Starostlivosť o novonarodené šteniatka: 5 vecí, ktoré je dobré vedieť

Publikoval
minút: Doba čítania

Nájsť krmivo, ktoré vyhovuje potrebám vášho domáceho maznáčika

Nájsť krmivo, ktoré vyhovuje potrebám vášho domáceho maznáčika

Nájsť krmivo, ktoré vyhovuje potrebám vášho domáceho maznáčika

Máločo je rozkošnejšie ako vrh čerstvo narodených šteniatok, no predstava starostlivosti o tieto krehké malé stvorenia môže vyvolávať obavy. Nerobte si však starosti. Prinášame vám prehľad tipov na starostlivosť o šteniatka, vďaka ktorým budú zdravé a spokojné.

1. Čisté prostredie

Čerstvo narodené šteniatka špica trpasličieho spia spolu v košíku.Prvých pár týždňov budú šteniatka tráviť v boxe alebo ohrádke, kde prišli na svet. Preto je pri príprave na ich príchod dôležité zamyslieť sa nad výberom tohto priestoru. Mal by poskytovať dostatok miesta na to, aby sa ich mamička mohla pohodlne uvelebiť a natiahnuť bez toho, aby šteniatka priľahla, a tiež aby mala mať možnosť opustiť priestor a voľne sa pohybovať, zatiaľ čo šteniatka zostanú vnútri v bezpečí. Do priestoru by ste tiež mali mať dobrý prístup, aby ste mohli každý deň vymieňať podstielku.

V prvých dňoch sa o upratanie výlučkov šteniatok stará mama, no v prípade väčšieho neporiadku môže potrebovať pomoc. Približne na konci druhého týždňa alebo začiatkom tretieho týždňa po narodení šteniatka otvoria oči a začnú byť viac aktívne. Len čo sa začnú batoliť, môžete ich premiestniť do väčšej ohrádky s miestom na hranie, pričom upratovaniu výlučkov už budete musieť venovať väčšiu pozornosť.

2. Teplo

Podľa kynologického klubu Kennel Club dokážu šteniatka regulovať svoju telesnú teplotu až v treťom či štvrtom týždni života, preto s tým môžu potrebovať trochu pomôcť. Šteniatka sa síce túlia k mame aj k sebe navzájom a tak sa zohrievajú, no napriek tomu je v prvých mesiacoch ich života dobré poskytnúť im infralampu alebo vyhrievané podložky.

Infralampu umiestnite dostatočne vysoko nad box, aby nedošlo k popáleniu matky alebo šteniatok, a dajte tiež pozor, aby šteniatka mali k dispozícii chladnejšiu oblasť, kam sa budú môcť presunúť, ak im bude príliš teplo. Kynologický klub Kennel Club odporúča udržiavať zo začiatku teplotu v boxe v rozsahu 29 °C až 32 °C. Teplotu každý týždeň postupne znižujte, až kým nebude mať box izbovú teplotu.

3. Dojčenie a výživa

V prvých týždňoch plní výživové potreby šteniatok výhradne ich matka. Z poznatkov kynologického klubu Kennel Club vyplýva, že hoci je matka v tomto období menej aktívna, dojčenie je pre ňu energeticky náročné, a preto budú jej požiadavky na denný príjem kalórií vyššie ako obvykle. Aby ste zabezpečili dostatočnú výživu matky v období dojčenia, viackrát denne jej podávajte porciu kvalitného krmiva pre šteňatá a matky. Veterinár vám odporučí druh aj množstvo krmiva, ktoré dojčiacej matke podávať.

V tomto období je dôležité sledovať hmotnosť šteniatok. Ak u niektorých šteniatok zistíte podvýživu, dávajte na ne počas dojčenia pozor a zabezpečte, aby sa menšie šteniatka prisali na bradavky najviac naliate mliekom. Časté nariekanie a kňučanie šteniatok môže byť takisto príznak hladu, preto im počas kŕmenia venujte väčšiu pozornosť.

