajte sa, ako môže ľudská strava ovplyvniť zdravie vášho psa.
 2. Odporučili by ste mi nejaké konkrétne krmivo pre alergiu môjho psa?
  • Opýtajte sa na špeciálne výživové požiadavky vášho psa.
  • Zistite, koľko odporúčaného krmiva by ste mali dávať svojmu psovi a ako často.
  • Diskutujte o tom, ktoré pochúťky môžete dávať svojmu psovi spolu s odporúčaným krmivom.
 3. Ako rýchlo možno očakávať známky zlepšenia stavu môjho psa?
 4. Môžete mi poskytnúť nejaké pokyny alebo príručku o potravinových alergiách a intoleranciách u môjho psa?
 5. Aký je najlepší spôsob (e-mail/telefón), ako vás alebo vašu kliniku kontaktovať, ak mám nejaké otázky?
  • Opýtajte sa, či potrebujete dodatočnú kontrolu.
  • Opýtajte sa, či dostanete e-mail alebo upozornenie.

Recenzovali Dr. Hein Meyer, DVM, PhD, Dipl-ECVIM-CA a Dr. Emma Milne BVSc FRCVS