Je váš pes v dobrej kondícii?

Publikoval
Doba čítania: minút

Nájsť krmivo, ktoré vyhovuje potrebám vášho domáceho maznáčika

Nájsť krmivo, ktoré vyhovuje potrebám vášho domáceho maznáčika

Nájsť krmivo, ktoré vyhovuje potrebám vášho domáceho maznáčika

Všetci chceme, aby boli naši psi zdraví a v čo najlepšej forme. Udržiavanie kondície a štíhlosti je dôležité pre ľudí aj pre zvieratá. Môže to pomôcť predĺžiť život a zároveň by sme všetci chceli s našimi krásnymi spoločníkmi stráviť čo najviac času. Existujú ale jednoduché spôsoby, ako zistiť, či je váš pes v dobrej kondícii? Pozrime sa na to, skontrolujeme ho od hlavy až po chvost.

Ideálna váha

Skôr ako začneme, musíme pochopiť, prečo je úroveň telesnej váhy dôležitá. Nadváha u psov je v dnešnej dobe veľkým problémom. Predpokladá sa, že približne 40 až 50 % psov v Európe trpí nadváhou alebo obezitou, preto musíme byť v tomto prípade ostražití.

Váš veterinár už s vami pravdepodobne diskutoval o tom, aké ľahké je pre psa pribrať, aj keď sa oňho dobre staráte. Okrem zjavných potenciálnych príčin – príliš veľa krmiva, nadmerné podávanie pochúťok, príliš málo pohybu – môžu k tomu prispievať aj ďalšie faktory:

  • Postupom času, ako domáci miláčikovia starnú, majú tendenciu byť menej aktívni, a preto potrebujú menej kalórií na udržanie svojej hmotnosti.
  • Niektoré plemená sú náchylnejšie na priberanie ako iné, vrátane labradorských retrieverov a kokeršpanielov.
  • Proces kastrácie alebo sterilizácie mení metabolizmus psov, vďaka čomu sú náchylnejší na priberanie.
  • Prírastok hmotnosti môže byť však spojený aj so špecifickými zdravotnými problémami, ktoré si vyžadujú liečbu.

Medzi ďalšie príznaky, ktoré treba sledovať, patria:

  • Nutnosť povoliť mu obojok.
  • Pomalý pohyb.
  • Ťažkosti pri chôdzi alebo behu.
  • Dýchavičnosť.
  • Dlhší čas spánku ako obvykle.

Pravidelné váženie vášho psa počas jeho života je skvelým zvykom, ktorý by ste určite mali aplikovať. Ak je ešte len šteniatko, môžete tak kontrolovať, či rastie správnym tempom. A keď už máte dospelého psa, viete tak rýchlo zistiť, či jeho váha stúpa alebo klesá. Priberanie aj chudnutie môže byť príznakom ochorenia. Čím skôr si všimnete zmenu jeho váhy, tým skôr môžete začať konať.

Ak si nie ste istí, či má váš pes ideálnu váhu, požiadajte svojho veterinára alebo jeho zdravotnú sestru, aby vám poradili. Každomesačná návšteva veterinárnej kliniky za účelom pravidelného váženia je tiež vhodná na to, aby si váš pes vybudoval pozitívny vzťah s vaším veterinárom a nebál sa, keď ho k nemu nabudúce vezmete.

