Sledovanie hmotnosti šteniatka

Publikoval
Doba čítania: minúty

Nájsť krmivo, ktoré vyhovuje potrebám vášho domáceho maznáčika

Nájsť krmivo, ktoré vyhovuje potrebám vášho domáceho maznáčika

Nájsť krmivo, ktoré vyhovuje potrebám vášho domáceho maznáčika

Sledovanie hmotnosti šteniatka

Vedeli ste, že obézny pes je definovaný tým, že jeho váha je o 15 alebo viac percent vyššia, ako je jeho ideálna hmotnosť? To v prípade malého psa, ako je čivava, znamená iba zopár gramov, ale u rotvajlera ide už o viac než 7,5 kilogramu. Mnohí majitelia si jednoducho neuvedomujú, že ich psi už trpia nadváhou, pretože k zmene dochádza postupne. Veľa majiteľov to tiež nevidí ako zdravotný problém, takže nemajú tendenciu hľadať pomoc od svojho veterinára.

Všetci sme už počuli o tučných šteniatkach. Je to však vážnejší problém, než by sa mohlo zdať. Ak majú šteniatka nadváhu alebo sú obézne, môže ich to skutočne ovplyvniť na celý život. Zo šteniatok s nadváhou obvykle vyrastú dospelí psi s nadváhou a chudnutie je pre nich potom oveľa ťažšie. Ak bude šteniatko štíhle, je to skvelý štart pre celoživotné dobré zdravie vášho psa.

Zdravé stravovacie návyky pre psov

Kým vaše šteniatko rastie, potrebuje relatívne viac potravy, ako keď už je dospelým psom. Nikdy by ste ho však nemali kŕmiť nepravidelne, ak napríklad žobre o krmivo. Začnite so štyrmi porciami denne v presne stanovených časoch. Nachystané krmivo nechajte asi 15 minút vonku a po uplynutí tejto doby odstráňte všetko, čo ostalo nezjedené. Psi potrebujú rutinu a zároveň to posilňuje pravidelné stravovacie návyky.

Vždy postupujte podľa návodu na kŕmenie ktorý je uvedený na balení s krmivom, aby ste šteniatku dali správne množstvo krmiva. A pamätajte, že to platí na celý deň, nie len na jedno krmivo. Aby ste zistili správne množstvo, potrebujete vedieť váhu svojho šteniatka, ktorá sa samozrejme počas rastu šteniatka mení. Pravidelne preto vážte svoje šteniatko každé dva týždne. A ak ho vezmete k svojmu veterinárovi, aby ho zvážil, tak si k nemu šteniatko zároveň vybuduje pozitívny vzťah.

Pamätajte, že sprievodca kŕmením je len informatívny sprievodca. Každé šteniatko je unikátne a podľa toho by sa s ním malo zaobchádzať. Ak máte obavy z váhy vášho psa, môžete jednoducho skontrolovať, či nie je obézny. Stačí jemne prehmatať hrudný kôš šteniatka, aby ste zhodnotili množstvo tuku pod kožou – svojimi prstami by ste mali cítiť jeho rebrá. Ak má šteniatko nadváhu, nebude ľahké ucítiť jeho rebrá.

Ak máte akékoľvek obavy týkajúce sa váhy vášho šteniatka, dohodnite si stretnutie so svojím veterinárom (niektoré ambulancie ponúkajú bezplatné kontroly hmotnosti). Vo všeobecnosti platí, že prvých pár mesiacov by ste mali brať šteniatko na kontrolu hmotnosti každé dva týždne a potom raz mesačne. Výsledok váženia by mal byť zakreslený do špeciálneho grafu rastu šteniatka, aby sa zabezpečilo, že rastie zdravým tempom.

Pár slov o vyberavom jedení

Takmer bez výnimky boli šteniatka, ktoré sú zrazu výberčivé pri jedle, rozmaznané svojimi majiteľmi. Okrem špeciálnych psích pochúťok by ste mali vaše šteniatko kŕmiť len krmivom, ktoré je určené pre rastúce šteňatá. Nekŕmte ich zvyškami zo stola. Hrozí, že z nich urobíte veľkého jedáka, a navyše budú neustále žobrať o jedlo pri stole!

Recenzovali Dr. Hein Meyer, DVM, PhD, Dipl-ECVIM-CA a Dr. Emma Milne BVSc FRCVS

Súvisiace články

Súvisiace produkty