Ak menšie šteniatka naďalej nevykazujú známky zdravého rastu a nepriberajú, poraďte sa s veterinárom. Možno to budete musieť vziať do vlastných rúk a kŕmiť ich z fľaše. Podľa organizácie PDSA je tiež dôležité dávať pozor, či matka nemá príznaky mastitídy, teda zápalu mliečnych žliaz, ktorý môže mať vplyv na tvorbu mlieka. Medzi príznaky mastitídy patria červené a opuchnuté bradavky a neochota dojčiť. Matka môže dokonca útočiť na šteniatka, keď sa snažia prisať. Ak takéto príznaky pozorujete, okamžite sa obráťte na veterinára.

Počas štvrtého alebo piateho týždňa začnú šteniatkam rásť zuby, tvorba mlieka u matky sa spomalí a začne sa proces odstavovania. Len čo si všimnete, že šteniatka začínajú ochutnávať matkino krmivo, je čas dať im vlastnú porciu krmiva pre šteniatka. Na začiatku je dobré namočiť granule v troche teplej vody, aby zmäkli a šteniatka ich tak malými zúbkami dokázali rozhrýzť.

4. Zdravie

Malé šteniatka sú náchylné na choroby a infekcie, preto je potrebné dávať na ne dobrý pozor. V rámci starostlivosti o novonarodené šteniatka by ste mali pravidelne kontrolovať, či sa u nich nevyskytujú príznaky zápalu alebo zhoršeného zdravotného stavu. Nahláste veterinárovi akýkoľvek nezvyčajný prejav ako zvracanie, hnačku alebo neschopnosť šteniatka stáť a odmietanie krmiva.

Podľa organizácie Blue Cross sú malé šteniatka nesmierne náchylné aj na blchy a iných parazitov, preto sa s veterinárom poraďte o vhodnej ochrane proti parazitom. V prvých týždňoch života ich chránia pred chorobami protilátky získané pri dojčení, ale tie v šiestom až ôsmom týždni vyprchajú, preto je práve vtedy čas na prvú dávku očkovania. Dávajte pozor, aby ste si spolu s ostatnými rodinnými príslušníkmi pred interakciou so šteniatkami vždy dôkladne umyli ruky. Znížite tak riziko, že baktérie, ktoré číhajú na povrchu vašich rúk, u šteniatok vyvolajú ochorenie. Odporúča sa tiež nechodiť po dome v topánkach, prípadne topánky vždy najprv očistiť alebo si navliecť návleky, vďaka čomu zabránite tomu, že zvonku prinesiete škodlivé baktérie alebo vírusy.

Novonarodené šteniatka dojčiace sa u matky.

5. Socializácia

V štvrtom týždni sú šteniatka pripravené začať sa socializovať s ľuďmi a inými psami. Podľa organizácie PDSA je nesmierne dôležité, aby sa šteniatka v období medzi štvrtým a dvanástym týždňom oboznámili s okolitým svetom. Len tak z nich vyrastú prispôsobivé a šťastné psy. Zo šteniatok so zanedbanou fázou socializácie často vyrastú bojazlivé psy, ktoré môžu mať problémy so správaním. Bez ohľadu na to, či si plánujete šteniatka nechať alebo im nájsť iný milujúci domov, je dôležité maznať a hrať sa s nimi, dovoliť im skúmať okolie, hrať sa a vystavovať ich čo najväčšiemu počtu nových zážitkov a podnetov.

Starostlivosť o novonarodené šteniatka si vyžaduje veľa práce, no prvých pár týždňov utečie ako voda. Ak plánujete dať šteniatka na adopciu, ani sa nenazdáte a čoskoro sa s nimi budete musieť rozlúčiť, čo je často sladkobôľna udalosť. Vychutnávajte si preto prítomnosť šteniatok, kým sú u vás, a keď nastane čas nechať ich ísť, zaplaví vás pocit spokojnosti, že ste im poskytli najlepší možný štart do života.

Biografia autora

Jean Marie Bauhaus

Jean Marie Bauhaus

Jean Marie Bauhaus je majiteľkou domácich maznáčikov, blogerkou a spisovateľkou z Tulsy v Oklahome, kde zvyčajne píše pod dohľadom chlpáčov.

 

Recenzoval Dr. Hein Meyer, DVM, PhD, Dipl-ECVIM-CA

 

Súvisiace články

Súvisiace produkty