Zdravotná prehliadka od hlavy až po chvost

  • Čistý a zdravý ňufák. Aj keď je to tak trochu mýtus, že ňufák by mal byť vždy vlhký, stále ide o užitočný ukazovateľ zdravotného stavu. Dávajte si pozor najmä na prebytočný hlien alebo akýkoľvek výtok, prípadne kýchanie. Suchý ňufák alebo zmena jeho farby sú tiež znakmi toho, že môže byť potrebná návšteva veterinára.
  • Lesknúce sa zuby. Ochorenie zubov je u psov naozaj bežné, preto je dôležité dávať pozor na ich ústnu hygienu. Dávajte pozor na zápach z úst, hnedé alebo žlté nánosy na zuboch a červené ďasná. Najlepšie je, ak si zvyknete čistiť im zuby. Pokiaľ však vidíte, že pes už na zuboch má zubný kameň, navštívte najskôr svojho veterinára a nechajte ho odborne skontrolovať a v prípade potreby aj vyčistiť mu zuby. Nezabudnite vždy používať zubnú pastu pre psov, nie bežnú pastu pre ľudí.
  • Jasné a lesklé oči. Oči vášho psa by mali byť otvorené, čisté a bez karpín. Všetky zvieratá majú niekedy karpiny v kútiku očí – je to len dôsledok ochranného mechanizmu oka, ktorým sa čistí od prachu. Ak však spozorujete, že pes škúli, má červené oči, alebo si labkami hrabe v očiach, prípadne má výtok z oka, čo najskôr navštívte svojho veterinára. Nechcete predsa riskovať poškodenie jeho zraku.
  • Čisté uši. Mať trochu mazu v ušiach je normálne. Dávajte si pozor, ak máte psa s veľmi dlhými alebo chlpatými ušami, pretože v takom prípade je pravdepodobnejšie, že môžu nastať problémy. Nadmerné trasenie hlavou, škrabanie uší labkami alebo páchnuce červené uši plné mazu sú určite dôvodom k obavám.
  • Zdravá srsť a koža. Srsť vášho psa by mala byť lesklá a v dobrej kondícii. Dávajte si pozor na svrbenie, vypadávanie chlpov a zapareniny a niekoľkokrát týždenne mu kontrolujte srsť, či sa v nej nenachádzajú známky parazitov, ako sú napríklad blchy. Výživa a celkový zdravotný stav môžu mať veľký vplyv na stav srsti. Ak máte pocit, že srsť vášho psa je matná alebo z nej vypadávajú chlpy, porozprávajte sa so svojím veterinárom o výžive vášho psa a vylúčte akékoľvek možné iné zdravotné problémy.
  • Artritída a problémy s kĺbmi sú bežné u psov, a to najmä u niektorých plemien a u starnúcich psov. Sledujte, či váš pes nie je strnulý alebo nekríva. Niekedy si môžete všimnúť, že váš pes je spočiatku trochu strnulý, keď vstáva, avšak po pár krokoch strnulosť prejde. Spozornite tiež, ak sa mu nechce nastupovať do auta alebo chodiť po schodoch. Môžu to byť prvé príznaky problémov s bedrovým kĺbom alebo chrbticou.
  • Toaletné návyky. Je naozaj dôležité vedieť, aký je normálny moč a stolica vášho psa. Ak si všimnete zmenu farby, frekvencie alebo konzistencie, neváhajte a navštívte svojho veterinára.
  • Vrtenie chvostom! Väčšina z nás pozná svojich psov lepšie ako ktokoľvek iný. Z ich správania pravdepodobne okamžite viete, či sú veselí alebo smutní. Je jasné, že ak vrtí chvostom, máte doma veselého a spokojného domáceho miláčika!

Niektoré položky v tomto zozname sa môžu zdať na prvý pohľad zrejmé. Je však dôležité si ich uvedomiť a pravidelne sledovať svojho psa, jeho návyky a to, čo má a nemá rád. Berte to ako pomôcku, čo sledovať u svojho psa. Budete tak vždy o krok vpred, ak sa nebodaj zdravotný stav vášho psa začne uberať nesprávnym smerom. A nezabudnite tiež sledovať jeho pás – ten je tiež dôležitý!

Recenzovali Dr. Hein Meyer, DVM, PhD, Dipl-ECVIM-CA a Dr. Emma Milne BVSc FRCVS

Súvisiace články

  • Sledovanie hmotnosti šteniatka

    Vedeli ste, že obézny domáci maznáčik je definovaný tým, že jeho váha je o 15 alebo viac percent vyššia, ako je jeho ideálna hmotnosť? To v prípade malého psa, ako je čivava, znamená iba 330 gramov, ale u rotvajlera ide napríklad už o viac než 7,5 kilogramu.
  • Kožné problémy u psov

    Dogs running Získajte informácie o varovných príznakoch, symptómoch a liečbe alergickej dermatitídy a iných kožných problémov u psov.
  • Zvracanie a hnačka: je to u psov núdzová situácia?

    Prvým krokom, ak váš miláčik zvracia alebo má hnačku, je prestať kŕmiť a podávať len malé dúšky vody, a to často.
  • Aký vplyv majú potravinové alergie na vášho psa

    Dogs running Získajte informácie ovarovných príznakoch, symptómoch aliečbe potravinovej alergie aintolerancie upsov, ako aj ovplyve na zdravie zvieraťa.

Súvisiace produkty